Vrijzinnig Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, caniidatcn. Tusschen Kerk en Pastorie. Dier eene belangrijk Vraag. provinciale Staten. No. 2382. Woensdag 2 Juli 1913. 24e Jaargang FEUILLETON. DONZE, DROST LENSEN. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters na~r plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en L al e r (1 a g m O r g e II by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op art. 24 van de verordening tot hand having van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren, BESLUITEN: in het belang der openbare orde en veiligheid te verklaren, dat het op iederen dag van de maand Juli 1913 van des morgens vier uur tot des avonds elf uur ongeoorloofd zal zijn met reclame borden rond te gaan op openbare wegen. Ter Neuzen, 30 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. In het vorig nummer van ons blad hebben wy de 3 aftredende leden de heeren Donze, Drost en Lensen reeds krachtig aanbevolen. Er is reden voor die aanbeveling. De wijzewaarop ze hun mandaat vervulden, geeft recht op die aanbeveling. Vroeger gaf men van zekere zijde hoog op over den zedelijken ondergang van Ter Neuzen, als de vrijzinnigen het bewind voerden. Men lacht thans om die bangmakerij. De liberale candidaten mogen gerust de vergelij king met andere doorstaan. Nu praat men van finantiëelen ondergang. Ook daarvan is geen sprake, kan geen sprake zijn. Maar zoo praat men in elke gemeente, wa'ar iets tot stand gebracht wordt, dat som mige partyen niet graag zien of waaruit ze een politiek voordeeltje wenschen te halen. In het algemeen kan men opmerken, dat tegen degenen, die zich van gemeentezaken weinig aantrekken zoo goed als geene oppositie is. Zijn er mannen, die werkelijk hun 'oest doen op de hoogte te komen, mannen, die ernstig werken, die moeite en tijd offeren, dan ontstaat er een zekere tegenwerking. De goede en werkzamede bekwamedegelijke raadsleden ondervinden vaak den grootsten tegenstand. Dat ondervond ook de heer Van den Hoek, die ondanks den harden arbeid van velen niet behouden werd. Bij deze stemming tracht men ook juist de pijlen te richten op die mannen, welke in den Raad behooren. Het opwerpen van een zoo groot mogelijk aantal candidaten is daarvan het bewijs. ALITE KREMNITZ. 4) „Een nutteloos werkje, dat uien doet, om iets in de hand te hebben". Juffrouw Marie trad op de twee toe, en meende, dat men nooit iets nutteloos maken moest, omdat zooveel menschen voor het noo- digste geen tijd hadden en het nondigste misten. Johanna antwoordde „U hebt zeker gelfjk". Maar de jonge man zei tegen Marie Jou puriteinschheid past niet ieder." Wilt u me daarmee vernederen vroeg Johanna hem aanziende, alsof zijn zuster er niet ge prikkeld naast stond. Ais zy met hem sprak waren alle overigen haar onverschillig alsof zy ooren noch oogen hadden. Hij beantwoordde haar blik, zonder te antwoorden op wat zij zeide, en zij las slechts bewondering en liefde in zijn oogen. Na een oogeublik zei hij plot seling „Ik geloof dat u ons huisbakken leven niet gewoon zoudt worden". „Hoe kunt u de belichaamde poëzie buis- bakken noemen Iu een pastorie is alles doortrokken van een glans, dien de Zondag Nu komt hier dit nog bij, dat enkele per sonen uit persoonlijke haat en vijandschap de zaak trachten op te warmen, dat ze ten be hoeve van dat doe! zich plotseling in arbeiders vrienden veranderden. Tegen dezer werken ga onze waarschuwing in de allereerste plaats. Wij bevelen onze candidaten met vertrouwen bij de kiezers aan. Wij hopen, dat het vrijzinnig gevoel, dat zoo heerlijk tot uiting kwam bij de stemmingen voor Provinciale Staten en Tweede - Kamer zich thans niet zal verloochenen. Het bestuur van Ter Neuzen blijve vrijzinnig. Velen, niet het minst onder de neringdoenden zullen nimmer terug verlangen naar dat viertal jaren, toen de anti-rev. het heft in handen hadden. Zaamslag is daar, om ieders geheugen daaromtrent nog eens op te frisschen. Mannen als W. Bedet en D. Scheele zijn allerminst geschikt om datgene te waarborgen, wat wij thans hebben. Integendeel, hunne verkiezing zou beteekenen, dat zeer sterk in de anti-rev. richting zou worden doorgedrevensterker nog dan