Ons standpunt Wie „er in" moeten. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Laat men dan niet vergeten, dat zonder de tegenwerking van enkelen in eigen kring, de heer Standaert er gekomen zou zijn. Laat ons dan in oogenschouw nemen, dat pas geleden de heer Kramer 564 stemmen in onze gemeente op zich vereenigde, al miste hij een aantal zijner geloofsgenooten. IJïeen, wij hebben nooit bezwaar gehad tegen medezeggenschap onzer katholieke medeburgers. Maar, en dat zal ieder moeten toestemmen, thans is deze candidatuur zonder bedoeling van den candidaat en de meeste onderteekenaars, er slechts om de vertroebeling grooter te maken. Het bedrieglijk bijzetten van andere can- didaten op zijne lijst, de uitslag van de stem ming (terwijl toch drie fractie's hem heetten te steunen) bewijst dat meer dan voldoende. Maar ook hier zullen de oogen van velen zijn opengegaan en zal de richting gesteund worden, die de meeste waarborgen biedt voor de behartiging van aller belangen, zonder aanzien van stand of godsdienst. Die richting is voor Ter Neuzen, mogen wij beslist zeggen, de vrijzinnige. In eeue eergte vergadering der liberale kies- vereeniging, waar nog geene candidaten voor den Gemeenteraad gesteld werden, werd besloten tegenover 'den heer R. Scheele geen candidaat te stellen. In de vergadering, waar de candidaatsstelling plaats had, werd van dit voorloopig besluit niet afgeweken. Nu hadden de omstandigheden er toe kunnen leiden, dat uit tactische overwegingen tot eene vereeniging van verschillende groepen was overgegaan. Welnu, de loop der zaken was eene zoo danige, dat geene reden bestond om van de eenmaal gevolgde gedragslijn af te wijken. Tegenover verschillende nadeelen had geen enkel tastbaar voordeel gestaan. Op dit vaststaande feit wijzen wij openlijk met den meesten nadruk. Het kan ongetwjjfeld velen nog de oogen openen. Wij houden ons dus aan drie candidaten, moeten er ons aan houden. Orost moet er uit, zoo roept men luid Och, 't geeft geen duit, want tot besluit Seemt men hem weer een volgend keer. Niet niet laag neer op dezen heer Pien die goed praat, hoort in den Raad. Oonze, de man, die 't minder kan, Saakt in de pan, moet ook er an Och, kom, hoe mal! Rechts juicht nu al; (fltemt bovenal, dat hij niet vall' Hevree met hem, geeft hem uw stem. Pensen, zoo waar, loopt zelfs hoe raar Plen klein gevaar't is werkelijk naar. Seen, 't kan niet zijn „Ons Blad" doet klein, (flpuwt gal, venijn, geeft niets dan schijn, mik, die goed vat dat lasterblad. jgeemt 't klaverblad, dat vroeger zat. Pr allen in, naar onze zin, SOechts geen gewin, dat ware min —n deze strijd zij het profijt Ziet aan den Nijd, hoe fel ze bijt De stembus heeft in den omtrek, voor den Gemeenteraad reeds gesproken. Op Zaamslag werden 592 stemmen uitge bracht, waarvan 7 van onwaarde. De heer de Putter (aftr. a.-r.) verkreeg 304 stemmen, terwijl de heer A. Dees (lib.) 281 stemmen op zich vereenigde. Zaamslag heeft dus den gemeenteraad niet kunnen omzetten in anderen, meer gematigden geest. Toch dienen we een woord van hulde te brengen, als we zien, dat onze partij maar 23 stemmen ten achter bleef. Zou tot de winnaars niet het besef door dringen, dat het bij zoo scherp verschil een schandaal is het onderdrukkingssysteem der laatste jaren te bestendigen weer kon zij in haar oude wereld terugkeeren, nadat zjj Klaus Jensen gezien had I Zij had een gevoel, alsof zjj tot nu toe slechts in ballingschap geleefd of in een droom gewandeld had, maar nu plotseling tot het werkelijke leven ODtwaakt was. En terwijl zij dit alles bjj zichzelf overlegde, viel haar ook het opstaan niet moeilijk, nog was zij op het land, in zijn nabijheid en het verlammende gevoel, dat haar leden gedrukt had, verdween. (Wordt vervolgd). We merken op, dat wij op Zaamslag voor den Gemeenteraad minder ten achter bleven dan voor de Tweede Kamer. Ook in Axel had de herstemming plaats. Daar waren van de 851 kiezers 771 opge komen. 