3s het «iet schantklijt UIT ONZE OMGEVING. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Voor de ouderdomsverzekering moet per jaar 10 millioen gulden komen van het Rijk. Door de Regeering is voorgesteld, dit geld te halen uit de invoerrechten, zoodat het dan grootendeels zal moeten worden opgebracht door de minvermogenden, d. i. lo. door diegenen onder hen, aan wie de Regeering op hun ouden dag een bescheiden uitkeering heeft toegedacht (waarvoor zij trouwens van hun 13e tot hun 70e jaar de helft van de premie zullen hebben te betalen 2o. wat nog erger is door die on- en minvermogenden, welke als zij oud en bijgevolg arm zijn, volgens de door de beide Kamers aangenomen en door de Regeering aan de Tariefwet vastgekoppelde Invaliditeits wet. geen uitkeering ontvangen, omdat zij niet in loondienst, doch voor eigen rekening hebben gewerkt, zooals bijv. de schoenlappers en 3o. door de vrouwen, die weduwe geworden, na levenslang èn de lasten van de premiebetaling èn de gevolgen van de Tarief- wet te hebben meegedragen, toch niets krijgen. Bovendien is nu eenmaal een gevolg van beschermende invoerrechten, dat de opbrengst der belasting (hier 10 millioen) eenige malen moet worden opgebracht a. in den vorm van inkomend recht op de buitenlandsche artikelen b. als prijsverhooging van artikelen van binnenlandschen oorsprong. En waarvoor is de Tariefverhooging nu noodig? Waarom volgen het tegenwoordige Ministerie en de Regeeringsmeerderheid een zoo verkeerde belastingpolitiek Waarom Enkel en alleen uit partij politiek. Ter wille van de instandhouding van de coalitie der rechtsche groepen. Als deze beweegreden niet bestond, zou het voor de hand liggen, dat anders als door de onrechtvaardige heffing van nog meer dan thans met de draagkracht geen rekening houdende indirecte belasting, en zonder de hoogst bedenkelijke verandering van onze handelspolitiek, het benoodigde geld zou worden gezocht en gevonden daar, waar het beter kan worden gemist, met name door het in stellen van een ryksinkomsten-belasting (subsidiair verhooging van de bestaande ver mogens- en bedrijfs-belasting) en door ver hooging van het percentage der successie rechten. De benoodigde 10 millioen vormt bovendien een betrekkelijk bescheiden bedrag, gezien in het licht der berekeningen, volgens welke de gezamenlijke inkomens boven f 650 hier te lande in 10 jaar zijn toegenomen met 315 millioen en het nationaal vermogen ge durende de laatste 15 jaar is vermeerderd met 2200 millioen. Maar de machtigste van de drie in de coalitie vereenigde partijen verzet er zich tegen, dat in dezen geschiedt, wat als voor de hand liggende moet worden beschouwd. Overeenkomstig hetgeen op het punt van »belastingen* in haar program (paragr. V) is vastgelegd, decreteert de Roomsch-Katholieke StaatspartijGeen verdere uitbreiding of verhooging van 's Rijks directe belastingen. Afschaffing van het recht van successie in de rechte lijn. Versterking van 's Rijks middelen, zoo die noodig is, door indirecte heffingen. Ofschoon het program van den »derde in den Bond*, de Christ. Historische Unie (in art. 22) uitdrukkelijk voorschrijft, dat bij de regeling der belastingen de rechtvaardigheid worde betracht in dien zin, dat rekening worde gehouden met de draagkracht der ver- schillenne kringen des volks*, en ondanks datzelfde artikel verbiedt >opzettelijke bevoor deeling van den eenen maatschappelyken kring ten koste van den anderen,* zullen de vertegen woordigers der Christ. Hist. Unie in de nieuwe Kamer stellig en zeker medewerken tot de tot standkoming der rampzalige tariefwet, al zwijgt voorzichtigheidshalve het rechtsche stembusaccoord over dit zoo hoogst belangrijke punt. Dat invoerrechten, geheven van noodzakelijke levensbehoeften, allerminst rekening houden met de draagkracht der verschillende kringen, en dat het door bescherming bevoordeelen van den een niet anders mogelijk is dan ten koste van den ander over deze bezwaren zullen de Christ. Hist, afgevaardigden