Tusschen Kerk en Pastorie. UIT ONzFoMGBVINGr FEUILLETON. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dat is het beste antwoord op de praatjes van Luctor et Emergo, Volgt het blad niet op zijne kronkelpaden, maar betreedt den rechten weg, die voert naar één doel, de verkiezing van VAN DIXHOORN en KRAMER. Het groot aantal zeil-, stoom- en motor jachten, dat Zaterdag in onze havens vertoefde om 's middags naar Gent op te varen, bij gelegenheid van de feestelijke opening van het kanaal GentTer Neuzen, leverde een prachtigen aanblik op. Vele toeschouwers waren aanwezig om het vertrek van die vele ranke en mooie vaartuigen te aanschouwen. Toen de vloot vertrokken was, brak de tijd aan, dat de aangekondigde vliegtocht van den vlieger der luchtpost uit Gent, de heer Crombez, alhier zou arriveeren. De massa menschen die te ongeveer vier uur reeds aan de groote sluis aanwezig waren, groeide steeds aan, zoodat, toen ongeveer 6 uur het sein werd gegeven, dat de vlieger uit Gent zou vertrekken, een getal aanwezig was, als bij geen enkele ge legenheid alhier ooit gebeurd was. Ongeveer half zeven kreeg men het vlieg tuig in de verte in 't zicht en in korte tijd daarna arriveerde de vlieger en streek prachtig neer op het daarvoor bestemde veld, waarvan hij na een kwartier pauze, weer de terugtocht aanvaardde, na eerst over de stad te hebben rondgevlogen. Het publiek, waarvan het grootste gedeelte nimmer zoo iets had aanschouwd was opge togen over deze welgeslaagde vlucht en deze -/al zeker bij allen in lange herinnering blijven. De »St. Ct.c no. 144 bevat de acte van oprichting van de »C< operatieve Boerenleen bank* te Ter Neuzen. Oprichters zijn Joh. de Feijter, burgemeester van Zaamslag, Meeuwis de Jonge te Hoek, D. J. Dees, weth. van Ter Neuzen, A. Wolfert burgemeester van Hoek, C. Wolfert te Ter Neuzen, L. de Regt Lz. te Zaamslag, F. Dieleman W.Gzn., te Hoek, F. Dekker Fzn., L. de Feijter, R. J. Scheele te Ter Neuzen, A. Dees Az. molenaar te Zaamslag en L. Chr. Wabeke secr. van Ter Neuzen. Naar wij vernemen, zal de heer J. van der Peijl op Woensdagavond eene lezing houden te Hoek naar aanleiding van de herstemming voor de Provinciale Staten en daarbij aanbevelen da heeren Van Dixhoorn en Kramer. De vergadering zal plaats hebben bij de» heer C. Bakker. Maandag werd alhier door Burg. en Weth. dezer gemeente aanbesteed het verrichten van werkzaamheden en leveringen ten behoeve van de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, gedurende 1913. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. L. van Duijse voor 578,50, O. F. C. de Pauw voor 553 en A. Guilliet voor f 542. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. De kapitein A. D. Putman Cramer, benoemd bij het 4e reg. vesting-artillerie komt in garnizoen te Ter Neuzen. Voor de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad alhier werden officieel candi- daat gesteld .- Door de liberale kütëvereeniging A.H. Donze, R. Drost en A. C. Lensen. Door de anti-rev., de chr-historische en de kath. kiesvereenigingen P. de Bakker, W. Bedet, D. Scheele Az. en R. Scheele. DOOB ALITE KREMNITZ. 3) Het regende weer hard eu de wind stak opeen groote treurwilg dichtbij de kerk sloeg met zijn natte takken hard tegen het kerkraam zoodat Johanna vaD schrik ineen kromp. Op hetzelfde oogenblik keek bjj onwillekeurig op eu gedurende een seconde zagen zjj elkaar aan. Hij kleurde tot achter de ooren en Johanna's bart klopte geweldig. De proost sprak door en de regen ruiscbte hard en regelmatig neer, zoodat ze heel droomerig gestemd werd. Was zü het werkelijk, die hier zoo alleen op het koor der dorpBkerk zat Het was zoo heel anders dan haar vorig leven, net alsof zjj een kindergeschiedenis van Wildermuth doorleefde, of als ware zjj een heldin nit Marie Nathnseus remans geworden. Vooral dat wonderlijke gespannen gevoel van binnen, die sidderende opgewondenheid, ineen smeltend met God, kerk eu de dienaren der lerk waarvan zij niet wist of bet heilige be langstelling was. die haar aan greep, als zjj den predikant mei bet smalle, doorzichtige Door de S. D. A. P. partij N.A. Hamelink en J. F. Verlinde. door een