UIT 0N2E 0M5EVINS. Kerknieuws. Gemengde Berichten. BUITENLAND. INGEZOUDEH STUKSEN. DE BALKAN. Gisteren had alhier de stemming plaats van vier leden van den gemeenteraad waar van de uitslag is als volgt Getal kiezers 1465. Uitgebracht 1246. Onwaarde 10. Volstrekte meerderheid 619. Hiervan verkregen de heeren P. de Bakker369 stemmen. W. Bedet392 A. H. Donze (aftr. lid) .471 R. Drost (aftr. lid) 435 N. A. Hamelink 244 A. C. Lensen (altr. lid) 534 L. J. van der Moer 179 Scheele Az490 R. Scheele Dz. (aftr. lid) 555 J. F. Verlinde 329 Herstemming tusschen de heerenDe Bakker, Bedet, Donze, Drost, Lensen, D. Scheele Az., R. Scheele Dz. en Verlinde. Zoo is dus de eerste slag voor denjGe- meenteraad geleverd. Op 15 Juli wordt de eindstrijd gestreden. Merkwaardig, maar toch ook begrijpelijk, dat geen enkele candidaat het bij eerste stem ming haalde. Toch bewijst de uitslag voldoende, dat Ter Neuzen wenscht geregeerd te worden in vrijzinnigen geest. Die overtuiging is zelfs zeer sterk door de stemming uitgesproken. Een gelukkig verschijnsel mag het voorts heeten, dat van de achterbaksche lui feitelijk geen candidaat in het strijdperk was en dat ook de opzet, om door het vasthouden van vele candidaten, de vrijzinnigen te doen vallen, ten eenenmale mislukte. Al waren er vreemde combinatie's bij het uitbrengen der stemmen, het gezond verstand heeft de kiezers toch niet in den steek gelaten. Dat zij, die door finantieelen steun al is het ook in geheim en om eigen plannen te doen slagen aan de verstoring van eene zuivere positie medehielpen, gansch niet tevre den waren, was duidelijk te zien. Het blijkt, dat nog velen het algemeen be lang boven persoonlijke veeten stelden. Dit is bemoedigend voor de naaste toekomst. Of de lui, die, hetzij in het openbaar of nog erger in het geheim, roet in het eten wilden gooien, door deze uitspraak geleerd hebben, betwijfelen wij. Maar de publieke opinie wijzigt zich geluk kig, hoe langer, hoe meer ten goede. Met ingang van 1 Juli is verplaatst de opzichter van 's Rijks-Waterstaat D. Olie, van Hoek van Holland naar Ter Neuzen. Sltiinkil. Dinsdag j.l. was het een merk waardige dag voor den heer A. C. Risseeuw. Deze herdacht dien dag, dat hij 25 jaar geleden als brievengaarder hier in dienst trad. Sluiskil is inj dien tijd heel wat vergroot en de drukte voor den jubilaris niet weinig toegenomen. Een hulptelegraafkantoor en een Rijkstele foonkantoor zijn er in de laatste jaren bijge komen. De jubilaris, die de algemeene achting geniet, ontving vele bewijzen van belangstelling. Wij hopen, dat de heer Risseeuw nog vele jaren met dezelfde opgewektheid tot groote tevredenheid der ingezetenen zijne functie mag blijven waarnemen. Te Zaamslag en omliggende gemeenten zijn dit jaar weer groote perceelen erwten verkocht aan conservenfabriekende pluk van het gewas is volop aan den gang en minstens 500 kinderen van 11 tot 15 jaar, benevens eenige oudere personen, zijn er mede bezigzij worden per geplukt K.G. betaald en verdienen tot 90 c. daags. Voor den landbouwer is deze teelt winst gevend hij verkoopt de erwten tegen goeden prijs, het stroo kan hij behouden en dus groen aan zijn vee voederen, en daarenboven is zijn erwtenveld zoo vroeg gêruimd, dat er nog een andere vrucht op kan gewonnen worden. Hoek. 4 Juli. Bij de heden gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeente raad werd gekozen de heer F. Kaan met 253 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Joh. Dekker die 154 en J. de Jonge die 129 stemmen behaalden. Verder werden uitgebracht op de heeren H. van Doeselaar 69, W. C. de Feijter 122 en M. de Jonge 91 stemmen. Sas van Gent. Aantal kiezers 244. Uitge bracht 212. Van onwaarde 2. Volstrekte meerderheid 107. A. F. Genbrugge 28, C. D. van Putte 39, P. A. Neeteson 55, Ch. P. A. Pauwels (aftr.) 128, P. F. de Vleeschouwer 110. Alzoo gekozen de heeren Pauwels en De Vleeschouwer. nog het uiterlijk van oude tyden, de klokke- toren stond er naast, hij was van hout en later bij de kerk gebouwd. Spoorweg GentTer Neuzen. De aandeelhouders van de spoorwegmaat schappij GentTer Neuzen hebben Dinsdag opnieuw vergaderd 464 bevoorrechte en 954 gewone aandeelen waren