Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. publicatie! Bekendmaking. pc Voorbereiding. pc uitslag bij de provinciale Staten. Propagandisten fan rechts. Znid-jtollanil zal na Hortin weer tinHs zijn. DRANKWET. GEMEENTERAAD. No. 2378. Woensdag 18 Juni 1913. 24e Jaargang BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tusschen den 23 en den 28 Juni 1913 binnen deze gemeente de jaarfljksche collecte zei plaats hebben, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapen- den dienst in de Nederlanden, welk Fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche Koloniën of bezittingen, en noodigen midsdien een ieder uit, om door een milde bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat testellen. Ter Neuzen, 12 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Er is gestreden met groote volharding van weerszgden tot aan den vooravond der stemming toe. De candidaat der anti-rev. sprak Zaterdag om 5 uur te Sluiskil, om 8 uur te Sas van Gent. Debat werd niet toegestaan, waarom een vrgzinnig spreker, de heer Dorland, zelf ver gaderde bij den heer Dootjes met een sterk aangegroeid publiek. Mr. Ankerman sprak in het Hotel der Nederlanden met debat en hakte als Dolle Hein los op het openbaar onderwijs. Den volgenden dag had de machtige be tooging van circa 7000 menschen te Oostburg plaats. Dienzelfden dag sprak voor Mr. P. Diele- man Mr. Dr. J. v. Best, 's morgens om half acht te Westdorpe en 's middags om 4 uur te Sas van Gent, waar debat werd toegestaan. Hier verdedigde de heer J. v. d. Peijl krachtig de openbare school en toonde de innerlijke voosheid der coalitie aan. Deze debatter kon het antwoord van den spreker niet geheel afwachten en vroeg verlof zich te verwijderen, omdat hij te 7 uur op Zwartenhoek moest optreden. Op den laatsten avond sprak Mr. P. Diele- man voor eene zeer matig bezette zaal in het Hotel der Nederlanden, de heer De Muralt voor eene opgepropte menigte in het Hotel de Commerce. Nooit woonden wij zoo iets bij. Eene stampvolle zaal, het bestuur ingesloten door belangstellenden, de trap en zijgangen gevuld, 3 tegen de muren geplaatste trappen be klommen door belangstellenden en een paar honderd op het Marktplein er voor. Heet was het. De spreker -ontdeed zich in het eind, van zijn jas en stond in zijn over hemd het publiek te boeien. De soc.-democrat, candidaat debatteerde. Het mag gezegd, dat hij ruimschoots den tijd kreeg. Daarna kwam het krachtige, pakkende woord van den heer De Muralt op het gesprokene door den heer Lindeijer. Aan interruptie's ontbrak het niet. Maar dat was niet erg aan den vooravond van den stembusstrijd; Het was werkelijk een mooi slot na eene lange campagne. We vernamen nog van een Chr.-hist. spreker op Zaamslag, zelfs liep nog een gerucht van een op Hoek. Het schijnt, dat die borden voor de anti- rev. moesten komen wasschen. We moeten zeggen, dat voor de Provinciale Staten reeds bij eerste stemming een flinke opkomst is geweest. Tot nu drie jaren geleden was de belang stelling voor dit college steeds matig. Ten onrechte, vooral als men in het oog houdt, dat toch ook de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer aanwijzen. Maar zelfs dit er afgelaten, hebben de Provinciale Staten meer recht op onze be langstelling, dan tot dusver gebleken was. Er werd hard gestemd, zoo in het land van Axel, als in het land van Hulst. Leek het een oogenblik of de 4 coalitie broeders de zege zouden wegdragen, het kwam gelukkig anders uit. Twee der hunnen Fruijtier en Hombaeh bereikten de meerderheid. Vooral van den laatste mag dit geene ver wondering wekken, daar deze candidaat in zijne streek zeer populair is. Dat de heer Hombaeh bij de candidaten was, kwam in met geringe mate ten goede aan den heer Fruijtier. De candidatuur van den heer Hombaeh kwam ook ten goede aan Mr. Dieleman en C. IJsebaert, die in herstemming komen met den vrijzinnigen candidaat Van Dixhoorn en den candidaat