ter wille van de broederschap* wel heen stappen, wetende dat een der coalitiegenooten op dit punt zeker nooit zal toegeven. Immers het veto »geen verdere uitbreiding van 's Rijks directe belasting* vormt een niet te nemen bolwerk tegen het gevaar voor het instellen eener belasting op de goederen in de doode hand, dat beteekent dus op de kerkelijke goederen, op de steeds toenemende rijkdommen der kloosters, welke nimmer overgaan door versterf en dus ook niet worden getroffen door de eenige met de draagkracht wèl rekening houdende indirecte belasting het successierecht. Eerlijke mannen, behoorende tot alle poli tieke partijeii, ook vele Roomsch-Katholieken en Anti-revolutionairen keuren de Tariefwet, die ons volk deze onrechtvaardige belasting zal opleggen ten sterkste af. En toch zal zij er komen, als de tegen woordige Kamermeerderheid door de verkie zingen bestendigd wordt, zonder eenigen twijfel en zeer spoedig ook enkel en alleen ter wille van het partygeknoei. Is het niet schandelijk In de op a.s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel in zake het adres van P. C. Stan- daert e.a. omtrent waterafvoer in de Lange Kerkstraat. Voorstel tot schenking aan het rijk van eenig terrein, ten behoeve van het stichten daarop van een kantongerechtsgebouw. Vaststelling verordening regelende het aantal en de jaarwedde der leeraren aan de gemeente hoogere burgerschool. Ontheffingen belastingen. Maandagavond sprak bij den heer M. Adriaansen de heer LUdeijer candidaat van de S. D. A. P. voor de Tweede Kamer in het district Oostburg. Hij ontwikkelde de bezwaren tegen de huidige regeering en bleek een voorstander van de staatspensioneering en de Openbare school en een tegenstander van de Tariefwet. Na zjjne krachtige bestrijding van de coalitie bestreed hy eveens de vrijzinnige concentratie en (wekte op bjj eerste stemming den socialist te kiezen. Van het debat werd gebrnik gemaakt door den heer V. d. Peijl, die verschillende punten van vryzinnig beleid verdedigde en er den nadruk op legde, dat de socialisten gemakkelijke critiek hadden, daar ze geene verantwoordelijk heid hadden te aanvaarden, iets wat de andere partyen wel hadden. De spreker bestreed verschillende zaken door den debater aangehaald, waarna de voorzitter onder dank aan spreker en debater de ver gadering, die met bewonderenswaardige aan dacht had toegeluisterd, sloot. In Sas van Gent had ook nog eene vergadering plaats, waar de heeren Vorster- man van Oyen, de Muralt en»v. d. Peijl bet woord voerden voor eene volle zaal bij V. d. Hemel. Vooral de heer Van Oyen, in deze streken zoo gunstig bekend werd met groote sympathie aangehoord. De rede van den heer De Muralt was werkelyk mooi. Het publiek spaarde zjjn applaus aan geen der drie sprekers. Na het bezoek aan Philippine viel de stille aandacht van het publiek te meer op. In vergaderingen zit werkelyk een opvoedend karakter, al3 geen verkeerde elementen door schandaaltjes het rustig verloop storen. Hulde daarom aan Sas van Gent en andere plaatsen. De extradiensten, door den Prov. stoom- bootdienst op Ter Neuzen georganiseerd met het oog op de Gentsche tentoonstelling welke diensten in de maanden Juli, Aug. en Sept. a.s. zouden plaats hebben, zullen vervallen aangezien de spoorwegmaatschappij Gent Terneuzen zich niet aan het plan kan houden om des Woensdags ten 7.20 een extra trein uit Gent te laten vertrekken en ook de zeker heid niet kan geven, dat die trein des Zondags op tijd uit Gent kan vertrekken, waardoor de correspondentie te Vlissingen op de tram naar Middelburg in gevaar zoude komen. (Midd. Ct.) Zaterdagavond traden te Westdorpe als sprekers op de heeren G. A. Vorsterman van Oyen, aftredend lid van de Tweede Kamer en de heer jhr. De Muralt voor een bijeen komst van ongeveer honderd vijftig zeer be langstellende toehoorders, waaronder ook een paar toehoorderessen. De eerste bracht in herinnering, welke taak hij als lid van de Kamer ten opzichte van deze streek vervuld had en