Sen nit Velen. 5pre#K«n. VAN DIXHOORN en KRAMER. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Provinciale Staten. Kerknieuws. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Gemengde Berichten. Hebt ge werkelijk alles goed gadegeslagen Dan is onzerzijds geene opwekking meer noodig. Dan stemt ge op 27 Juni zonder voorbehoud de twee onafhankelijke en eerlijke candidaten Het was een grijsaard, die bij ons kwam— welhaast tachtig jaar. Of hij ook begrepen was in de pensioenre geling van Minister Talma, want ieder 70 jarige had toch recht op 2 gulden met 1 Januari 1914, was zijne vraag. Neen-, hebben wij gezegd, ge zijt er vast niet bij. Maar heb ik niet mijn heele leven gezwoegd Steeds heb ik mij uit de handen van het arm bestuur weteD te houden en vaak goede dingen gesteund. Nu zou ik het zelf hard noodig hebben. Dus was zijn wederwoord. Goede vriend, zeiden wij, dat alles in ons bekend. Maar ge hebt door eene kleine nering in uwe behoeften voorzien. Ge moet in de laatste tien jagr 156 weken in loondienst zijn geweest. Ergo Dus tot mijn 80e jaar fatsoenlijk door de wereld gekomen en nu nog hier buiten vallen. Da's schande. En zuchtend ging de bijna 80 jarige heen. Mogen de herstemmingen zoodanig uitvallen, dat ook deze stakkerd zijne laatste levensdagen wat meer onbekommerd kan slijten. Dit gesprek hadden wij Dinsdag juist na de sluiting der stembus. Al hebben de kiezers in ons district reeds ten gunste van links beslist, toch vermelden wij dit sprekende voorbeeld uit onze naaste omgeving. Steunt, wie U ten steun waren. Bestrijdt, wie U bestreden. De herstemmingen. Het partijbestuur der S. D. A. P. heelt besloten aan de concentratie-candidaten, die in herstemming komen met coalitie-candidaten, de volgende vragen te stellen le. Erkent gij als eisch van urgentie, in voering bij de grondwet van het algemeen kiesrecht voor mannen en opheffing van de grondwettelijke uitsluiting der vrouw van het kiesrecht onder bepaling, dat geen vrouw op grond van minder maatschappelijken welstand mag worden uitgesloten 2e. Zijt gij bereid, u tegen elke versterking van de positie der Eerste Kamer door regres- recht of op andere wijze te verzetten 3e. Zijt gij genegen, mede te werken tot onverwijlde in werking treding van art. 369 der invaliditeitswet-Talma en tot uitbreiding daarvan tot alle 70-jarigen, die een pensioen noodig hebben 4e. Zijt gij er voor, dat de wet-Talma met behoud van art. 369 wordt ingetrokken of in elk geval niet wordt uitgevoerd Aan mr. Roodenburg, secretaris van het vrijzinnige concentratie-comité, is mededeeling gedaan, dat de concentratie-candidaten, die in herstemming komen met coalitie-candidaten en deze vragen in bevestigenden zin beant woorden, openlijk door de S. D. A. P. zullen worden aanbevolen. Voorts vernemen wij, dat de bovengenoemde vragen ook aan de heeren Juten (Bergen-op- Zoom) en Bichon van lJsselmonde zijn gesteld. Gisteravond vergaderde de Liberale Kiesvereeniging alhier in het Hotel de Commerce. De vergadering was goed bezocht. Met geestdrift werd herinnerd aan den gunstigen afloop van de stemming voor de Tweede Kamer op 17 Juni j.l. Besloten werd zich aan het voorloopig besluit van eene vroegere vergadering te houden en het lange witte haar had het dadelijk ge zien en haar toegelachen. Waarom kon b(j dan niet één keer opzien Zij beproefde met de oogen hem er toe te dwingen, maar het gelukte haar niet eB nu wist z(j ook, dat hij niet wilde. Waarom niet? Wat was hjj schoonO, het was, als moest zij de armen uitstrekken en zoo voor hem neerzinken om zich door hem te laten zegenen. (Wordt vervolgd). en tegenover den heer R. Scheele geen candidaat te stellen. Met algemeene stemmen werden de drie aftredende liberale leden als candidaten voor de Gemeenteraadsverkiezing aangewezen. Na rondvraag sloot de Voorzitter met een woord van opwekking, om de heeren Van Dixhoorn en Kramer krachtig te steunen op Vrijdag 27 dezer, de vergadering. Door den Edel Achtb. heer Burgemeester van Ter Neuzen, is aan het Comité voor de Tentoonstelling 1913 alhier, een prachtig^ medaille beschikbaar gesteld. Met deelt ons mede, dat reeds tal