Vrijzinnig Niouws- on Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. jü den strijd. Tasschen Kerk en Pastorie. fiKabinetscrisis^ Van „hand t« spandiensten". No. 2387. Zaterdag 19 Juli 1913. 24e Jaargang ÜITSLA.S VERKIEZING. FEUILLETON. Telef. latere. No 15 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. AD VERTEN TIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, TW Courant rerschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by d<m üitgeyer M. DE JONGE, te Ter Neuzen Zoo is voor een poos de politieke strijd van de baan. Allen, die er daadwerkelijk in betrokken waren, zullen ongetwijfeld eenen zucht van verlichting slaken, dat de laatste stemmings dag voorbij is. Niet minder dan 5 stemmingen en her stemmingen binnen eene maand tijds het is geene kleinigheid. Toch is er dit jaar met animo gestemd. Alle keeren was het aantal uitgebrachte stemmen grooter dan andere jaren. Werkte de geest bij Provinciale Staten en Tweede Kamer, voor wat onze plaats betreft, in de goede richting, van de verkiezing voor den Gemeenteraad kon niet hetzelfde getuigd worden. En de herstemming kwam bevestigen, wat door de welgezinden gevreesd werd het beste paard ging van stal, de heer Drost werd niet herkozen. Eu wij zeggen ronduitdit is eene treurige bladzijde in de politieke geschiedenis van Ter Neuzen, erger, wat op Dinsdag gebeurde is eene onverantwoordelijke daad. Toch moeten wij verklaren, dat na de tegen werking sinds maanden tegen één persoon opgezet, dat na de misleiding mondeling en schriftelijk en na het vergiftigen der openbare meening, de stemming voor de onzen niet beslist een tegenslag mag genoemd worden. Dat 466 kiezers onder zulke omstandigheden aan het oude vaandel getrouw bleven, mag bemoediging geven voor de toekomst. Nog een merkwaardig verschijnsel levert deze stemming op. Niemand der gekozenen, ook niet de heer R. Scheele, behaalde de volstrekte meerderheid. Wat voor de liberale kiesvereeniging toch ALITE KREMNITZ. 7) Johanna's vrooljjkheid was ditmaal een voor zeggende geweest. Om drie uur, toen de proost zijn middagslaapje deed, werd er gebeld en toen Johanna vlug naar beneden ging om te voorkomen dat men in ooms kamer ging, stond dominee Jensen voor haar. Of zij elkaar „goeden dag" gewenscht hadden, wisten zjj niet, nu zaten ze beiden voor de sofatafel, Johanna aan den langen, Klaus aan den korten kant. „Het is heel mooi buiten, bijna heetzij hij, terwijl hij zich met den witten zakdoek over het gezicht streek. „Wat leest u?" Zij werd rood, toen bij het boek in de hand nam. „Heine's Liederen," ging hij voort, nadat hij het ingezien had. Zjj wilde iets over Heine zeggen, maar het bloed klopte haar zoo in de slapen, dat zij geen woorden vinden kou. „Mijn zuster zou Heine's werken in 't vuur gooien," zei bij en bladerde erin. „Waardoor is zij zoo kleingeestig en bekrom pen geworden vroeg zij. Hij antwoordde, na even nagedacht te hebben „Ik geloof dat een voldoening moet worden, dat is, dat ze op haar zuiver standpunt bleef staan. Dat zuivere standpunt was er maar 3 aan te houden. Nu zegt men in sommige kringen wel Had men Verlinde gesteund, dan ware ook Drost gekozen. Maar ieder, die voor de waarheid durft uitkomen, weet, dat dit niet zoo is. Ten eerste zou het van de liberale kiesver eeniging eene fout geweest zijn iemand te steunen, die tegen de organisatie optrad, waar van hij zelf bij de eerste stemming nog lid was. Ten tweede zou men tegenover den steun aan Verlinde niet zijn steun aan het bekwame raadslid Drost geschonken hebben. Trouwens, dat getuigen ook sommige voormannen. De liberale kiesvereeniging heeit dus geene verantwoordelijkheid te dragen voor hetgeen gebeurd is. Zij heeft gestreden met open vizier, eerlijk en krachtig. Geen verwijt kan haar treffen. Voor de tegenpartij, die haar candidaat D. Scheele door de medewerking van een aantal der arbeiderspartij zag gekozen, moet het een onaangenaam gevoel zijn, dat deze niet zijne benoeming te danken heeft aan de oprichting der H. B. S. of eenige andere kwestie, waar aan Luctor et Emergo zich zat smulde, maar dat haar succes hierin zit, dat de heer R. Drost is een werkgever. De economische crisis van verleden jaar, de werkstaking, heeft aan de anti-rev. partij gebracht, wat haar anders nimmer in den schoot ware gevallen. Dit bleek reeds bij eerste stemming, maar nog duidelijker bij de herstemming. En dat dit zoo is, mag