Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, DRANKWET. pe Stembusstrijd. TusscRen Kerk en Pastorie. Sm goede daal Ph. J. van Dixhoorn! VAN DIXHOORN KRAMER. Ieder moet zijn steentje bijdragen. Voor wie good gezien heeft. No. 2379. Zaterdag 21 Juni 1913 24e Jaargang FEUILLETON. VAN DIXHOORN en KRAMER. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 19 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Door ons geheele land woei Dinsdag de wind uit den goeden hoek. Dat men de coalitie moede is in ons Vader land, is overduidelijk gebleken. De herstemmingen kunnen verrassingen opleveren, maar de uitspraak tegen de coalitie en hare plannen voor de naaste toekomst is reeds nu treffend. Belangrijk is de vooruitgang der sociaal democraten. Trouwens, hun vooruitgang moet onder eene coalitieregeering wel het grootst zijn. Dan zijn de omstandigheden voor den groei hunner partij het gunstigst. Als de coalitie nu nog niet begrepen heeft, dat ze door hare drijverij het Nederlandsche volk tegen zich krijgt, dan weten wij het niet. Hadde de coalitie nog enkele maanden op den ingeslagen weg door moeten gaan, de geest des volks ware nog sterker tegen haar geweest. Dat in Middelburg, Apeldoorn, Amersfoort en Beverwijk, plaatsen die jaren lang rechts waren, thans herstemmingen met linkschen moeten plaats hebben, bewijst wel onmisken baar, dat het Nederlandsche volk zich heeft afgewend van de coalitie. De tariefwet is, kannen we zeggen, van de baan. De aanslag op de openbare school kan niet doorgaan. Negatieve resultaten, zult ge zeggen. Jawel, maar van onbetwistbare waarde voor ALITE KREMNITZ. 2) Zjj zagen nu weer allps jong door haar jonge oogen. Er was ook sinds lang geen jong meisje meer in huis geweestde beide dochters waren vroeg gebnwd, twee zoons studeerden en de jongste was nog op het gymnasium in Sleeswijk. Johanna zag hier voor het eerst den godsdienst in b9t levensvolle licht. Zfj was nooit ongodsdienstig geweest, neen, zij had zelfs geregeld naar de kerk gegaan, maar alleen uit gedachtelooze gewoonte. De godsdienst had baar dageljjkscb leven niet doorgrond. Nn, sedert zij in dominee Jensen's oogen gekeken bad, was zjj zoo hartstochtelijk vroom, dat haar bjj ieder werk bijbelspreuken invielen, waarover zij den beelen dag nadenken moest. De kerktucht was bet, die baar ook de vergadering zoo bijzonder aantrekkelijk maakte. Zfj was zoo opmerkzaam, dat zij de pen van den secretaris met de oogen volgde. Hfj bad nog in 't geheel niet opgekeken. Hield bjj het voor ongepast in een kerk De oudste juffrouw Jensen liet nu duidelijk merken, dat land en volk. Het doet ons genoegen, dat een blad als de N. Rott. Cour. aanbeveelt, in ieder geval links te stemmen. Zoo hoort het. De werking moet doorgezet, de ver derfelijke coalitie dient gebroken. Laat ons thans herinneren aan het smalen der rechtsche bladen, maanden lang op de vrijzinnigen, die naar den »rooden« moesten zien, denk om de »roode vlag in den mist«, denk aan zoovele uitdrukkingen van de kleine pers als Luctor, tot de dagbladpers als De Standaard en zie, hoe al die rechtsche bladen en blaadjes maar schermden met het roode gevaar tegen hunne volgelingen. Wij hebben reeds dikwijls op het huichel achtig gedoe dier bladen gewezen. En wat zien we nu Zelfs de Standaard geeft onomwonden te kennen, dat men in plaatsen, waar socialisten tegenover vrijzinnigen staan, de socialisten moet steunen, om eene mogelijke vrijzinnige regeering zoo zwak mogelijk te doen zijn, om te trachten het regeeren onmogelijk te maken. Ziedaar de Vaderlandslievende, de oranje- schreeuwende rechterzijde. Uit boosheid willen ze nu gaan doen, wat ze jaren lang afkeurden. Zelfs de Nederlander, hoewel niet zoo ver gaande, beweegt zich reeds in die richting. Dat is Christelijke tactiek. De rechterzijde moet weten, welke hare houding zij. Maar laten wij niet vergeten, laat het ge heele Nederlandsche volk onthouden, met welke bedriegelijke leuzen men er van rechts steeds op uit was, de Christelijke