van toe zeggingen voor inzendingen zijn ingekomen en dat er alles op wijst, dat dit gedeelte van de nationale feesten uitstekend zal slagen. Te beginnen met Zondag 6 Juli a s. zal in verband met de Gentsche tentoonstelling, iederen Zondagavond een extra-trein loopen, die te 11 uur 's avonds van Gent zal vertrekken en te Ter Neuzen te 12.40 zal arriveeren. Ter gelegenheid van de feesten, die georganiseerd zijn bij de opening van het kanaal Gent—Ter Neuzen, zijn, behalve h?t Belgische schoolschip »l'Avenir* en fleh Deenschen kruiser *01fert Fischer* een groot aantal jachten en motorbooten in onze havens aanwezig. Gisteren werden verschillende wedstrijden gehouden van zeiljachten en motorbooten. Al deze schepen zullen heden naar Gent vertrekken. Te Langerbrugge zal de koning van België op een der schepen gaan en zoo Gent binnenkomen, alwaar dan de feesten aanvangen. Een droevig ongeval bracht gisteren alhier onder de vele jachtmenschen groote verslagen heid. Een der kleine motorjachten, die op het kanaal aan 't varen waren, sloeg bij het draaien om. De twee opvarenden geraakten daardoor te water. Een hunner bereikte al zwemmende den wal, de andere was niet zoo gelukkig. Hoewel een goed zwemmer, zonk deze in de diepte weg en is jammerlijk ver dronken. De ongelukkige was genaamd Jack Deaaken, oud 28 jaar, gehuwd, en afkomstig uit Wolverhampton. In verband met dit ongeluk zullen de wed strijden voor motorjachten, die te 1 uur heden middag op de Schelde zouden plaats vinden, niet doorgaan. Hoek. Na het bekend worden van den uit slag der Tweede Kamer in het kiesdistrict Oostburg, die een zoo groote meerderheid schonk aan den heer De Muralt, heersclite hier veel enthousiasme. Het muziekgezelschap >Elk naar zijn krachten* hield eene muzikale wandeling door het dorp. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen voor, te besluiten tot het instellen van een stoombootdienst Ter Neuzen-Hoedekenskerke- Hansweert en daarvoor een schroefboot te doen bouwen de kosten beramen zij op f 100,000. Wel zal dezen dienst, naar Ged. Staten zeggen, financieel zwaar drukken, maar wegens andere groote uitgaven moeten toch de belastingen worden verhoogd, en Ged. Staten achten het van groot belang, dat al het verkeer te water in exploitatie bij de provincie is. Daar de raderboot Zeeuwsch-Vlaanderen, die thans als reserveboot gebruikt wordt op de verschillende lijnen, welke de provincie exploi teert, de gebreken van den ouderdom begint te vertoonen, stellen Ged. Staten voor, deze boot te verkoopen en aan te schaffen een niet te groote en te mooi ingerichte schroefboot, welke dan als reserveboot zal dienst doen. De boot, die anders daarvoor in aanmerking zou komen, de Zuid-Beveland, zal een groote repa ratie ondergaan en dan nog jaren met de Wester-Schelde en de Zeeland in den dienst Vlissingen-Breskens en Vlissingen-Neuzen kunnen voorzien. De verbinding tusschen Noord- en Zuid- Beveland willen Ged. Staten in het vervolg per motorboot in plaats van per zeil- of roei boot doen plaats hebben, Ged. Staten stellen voor, adressen van het personeel van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, om wijziging van de jaar wedden en beter geregelde rusttijden, voor kennisgeving aan te nemen. Verder stellen zij voor, een renteloos voor schot van f 78,750 te geven aan de vereeni- ging tot Christelijke Verzorging in Zeeland, ten behoeve van de uitbreiding van het genees kundig gesticht Vrederust. Voorts wordt voorgesteld, in het vervolg geen provinciale veeartsen meer aan te stellen, doch indien door een gemeente of meer ge meenten te zamen aan een gediplomeerde veearts een bezoldiging wordt verleend, Ged. Staten te machtigen, aan dien veearts uit de provin ciale kas een jaarlijksche toelagen toe te kennen tot ten hoogste een gelijk bedrag, doch niet hooger dan f 400. Ged. Staten stellen verder voor, in 1914 te heffen 39 opcenten op de hoofdsom der grond belasting van de ongebouwde eigendommen, 31 opcenten op die der grondbelasting van de gebouwde eigendommen en 25 op de personeele belasting. Zondag 22 Juni 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm 9 u. en nam. 2. u Ds. A. Tim merman. Doopsbediening. Sluiskil. Voorm. 