Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Zoo stemt men onzen Candidaat. D wHI Ter stembus. Jhr DE MURALT. Vin alles wat. ~~3n de m des gcVaat?. van de Tweede Kamer der Staten-Beneraal DIELEMAN P. LINDEIJER 6. F. MURALT DE R. R. L. No. 2377. Zaterdag 14 Juni 1913. 24e Jaargang A BONNEM ENTSPRIJ8 Per H maanden 7 6 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bi,) rooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Te lef. Interc No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters na~r plaatsi uimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Z a t e r (1 a g m 0 r g e II bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. STEMBILJET. VERKIEZING VAN EEN LID in het kiesdistrict OOSTBURG op DINSDAG 17 JUNI 1913. UA NIH DATEN NAMEN Jhr R. R. L. DE MURALT. Jhr. De Muralt, de candidaat der Vrij zinnigen, werd den 9 Mei 1871 te Utrecht geboren, alwaar hi] de Lagere en Hoogere Burgerschool bezocht. Hierop werd bij in geschreven als student aan de Polytechnische School te Delft, alwaar hij het diploma van civiel-ingenieur verwierf. Hoewel De Muralt een pleziermaker was als maar weinigen, waren zijne examens uit nemend, een gevolg van zijn grooten aanleg voor het ingenieursvak. In 1897 werd De Muralt benoemd tot ingenieur van den Rijks Waterstaat in Nederl. Indië. Op zijn verzoek werd hij aldaar ook gedurende twee jaren gedetacheerd bij den bouw van spoorwegen. Dat De Muralt zich reeds in Indië als een bekwaam ingenieur deed kennen, volgt wel uit de bijzondere tevredeuheidsbetuiging die hij ontving van de Ned. Ind. Regeefing d.d. 11 Juli 1912, bij besluit no. 19. Deze betuiging, die in alle officieele tech nische bladen vermeld werd, verkreeg De Muralt, na den bouw vah de spoorbrug over de rivier de Moedjoer onder zijn leiding. De bouw van deze brug ging met schier onoverkomelijke moeilijkheden gepaard. Na het eindigen zijner voor vijf jaren aan gegane verbinding, keerde De Muralt in 1903 uit Indië terug en werd reeds in Mei van hetzelfde jaar, uit een groot aantal sollicitanten benoemd tot ingenieur van Schouwen. Deze betrekking wordt door hem nu reeds tien jaren bekleed en het zal wel onnoodig zijn voor de Zeeuwen nader uit te wijden, over de groote werkkracht en energie, door hem gedurende dien tijd ten toon gespreid. Verscheidene uitvindingen op waterbouw kundig gebied werden door hem gedaan. De groote Ingenieursvereenigingen in het Buiten land noodigden hem uit om voordrachten te houden over zjjne di]k- en oeververdedigingen en over zijne zienswijzen op het gebied van inpolderingen. Zoo hield hij o.m. voordrachten te Wtenen, ParijsLondenBrussel. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage kende aan De Muralt den Gonradsprijs toedit is de eemge, maar zeer hooge onderscheiding die een Nederlandsch Ingenieur uit handen van vakgenooten kan ontvangen. De plechtige overreiking van den Conradsprijs geschiedde te 's Gravenhage, uit handen van den oud-minister Dr. J. Kraus. Deze ver klaarde daarbij, dat aan De Muralt de onder scheiding was toegekend op eenstemmig advies van een daartoe ingestelde commissie en met eenparige stemmen van den Raad van Bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De Conradsprijs wordt eens in de vijf jaren uitgereikt aan den Nedevlandschen ingenieur die in dat tijdvak de beste verhandeling heeft medegedeeld. Ook over bemaling van polders enz. heeft de Muralt hoogst interessante, nieuwe beschouwingen geschreven. De algemeene vergadering van het water schap Schouwen liet zich ook niet onbetuigd. Den 19 December 1908 kende zij den Ingenieur van het waterschap onverwachts een trakte- mentsverhooging toe, in verband met de bijzondere werkzaamheid door hem aan den dag gelegd op verschillend gebied. Door heel