11 billetten waren van onwaarde. Herkozen werd de bekwame liberaal Kruysse met 399 stemmen, terwijl de anti-rev. h'eer P. Buijze 361 stemmen bekwam. Axel, dat bij de stemming voor de Tweede Kamer eene tamelijke meerderheid naar réchts uitbracht, wenschte zijn' Hinken wethouder niet te laten vallen. Een bravo voor de Axelaars Dikwijls worden in onze stad die buiten gemeenten in hunne politiek zoo weinig geteld. Toch toonen daar de kiezers een besef van verantwoordelijkheid te bezitten, dat wij hier nog missen. Wij, die eene meerderheid behaalden voor Tweede Kamer en Provinciale Staten, zullen wij minder zijn dan Zaamslag en Axel Zal Ter Neuzen zijne belangen hoog houden en stiijden voor zijne beste bestuursleden Of zullen wij ons voor den buiten voortaan hebben te schamen Wie helpt onze eer hoog houden De dag van Dinsdag zal het ons leeren. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Avel, J. F. Hampe, ontvanger derzelfde middelen te ter Apel. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontjj vanger der registratie en domeinen te Hulst Mr. J. Pleyte, thans ontvanger der registratie en domeinen te Boxmeer. Bij het overgangs-examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg zijn o. m. bevorderd van de tweede tot de derde klasseW. K. de Feijter van de derde naar de vierde klasse L. C. M. W. van der Moer, R. N. M. A. Malotaux en L. de Regt van de vierde naar de vijfde klasseC. M. van den Broecke, J. W. L. van der Moer en A. Lombard. Aan de H. B. S. te Vlissingen werden o. m. bevorderd van de eerste naar de tweede klasse A. Keer- semaker, M. Moggré, J. Jurrij van de tweede naar de derde klasse P. J. Buijze. Het einddiploma werd o. m. uitgereikt aan D. J. Dees. Woensdagmiddag is boven Zeeuwsch- Vlaanderen een onweer losgebroken, en is de bliksem geslagen in de schuur van den land bouwer J. Leenhouts Masclee aan het zooge naamde veer, gemeente Zuidzande. De knechts waren juist met de paarden naar het land uitgereden, toen de bliksem in de schuur viel. In een oogwenk stond deze in volle vlam en viel er niet meer aan blusschen te denken. Zooveel mogelijk werd nog het een en ander van gereedschap in veiligheid gebracht. Het vee was al buiten de schuur. Naar wij vernamen is alles ver zekerd. Een vrouw te Breskens die eenige winkelwaren van den zolder zou halen had het ongeluk door een opening welke men in den zolder had gemaakt naar beneden te storten. In zorgwekkenden toestand werd de vrouw opgenomen. Nadat zij drie dagen buiten kennis had gelegen is de vrouw overleden. Voor de betrekking van leeraar aaji de hoogere burgerschool alhier hebben zich aange meld de volgende sollicitantenvoor de Fransche taal 7, voor de Hoogduitsche taal 8, voor de Engelsehe taal 14, voor de scheikunde, plant en dierkunde 7, voor de wis-, natuur- en werktuigkunde 9, voor het hand- en recht lijnig teekenen 8, voor de gymnastiek 14, Zondag 13 Juli 1013. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil. Nam. ö'/s a., Ha. G. van Dis v. Zaamslag. Halst. Yoorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. G. de Jager van Wolphaartsdijk. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/j u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u, en ö'/a u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/4. u., Evangelisatie. 's Gravenhage. Hare Majesteit de Koningin heeft aan Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, opgedragen, de samenstelling van een nieuw Ministerie, ge vormd uit de geheele linkerzijde van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het persbureau Vas Diaz verneemt uit betrouwbare bron, dat in de gehouden concentratievergadering besloten zou zijn om niet in het kabinet zitting te nemen zonder de sociaal-democraten en dat men zelfs bereid zou zijn aan de socialisten 3 zetels af te staan. Van andere zijde wordt aan het persbureau Vas Diaz gemeld, dat 2 leden der sociaal democratische Kamerfractie zullen worden uitgenoodigd in het vrijzinnig kabinet zitting te nemen. Sofia. Rumenië heeft aan Bulgarije den oorlog verklaard. De gezant van Rumenië is teruggeroepen. Poging tot rauseuuidiofstal Het vermiste schilderstukje te Haarlem was een portret van ds. Hermannus Manger, die