kiezers te bedriegen. In ieder geval zijn wij met den eersten uitslag tevreden. We hopen, dat de herstemmingen algemeen naar links uitvallen. Dan is althans aan de verderfelijke positie van thans een eind gekomen. Onze provincie heeft zich goed gehouden. Oostburg en Zierikzee behouden met ver pletterende meerderheid In Middelburg tot eene herstemming ge bracht. In Hontenisse de coalitieman Fruijtier slechts even boven de volstrekte meerderheid en in Goes de vrijzinnige candidaat weinig ten achter bij den heer De Savornin Lohman. De Zeeuwen hebben zich goed gehouden. zij weggaan wilde; Johanna kon haar niet overhalen om te blijven, omdat zjj immers de gastvrouw speelde. Ze wist wel, dat tante nog druk bezig was met de toebereidselen voor bet middagmaal maar er was niets aan te doen en zjj kon tocb met de jonge meisjes een beetje muziek maken. De dames Jensen, zoDder schuchter te zijn, voelden zich niet op baar gemak bjj baarzjj vonden dat zjj te steedscb was vooral de nieuwmodische snit der kleeren was bet, die ben onrustig maakte. Daar Johanna altijd slecbts met officiers vrouwen verkeerd had, maakte zij veel werk van baar uiterlijk en vooral vandaag had ze zich beel mooi gemaaktzjj droeg een rood bruin fluweelen keurslijf, dat baar meisjes achtige gestalte nauw omsloot en een cachemiren rok van dezelfde kleur, rijk met fluweel gegar neerd. Het zat alles net en elegant, terwijl de dames Jensen, die altijd haar kleeren zelf maakten en ze bovendien altijd op dezelfde manier knipten, iets typisch over zich hadden. Het eene kleed zag er altijd precies zoo uit als het andere, daar bet steeds dezelfde snit bad en meestal dezelfde onbestemde kleur wie ze maar eens gezien had, herkende ze daaraan spoedig. De oudste evenwel bad de smakeloosheid in kleeding tot beginsel verbeven, daar zij meende, dat men in een pastorie, om bet goede voorbeeld, niet eenvoudig genoeg kon zjjnboerinnen waren eigenlijk op 't In sommige streken is zwaar gestemd. Enkhuizen kan bogen op eene opkomst van 98 °/0 der kiezers. Schouwen en Duiveland stemde met weinig thuisblijvers. Maar ook ons district stemde beter dan vroeger. Het land van Cadzand was naar verhouding, wat opkomst betreft nog beter dan deze zijde van den Braakman. Maar ook in deze 7 gemeenten was de opkomst groot en onze plaats, Ter Neuzen gaf een getal te zien, als nog niet is voor gekomen. Kiezers, laat de geestdrift niet verflauwen. Komt even sterk, ja sterker nog ter stembus op Vrijdag 27 Juni, bij de herstemming voor de Provinciale Staten. Als gij opkomt, is er kans, goede kans voor ons. Maar dan ook in geen geval achtergebleven Ja, dat zou het zijn, als wij op Vrijdag 27 Juni voor een Mr. Dieleman konden in de plaats krijgen een VAN D1XH00RN en voor een C. IJsebaert een KRAMER. In plaats van Mr. Dieleman den hekenden werkzamen en algemeen geachten Wie zou die keuze niet toejuichen In plaats van den heer C. IJsebaert te St. Jansteen, naar wiens aanblijven men evenmin in het land van Hulst als in het land van Axel verlangt, een man als de heer KRAMER, die zelfstandig en onafhankelijk optreedt, iemand die eene üinke ontwikkeling bezit en evenals de heer Van Dixhoorn op zijn terrein een man van practische zaken is. leder moet ook die ruil in het belang van dit district achten. De heer KRAMER en de heer VAN DIXHOORN, de eene op landbouwgebied en in polderzaken deskundige, de andere op het gebied van handel en scheepvaarthet zijn twee figuren, die elkaar aanvullen. Laat ons dus tegenover de twee coalitie mannen krachtig werken voor den liberalen candidaat Van Dixhoorn en den onaf- bankelijken candidaat Kramer. Maar nog eens, stemt beiden. kantje af al te pronklievend en zij werkte er eigenlijk op, deze bare meening aan Johanna te zeggen bet moest een soort protest tegen dat gebate roodbruine fluweelen kleurslijf zijn 1 De weg tupschen kerk en pastorie was kort, maar op den weeken kleigrond toch niet snel af te leggen, ofschoon de regen reeds opge houden bad. Het was kwart voor