zeker als een licht punt worden beschouwd. Het bewijst, dat de openbare meening hierin niet meer zoo kan opgezweept worden als een jaar te voren. De heer Drost is dus niet gevallen om wat hij als raadslid deed, hij is gevallen, omdat hij werkgever was en niet toegaf aan de eischen der werklieden ten opzichte van hunne organisatie. Aan deze verwarring van raadslid en werk gever, van politieken en eeonomisehen strijd doen wij niet mede. Het maakt de zaak net zoo onzuiver als de vermenging van politiek en godsdienst. het voor haar energieke natuur een geluk is, dat zij deze richting nam, zij zou anders zeer ongelukkig geworden zfjn. Zjj had eens iemand heel lief, maar zij durfde hem niet huwen, omdat zjj niet handelen wilde tegen den beslist uitgesproken laatsten wil van mjjn vader, dat geen van zijn kinderen huwen mocht". Een oogenblik hield hij op, vervolgens opstaande, ging hjj voort „Mijn vader moet zeer veel geleden hebben, om dat te wenschen ik geloof dat hij heel veel van mijn moeder hield, zjj kreeg de ziekte pas door hem en stierf toch vóór hem langzaam, met oneidig veel lijden, vooral ziele- lijdenzij wilde haar man en haar kindertjes nog niet verlaten De klok tikte luid in de kamer, de predidant zweeg en Johanna hield den adem in. Hjj Hij speelde met het boek, dat hjj nog in de hand had, „Maar uw vader had ongelijk," barstte zjj plotseling los. „Het levec van den mensch is kort en vol leed, maar daarom mogen we het niet vernietigen We zullen het zoo leven, als het voor ons bestemd is. Hij had ongelijk, zeer zeker dat verbod mocht hü niet uitspreken". „LaDg heb ik dat ook geloofd, anders had ik hij zweeg een oogenblik „Maar mijn zuster vindt het gewetenloos, als men anderen in het ongeluk stort". „In het ongeluk herhaalde zjj en haar lippen trilden. „Als het ongeluk nn de Dat een paar persoonlijke vijanden van den heer Drost en een paar rechtsclie werk lieden-propagandisten nu eene eenige gelegen heid kregen, is duidelijk. Zoo moest een onzer beste, werkzaamste, kundigste leden vallen. Zoo viel indertijd ook de heer Van den Hoek. Zoo zullen wellicht in de toekomst nog meerderen vallen, die zelfstandig en onafhankelijk durven optreden. Waar wij zelfstandigheid en onafhankelijkheid energie en bekwaamheid in een raadslid eene aanbeveling achten, brengen wij aan het scheidend lid, den heer Drost, een oprecht woord van hulde, voor wat hij in het belang onzer gemeente deed. Met dit woord van hulde zullen allen in stemmen, die kleine persoonlijkheden weten te scheiden van ernstige gemeentebelangen. Verleden week heeft de Koningin aan Dr. Bos opdracht 'gegeven een kabinet samen te stellen uit alle partijen der linkerzijde. Het is niet te verwonderen, dat de keuze van dr. Bos door de vrijzinnige pers met ingenomen heid wordt begroet. Tjjdens zjjn Kamerlid maatschap heeft hij zich een invloedrijke positie in de vrijzinnige gelederen veroverd, terwijl hij aan de rechterzijde een geziene persoon lijkheid is. Zijn democratische denkbeelden geven den waarborg, dat het te vormen kabinet, indien zijn pogingen slagen, de uitspraak der Juni-stembus in het Staatsblad zal weten vast te leggen. Het staat wel buiten twijfel, dat de opdracht tot kabinetsvorming aan dr. Bos gegeven is als één der leiders van de con centratie. De samenwerking der vrijzinnigen is in den strijd een zoodanige geweest, dat de onderlinge verschillen van vrij-liberaal, unie liberaal en vrijzinnig-democraat niet op den voorgrond kwamen. De drie partijen treden voor concentratiecandidaten en juist daarom doet het er weinig toe af, dat de kabinets formateur gekozen is uit de zwakste der drie vrijzinnige groepen. De opdracht aan dr. Bos gegeven strekt een kabinet te vormen uit de geheele linkerzijde. De sociaal-democraten zullen dus voor de vraag gesteld worden, of zij hun deel der regeerings- verantwoordelijkheid willen dragen. Voor de hoogste zaligheid is Zij kon hem niet aanzien, maar stond op en keek door het venster naar buiten. Voor het venster stond het kersroode kaasjeskruid in de zonneschijn, de bloesems telde Johanna verscheidene keeren, zjj wist niet, wat zjj gezegd had, o, zij had zoo gaarne iets ont zaglijks gezegd, een woord, uit haar hamerenden boezem geweld er bestond voor haar niets, dat zóo sterk was, als het verlangen naar hem Hjj stond nu bij de kachel eB kon haar rond gezichtje in den spiegel zien, zjj bemerkte het