Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Bekendmaking. HERBESTEDINQ. CmecnttraadTer Jienzen. A. H. Donze, R. Drost en A. C. Lensen- Stemming Voor den Gemeenteraad Van Zaamslag. P< Uitslag. No. 2381. Zaterdag 28 Juni 1913 24e Jaargang abonnementsprijs het verrichten van werk zaamheden en leveringen ten behoeve van de gebouwen en andere gemeente-eigendommen te Sluiskil, gedurende 1913. DONZE, DROST, LENSEN. ABR. DEES, D. DEES, W. DEES, W. SCHEELE, Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk v.er- minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt elkec Woensdag- en Zaterdagmorgen bj) den Uitgever M. DE JONGE te Ter Nenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de geneesmiddelen enz., ten behoeve der armen, gedurende het tweede halfjaar 1913 zullen worden verstrekt door den apotheker E. H. T VAN BORSSUM WAALKES alhier. Ter Neuzen, 26 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag 7 Juli 1913, des namiddags drie uur, ten gemeentehuize in het openbaar herbesteden Het bestek ligt ter gemeente-secretarie ter inzage, terwjjl verdere inlichtingen te ver kregen zjjo bij den Gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 27 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Wie van 't jaar niet leert stemmen, leert het wel nimmer. Tweede Kamer, Provinciale Staten, Gemeen teraad, ze volgen elkander op in snelle volg orde. Die het stemrecht bezit, kan het dit jaar gebruiken. Thans staan wij voor de stemming voor den Gemeenteraad, die in Ter Neuzen den 4e Juli plaats heeft. Er zijn candidaten te over. De liberale kiesvereeniging heeft alleen can- didaat gesteld de 3 aftredende liberale leden, de heertm A. H. Donze, R. Drost en A. C. Lensen. Ze laat den zetel van den heer R. Scheele onbestreden. De Chr.-hist. kiesvereeniging candideerde den heer R. Scheele. De anti-rev. kiesvereeniging nam als candi daten de heeren W. Bedet, D. Scheele en R. Scheele. Een aantal kiezers leverden eene lpst in voor de heeren Van der Moer en P. de Bakker. Een aantal werklieden stelden de heeren N. Hamelink en J. F. Verlinde. Alles bjj elkaar dus 10 candidaten voor 4 zetels. Er was eene combinatie van 4 candidaten t. w. de Bakker, Bedet, D. Scheele en R. Scheele. Bjj het zien dezer combinatie kwamen wjj op het idee, dat die onderteekenaars eens een jaartje of zoo op Zaamslag moesten wonen. Misschien voelden ze dan iets meer voor de vrjjheid op sommig gebied, die hier heerscht. Door de gewoonte leert men iets dikwijls minder waardeeren. En denkt men dan om 1901, dan begrijpt men deze lijst nog minder. Thans is het ons duidelijk Hoevele katholieken ons hebben aange sproken, durven wij niet zeggen. En die allen, waren ten zeerste veront waardigd. Degenen, die ons spraken, deelden mede, dat zij eene lijst hadden geteekend, waar alleen P. de Bakker op stond. De andere namen, die van de anti-rev. candidaten en de heer R. Scheele zijn er buiten voorkennis van de onderteekenaars, die wij spraken, opgezet. En dan durft men spreken van verkeerde verkiezingsmanieren links. Dit stukje, dat met deze lijst tot veront waardiging van vele Katholieken is uitgehaald, is voorzoover wij weten, nog nimmer in onze plaats en omgeving voorgekomen. Sommige dier onderteekenaars informeerden bij ons of dergelijke handelingen al of niet vervolgbaar waren. Het is nog erger dan het billet van coalitie- zyde onder liberalen verspreid, om alleen Dixhoorn te stemmen, dat onderteekend werd »De leiders van de liberale propagandaclub*, denkelijk voor vervolging vatbaar. Wat de lijst betreft, waarop de heer Van der Moer staat, naar we als vaststaand ver nemen, wilde deze heer in geen geval eene candidatuur