twaalf toen de meisjes het buis intraden en bet middag maal was op half één gesteld. De beeren aten gewoonlijk gemeenschappelijk in het hotel. Johanna nam baar gasten hoed en mantel af en bracht ze in de „mooie kamer", waar de piano stond. „Speelt u piano? zingt u niet iets?" Deze vragen werden gedaan en de beide dames Jensen besloten, daar zjj geen band werkje meegebracht hadden en niet gaarne stil zaten, iets vierhandig te spelen. De kleine vronw van den proost, een reeds zeer bejaard uitziende dame, met grijs baar en een scboone witte muts, kwam ook ia bet vertrek en hoorde toe. Ze was voor baar hnweljjk gouvernante geweest en bad toen ook veel aan pianospelen gedaan. Twaalf jaar lang was ze verloofd geweest: tot baar man een plaats gevonden bad, bad zjj baar brood in vreemde buizen verdiend. Desniettemin was ze tocb een zeer practische buisvrouw geworden en bad daarbij alleen baar twee dochters onderwezen. De proost vertelde dat zoo gaarne zoo'n Wie Van Dixhoorn wil, dient Kramer er bij te nemen, wie Kramer verkiest, neme ook Van Dixhoorn. Willen wij kans hebben, dan neme niemand van ons Dieleman of IJsebaert. maar wij allen stemmen gelijkelijk de beide flinke candidaten en Zoo kunnen wij de overwinning op Vrijdag 27 Juni bevechten. Wij hebben reeds gewezen op het groote aantal stemmen voor de Provinciale Staten van links uitgebracht in Zuid-Holland. Wij hebben op het politiek belang der Provinciale Staten gewezen, waar zij de leden der Eerste Kamer kiezen. Voelt men dit belang ook in Zeeuwsch- Vlaanderen, in ons district Dan na de victorie van 17 Juni niet op onze lauweren gaan rusten maar op 27 Juni ons uiterste best gedaan bjj de herstemming voor de Provinciale Staten. Ook wij kunnen een steentje bijdragen, om de macht der coalitie in onze provincie te verminderen. Wie kan, helpe mede, en werke zooveel in ziju vermogen is voor de twee candidaten Hebt ge uwe oogen de kost gegeven, kiezers, op 13 Juni en 17 Juni Hebt ge het bondgenootschap der meest on gelijksoortige elementen in werking gezien Hebt ge de werking van de politieke tram gezien Veibaasdet ge u over de propaganda van jongens, kinderen nog haast, ten bate der coalitie Zaagt ge ze rijden in massa, de fietsen van de tegenpartij vrouw als bjj had werkelijk niemand anders. Johanna lette niet op het slechts zeer middelmatige spel van haar gasten, maar de tonen maakten baar onbewust trearig ze zat aan bet venster en keek naar de kerk. Als bjj er maar eeos uitkwam en langs het paadje ging Maar dat was zeer onwaarschijnlijk eerst na bet middagmaal zou bij voor een oogenblikje komen om zjjn zusters voor het naar huis rijden af te halen en dan was de dag voorbjj, waarop ze zich zoo laDg verheugd had en haar gezwollen bart zou weer klein worden. Zij zou hem zeker niet alleen spreken. O, die beide ongelukkige meisjes, die met hem naar buis rijden konden die altijd bij bem waren eD hem steeds, wanneer ze wilden, zien konden. Johanna ging naar baar taote en vroeg baar zachtjes of zij alleen nog wel eeos naar de kerk kon gaan. De meisjes hadden zich verveeld, maar haar was het heel goed bevallen, en ze was weggemoeten nog vóór dat oom het woord genomen had. Tante knikte en Jobanna ging weg, zóó gelukkig, dat zij liefst gesprongen zon hebben. Het was bjjua als met hem spreken hem altijd te kunnen aanzien, en buitendien, zonder dat iemand bet merkte, want bjj zat naast wien zjj toch kijken moest. Was bij geheel bij zijn schrijfwerk? Had hij niet gemerkt, dat ze er weer was De oudere beer met zjjn gladgeschoren gezicht TER NEI] Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van PETRUS JOHANNES VAN DEN BOSSCHE, wonende te Koewacht domicilie kiezende te Ter Neuzen O 34, voor het linker voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt O 34 en gelegen aan den Provincialen weg. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bjj Burgemeester en WetbouderB bezwaren inbrengen. DOOB (Ig h66F6Il

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1