Nederland (voornamelijk in Zeeland) vinden wij de systemen-De Muralt toegepast. Zoo ook in Engeland, Frankrijk, België, Ned -Indië, Britsch-Indië vinden zijn werken meer en meer ingang. Een zeer vernuftig door de Muralt uitgedacht electrisch peiltoestel, trekt vooral in het Buitenland de aandacht, terwijl een nieuwe methode voor het opruimen van zandbanken door middel van opblazing met lucht, door hem voor het eerst beproefd, verder wordt uitgewerkt. Het spreekt van zelf, dat aan de werken, systeem-De Muralt, kleine fouten kleven, maar welke uitvindingen kwamen volmaakt ter wereld Niettegenstaande alle verdachtmaking en tegenwerking, groeit het systeem tegen alle verdrukking in. Ook in 1913 worden weer uitgestrekte werken volgens zijn systeem ge maakt. Wie het werken van De Muralt van nabij kent, zal het niet verwonderen, dat hij ook in het publieke leven een eerste plaats voor zich opeischt. In zijn omgeving heeft hij zitting in schier alle besturen. Hij was ook een tijdlang lid van den Raad te Zierikzee, welke betrekking hij vrij willig verliet, omdat de belangen der gemeente te dikwerf in strijd waren met die van het waterschap Schouwen. Alle besturen te vermelden waarin hij zitting heeft, zou ons te ver voeren. Wij willen alleen opmerken dat hij ook een steun pilaar is van de Ned. Herv. Kerk en thans nog kerkvoogd bij die gemeente is. Ook is hij lid van het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering. De heer De Muralt vereenigt in zich eigenschappen, die hem geschikt maken voor volksvertegenwoordiger. Hij is een voortreffelijk spreker, origineel en scherp weliswaar, maar geestig, zaakrijk en waar. Hij is een handig debater. Heeft hij zich eenmaal een doel gesteld, hij rust niet voor het is bereikt. Zijn krachtig lichaams gestel stelt hem in staat in dezen, wonderen van vasthoudendheid te verrichten. De heer De Muralt heeft zijn jeugd de tijd ook voor plezier maken nuttig door gebracht. Thans is hij in zijn levenswandel een voorbeeld voor zijn omgeving. Zonder den vrome uit te hangen, stelt hij hooge eischen aan zichzelf voor zijn gezinsleven en als publiek persoon wacht hij zich er voor, dat iets op zijn levenswijze valt aan te merken. Knappe juristen hebben wij in de kamer genoeg, maar flinke ingenieurs geen enkele. Nu de heer De Jongh, de bekwame voor malige directeur van gemeentewerken te Rotterdam, de candidatuur voor de 2e Kamer voor Rotterdam niet heeft aanvaard, is het meer dan noodig. eenige bekwame water bouwkundigen in de kamer te brengen. Voor een polderland als Zeeland, is De Muralt als bet ware de aangewezen man. Voor een dergelijk ingenieur van Europeeschen naam, behoort een zetel in 's Lands vergader zaal te worden ingeruimd. Merkbaar is de onrust, die door ons gansche Vaderland onder verschillende groepen der bevolking heerscht, dat opnieuw de coalitie, met zooveel moeite bijeengesmeed, de over winning zou kunnen behalen. En het is nog minder de vrees, van wat de coalitie ons reeds bracht, dan wat ze ons nog brengen zal, de gevaren, die bij eene mogelijke overwining der coalitie ons bedreigen, die de onrust nog stijgende houdt. Deze regeerir.gsmeerderheid, die een aantal wetten bracht, die allerminst bewondering wekken, heeft eene spanning in het land ge bracht als nimmer te voren. Onrust bracht ze over het geheele land. Men gevoelt zich niet veilig onder de huidige regeering. Men gevoelt er is geen vastheid, geen koers. Geene leiding gaf ze. Ze werd geleid. Dit bleek zoo duidelijk bij het school- bouwwetje, bij het »afschuwelijk misverstand*, bij Radenwet en Ziektewet enz. Zelfs al was de huidige regeering met goede bedoeling bezield (we weten, dat het niet zoo is), ook dan nog zou haar steunen dwaasheid zijn, gezien de groote zwakheid en het