vertegenwoordigd. De nieuwe voorstellen betreffende een akkoord werden voorgelezen. Voor 20 October van dit jaar zal welke schuld ook betaald moeten zijn. De coupons der obligaties, die in dit tijdperk vervallen, zullen bij den afloop van dezen termijn eerst verzilverd kpnnen worden. Gedurende die maanden zal het bestuur der maatschappij onder het toezicht van een uit 3 personen samengesteld college staan. Tevens deelt de »Gazette van Gent« aan welk blad we ook het bovenstaande ontleenden, mee, dat elke groep schuldeischers, wier eischen minstens een miljoen van het definitief aan genomen passief bedragen, alle schuldeischers ter vergadering kan doen samenroepen. Als de belangen der schuldeischers gevaar loopen, kan het college echter te allen tijde de vervroegde sluiting van het akkoord bij het gerecht aanvragen. Deze en andere voor stellen werden eenstemmig aangenomen. De heer de Tilloux, burgemeester van Selzaete, werd tot bestuurslid gekozen. Ter Neuzen. Zondag 6 Juli 1913. Ned. Hervormde Kerk. Voorm 9 u. Dg. A. Timmerman, bediening van het H. Avondmaal, en nam. 2 u Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Nam. 2 u., Ds. J. D. Domela Nieuwen- huys van Gent. Halst. Voorm. 9'js u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteiju Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5*/2 u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5x/a u-i Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/j u-, pvangelisatie. Engelsche gewoonten. Io Groot Britanuië komt het meermalen voor, dat een jonkman uit de eerste kringen en den hoogsten adel met een tooneelspeelster huwt. Hier moet dadeljjk bij worden gevoegd, dat de acteursstand daar maatschappelijk hooger staat aangeschreven dan in ons vadei land, ge tuige het adeldom, dat sommige verdieDsteljjke tooneelkunstecaars alsjjForbes Robeitson is ver leend. Ook weet men, hoe veel gewicht in het eilandenrijk aan een trouwbelofte wordt ge hecht. Een eigenaardig bericht, op beide nationale eigenaardigheden betrekking hebbende, deelt de Londensche correspondent van de N. R. C. mee. Aan de tooneelspeelster Daisy Moss is zes ton schadevergoeding toegewezen wegens ver breking der haar gedane trouwbelofte door den zoon van Lord Northampton. Deze laatste had zijn zoon dit huwelijk verboden. Het schepenencollege van Gent heeft een aanvraag gekregen, om een bioscoop- schouwburg te mogen stichten ouder den Kouter De kassier J. G. de J., die de vorige week werd overgebracht naar het huis van bewariDg te Middelburg, is thans weder op vrije voeten gesteld en ontslagen van rechts vervolging. I'olitie voor de rechtbank. Te Berlijn heeft de vorige week een proces gediend tegen eenige beambten van de zeden politie, waarbij vooral een politie-agent, Thiede, veeren heeft gelaten. Thiede had zich, zooals gebruikelijk is bij de zedenpolitie, de mede werking verzekerd van een meisje Ortmeyer, een vrouw van de straat, die voor hem spioneerde en hem alles aanbracht wat hij voor hem als beambte van belang achtte. Gaandeweg was de verhouding tusschen de twee zeer vertrou welijk geworden, en het eind was, dat Thiede's medewerkster dol verliefd op hem raakte en hem allerlei geschenken toestopte, die zij van haar in zonde verdiende geld kocht ot van anderen gekregen had. Zoo behoorde er een agrariër tot haar vereerders, die haar zijden spek en worst toezond, zooveel dat zjj dat alles alleen niet op kon. Thiede voer daar wel bij, en zijn vrouw wist ervan. Volgens zijn zeggen, heeft hij dergelijke dingen altijd behoorlijk aan vrouw Ortmeyer betaald. Maar de rechters geloofden dat niet. Zelfs de mooie uniformen, waarvoor hij bekend was, moeten gesneden geweest zijn uit laken, dat de vrouw hem ten geschenke had gegeven. De rechters hebben Thiede Vrjjdag schuldig verklaard aan overtreding van het souteneurs verbod en hem deswege tot drie maanden ge vangenisstraf opgelegd. De overige van veil heid beklaagde beambten en de vrouw van Thiede, wie koppelarij ten laste was gelegd, werden vrijgesproken. Een ontploffing. Te Lissabon is op een der pleiuen, waar 3 straten te zamen komen een bom ontploft. Een kind, dut zonder het te weten, den bom gedragen had en