aanvaarden. Ook bericht men ons, dat de heeren N. Hamelink en J. F. Verlinde geene candidatuur wenschten. Vroeger hebben wij reeds bewezen, dat we geen bezwaar hadden tegen een werkman in den Raad Indertijd hebben we ons uiterste best gedaan voor den heer J. F. Verlinde, die toen weinig bp den anti-rev. candidaat achterbleet. Dat wij ook onze medeburgers, den Katho lieken vertegenwoordigd hadden willen zien in Neuzens Raad, hebben wij meermalen getoond. De uiterste tegenstand kwam toen van anti-rev. zijde, die zelfs toen bij voorkeur de meest gezienen aan de rechterzijde uit zochten, om onze pogingen te verijdelen. Of thans het oogenblik gunstig gekozen is voor eene ernstige candidatuur, betwijfelen wij. Uit alles blijkt, dat een paar lui, een enkele openbaar, anderen weer achter de schermen het gemeentebelang het best msenen te dienen door zooveel mogelijk gemodder. Het blijkt ons evenwel, dat die lui, welke door middel van de stembus eene persoonlijke veete willen uitvechten en zelfs zich in strijd met hun verleden, als arbeidersvrienden willen voordoen, meer en meer in den kijker loopen. Wij bevelen aan de 3 aftredende leden, de heeren E N Omdat ze eerlijk en trouw hun mandaat hebben vervuld omdat ze zorgden studie te maken van de zaken, die aan de orde kwamen omdat ze hun ambt niet als een sinecure beschouwden omdat ze naar hun beste weten hebben ge arbeid aan wat ze goed en 'noodig achtten omdat ze hun weg gingen zonder mooi doenerij, zonder vriendjespolitiek, niet als ja broers, maar als zelfstandige, onafhankelijke mannen omdat ze gehandeld hebben zonder aanzien des persoons omdat een paar van hen zoo'n kennis hebben van Ter Neuzen's belangen, van scheepvaart en handel, dat zelfs de tegenstanders hun die benijden omdat een vrijzinnig bestuur ligt in den geest onzer bevolking en aan alle klassen onzer gemeente de meeste bevrediging zal en kan schenken. Ofschoon wij terugkomen op de stemming, bevelen wij reeds nu krachtig aan de 3 aftredende leden Voor verandering zien wij allerminst reden, voor het behoud van den tegenwoordigen toestand redenen té over. Vooral nu de Tweede Kamer links geworden is, is er dubbele reden te behouden, wat wij in Ter Neuzen hebben. Wij hebben thans goede verwachtingen voor de toekomst Na den grooten verkiezingsstrijd, die het geheele land omvatte en na de provinciale strijden, krijgen we thans de plaatselijke ver kiezingsgevechten, die van niet minder belang zijn dan de groote slagen, die geleverd werden. De linkerzijde heeft zich geducht doen gelden bjj den strijd over de geheele linie. Zal het vuur nu gedoofd zijn bij de ge meenteraadsverkiezingen Dat gelooven wij niet, dat hopen wij ook niet. Wij vertrouwen, dat onze mannen door de ei varing geleerd, zullen trachten ook in de gemeenteraden eene linksche meerderheid te behouden of er eene zullen weten te verwerven, dat ze althans in die richting zullen werkzaam zijn, die hun de meeste waarborgen biedt van verdraagzaamheid en -persoonlijke vrijheid. Het ligt op onzen weg in de allereerste plaats een woord te wijden aan de stemming voor den Gemeenteraad te Zaamslag. Daar wordt het eerst de. strijd gestreden. Daar is ook hard verandering in de samen stelling van den Raad noodig. Wat eene treurige vermaardheid heeft het schoone dorp Zaamslag in de laatste jaren niet gekregen Het is eene buitenissigheid geworden onder alle gemeenten van het V® district. Ja, in Zaamslag is zuivering en verbetering van toestanden hard noodig. Wij moeten zorgen, dat de partij, die altijd en overal alles op de spits wil drijvenniet versterkt, maar juist verzwakt wordt. Moest de heer M. de Jonge indertijd niet als wethouder vallen, hij, die