Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Provinciale Staten. Tossclien Kerk en Pastorie. Barmhartigheid. No. 2383. Zaterdag 5 Juli 1913. 24e Jaargang Herijk van Maten en Gewichten. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Intere. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te T e r Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gebouw der Vereenigde Handwerkslieden in de Donze-Visserstraat te TER NEUZEN op 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli as en wel als volgt: Voor hen wier familienaam begint met de letters A of BMaandag 7 Juli van 1 tot 5 uur C, D, E of F Dinsdag 8 Juli van 9 tot G, H, I, J of K Woensdag 9 Juli 12 en L, M, N, O of P Donderdag 10 Juli t 1 tot 4 Q, R, S of T: Vrijdag 11 Juli uur; U, V, W, X, Y of ZZaterdag 12 Juli van 8 tot 12 uur. Voor Sluiskil: Maandag 14 Juli van II tot 12 uur en van I tot 5 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk JK niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden; e. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1913 gestempeld moeten zijn met de letter T en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op 24 en 25 Juli, 14 en 15 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur, en na 30 Augustus eiken Donder dag en Vrijdag van 9 tot 1 uur dat de milligramgewichten niet op deherijk- zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Ter Neuzen, den 4 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. In Zeeland is werkelijk de zaak der Provin ciale Staten nog goed gekomen. Daar heeft men thans 21 leden van links, den onaf hankeljjken heer Vao Dalsum en 20 reehtsche leden. Bij eene verstandige propaganda is uit het land van Walcheren en niet minder in Zuid- Beveland nog meer te halen. ALITE KREMNITZ. 5) V Den tweeden dag daarop vertrok Johanna ongveer 4 uur 's namiddags ooi bij Anna Jensen het kantmaken te leeren. Het was een heer lijke zomerdag, zoo'n wolkeiooze hemel, dat men trenrig worden kon ia het gevoel van de onmacht der ziel om zulke schoonheid geheel te genieten. De weg voerde tusschen de hooge welige heggen en veroorloofde slechts zelden bet uitzicht op het golvende, groene land. Tn de heggen bloeide nog de geelachtige kamper foelie, wier zoete genr zomersch aandoet, maar de hazelnoten waren reeds groot in het doDzige omhulsel en de hegrozen, reeds lang door den wind verwaaid hadden stekelige nog niet r(jp- roode rozebottels gevormd. Johanna lette alleen op de kamperfoelie in 't begin probeerde z(j er een takje voor zich af te breken, maar toen zij er niet bij kon, zeide zij bij zichzelf, dat het ook mooier was «ls bet daar rankte tasschen bet volle groen het hoorde ook zoo en moest z|j het in de Eu ook in ons district moeten wij volstrekt den moed niet opgeven. Integendeel het Westen van ons district heeft vertrouwen gegeven voor 1916, in het Oostelijk deel, in het eigenlijke land van Hulst moet nog veel onderdrukking geweerd, veel slaafschbeid opgeheven worden. Maar er zijn ook daar lichtpunten aan te wijzen. Het daget ook hier. En onmiddellijk is men deze week een goed werk begonnen. Men heeft in het college van Gedeputeerde Staten eene gewenschte opruiming gehouden. Naast het aftredende lid den heer de Casem- broot (lib.) zijn thans ook gekozen de liberale leden van Nifterik, Sprenger en Elenbaas. De heer Van Dalsum heeft gedacht aan onze spreuk „Steunt, wie u steunden" en heeft met de linksche partij medegewerkt aan de keuze der liberale leden, daarmede op waardige wijze door eene krachtige daad den hoon en smaad beantwoordend, zoovele jaren door hem ver duurd. Reden tot tevredenheid hebben wij in onze provincie. Gedeeltelijk ook in Zuid-Holland. Ook daar is de reehtsche meerderheid geslonken. Toch zijn we daar niet geheel tevreden. Want het stemmenaantal op concentratie en socialisten, dus naar links uitgebracht, toont aan, dat Zuid-Bolland links is. Bij goed voorbereide samenwerking ware hier meer bereikt. Alles samen echter is het uitzicht voor de toekomst bemoedigend. Het Nederlandsche