vroeger. Persoonlijke uitlatingen en verschillende uitingen in Luctor et Emergo naar aanleiding van vrijheden door den Burgemeester verleend, hebben dat volop bewezen. De vrijzinnige richting schonk en schenkt nog steeds de meeste bevrediging. Maar wie zou voor de grootste belangen van Ter Neuzen de heeren Drost en Lensen willen en durven missen Wie waarschuwde het eerst, toeri er kans was dat men onze plaats bijna op genade of ongenade aan België overleverde wegens de bevaarmaking van de Maas in Limburg Kijk dit was eene zaak, die honderduizenden betrof. De heer Drost was de man, die Kamer van Koophandel en Gemeenteraad wakker maakte. Wie waren het, die bij de tramsubsidie bewijzen van kunde in die zaken aan den dag legden Bij alle groote belangen, die onze plaats betroffen, waren het de heeren Drost en Lensen, die zich op de hoogte toonden. Wij hebben in de naaste toekomst de hulp en bekwaamheid van zulke mannen nog zoo hard noodig, dat we den val van ook maar één hunner als een gevaar voor de toekomst van onze plaats zouden beschouwen. op de beelen week werpt. Haisbakken is bet stadsleven. Het gewoonste werk, groente schoonmaken en varkens voeren, ziet er op bet land, in de ruime, vrije lucht, poëtisch oit vooral wanneer men aan de enge, duistere binnenplaatsjes dier steden denkt. 'U weet niet eens, boe goed a bet bebt „Maar enkel arbeid, nooit verstrooiing", viel Marie in. „Is een dag als deze geen verstrooiïog Is een bezoek in de buurt niet meer dan een concert of bal „Ja, nadat men zich moe gedanst heeft", antwoordde Marie, zij werd erg ongerust zoo iets onbeschaamds was baar nog nooit overkomen. Die juftrouw Johanna vrye for meel om baar broer en die zat daar alsof dat zoo boorde! Zij wendde zich daarom tot hem en zeide„Klaus, bet is tyd om te vertrekken Langzaam en droomerig trok hy zijn horloge uit den zak en schoof bet weer terog, zonder gezien te hebben hoe laat het was. „Waarom bent u zoo haastig, joflronw Jensen U bebt toch geen langen weg voor u en er is nog niemand weggereden", vroeg Johanna. „Ik heb nog werk, morgen wordt er ge- wasscben en daarom wil ik ze vanavond nog in de zeep zetten, voor het donker word." „Wascht u zelf". „Natuurlijk, deukt n dat de meid daar aleen mee klaar komen zoa Dat we den heer Donze, den achtbaren en zoo bekenden burger jin onze gemeente zijne plaats gaarne zien behouden, spreekt van zelf. Hij toont zich een trouw en ijverig bezoeker der vergaderingen en is met onze plaats en hare behoeften alleszins bekend. Met kracht wekken we de kiezers op Vrijdag flink ter stembus te komen en al hun best te doen voor de drie degelijke mannen, die van onze zijde aftreden, de heeren EN Met het oog op het groote aantal candidaten bevelen wij aan niet meer dan drie te nemen, maar als flinke kiezers dan ook alle drie. De H. B. S. is eene zaak, die in Ter Neuzen heel wat aanvechting had te verduren. Geen wonder. Degenen, die voorstanders waren van eene Christelijke H. B. S. hebben met alle mogelijke middelen getracht stemming te maken tegen eene inrichting, die hun een doorn in het oog was. Voeg daarbij eenige anderen, die uit per soonlijke motieven die actie wilden steunen en ge hebt den strijd zoo onzuiver, zoo troebel als wij dien gekend hebben. Gelukkig zijn onder alle klassen der be volking de oogen meer opengegaan en is het besef doorgedrongen, dat wij in onzen uit hoek op velerlei gebied stiefmoederlijk zijn bedeeld geweest, dat we ook op het gebied der verstandelijke ontwikkeling op meer hadden mogen rekenen dan ons geschonken is. Men gaat het vreemd vinden, dat men niet kikt over de 9 millioen subsidie, die het bij zonder onderwijs reeds ten deel valt, maar dat men wel een groote keel opzet, over wat ééne H. B. S. kost, eene richting, die voor alle partyen en richtingen openstaat. Wie nauwkeurig en ernstig bij zichzelven het verloop der kwestie nagaat, hij laat zich niet meer opwinden. Hij gevoelt, dat de strijd tegen de H. B. S., al hebben velen dat niet zoo dadelijk ingezien, geen andere was dan Johanna keqk onwillekeurig naar haar vingers en schrok van haar gedachten. De jonge predikant bad haar blik gevolgd en zacht geglimlacht. Johanna gevoelde daarbij