groep kiezers P. de Bakker en L. J. van der Moer. Ilovk. Tot candidaten voor lid van den Gemeenteraad alhier, zijn officieel candidaat gesteld voor twee plaatsen de heeren F. Kaan, en Joh. Dekker, aftr. leden, W. C. de Feijter, Joz. de Jonge, M. de Jonge en H. van Doeselaar. Te Axel werden voor de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad alhier officieel candidaat gesteld a. door de liberale kiesvereeniging de heeren A. E. C. Kruysse, J. de Kraker Rz. en J. K. Vink en b. door de anti-revolutionnaire kiesvereeni ging de heeren W. Dieleman Pz., J. M. Oggel en P. Bujjze Jz. Aftredende raadsleden zijn de heeren W. Dieleman Pz. (a-r.), A. E. C. Kruysse (lib.) en J. M. Oggel (a.-r.) Zooals bekend, zal de stemming plaatshebben op 1 Juli en de herstemming (zoo noodig) 11 Juli a. s. Zaamslag. Op Donderdag den 26sten Juni 1913 des voormiddags ten 9 ure zal eene openbare vergadering worden gehouden. Punten ter behandeling zijn 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en zoo noodig daarover besluiten. 3. Voorstel B. en W. wijziging begrooting 1912. 4. Behandeling rekening Burgerlijk Arm bestuur 1912. 5. Vaststelling 1ste Suppletoir kohier Schoolgelden dienst 1913. 6. Benoeming lid der Keurings-Commissie wegens periodieke aftreding van den heer W. Dieleman. De Landmeter van het Kadaster te Goes zal in de eerste week der maand Juli en zoo noodig de volgende dagen, in deze gemeente de gewone jaarlijksche veranderingen voor d»n dienst van het Kadaster komen opnemen. Bij de heden gehouden candidaatstelling ter verkiezing van vier leden voor den Ge meenteraad wegens periodieke aftreding van de heeren J. de Feijter, J. de Putter, W. Scheele en C. A. Wisse werden candidaat gesteld de heeren A. Dees Jacz., D. Dees, W. Dees, J. de Feijter, J. de Putter Cz W. Scheele en C. A. Wisse W.Az. De stemming en zoo noodig de herstemming zullen worden gehouden op Dinsdag l en Vrijdag 11 Juli 1913. Arrondisse.nients-Reelitbank te Middelburg Zitting van 24 Juni 1913. D. F., 18 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. A. D., 17 jlandbouwersknecht te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot 14 of 4 weken tuchtschool. K. v. d. B., 30 j klompenmaker te Clinge, is wegens alsvoren veroord. tot 3 weken gevang. M. H. G., 37 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot f 3 of 3 dagen hechtenis. A. V., 41 j vlaswerker te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 10 of 10 d. hecht. gelaat aanzag, of het slechts de man was, dien zjj in hem beminde. Maar hoe beminde zij hem Zjj kon zich niet anders voor hem denken dan knielend, zy zag hem op den kansel staan en zichzelf daaronder, naar hem opziende. Daarbij kende zy zjjn kerk nog niet eens. Zou zy hem daar ooit zien Plotseling schoot haar te binnen, dat de tyd verliep, ja toen zjj naar de klok keek, bemerkte zjj dat zy reeds gebleven was over den gestelden etenstijd en ving snelde zy naar de proosdij terug. Tante was niet boos over haar late komst, vooral toen Johanna zeide, dat zy niet midden in de rede van den proost had willen opstaan. „Niet waar zoo'n stem als je oom heeft wer kelijk niemand meende de bewonderende gade eu Johanna gaf haar gedachteloos gelijk. De ondste jufirouw Jensen vond dat ook dominee Hindersen een zeer klankvol orgaan had en toen Johanna opmerkte: „Uw broer spreekt zeker heel mooi bevestigden de beide zusters het koeltjes. Het was merk waardig, wat een vijandige gezindheid Johanna in de beide dames Jensen opmerkte zy trachtte dit op allerlei manieren te veranderen en overlaadde ze met vriendelijkheden want haar hart trok haar naar hen toe het was te vergeefsDe vrouw van den proost merkte het niet, zy hield zich in gedachten alleen daar mee bezig of haar man geeu kou vatten C. M. K., 62 j., beurtschipper te Ter Neuzen, is wegens overtreding Ongevallenwet veroord. tot 30 of 10 d. hecht., met vernietiging van het vonnis van het Kantongerecht te Ter Neuzen. M. L. S., 34 j., huisvr. van E. L zonder beroep te Hontenisse, is wegens diefstal verooid. tot f 3 of 3 d. hecht. Een olïioicrsilrama in Florence. Te Florence heeft zich Zondag een bloedig echtelijk