met eere ge durende 3 maanden waarnemend burgemeester geweest was En was het niet een der be kwaamste raadsleden Iemand, die bovendien over den tijd beschikte voor eene richtige waarneming van het Wet houderschap De afschaffing der kermis, waar op aan ge stuurd wordt, wat een kinderachtig gedoe is dit niet? Niet ieder is in staat eene wereld tentoonstelling, die kermis in het groot, te bezoeken. Voor velen is het eene soort vacan- tiedag, een jarenlang bestaand gebruikt, waar aan niets onredelijks is. Het sluiten van de cafe's op Zondag is iets, dat niet ter bevordering strekt van het vreem delingenverkeer. Zoo kwam laatst een auto mobiel op het dorp en de inzittenden konden vergeefs rondloopen om iets te krijgen. Ook zij, die voordeel trokken van visschers, ondervinden tot hun schade dien aanslag op hun bedrijf. Was dat sluiten noodig om iets hinderlijks voor de godsdienstoefeningen te weren Volstrekt niet. Niemand, die ooit last onder vond. Wij weten werkelijk niet, hoe wij die houding van een kleinzielig gemeentebestuur moeten noemen, als we zien, hoe door eene Christelijhe regeering in onze provincie de zon dagsdienst van de Provinciale boot werd uit gebreid en de anti-rev. Zaamslagsche kiezers toch maar wakker stemmen op die uitbreiders van den Zondagsdienst. Het personeel der booten moet dienst doen op straffe van ontslag, de menscben zelf zijn vrij een café te bezoeken ot niet. En die vrijheid ontneemt men. Voelt men goed het huichelachtige in het drijven der anti-rev. op Zaamslag De Zaamslagsche jongens zijn op feest dagen gedwongen hun centen te gaan ver teren in andere gemeentenomdat op Zaamslag muziek en dans verboden is. Zaamslag heeft een burgemeester, dia alles tegenwerkt, waar hij niet voor gevoelt. Hij weigert eene toespraak te houden voor het feest 1913, wat zijn voorganger wèl deed. Hij verklaart s/4 van de bevolking van Zaamslag te domi om het doel van de feest viering te begrijpen. leder, die op Zaamslag nog iets voor vrijheid van anderen voelt, ieder, die niet eiders over tuiging naar de zijne wil dwingen, ieder, die er prijs op stelt, dat zijne gemeente niet langer eene bespotting voor de omgeving zij, die stemme met ons verdraagzamegematigde mannen voor lid van den Raad. Als zoodanig bevelen wij met warmte aan de heeren EN dat zijn er dus 2 van liberale en 2 van Chr- hiat. richting. Deze twee richtingen hebben reeds vaak samengewerkt om al te scherp drijven en dwingen te voorkomen, ten bate van rust en vrede in onze gemeente. Allen dan ook op 1 Juli ter stembus en uwe stem uitgebracht op deze 4 candidaten, in het welbegrepen belang der gemeente Zaamslag. Welk een dag voor Nederland Dien dag der herstemmingen Verpletterend was de uitspraak der kiezers. Vergelijken we oude en nieuwe Kamer, dan vonden wij in de oude Vrije liberalen 4. in de nieuwe 10. Unie liberalen 21. 20. Vrijz.-democr. 9. 7. Soc.-democr. 7. 18. Links 41. in de oude Anti-rev. 20. Chr.-hist. 12. R.-Kath. 26. Bichon 1. Rechts 59. 55. in de nieuwe 11. 8. 25. 1. 4£b Als een stroom kwamen ze binnen Woensdag avond de telegrammen, die de uitslagen ver meldden. En telkens was de overwinning links. Enkele, zeer enkele districten nog voor rechts. De uitspraak van het Nederlandsche volk laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Door het geheéle land heerschte vreugde over het toekomstig heengaan van dit Ministerie. Een zucht van verlichting ging werkelijk op. Men vreesde voor de toekomst. Zelfs vaste districten van jaren herzagen de anti-rev. zich ontgaan en van degene, die ze behielden, ging dit voor enkele nog op het kantje af. ITER MISU

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1