in 1846 te Haarlem is overleden. Het is ge schilderd door Van der Poort. Het schilderijtje hing in een klein vertrekje in bet hoofdgebouw, waar ook lijsten bewaard werden. De deur van dit vertrekje was niet afgesloten. Even na de ontdekking en de alarmeering is bet vermiste schilderstukje teruggevonden op een linnenpers in een kamertje bi) den uitgang. De persoon, die verdacht wordt den diefstal te hebben willen plegen, is eeo Amsterdam mer, zoon van goede familie. Hij ontkent en is voorloopig weer vrijgelaten. De bewaking van het museum geschiedt door vier suppoos ten. De vermissing van het schilderstukje werd dadelijk bemerkt. Poging tot ontvoering. Woensdagavond tegen elf uur werd te Apel doorn op den Deventerweg getracht een dame, die binnenkort weer naar Iodië zou terugkeeren, te ontvoeren. Een paar heeren reden met een auto naar de villa van den schoonvader der dame, waar ze logeerde, en wilden haar met geweld ontvoeren. Ze hadden tevoren in het dorp een revolver gekocht, doch daar ze deze hadden laten vaststaan, hebben ze daarmee niets uitgericht. Den bewoner der villa, bijge staan door zijn zoons, gelukte het de aanval lers te overmeesteren en aan de politie over te leveren, die hen in bewaring nam en één van hen naar het ziekenhuis bracht, daar hij in de worsteling nogal gehavend was. Baggcrvomlst. Naar de »Dordt. Ct.c verneemt, zijn dezer dagen bij het baggeren in de Nieu wenhaven te Dordrecht twee voorwerpen van ouden datum gevonden. Het eene is een groot slagzwaard, ongeveer zestiende eeuwsch. Het zwaard ein digt van boveD in een vierzijdige pyramide, onder den greep zat de knop. Deze is aan het gevest afgebroken, doch er bij gevonden. De tweede vondst is een ijzeren vuurplaat met het jaartal 1570. Zij draagt bet wapen van den Keizer van het Heilige Roomsche Rijk, onderaan bevinden zich de twee hercu leszuilen en het devies »plus outre, De vuur plaat is zeer goed geconserveerd. Slakkcnplang. Uit Waspik wordt aan de »'s-H. Ct." be richt, dat daar op sommige plaatsen de slak ken eer ware verwoestiug aanrichten. Bij een landbouwer werd een aardappelveld schier ge heel afgevretenbi) anderen moeten het de bieten ontgelden. Sommige boeren trekken het veld in, om deze vraatzuchtige diertjes te vangen en te dooden. Een auto ia het Merwede-kanaal. Woensdagmiddag omstreeks drie uur, terwijl de brug over het Merwede-kanaal aan den Muiderstraatweg openstond, kwam een auto met zulk een snelle vaart uit de richting Amster dam, dat de chauffeur haar niet tijdig tot staan kon brengen, zoodat zij, met de vier personen die zij vervoerde, te water geraakte. De chauffeur en twee van de heeren konden zwem men en wisten zichzelf te redden, doch het kostte veel moeite om den vierde op het droge te brengen. Ook hij bekwam echter geen letsel. Om halfzes werd het toestel van Sinck per telefoon ontboden, om te trachten de auto uit het kanaal te visschen. Dit ging met veel moeite gepaard, daar de brug herhaaldelijk moest worden dichtgedraaid om de Gooische Stoomtram te laten passseeren. Het duurde tot half acht eer de anto weer op het droge stond. Politie en stakers. Woensdag heeft te 's-Gravenhage een vrjj hevige botsing plaats gehad tusscheu politie en stakende grondwerkers, die uit een ver gaderzaal aan het Hoogezand verdreven werden omdat zij daar een vermeenden of werkelijken onderkruiper mishandelden. Een inspecteur trok zijn revolver, en eerst na die bedreiging ontiuimden de stakers het lokaal. In den omtrek van de Beestenmarkt werden daarna de relletjes voortgezet, omdat de stakers on ordelijk optraden op een zandwerk, dat in de nabijgelegen Glasblazerslaan wordt verricht. Uit het pnbliek werd met limonadefieschjes en dei gelijke projectielen geworpen, vermoede lijk naar de politie, maar mogelijk ook naar de stakers. In elk geval werden daar ge voelige klappen uitgedeeld, waarbjj personen bloedend verwoud werden. Zakkenrollers. Te Boskoop zijn, bij de groote drukte ter gelegenheid van de rozententoonstelling aldaar, zakkenrollers aan het werk geweest. Gerold zijn drie gouden dames-horloges met