een diepe smart maar ze kon toch niet zeggen „Voor u zou ik alles kunnen leeren 1" Hij had haar eigelijk nooit een woord gezegd van wat haar zoo natuurlijk en onvermijdelijk scheen van hun gemeenschappelijke toe komst. Marie wendde zich tot haar zuster om het verirek te bespoedigen en Johanna zei vragend tot Klaus „Wilt n nog niet een beetje blijven de zon scbyut nu en we konden het half uurtje tot aan de zee te voet gaan." „Ik zou wel willen en ik heb ook tyd, maar als de zuster nn niet kunnen." Johanna was verstoord. Liet hjj zich zoo door zjjn zusters beheerschen Dat zou treurig zyn. „Toe", begon zij nog eens, als ging bet om iets van het grootste gewictit. „Dus morgen, ongeveer vijf uur", zei Anna op Johanna toetredend. „Of overmorgen, als het u beter schikt antwoordde deze. „Ja, overmorgen was nog beter!" „Ik zal wel tevoet achteraankomen", zei Klaas, toen de zusters in het rijtuig zaten, dat een boer van het dorp zelf besrunrde, die bij de Tweede Kamer gestreden werd over art. 192. Het is hier geweest de strijd tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, waarbij een aantal menschen argeloos werden medegesleept. Ziet men nu hoe de zaak nader geregeld is, dan blijkt, dat in dit geval onze Raad werkelijk democratisch is opgetreden. De regeling is zoodanig, dat ook de kinderen der mingegoeden tegen een lager schoolgeld worden toegelaten, ja, dat kostelooze toelating kan plaats hebben, terwijl bovendien nog, waar dit noodig mocht zijn voorzien wordt in de verstrekking van leermiddelen. De regeling is zoo gemaakt, dat weinige gemeenten in ons Vaderland dit Ter Neuzen zullen verbeteren. Een fel tegenstander verklaarde ons dan ook eenige weken geleden, dat dit werkelijk iets goeds was. Wij twijfelen niet, of zoo ieder het spel door sommigen gespeeld doorzien heeft de inrichting zal in de naaste toekomst milder beoordeeld worden en ieder, die het wèl meent met zijne gemeente, zal na eenige jaren het toejuichen, dat deze inrichting niet als de Ambachtsschool Ter Neuzen voorbijging. Het spel werd door de vrijzinnige bladen reeds vroeg doorzien. Groote bladen als Algemeen Handelsblad, N. Rotterd. Cour., Het Vaderland, ook het soc.-democr. blad Het Volk hebben er ar tikelen aangewijd en al die bladen begrepen zeer juist, waar de schoen wrong. Wij herhalen de strijdvraag bij hen, die den strijd ontketenden, was deze Openbaar of Bijzonder Onderwijs. Dit nu nog eens te releveeren. kan wellicht nog velen tot een goed besef van den werkelijken toestand brengen. Gelukkig hebben, naar ons bleek, reeds velen begrepen, waar het om ging. Moge dan ook de geestdrift van de Kamer verkiezingen zich uiten bij de stemming voor den Gemeenteraad. Maandag had de herstemming voor de Provinciale Staten te Vlissingen plaats. Er werd druk gestemd. „ik ga nog eens uaer de heeren in de her berg, vóór acht ben ik zeker thuis". Daarop gaf by den boer het teeken om weg te rijden, zoodat de zusters niets meer konden inbrengen. De proost vond het veel verstandiger, dat Jensen te voet ging, daar hij den heelcn dag stilgezeten had zijn vrouw werd eensklaps nadenkend toen zy Johanna's stralend gezicht zag. Dominee Jensen ging allereerst naar de herberg, maar keerde spoedig naar de proosdij terug en sloeg nu het wandeltochtje naar de zee voor, de wegen waren reeds geheel op gedroogd. Maar toen hjj zag, dat de oude heeren er niet veel lust in hadden, was hjj ook geheel tevreden met in de kamer te zitten. Hij rookte niet en kon daardoor Johanna helpen verwarde wol op te winden, toen de proost zich teruggetrokken had, las hjj de dames een sonnot van Rückert voorlater begeleidde Johanna hem, op voorstel van haar tsnte, bij een lied van Schnbert, dat hij zeer mooi zong, ofschoon het zingen, zoowel als het rooken, hem eigenlijk verboden was. Johanna wilde de oogenblikken vasthouden, maar zjj was zich dat niet goed bewust, zy voelde slechts één dingdat hij gebleven was, omdat zy het hem verzocht had Toen de vrouw van den proost 's avonds naar bed ging, vroeg zij aan haar man, of hjj geloofde, dat het wat worden kon tusschen Klaus Jensen en Johanna. Hy lachte en ver- TER DOOE

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1