9 u., Ds. E. Raams van Hoek. Halst. Voorm. 9]/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. R. W. de Jong van Werkendam. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/j u., Ds. Fraanje. Oud-Gereforineerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/a u., Ds. G. van der Garde van Opheusden. Lokaal ,,Ebeu-lIa'ëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/2 u., Evangelisatie. Zitting van 19 Juni 1913. Voorzitter: Dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Eijke, Donze en Van Borsum Waalkes. Afwezig de heeren Wieland en Drost. I. Het lezen der notulen wordt aangehouden tot een volgende vergadering. II. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Dr E. C. Godee Molsbergen te Zaandam, waarin deze, in bezit van de acte van aanstelling als directeur van de met 1 September te openen gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen, den Raad dank betuigt voor de benoeming en kennis geeft, dat hij die aanvaardt. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een missive van Ged. Staten met de mededeeling, dat zij naar aanleiding van hun bezwaren tegen de schoolgeldregeling bij het Middelb. Onderwijs, het besluit van den Raad tot handhaving van die regeling, hebben voor gedragen ter vernietiging, aan H. M. de Koningin. Van den Minister was naar aanleiding daar van een schrijven ontvangen, waarbij ZEx. een voorstel aan de hand doet, waardoor die zaak zoodanig geregeld wordt, dat aan de bezwaren van Ged. Staten wordt voldaau en ook de gemeente haar zin krijgt. De Gemeenteraad had bepaald, dat het schoolgeld voor kinderen buiten de gemeente hooger zal zijn en daartegen liepen de bezwaren. Nu wordt voorgesteld te bepalen, dat het schoolgeld voor allen gelijk zal zijn, maar dat voor kinderen van buiten de gemeente, met de betrokkene gemeentebesturen een overeen komst moet worden getroffen om het meerdere als subsidie van die gemeente te krijgen De Voorzitter wijst er op, dat met de ge meente Westdorpeeen dergelijke overeenkomst is gesloten voor leerlingen voor de openb. lagere school te Sluiskil. Dhr. Lensen vraagt nog eenige inlichtingen. De Voorzitter antwoordt, dat ieder geval eerst bij den Raad ter beslissing komt. Zonder hoofd, stemming wordt besloten het voorstel van den Minister aan te nemen. Dhr. Moggré wil, nu er toch over school geld gesproken wordt, er de aandacht eens op vestigen, dat door verkeerde voorstellingen het denkbeeld rondzweelt, als zouden minbedeelden geen gebruik van de Hoogere Burgerschool kunen maken, omdat het schoolgeld te hoog is. Hij zou er voor zijn, dat er de aandacht op gevestigd werd, dat het schoolgeld voor minvermogenden lager is gesteld en dat voor onvermogenden gelegenheid bestaat zonder betaling de school te bezoeken. De Voorz. merkt op, dat aan den wensch van den heer Moggré wel voldaan zal worden, want dat zijn opmerking nu wel in de verslagen der couranten zal staan. III. Benoeming van een hoofd van de met 1 September 1913, te openen m. u. 1. o. school. Op de voordracht zijn geplaatst: 1. W. Wieberink te Eede, 2 O. D. Colpa en 3 C. Keemink. Dhr. Wieberink wordt benoemd met 8 stemmen tegen 1 op dhr. Colpa. Een briefje was blanco. Z. h. st. wordt besloten de benoeming te doen ingaan met 1 Sept. a. s. IV. Benoeming van een l:d van het stem bureau iri het 2e stemdistrict voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. De Voorz. noemt, op aanwijzing van dhr. Visser, daarvoor dhr. E. Hamerlinck. Dhr. Eijke noemt dhr. D. Scheele Az. Benoemd wordt dhr. D. Scheele met 8 stemmen, tegen 1 op dhr. A. Visser en 1 op dhr. H. Kramer, 1 briefje blanco. V. Wijziging der Verordening tot aanvulling van de verordening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. De Voorz. deelt mede, dat de wijziging be treft de bepaling omtrent slooten enz. Z. h. st. wordt die wijziging aangenomen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Kranig gestemd. Men schrijft uit Barneveld Op weinig plaatsen zal er Dinsdag zóó eens gezind gestemd zijn als in het kleine dorpje Garderen. Hier toch zijn 