vallen liet, werd in stukken gescheurd. Volgens een andere lezing van het geval, had het kind den bom op den grond zien liggen en er met den voet tegen aan gestooten, waar door het projectiel ontplofte. Een arbeider, die ODgeveer 100 meter van de plaats verwijderd was, ernstig aan de borst verwoud. Een oude veteraan. Dezer dagen is te Moskou een grenadier overleden, die den ouderdom van 118 jaren bereikte. De man, Bakotin geheeten droeg tot zijn dood het uniform det Russische grenadiers van het jaar 1810, en was waarschijnlijk de eenige nog levende getuige uit den tijd van Napoleon I. Hij had een aetief aandeel gehad in den oorlog tegen den keizer, wijl hij in dien tijd bij de Russische grenadiers diende. Met eigen oogen had hij den brand van Moskou gezien. De oude grenadier wist veel van den Rus- sischen' veldtocht tegen Napoleon te vertellen, van den schrik, welken diens naam overal ver breidde en van den onlzettenden indruk welken de tijding der overwinning onder de Russische soldaten te weegbracht. De dag, waarop Na poleon den terugtocht aanvaardde, werd, naar het zeggen van Bakotin, in geheel Rusland als een feestdag gevierd. Vergiftiging. Woensdag 25 Juni stierf te Oude Wetering ODder zeer verdachte omstandigheden de boeren arbeider P. P. De man was slechts één dag ziek geweest en had, naar men den doktei meedeelde, hevig gebraakt, doch toen de dokter aan de woning kwam, lag de man wel te krimpen van pijn, doch van uitbraakselen of anderszins was geen spoor. Die had vrouw P. in de vaart ge worpen, zei ze. De man overleed, de geneesheer, waar schuwde de justitie, de burgemeester liet de vrouw gevangen nemen en naar Roelof-Arends veen brengen, doch toen het parket uit Haar lem kwam, vond het niets in de woning tb Oude Wetering, dat verdacht voorkwam. Het verhoor leverde niet voldoende stof op om de vrouw nog langer vast te houden en zjj werd weer dadelijk in vrijheid gesteld. Het lijk van P. werd naar Leiden ter schouwing opgezonden, dit onderzoek bracht aan het licht, dat de man met arsenicum was vergiftigd. Maandagavond half elf werd de vrouw opnieuw aangehouden en na een ver hoor van vier uur, haar door de veldwachters Bodin en Dupeau afgenomen, viel ze door de mand en bekende niet alleen baar man, doch ook, in vereeniging met den boerenarbeider B., met wien zij in intieme verstandhouding stond, den vader van B. te hebben vergiftigd. Vrouw P. is 29 jaar en moeder van vier kinderen, waarvan het oudste 13 jaar is. Haar man was boerenarbeider bjj een land bouwer. Deze waarschuwde hem Maandag voor acht dagen, dat hij wat beter op zijn viouw moest passen. Thuis komende heeft P. haar onder handen genomen, daarover is een woordenwisseling ontstaan en Dins lag tegen den avond, Dadat hjj zijn warme maal had gebruikt, is P. plotseling ziek geworden. Hij kreeg krampen en braakte. Zijn vrouw heeft hem toen een ei met'cognac klaar ge maakt, waarin ze, evenals in het eten, een groote dosis arsenicum heeft gedaan. Volgens haar eigen bekentenis heeft ze Diet meer dan tweemaal het vergif toegediend. Met den vader van B. is het anders gegaan. Hij woonde in bij zijn zoon. Deze was weduwnaarhjj wist dat zijn vader f 400 a f 500 had overgespaard. Dit geld heeft hij zijn vader afhandig gemaakt, tengevolge waar van er moeilijkheden zijn ontstaan, waarom B. besloot, zijn vader uit den weg te ruimen. Als rattengif had de oude B. arsenicum in huis. Zjjn zoon diende hem dit toe in kleine doses, de vader werd ziek en vrouw P. kwam hem te Abenes zoogenaamd verplegen. Wel dertig maal hebben de twee den ouden man toen arsenicum ingegeveD, waarop deze is gestorven. B. is in den nacht van Maaodag op Dinsdag van z$n bed gelicht en naar Roelofs Arends veen gebracht waar ook hij een bekentenis heeft afgelegd. De toestand. De Lokal Anzeiger schets den militairen toestand, zooals die door de jongste gevechten tusschen Bulgaren en Serviërs geworden is, aldusHet derde Servische legerkorps staat tusschen Kratowo en Krupulu. Het is den Serviërs gelukt, om aan de Zuid-oostelijke zijde van dat front de Bulgaren uit lstip, het steunpunt van den linkervleugel van hun stelling langs de rivier Bregalnitsa, te verdrij ven. Die