dito ketting, een portefeuille met f 400, een porte- monnaie met f 45, eeo gouden heerenhorloge en een zilveren horloge van een Haagschen politie agent. De Keizer beeft graaf Zeppelin met zijn 75sten verjaardag een telegram gezonden, waarin hij o. m. verklaart: »Keizer en rijk zijn trotsch op den vermetelen beheerscher van de lucht. Te Friedrichshafen hebben de graaf en zijn dochter gravin Brandenstein-Zeppelin de eerste opstg^ing van het luchtschip L Z 20, dat den naam van L 5 zal dragen, bijgewoond. De gravin en baar man namen in het luchtschip plaats, dat tegen elf uur onder de muziek van het lied van Deutschland, Deutschland über Alles de lucht inging. Na een half uur werd het schip weer in de loods gebracht. Uit het jaarverslag van de Zeppelin-maat schappij blijkt, dat zij totnutoe een verlies van 900,000 gulden, of de helft van het kapitaal, heeft geleden, ondanks de groote toelagen van rijkswege en niettegenstaande de prijs van de luchtschepen van 300,000 tot 600,000 gulden verhoogd is. Het verlies is te wijten aan de vele ongelukken, die er met hare luchtschepen gebeurd zjjn. Te zwaar gestraft. Een jonge fabriekarbeidster te Iserlohn had veel te lijden van de vervolgingen van een afgewezen minnaar. Zij riep de hulp van de politie in, om zich den lastigen jongeman van het ljji te houden, maar ook dit baatte niet. Ten einde raad wierp zij hem op een goeden dag den inhoud van een fleschje met zoutzuur in zyu gezicht. De man werd dientengevolge blind. Voor de rechtbank te Hagen heeft zjj daar voor nu terechtgestaan. De eisch was vier maanden gevangenisstrafde rechtbank nam echter aan, dat zij de daad uit noodweer be gaan had en geloofde haar verzekering, dat zij de ernstige gevolgen van haar daad niet had voorzien. Mitsdien sprak zjj de beklaagde vrjj. Tot hoe hoog nog. Te New-York bouwt men altijd weer hoogere huizen, nu nog wolkenkrabbers» genoemd, maar die weldra den naam van >Maankrabbers< zullen verdienen. Het Woodworthgebouw, dat thans het grootste huis ter wereld is, om nog overtrofien te worden heeft 55 ver diepingen en bovendien daarboven nog twee uitgestrekte terassen. Van den beganon grond tot aan de nok van het dak is de afstand 240 meter, d.w.z. 80 meter hooger dan de Keulsche dom. De ruimte in het gebouw bedraagt 400.000 kubieke meter en het gewicht 163.440.000 K.G. Het is dus te hopen, dat het niet, bij een of andere aardbeving, om buitelt. De gezamenlijke oppervlakte van de vloeren in bet huis omvat meer dan 16 hectaren. Het huis heeft 3000 vensters en 28 groote liften zorgen voor het geregelde verkeer in deze bovengrondscbe stad. Het geheele ge bouw wordt door 80.000 electrische lampen verlicht. De bouwkosten bedragen omstreeks 131/i millioen dollar. Wreed heden. Aan het rapport van pater Michel, hoofd van de Fransche katholieke zending te Kilkitsj, over afschuwelijke wreedheden, door de Bul garen bedreven, ontleenen wjj nog het volgende uit de Matin Een Bulgaarsche bende had 700 inwoners van Kilkitsj in een moskee opgesloten en trachtte eerst bet gebouw door bommen in de lucht te laten vliegen. Toen dit niet gelukte, werd het in brand gestoken en alle opge- slotenen kwamen in de vlammen om. Hun vrouwen en kinderen, die dit tooneel hadden moeten aanzien, werden vervolgens afgemaakt. Pater Michel, die enkele hoofden, armen en beenen van de slachtoffers had opgeraapt, werd bedreigd, omdat hij blijkbaar voornemens was die lichaamsdeelen als stukken van overtuiging te gebruiken. Te Nigrita zjjn 1400 huizen in brand ge stoken en 470 inwoners zjjn er levend verbrand. De geesteljjke zegt, dat vele beschaafde Bul garen aan dergeljjke wreedhedan deelnemen. Een financieel schandaal. In Berlgn en omgeving maakt een financieels ramp veel gerucht. De directeur van een der stedelijke belastingkantoren te Charlotten- burg, met name Riese, is met zjjn vrouw ge vlucht, een reusachtigen schuldenlast achter latende. Het totaal is nog niet bekend. Men spreekt van 300.000, maar ook van een half millioen Mark. Hjj was ebn hooggeacht i

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2