niet. „Maar de jooge vrouw, die ik de vorige week begroef", ging hjj voort zjjn opwinding had hem bleek, als bloedeloos ge maakt „die had een kind Johanna's knieën sidderden plotseling zoo sterk, dat zjj zich aan den muur moest vast houden. Natuurljjk, zjj wist, dat men kinderen kreeg, als men getrouwd is, maar dit woord uit zijn mond was iets zoo afschuweljjks, be- zinnigroovend, dat het haar voor de oogen draaide. Hü zag baar nu vlak in 't gezicht, niet meer door den spiegelhü had haar willen zeggen, dat zü aan de toekomst denken moesten, dat zü de ziekte niet voortplanten mochten ja, wat had hij al niet willen zeggen Den heelen mooien heggeweg langs had hü het in gedachten gezegdhü was gekomen om voor altijd afscheid van haar te nemen maar nn, nu zeide hü alleen „Johanna en hield haar in zijn armen. Zü klemde zich S. D. A. P. is dit een zeer belangrijke kwestie. Dat dr. Bos vele moeilijkheden zal hebben te overwinnen, wil hij in zijn pogingen slagen, behoeft wel geen betoog. Het zal daarom nog wel eenigen tijd duren, eer ruchtbaar wordt of de kabinetsformatie gelukt is. »flet Volk* gaf Zaterdag te kennen, dat de beslis sing of de S. D. A. P. zitting zal nemen in hetnieuwe kabinet, zal overgelaten worden aan een congres der party. Wanneer de S. D. A P. inderdaad aan dit voornemen vast houdt, wordt het wel Augustus, eer de be slissing valt: We kunnen dan nog heel wat geduld oefenen, tot het nieuwe kabinet bekend wordt De »Limburger Koerier* meent, dat nu de sociaal-democraten zulk een sterke partij in het parlement vormen, het noodzakelijk was, dat mr. Troelstra over het vormen van een nieuwe regeering gehoord werd. Over dat feit kan niemand blaam treffen. Maar het blad voegt daaraan toe »Welnu, als er in den lande ontstem ming heerscht over dat bezoek van den heer Troelstra aan H. M. de Koningin, en die ontstemming is in sommige streken zeer merkbaar, dan dient onze toorn ontladen over de hoofden van hen die aan de vijanden van het koningschap hand- en spandiensten hebben verleend.* En de menschen die hand- en spandiensten bewezen hebben, zijn volgens de »Limburger Koerier* slechts de menschen der concentratie. Maar hebben wij van prof. Struycken niet vernomen, dat de kerkelijke sabotage bij de .herstemmingen oorzaak is, dat het aantal sociaal-democraten achttien en niet twaalf is Is het niet een feit dat een zestal sociaal democraten alleen in het Parlement zitten omdat de kerkelijke lijders gewenscht hebben door onthouding van stemmen de verkiezing van den sociaal-democraat te verzekeren »hand- en spandiensten* voor den sociaal democraat te verrichten Er is een Engelsch spreekwoord dat zegt »you cannot eat a cake and have it too* gij kunt den koek niet tegelijk opeten en be- aau hem vast met zoo'q innigen hartstocht, alsof de dood reeds achter hem stond* en als moest zü zich beschermend tusschen hem en den geliefde plaatsen. Zü hadden besloten, dat zij, Johanna eerst haar vaders toe stemming vragen zou, eer zü het anderen mededeelden. Maar toen de proost in de kamer kwam, was Johanna zóó gloeiend rood en de opwinding op beider gelaat zoo leesbaar, dat zü het hem niet konden verzwegen en hü deelde het natuurlijk dadelyk aan haar tante mee. ,Ret is veel gauwer gekomen, dan ik dacht die arme dominee Hindersen", zei hij lachend. Maar zün vrouw verklaarde, dat zü zich niet durfde te verbaden, voordat de goedkeuring van haar vader er was. Ook aan Jensen zusters mocht het dan eerst gezegd worden. Hoe goed, dat bet verlof van de overste Johanna wist het precies juist twee dager geleden geëndigd en bü weer terng was; zü konden dus op zijn laatst overmorgen antwoord hebben. Oom proost beval Johanna aan, haar vader dadelyk te sohrüven, dat dominee Jensen een zwakke gezondheid had. Daar Johanna wist, dat het haar stiefmoeder zeer aangenaam zün zon, haar getrouwd te weten, twüfelde zü geen oogenblik aan haar vaders verhengd „ja"; zü ging dus gaarne op haar tante's voorwaarden in, dat zü dominee Jensen niet weerzien zou voor haar vaders toestemminghet leven lag voor haar eu zü TER IEIIZEMÜ Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van liet proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 15 Juli 1913 gehouden herstemming, ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, 15 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. DOOE i—

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1