der onafhankelijken Kramer. Welnu, de heer Hombaeh en de heer Fruijtier zijn gekozen. De twee andere coalitie-mannen nog niet. En hopelijk worden zij ook niet gekozen, maar wel Van Dixhoorn en Kramer. Kan dat Wel zeker, twijfelmoedigen Vergelijk stemming en herstemming van 1910, vergelijk de stemmencijfers van Vrijdag (waarbij de heeren Buijsse en Kaan voor candidaten, die voor het eerst in het vuur komen, geen slechten indruk maken) en wij zeggen, het kan zeer goed. Als gij het wilt Als ge in sterken getale opkomt en als ge zoo in het land van Axel, als in het land van Hulst gelijkelijk voor beiden opkomt. Wij zeggen voor beiden. Zeker er is in de samenwerking sinds 1910 verbetering te constateeren. Maar het kanhet moet nog beter. En dan kiezers, dan zullen wij slagen En dan slagen wij door de lessen der practijk, maar in ieder geval door eerlijke middelent waarop niemand iets kan afdingen. Er is wel eens gesproken van eene politieke tram. Wie er aan twijfelde, heeft Vrijdag en nu Dinsdag gelegenheid gehad zijne verbazing te uiten. Het was al trampropagandist, wat men hoorde en zag, al rijdt de tram nog niet, maar alleen nog maar de automobiel. Wij nemen het heusch niet kwalijk, maar brengen het onzen lezers als opmerkelijk ver schijnsel onder het oog. Hoeveel baantjesgasten of toekomstige baantjesgasten (want sommige propagandisten waren nog gelukkig te maken met een »flokker< van een centwaren daar wel niet bij Dat de kentering naar links sterk is in ons Vaderland, daarvan levert Zuid-Holland in het hart van ons land een zeer sterk bewijs. Wel hebben de rechterpartijen bij de stemming voor de Provinciale Staten nog geen enkelen zetel verloren, maar bij de herstemming zullen zij niet alle bezette zetels kunnen behouden. Volgens de uitgebrachte stemmen is links verre in de meerderheid. Op de coalitie zijn in Z.-Holland uitge bracht 58014 stemmen, op de vrijzinnigen 47266 en op de sociaal-democraten 28242, dus voor de coalitie 58014 en tegen 75508. Al regeert de rechterzijde in Z.-Holland, zij heeft niet de meerderheid. Van de 15 Rotterdamsche Staten-zetels heeft de rechter zijde er nog 9. Welnu, daar zijn vóór de coalitie uitge bracht 16385 en ër tegen 26776 stemmen. Alleen door de tactiek der anti-rev. door in vele districten maar één candidaat te stellen, waardoor ze bjj herstemming misschien vrij zinnigen en soc.-democr. geseheiden weet te houden, kan ze nog meerderheid blijven, maar heel wat zwakker dan thans, nu het 54 rechts en 28 links is. Wij hebben goeden moed, dat onze volk rijkste provincie Z.-Holland zich na korten tijd aan den druk der coalitie zal weten te ontworstelen. Dat dient ook in de provincie, waar 's lands regeerkastgel staat. T U R K IJ E. De moord op den grootvizier. Het schjjnt, volgens de berichten uit Kon- stantinopel, nu wel vrij zeker, dat de moord aanslag op Mahmoed Schefket-pasja een zorg vuldig voorbereide samenzwering was. De auto van den grootvizier werd opgehouden op een pnut, waar de straat opgebroken was voor het leggen van electrische kabels, door een ljjk- wageu, die later gebleken is, leeg te zija ge weest. De moordenaars, die daar gereed stonden, konden kalm hunne schoten lossen, en zich toen uit de voeten te maken, om weg te snellen in een auto die op hen stond te wachten. De algemeene opinie is, dat de moord moet worden toegeschreven aan de militaire partij, en dat de uitvoering bespoedigd is door het optreden van den groot-vizier tegen generaal Aboek-pasja. Opmerkelijk was het, dat onraiddellgk na den moord Talaat-bey, de leider der partij voor Eenheid en Vooruitgang, in het depar tement van oorlog kwam en de leiding op zich nam, evenals hij dat deed na de staats greep in Januari. Ook Enver-bey kwam dade lijk uit Tsjekmedje naar Konstantinopel en werkte met den plaatselijken commandant, Dsjemal-bey, het plan uit voor de buitengewone maatregelen, die moesten worden genomen. De moord wordt door