drama in de officierswereld afgespeeld. De majoor Antonio Rossi was er achter ge komen, dat zijn 43-jarige echtgenoot,e hem met een student bedroog. Het gelukte den majoor, het overspelig paar op heeterdaad te betrappen. De bedrogen echtgenoot trok zijn revolver en schoot beiden neer. De vrouw was dadeljjk dood, haar minnaar stierf kort daarop. De echtgenoote van majoor Rossi was moeder van 7 kinderen, en haar oudste zoon is reeds le luitenant. Diamantendiefstal. Toen Maandagmorgen de chefs van de be kende diamantfirma Eduard van Dam, te Amsterdam en te Antwerpen gevestigd, uit de kluizen van de fabriek te Antwerpen de daarin geborgen onafgewerkte partijen zouden balen, om die weer aan de werklieden uit te geven, bleek de geheele voorraad diamanten verdwenen. Er was letterlijk niets in de kluizen achter gelaten. De Antwerpsche recherche speurt naar de daders van dit brutale stuk. De fi-ma is tegen inbraak verzekerd. Bij de kluis werd een geheele verzameling moderne ii brekerswerktuig«-n gevonden, o. a. verscheidene instrumenten om de stalen be pantsering der kluizen te doen smelten. In bet geheel werden zeven kistjes met onafge werkte partijen diamant ontvreemd de kistjes waren ter plaatse opengebroken, nadat zij uit de kluis waren gehaald. De waarde van liet ontvreemde wordt op 50.000 frs. geschat Met het onderzoek van deze zaak is belast de hoofdinspecteur van de recherche te Ant werpen, de heer Collaert Bouvy. Reeds heeft de politie het oog op een aantal personen, die geduiende de laatste dagen in de nabijheid van de fabriek rondzwieren en wier zeer verdacht vi orkomen opviel. (Tel.) Gevaarlijk vermaak. De »Dernière Heure* meldt dat wegens het niet werken van een der koppelingen op de »Scentic railway* der tentoonstelling te Gent, wagentjes met een duizelingwekkende snelheid van een hoogte van 29 meter daalden. Het ongeluk is te wjjten aan een plotselinge onderbreking van den electrischen stroom. Twee wagentjes die langs een sterke helling daalden, kwamen met een ander wagentje in botsing. Vijf personen zijn gewond, echter niet levensgevaarlijk. Doodgeschoten. Voor een huis in Kuchen burg, district Charlottenburg is in den afgeloopen nacht een dienstmeisje doodgeschoten. Maandagmorgen kwamen in het politiebureau twee jongelieden, die verklaarden dat zij het meisje bij ongeluk hadden doodgeschoten. Zij brachten na een wandeling het meisje naar huis toen één van hen haar wilde uitleggen hoe een revolver er uitzag, ging plotseling het schot af, waardoor het meisje gedood werd. Da beide mannen zjjn gearresteerd. zou, omdat hjj zes uren lang in het tochtige, koude kerkje zitten moest, en of het eten in den herberg door de vertraging niet ongeniet baar geworden zou zijn. Om een unr was het klaar gezet, maar naar de lengte van het te bespreken programma te oordeelen, kon het wel drie worden, eer de heeren vrjj waren. Ze had eigenlijk zin, na bet eigen middagmaal, dat reeds bijna af- geloopen was, eens naar de waardin te gaan de regen had opgehouden. De jonge meisjes spraken na over een nieuwen steek by het wolbreien en Johanna beloofde dien aan de dames Jensen te zullen leeren bnitendieo had zjj kort geleden een soort palentstrikkeu gezien, die veel duurzamer zijn moesten dan de ge wone. De oudste jufter Jensen meende dat ze alleen van kantmaken hield, omdat Johanna dat Diet verstond, eD toen de laatste verzocht het haar te leeren, antwoordde Marie Jensen, dat veel te omslachtig was. De jongste zuster evenwel sprak ten laatste met Johanna af, dat ze den volgenden dag komen zou en of Marie „Ja weet, Anna, dat we morgen den beelen dag met de wasch bezig zjjn". Johanna liet zich toch niet afschrikken. Het vooruitzicht naar het mooie dorp gd de pastorie van Klaas Jensen te gaan was ver lokkend, ook al was het ten koste van haar eigenliefde. Zoo lag de volgende dag voor haar, toen die van heden zich teneinde spoedde Treurig uiteinde. Een treurig ongeval dompelde Maan lagavond de familie B. te Oostzaan in diepen rouw. Doordat de brug zoo zwaar ophaalde, was B. bezig een paar steenen uit den bak te halen. Te dien einde had hij de brug op een stok in de hoogte gezet. Opeens