volk is ontwaakt. Naar aanleiding van wat Luctor et Emergo schreef over iemand van de linkerzijde, die geene koeien wilde melken, om een anti revolutionairen buurman het stemmen ge makkelijker te maken, is het goed eens te wijzen op het geval te Utrecht. Daar werd in een reehtsche automobiel iemand ziek uit zijn bed gehaald, om zijn stemplicht te vervullen. De zieke ging mede. Bij het huiswaarts brengen informeerde men eens, hoe de zieke gestemd had. band houden om er zich over te verblijden Maar die gedachte maakte haar treurigveel dingen moet men volstrekt in de hand houden om bet gevoel vaa bezit te krijgen. Nadat zij een kwartiertje verder gegaan was, probeerde zij nog eeos een takje kamperfoelie meester te worden. Het was baar een sym bool geworden en toen zij de gracieus geworden bloem in de hand hield, stapte zij nog eens zoo vrooljjk verder. Zij wilde niet vlag gaan, om de vreugde van het „ODderweg z(jD" te genieten, en toch dreef iets haar haastig voor waarts. Daar lag bet huis. Zij stond stil, het zag er ongewoon schoon uitniet alsof werklieden het naar het plan van den bouwmeester hadden opgetrokkec, neen, alsof eeos kunstenaars hoogste schepping daar belichaamd geworden washet booge stroodak, dat zich als levend, als bewust, dat het beschermde en beschutte, op do witte muren verhief de boomgroep er achter, de wonderlijke linde voor bet huis en daarnaast de goed onderhouden tuin. ge deeltelijk verborgen door de dikke dorenhaag, waarover slechts een teere bruine beuk zich Daar buiten boog en eenige hooge rozenstruiken haar bloesems lieten zien. Het tuinhek stond gastvrij open, maar huis en hof waren als uitgestorven. Johanna keek naar dit schouwspel tot haar de tranen in de oogen kwamen. Ja, daar Het bleek, dat deze den soc.-democraat Dr. van Leeuwen had genomen. En onmiddellijk werd de man uit de auto mobiel op straat gezet en aan zijn lot over gelaten. Hij was te ziek om zijne woning te bereiken. Gelukkig werd hij een poosje later door menschen gevonden, die wat meer barmhartig heid kenden en naar zijne woning vervoerd. Men ziet, het Christelijk blad voor onze omgeving, had gerust het smalen op liberale verdraagzaamheid kunnen laten. Waar we het Utrechtsche geval aanhaalden, willen we iets goeds uit onze eigen omgeving niet nalaten te vermelden. Daar is een werkman, die beslist links stemde, maar wiens gezondheid niet toeliet dien afstand te gaan, eenige malen ter stembus gereden met een landbouwer, die meestal wel aan de rechterzijde zal staan en dit op eigen verzoek van den landbouwer. Dit staaltje van gematigdheid en verdraag zaamheid is te zeldzaam om het niet met dankbaarheid te vermelden. Prov. Staten van Zeeland. Jn de Dinsdagavond gehouden bijeenkomst van de Zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten besloten tot aanhouding van een verzoek van het bestuur der vereeniging Groenteproeftuin Zuid-Beveland om subsidie. De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden allen naar de afdeelingen verzonden. De heer Kakebeeke verkreeg daarop het woord tot het richten van een vraag aan Ged. Staten. Hij zeide dat bij besluit der Prov. Staten van 17 November 1911 aan den heer G. Huyghebaert een renteloos voorschot werd verleend uit de provinciale fondsen voor den aanleg van in genoemd besluit omschreven stoomtramwegen in Zuid-Beveland. Een der voorwaarden waaraan moest worden voldaan was deze, dat vóór 1 Juli 1913 ten genoege van Ged. Staten het bewijs geleverd moest worden dat de vereischte subsidiëu door be langhebbenden zijn toegezegd, en dat het benoodigde aandeelenkapitaal geheel is ge plaatst. Mag ik vragen, aldus eindigde de woonde hij en zoo,n hnis behoorde hem, even als bij aan het huis. Vóór Klaus JeoseD was zjju vader daar predikaDt geweestna een onderbreking van twintig jaar was hij hem opgevolgd en woonde nu weer in het hnis, waarin h(j geboren was. Toen Johanna zoo voor de pastorie stond en die bekeek, werd haar hart zoo vol, dat ze er aan dacht weer terng te keeren. Maar zij schold zich een