67 kiezers, van wie er zich op den verkiezingsdag vijf als gras maaiers in Holland bevonden. Van de over- blijvenden kwamen er 61 op, die te zamen 60 geldige stemmen uitbrachten, welke alle ten goede kwamen aan het aftredend Kamerlid Jhr. Scbimmelpeuninck. De 62e kiezer voelde zich 'door nauwe familiebanden verplicht vóór de coalitie te stemmen, wanneer hij zijn kies plicht vervulde. En daar dit geen eigen over tuiging was, vond hij het maar beter thuis te blijven. Ontrold. Een kantoorlooper van de effecten-firma Lauer en Van der Beek, te Amsterdam, moest Maandagmorgen bij de Twent«che Bank een effectenpo8t ophalen ten bedrage van 2075. Hij borg het geld, (tien bankbiljetten van f 200 en drie van f 25.in zijn portefeuille en stak deze in zijn binnenzak, waarna hij de bovenste knoop van zijn jas sloot. Op terugweg naar het kantoor bemerkte hij in de Hartenstraat plotseling, dat de bovenste knoop van zijn jas los was. En tot zijn groote onsteltenis ontdekte hij tevens, dat de portefeuille met inhoud uit zjjn binnenzak was verdwenen. Bij de politie werd aangifte gedaan het eenige wat de looper kon vertellen was, dat bij even voor hij de vermissing constateerde, in de Hartenstraat vlak langs eenige heeren geloopen was, die met elkaar hadden staan praten. Hij was, toen hjj merkte dat zijn poitefeuille verdwenen was, onmiddellijk terug- geloopen, doch had de heeren niet meer gezien. De looper is iemand van in de zeventig. Vrceselijk ongeval op een Fransch station Zaterdagavond heeft zich op het station van Clermont (Oise) een vreeseljjk ongeval voorge daan. De beide kinderen van den adjunct-burge meester van Blaiocourt, een jongen van tien en een meisje van dertien jaar woonden zes dagen van de week bij hon grootmoeder te Clermont, waar zij de school bezoeken. Iederen Zaterdagavond gingen zij dan naar Blaincourt, om den Zondag bij hun ouders door te brengeu De oude dame bracht, zooals gewoonlyk haar kleinkinderen naar den trein. Zjj bad ze beiden aan de hand en stak, om den gereed staanden trein te bereiken, het spoor over. Juist kwam in vliegende vaart de expres Calais Parjjs aanstormen, die bij het station Clermont niet stil houdt. De stationsheambten schreeuwden luid, om de oude dame te waar schuwen, die den trein blijkbaar niet zag aankomen. Verschrikt door dit geschreeuw stond zij even stil, en het volgend oogenblik was de bliksemtiein over de oude vrouw en de kinderen heen geraasd. De ongelukkigen waren letterlijk in stukjes gereden en de spoc^wegbeambten hadden een half uur noodig om de verstrooide deelen der drie lijken bjjeen te zoeken. Een rooverhistorie. Sedert eenige dagen, schreef de „Deli Cour.* maakten twee rechercheurs, vergezeld van eenige politiedienaren, jacht op den beruchten roover H. Oessin, ongeveer vier maanden ge leden ontvlucht uit het hospitaal te Loeboek- Pakam, daarna gevat en weder ontvlucht. Gisteren werd zijn verblijfplaats, in een kam pong nabij Padang-Boela - overvallen. H. Oessin was echter met medeneming van een geweer met patronen reeds in het bosch gevlucht. In zjjne veiblijfplaats werden gevonden twee flobertbuksen groot kaliber, twee doozen met een 60-tal revolverpationen en een groot aar-tal goederen, waarschijnlijk van diefstal afkomstig. Zijn medebewoner, eigenaar van het huis is gearresteerd. De politie achter volgt hem blijkbaar is hij voortvluchtig op de fiets, eenige dag*-n geleden gestoien bjj den heer B. nabij Padang-Boelan. Een kameel op liol. Een kameel veroorzaakte Zondagavond om 10 uur in het Luoa-park te Brussel een ware paniek. Het dier, dat door een meisje met slagen van een parasol geplaagd was, sloeg op hol en doorliep het park in alle richtin gen, stoelen en tafeltjes omver werpend. Achter eenvolgend beproefden vier personen het dier te bestijgen, maar werden allen weer uit het zadel geworpen. Ten slotte drong het dier, dat voortdurend woedender was geworden, een calé binnen en wierp alles wat het in den weg stond omver. Een geweld'ge paniek ont.-tond, in den loop waarvan vyftien personen gewond werden. Drie van hen hadden een been ge-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2