gemis aan leiding van dit »vroolijkec ministerie. Zelfs een man als de Savornin Lohman, die vioeger nog eene reputatie geDoot van rechtvaardigheid en zelfstandigheid is een man geworden, die steeds volgt, zij het ook pruttelend, op wegen, waar hij nimmer wenschte te gaan. De belangen van land en volk zijn niet veilig bij de coalitie. We hebben het immer zoo gevoeld en be grepen. Thans gaan velen in den lande de oogen open. Yele hoogstaande mannen, die tot nog toe met de coalitie medegingen, de belangen des lands hooger stellende dan den honger naar macht, hebben zich van de coalitie afgewend. Meerderen, die met het clericale verbond wilden breken, zijn nog met moeite weerhouden. Er wordt in rechtsche bladen en door rechtsche sprekers druk gesproken over de verantwoordelijkheid, welke die chr.-hist. op zich namen, welke uit de coalitie getreden zijn. Wij meenen, dat de verantwoordelijkheid van hen, die er bij bleven veel zwaarder zal drukken. Al tracht men nu ook hier door chr.-hist. sprekers, die de coalitie nog geen vaarwel zegden, het wantrouwen bij de kiezers te be zweren, wij vertrouwen, dat dit niet gelukken zal. Moge op 17 Juni de stembus een besliste uitspraak der kiezers doen zien. Moge vooral ook Oostburg, dat zich in 1909 zoo goed hield de verwachtingen niet be schamen, die men er thans van koestert. Ons bolwerk moet behouden blijven. Daarvoor doe ieder het zijne. Op 17 JUNI ter stembus, kiezers Waar ge U bevindt, gaat er heen, zoo het maar eenigszins mogelijk is. Thans thuis blijven ware onverdedigbaar. Maar doet meer. Spoort anderen tot opkomst aan Gaat ter stembus zoo vroeg mogelijk! Stemt van de drie candidaten den laatsten In een ingezonden stuk in ons vorige nummer is de uitdaging van Luctor et Emergo over de uitingen van Ds. Vonkenberg alles zins voldoende beantwoord. Of het tot genoegen van dit blad was, betwijfelen wij. Thans schrijft het blad over de gelegen heid tot debat, die gegeven wordt. Welnu, niet anti-rev. of R.-K. sprekers boden die gelegenheid, maar alleen Snoek Henkemans en nu ook Mr. Ankerman maar dat zijn chr.-hist. Op onze navraag bleek, dat de heer v. d. Peijl niets af weet van eene vraag of hij nogmaals 't woord wilde hebben in Axel. Een aantal andere bezoekers herinneren zich daar ook niets van. Wel is die vraag gedaan op de vergadering van den socialistischen candidaat. Is Luctor soms in de war In Retranchement, waar zoo goed als geen bezoekers waren, kreeg een der debaters zelfs drie maal het woord van den voorzitter volgens Luctor. De naam van dezen debater wordt niet vermeld en naar we uit het 4e district ver nemen, zal het blad daarvoor wel zijne redenen hebben. Wat we omtrent het optreden tegenover den heer Van Dixhoorn door het anti-rev. blad in het vorige jaar hebben gemeld is waar en houden we dus vol. Het blad heeft dus gelijk, dat het dit »praatje« maar stilzwijgend voorbijgaat. Het is gemakkelijk over »leugens« van het Volksblad te schrijven. Maar weerleggen, dat blijft achterwege. Er heerscht wel eens lauwheid, traagheid onder de kiezers. Die lauwheid en traagheid moeten nu afgeschud. Wie zal in deze ernstige stonde, in de ure des gevaars zijn burgerplicht verzuimen Wie zal niet medehelpen om de zegeningen dqr vrijzinnige beginselen, die zoo lang onze natie ten goede kwamen, weer meer deelachtig te worden, opdat weer ieder burger van Nederland het gevoel hebbe, dat godsdienst vrijheid en staatkundige vrijheid heerschen binnen onze landspalen Wij gaan ernstige tijden tegemoet. Nooit was uwe stem van meer waarde. Gij kunt medestrijden tegen het komende gevaar. Zult gij het helpen afwenden. Wees waakzaam en doe uw plicht! NEDZENSC VOLKSBLAD. taC clo e=a co 1 CU C=J F— c*=» OS

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1