dwaas en legde de rest van den weg sneller af, zoodat haar wangen gloeiden, toen z(j de zachtjes bellende huis deur opende. Aona kwam baar tegemoet en dadelijk daarop verscheen Marie Johanna was de nicht van haar proost en al was zij baar ook niet heel welkom, zij toonde het toch niet in haar eigen huis. „We hebben de koffietafel in het prieel klaargezet" zei ze en bracht haar gast naar den tuin „Anna, roep Klaas eens Tot die kwam, bekeek Marie Johanna's KLeeding met takenden gedachtenbet was maar een katoen kleedje, maar de liebtrose kleur, de snit en de groote zijden sjerp gavea er een hoogst elegante tint aan, het leek haar mooiste toilet, dat zij ooit gezien had. Daarbij kleedde de witte strooien hoed; die als een omgekeerde korf, met een krans van wilde rozen, beschnttend op haar hoofd stond, Johanna uitstekend. Klaus bleef een oogen- blik aan het tuinhek staan, toen hij die rozige heer Kakebeeke, of door den heer Huyghebaert aan deze voorwaarden is voldaan. Namens Ged. Staten zeide de heer Van Rompu dat in een volgende vergadering op de vraag van den heer Kakebeeke zal worden geantwoord. De voorzitter stelde voor de volgende vergadering te houden op Woensdagmorgen 10 uur. Aldus werd besloten en daarna de avond vergadering gesloten. De Staten van Zeeland vergaderden Woens dag tot het benoemeD van vier leden van de Ged. Staten. Met 28 stemmen tegen 12 blanco werd herbenoemd jhr. mr. E. A. O. de Casem- broot, aftredend vrijzinnig. In de plaats van den heer Fruytier, aftredend R.-K., is gekozen de heer J. N. Elenbaas, liberaal, burgemeester van Krabbendijke, met 21 tegen 19 op den heer Fruytier. In de plaats van den heer Gerlach van St. Joosland, aftredend anti-rev., wordt gekozen mr. F. J. Sprenger, vrijz.-dem., lid van den Gemeenteraad van Middelburg, griffier van den polder Walcheren, met 21 tegen 19 stemmen op den heer Gerlach. Ten slotte in de vacature-Dieleman, aftredend anti-rev., is gekozen de heer J. G van Niftrik, wethouder van Vlissingen, met 21 tegen 19 stemmen op den heer Dieleman. De Ged. Staten, vroeger vijf rechts, een links, bestaat thans uit twee reehtsche en vier linksche leden. Het college van Ged. Staten bestaat thans uit 4 liberalen, 1 anti-revolutionair, den heer J. H. Blum en een katholiek, den heerJ.A. van Rompu. Tot lid bedoeld in art. 89 der Provinciale Wet werd benoemd J. H. C. Heyse, liberaal, in de plaats van den heer De Veer, aftredend anti-rev. In de vergadering der Staten was één vrij zinnige, de heer Sprenger, bij de stemming afwezig, ingevolge een belofte aan het afwezig lid De Veer (rechts) gedaan. De heer Van Dalsum stemde dus links. Door den heer Kakebeeke werd medegedeeld, dat op Zuid-Beveland een nieuwe combinatie is tot stand gekomen, die wil trachten met steun der Staatsspoor tramwegen tot stand te brengen, waarop goederenwagens van spoor wegen kunnen rijden. bekoorlijke verschijning in het groene prieel zag, hjj werd nog bleeker dan hjj reeds was. „Wat scheelt a vroeg zij verschrokken, „bent u niet wel „O zeker, heel welantwoorde hjj droevig lachend. „Maar n bent zoo veranderd sinds eergi steren Haar heldere bruine oogen zagen hem vol wanhoop aan. „Uw koffie wordt kond," onderbrak Marie haar snel en bjj johanna kwam het gevoel op, alsof Marie schuld had aau de verandering van haar broer. Het gesprek wilde niet erg vlotten „Hebt u de kerk al gezien vroeg de pre dikant. „Neen", antwoordde Marie in plaats van Johanna „maar als we na niet met kautmaken beginnen, wordt het te laat." „We kunnen Vrijdag ook voortgaan, als n dan bij ons komen wilt Tante laat het vragen", zei Jobauna. „Tot Vrijdag is nog lang", meende Marie ont wijkend en zag haar broer aan, die opgestaan was. Johanna en Anna stonden ook op, Marie bleef thnis en alleen die drie stapten den weg naar de kerk op. De kerk stond op een heuvel, vanwaar men een mooi uitzicht op de omgeving, had. Het kleine godshuis ieek oneindig roerend van groote, gemetselde steenen opgebouwd, had het NEIMSC DOOB

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1