stelling strekte zich in het Noorden tot voorbij Kotsjana uit. Donderdag hebben de Serviërs naar het schijnt met het heele derde legerkorps (zes divisies en een divisie cavallerie), de heele stelling van de Bulgaren aangevallen, en de gewichtige stelling van Boekwi (of Boekowtsje) genomen. Daardoor moet de stelling van de Bulgaren in het midden doorbroken zijn. De terugtocht van dit deel van het Bulgaarsch leger zal, als niet het Noordelijk Servische leger een aanval op Sofia doet, in Oostelijke of Zuid-oostelijke richting gaan. Veel zal afhangen van het verloop van den opmarsch van het tweede Servische legerkorps (drie divisies) van Pirot uit over Tsaribrod in de richting van Sofia. Het bergachtige en onbegaanbare terrein, waardoor de terugtocht gaan zal, zal de bewegingen van beide zijden aanmerkeljjk storen. Volgens een andere opvatting ligt door den geslaagden stormaanval bij Boekwi de weg naar Kustendil voor de Serviërs open, waar de spoorweg naar Sofia begint. De Bulgaarsche rechtervleugel onder generaal Dimitrief moet op Kotsjana zijn teruggeworpen. De Bulgaarsche regeering schijnt, nu het eerste treffen voor de Bulgaarsche wapenen niet gunstig is geweest, nog op een vreedzame bijlegging van de geschillen te willen aansturen, maar in Servië wil zoo seint men uit Belgrado aan de Kölnische Zeiting, niemand daar meer van hooren. De Skoepsjtina heeft door haar voorzitter een telegram aan het leger laten zenden, waarin zonder omwegen van oorlog gesproken wordt. »Met het geloof aan God, zoo luidt dat telegram, en het vertrouwen op de dapper heid van zijn zonen begint Servië dezen oorlog.c Als het bericht waai is, hetwelk Bulgaarsche gevangenen moeten hebben ge meld, dan heeft ook koning Ferdinand deze benaming gebruiktaan het leger moet een oproep des Konings zijn voorgelezen, in welke het wordt voorgesteld alsof Bulgarije reeds aan Griekenland en Servië den oorlog heeft verklaard. Hoe dat zij, tusschen de Balkanstaten zijn veel dingen mogelijk, die tusschen Europeesche staten in engeren zin niet mogelijk zouden zijn. Men verwachtte dat de Servische ministerraad tot de officieele oorlogsverklaring aan Bulgarije zou besluiten, maar dat is niet geschied. Eerst wil het kabinet, zoo heet het in een telegram, vollediger en nauwkeuriger inlichtingen hebbeD over de houding van Bulgarije Zou Bulgarije, in verband met den ongunstigen afloop van de laatste gevechten en de dreigende houding van Roemenië zich bereid hebben verklaard tot aanmerkelijke concessies Hierbij sluit een bericht van den corres pondent der Frankfurter Zeitung te Belgrado aan. In Servische kringen neemt men het standpunt in, zoo meldt deze, dat na de ge vechten van de laatste dagen in het minst geen twijfel meer kan bestaan of het door de Serviërs bezette gebied komt bij Servië, ter wijl de nu daarenboven aan Bulgarije ont rukte strook de prijs voor den vrede kan zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Ik kreeg een Christelijk blad, Luctor et Emergo, in handen en daarin schreven ze, dat er zooveel gedronken is op Hoek en dat er verscheidenen zeer onder den indruk waren. Onder den indruk waren wij, omdat we zoo tevreden waren over de overwinning van den heer De Muralt. Maar we hebben netjes feest gevierd en ik kan me niet begrijpen, hoe ze in dat blad over ons Hoekenaars durven vallen. Vooral niet als ze over politiek en can didaten willen praten. Als wij dan eens wilden praten, nu, er zou dan heel wat meer voor den dag komen. Dat weten ze zelf heel goed, maar laten ze dan alsjeblieft over een ander zwijgen. Ik wou dit even in het midden brengen. Ik begrijp waarachtig niet, hoe die lui durven. Dankend voor de plaatsing, Een Hoekenaar. [Een Hoekenaar moet zich dit geschrijf maar niet te veel aantrekken. Van Ter Neuzen stond in hetzelfde nummer dat Jhr. de Muralt in Hotel de Commerce tot Zondagmorgen 4 uur feestgevierd had. Wij weten dat de heer De Muralt zeer vroegtijdig is heengegaan en dat degenen, die gebleven zijn, op dien tijd reeds lang de nachtrust genoten. De inzender merkt dus, dat sommigen het met de waarheid niet zoo erg nauw nemen.] (Redactie).

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2