schoot de brug evenwel los en viel naar beneden, met 't ge volg, dat de man met zijn hoofd bekneld geraakte tusschen de brug en den bak. Bijna levenloos, daar het bloed uit mond en ooren vloeide, werd hij uit zijn benarden toestand gehaald. De inmiddels geroepen geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Vergiftigd. Uit Berlijn wordt gemeldZondagnacht poogde de vrouw van een huisknecht een drie jarigen jongen en een vierjarig meisje, kinderen van haar dochter die zij bij zich had genomen, en zichzelf te vergiftigen, omdat haar man niet wilde, dat de vrouw het meisje langer bij zich zou houden. De toestand der vrouw is hopeloos, de beide kinderen zijn dood. Spoorwegongeluk in Bosnië. De persouentreio uit Most.ar is ten gevolge van een botsing bij Prenj ontspoord, waar door 12 personen gedood, velen gewond zijn, Grnaiulicvcn te llottcrriam. In het café van M., in de Brielsche laan is beslag gelegd op vier zakken tarwe en rogge, die daar in een kast verborgen waren. On bekend gebleven vrijheden hadden dit graan, dat vermoedelijk van diefstal afkomstig is, daar bezorgd om later at te halen. Agenten van de rijwielbrigade hebben in de Brielsche laan aangehouden den scheeps- veger J. G. B., uit de Bmzerlaan, met, een zak tarwe, die hij volgens zijn beweren van een onbekenden schipper kocht. Twee andere mannen, die ieder eveneens een zak tarwe droegen, hadden de vlucht genomen. Een hunner, de losse weikman J. F. L., uit de Egstraat, wierp zijn zak tarwe te water. Hij werd g-grepen, de andere ontkwam, na zjjn zak tarwe op den grond te hebben geworpen. Nicolaas Boes. De rechtbank te Alkmaar heeft hij vonnis van 30 Januari 1895, den 17-jarigen Nicolaas Boes te Sehagen tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens dubbelen inoord. Later werd den veroordeelde gratie verleend en de beëindiging van zijn stratiijd bepaald op 30 Juni 1933. Thans is de uu 35-jarige Boes Donderdag, wegens krankzinnigheid van de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht naar het Rjjks- krankzinnigengesticht te Medeiublik. Verduistering. De kassier J. G. de J., te Vlissingen, die de vorige week zijn betalingen heeft gestaakt, is Maandag, verdacht van verduistering, door de politie aangehouden en na een verhoor door den officier van justitie te Middelburg naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Bij den officier van justitie te Middelburg is te dezer zake een klacht ingediend. Een pamflet. Men meldt ons uit Vlissingen In velband met de plaatshebbende stemming voor de Prov. Staten is een ongeteekend pamflet verspreid, waarin op schandelijke wijze de eer en goeden naam van een der liberale candi daten, J. G. van Niftrik, wordt aangerand. Bij den officier van justitie te Middelburg is te dezer zake een klacht ingediend. Moordaanslag te Rcnesse. Over den moordaanslag onder Renesse meldt Alleen het weer scheen van meening ver anderd te zijn om vier uur brak de zon door en dadeljjk daamp stapte de kleine proost met den slanken dominee Jensen liet kerk- pad op, dat naar het huis voerde. Johanna zag ze en verschoot van kleur; nu kwam hy zoo. Wat zou hy tegen haar zeggen Zou hij 1 mg blyven, of zon hjj alleen maar zjjn zuster aftialeu „U hebt de verhandelingen met groote aandacht gevolgd, juffrouw Hart man zeide dominee Jensen lachend, nadat hjj hen allemaal gegroet had. Zij haar plaats aan het venster weer ingenomen, hij stond tegenover haar in de vensteruis. „Wat is ze behaagziek," dacht Marie Jensen, die juist met den proost sprak. „Neen meende de jonge predikant, „het verwondort me alleeD, dat u, als verwende stadsdame, in zulke aangelegen heden behagen schept." „Maar we zjjn toch ook christenen „Is de kerkadministatie daarom interes santer „Mjj interesseert alles, wat met do kerk in verband staat, het nitweodige zoowel als het inwendige". „Ik hoop toch niet evenveel?" onderbrak op scherpen toon jnörouw Marie. „Natuurlijk niet„, zei Johanna lachend, die zich over niets ergereu kon, als Klaas Jensen in haar nabjjheid was. „Als ik oen man was, dan zon ik zeker plattelandsdominoe geworden zjjn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2