het volk als een on verdedigbare daad beschouwd, die een onber- stelhaas verlies berokkende. Ook in diploma tieke kringen wordt de dood van Mahmoed Schefket een 6rnstig verlies voor Turkije ge noemd. De vrees, dat thans het leger uit de Tsja- taldjalinie naar de hohfdstad zal oprukken, om de jong-Turksche regeering te verdrijven, is toegenomen. De leidende personen in Kon stantinopel hebben dadeljjk maatregelen geno men, om dit tegen te gaan zij hebben de troepen, die bij San Stefano bijeen zijn, naar de hoofd stad ontboden, om daarmede een opmarsch van het Tsjataldjaleger te beletten. De buitenland- sche vertegenwoordigers en de commandanten der vreemde oorlogsschepen in den Gouden Hoorn hebben voorzorgsmaatregelen getroffen. Tot opvolger van Mahmoed Schefket als grootvizier is benoemd Said Halim pasja. Hg heeft medegedeeld dat de persoonsverandering geen wijziging in de politiek der Porte zal ten gevolge hebben. Vrijzinnige bondsdag te Oostburg. Wij ontleenen aan de Midd. Ct. het volgende Ja, ziet ge, met zulk prachtig weder en dan op Zondag, wanneer ieder, na het vervullen zijner kerkelijke plichten des morgens, tjjd heeft, en dan voor de eerste maal, dat zulk eene bijeenkomst in ods kiesdistrict, althans, naar we meenen aan deze zijde van den Braakman, gehouden wordt, het kan niet anders of deze bijeenkomst moest gelukken maar waren alle de genoemde omstandigheden gunstig, wij zijn overtuigd, dat duizenden dan waren op de weide te Oostburg om getuigenis te geven van hunne vrijzinnige gevoelens, uit een spontane aandrang om te toonen, dat wel degelijk het land van Cadzand niet gediend is van »christelijkheid op z'n kop« zooals een der sprekers dat zoo juist uitdrukte, sprekende over de zoogenaamde christenen van onze dagen. Reeds in den aanvang waren alle gedrukte programma's, cirka 2500, verkocht, maar de toeloop hield maar niet op er moest aan den ingang queue gemaakt worden wel gedurende 3 kwartierhonderden fietsers, waaronder een 150-tal uit Groede e. o. met een bord voorop waarop stondKiest de Muralt* tal van vrijzinnigen en wandelaars kwamen van alle zijden opzettende tram bracht volgeladen wagens van den kant van Breskens, Aardenburg en Cadzand, tevens medebrengende de muziekgezelschappen van Breskens en Zuidzande, kortom uit alle plaatsen van 't 4e district waren menschen gekomen (alleen uit Eede zagen wij niemand, al kunnen ook vandaar bezoekers geweest zijn) wellicht deels uit nieuwsgierigheid, maar toch ook zeker voorzoover dit nog noodig was persoonlijk den candidaat der vrijzinnigen jhr. De Muralt te zien en te leeren kennen, en om tegen woordig te zijn bij het afscheid dat de heer Vorsterman van Oyen van zijn kiezers nam. Bladzijden, kolommen, zouden wij kunnen schrijven van de indrukken aldaar door ons verkregen van de wetenschap van vele dingen, aldaar opgedaan, maar de ruimte laat dit niet toegenoeg zij het te vermelden dat alle sprekers, zoowel de voorzitter de heer T. H. Siemelink, als onze candidaat De Muralt zelf, zoowel mevrouw Van RielSmeenge als de heer J. Dorhout, als de heer KI. De Vries en de heer Vorsterman van Oyen telkens een samengepakte menigte hoorders hadden, die TER mi De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 19 Juni 1913, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 16 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van CORNELIA K00LE, vrouw van W. F. Dekker, wonende te Ter Neuzen, voor het rechter voor- en achterlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 6 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken nadat deze bekondmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders be zwaren inbrengen. Ter Neuzen, 12 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis, dat het lo suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor 1913, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 12 Juui 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1