sprak een woord van aanbeveling voor den vrijzinnigen candi daat, die nog beter dan spr. kon blijven mee werken om de verbetering der nu zoo slechte afwatering tot een goed einde te brengen. De heer De Muralt behandelde daarna het ontwerp-tariefwet en de staatspensionneering op zijne reeds algemeen bekende degelijke en aangename wijze. Herhaaldelijk werd zijn rede door luidde toejuichingen afgebroken. Voor debat bood zich na herhaalde uitnoodi- ging niemand aan. De heer Vorsterman sprak daarna nog een slotwoord. J^Een ander correspondent meldt ons nog dat bovengenoemde twee sprekers Zondag optraden te Philippine waar, niettegenstaande de pogin gen om die vergadering te doen mislukken, de zaal geheel bezet was. Sommige personen probeerden toen de vergadering te verstoren. Uit hun uitlatingen bleek, schrijjft onze be richtgever, dat hier de stelling niet opgaat dat alle canaille links stemmen. Buiten de vergaderzaal en op de kade werden echter nog verschillende debatten gevoerd tusschen bezoekers der vergadering, en de gemoederen waren blijkbaar zeer op gewonden. Naar men ons mededeelt kwam de land bouwer M. C. P. te Philippine, bij een agent van de paarden- en veeverzekeringsmaatschappij die zijn dieren verzekerd had, in den voor middag van 6 Juni aangifte doen, dat hij dien morgen te half 5 ure een 5jarig merrie- paard dood in de weide had gevonden, en verzocht maatregelen te nemen om hem de verzekerde som ad 500 uit te keeren. In den loop van den dag kwam de in specteur van de verzekerings-maatschappij bij het doode dier en liet dit door een deskundige onderzoeken. Toen werd geconstateerd dat het dier door verstikking gestorven was. Deze zaak kwam aan de heeren verdacht voor, waarom zij den inspecteur van politie te Ter Neuzen van een en ander in kennis stelden. Deze heeft e^n onderzoek ingesteld waar van het resultaat is geweest dat proces-verbaal is opgemaakt tegen den bovengenoemden landbouwer en ook tegen den varkenskoop man C. B. V. te Axel, Spui, en den klompen maker J. v. d. L., te Ter Neuzen, tegen de laatsten omdat deze in den nacht van 5 op 6 Juni 11. het paard in de weide zouden hebben geworgd, wat door hen zou gedaan zijn op verzoek van den boer, die hun voor dat lugubere baantje 30 had beloofd. >T. N. Ct.* Vrijdagavond trad te Axel voor een matig bezochte vergadering op de heer J. R. Snoeck Henkemans, christ.-hist. lid van de Tweede Kamer, die een verdediging uitsprak van het huidige kabinet, en waarschuwde voor de ge varen die z. i. schuilen in een liberale regeering voor de zending, het onderwijs en de ouderdomsverzorging. In debat kwam de heer J. v. d. Peijl, onderwijzer te Ter Neuzen, die o. a. wees op verschillende misstanden onder deze regeering, o. a. het grabbelen naar de schoolsubsidies, de verhouding der regeering tot dr. Kuyper als van een zetbaas tot een eigenaar. En voorts besprak hij het electoraal accoord. Ds. Bruins, predikant van kerk B te Axel, vroeg, waarin het beginsel school, waarop de C.-H. nu met Rome meegingen, een vraag, waarmee de heer Snoeck Henkemans tamelijk vast zat. Ook vroeg genoemde dominé of dan werkelijk door het ongewijzigd laten van art. 171 de Ger. kerken geen hoop meer hadden op meer subsidie, en of de school subsidies zouden besnoeid worden, indien de liberalen aan het bewind kwamen. De heer Snoeck Henkemans repliceerde bezadigd, doch weinig overtuigend. Vrijdag trad hij te Zaamslag op. Daar was weinig belangstelling. Zaamslng. Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is bepaald, dat, wan neer de uitslag der op 24 Juni e. k. te houden verkiezing voor den Gemeenteraad een stemming en eene herstemming moebt vorderen, deze zullen plaats hebben op Dinsdag 1 en Vrijdag 11 Juli 1913. Zitting van 5 Juni 1913. Veroordeeld zijn O. D., stadswerkman J. C., riemenmaker; A. D. zonder beroep; - P. d. H., zonder beroep; C v d. B, wever; C. KsmidE. S., modelmakerL. D., mecanicien; R. v. d B., pianomaker; E. O., beeldhouwer; A. d. W., vfjlkapper; P. D., sigarenmaker- O. BkleermakerA. d. B schoenmaker, allen te Gent, ter zake van het visschen met den hengel in den tijd tusschen 23 April en 31 Mei, ieder tot eene boete van 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis. P. D, sigarenmaker; A. d. W vijlkapper E O., beeldhouwer, allen te Gent, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 0,50, met bevel tot teruggave v. d. i. b. g hengels. L. R. K., arbeider te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van 0,50, subs 1 dag hecht. M. S., koopman te Antwerpen, [ter zake alsvoren en visschen zonder akte, totj 2 boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, met bevel tot teruggave v. d. i. b. g. hengels. C. A. v. F., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, tot' eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. C. B, bankwerker te Sas van Gent; D.J.D., student te Ter Neuzen; J. C. v. H., werkman en J. D., koopman, beiden te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. F. C., werkman te Zuiddorpe, ter zake van Jachtwetovertreding, tot eene boete van f 3, subs. 8 dagen hecht., met verbeurdverklaring en ver nieling der wildstrik A. I. J. D., schipper te Dordrecht, ter zake van het niet stoppen voor een brug, tot eene boete van 3, subs 3 dagen hecht. M. B., schipper te Sliedrecht, ter zake van het niet stoppen voor een sluis, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. L., kunstenmaker en F. L., kunstenmaker zonder bekende woonplaats, ter zake van over treding van het Kijkswegenreglement, ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. S. R., ketellapper, zwervende, ter zake van overtreding van het Kanaalreglement, tot eene boete van f 0.50, subs. 1 dag hecht. P. ft, muzikant, zwervende, ter zake van over treding Politieverordening van AxelC. R., scharenslijper, zwervende, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. A. K.. koopman te Ter Neuzen, ter zake van het wateren buiten de bakken, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht C. J D., molenaarsknecht te Othene, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. I. B„ schipper, zwervende, ter zake van openbare dronkenschap en wateren buiten de bakken, tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht, voor iedere boete. J. v. E, arbeider te Hoek; J. D. K., werkman te Hoek; D d. B., zonder beroep te Ter Neuzen j— A. J. W, werkman te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding bij herhaling, ieder tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. L. S„ werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 2. subs. 2 dagen hecht. A. J. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. E d. M., werkman te Zuiddorpe; L. F. B., varensgezelJ. D. v. W., bootwerker, beiden te Ter Neuzen; P. A. P arbeider te Sas van Gent. ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. C. Dmachinist te Dordrecht en I. K., boot werker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. Juweelen diefstal. Met groote brutaleit hebben handige dieven zich Woensdag in het Kiugs-Cross-station te Londen meester gemaakt van een kist met ju- weelen ter waarde pl.rn. 50.000 gulden. De zware houten koffer, die een monstercollectie juweelen van een reiziger bevatte, was 's avonds voor den dag van vertrek in het bagagelokaal van het station gebracht. Even later kwam een boodschappenjongen met een kaart van den eigenaar, waarin stond, dat de koffer naar het depót voor handbagage overgebracht moest worden, opdat de reiziger hom in de coupé zou kunnen meenemen. Aan dit verzoek werd voldaan en de jongen kieeg een recu mee. Het schijnt, dat deze bootschapper in relatie stond tot een dievenbende en dat zij de recu vervalscht hebben, want den volgenden dag kwam een huurkoetsier den koffer opeischen die hem natuurlijk overhandigd werd en toen de rechtmatige eigenaar zich later met de oorspronkelijke recu aanmeldde vernam hij tot zijn niet geringen schrik, dat de koffer reeds door een onbekenden man meegenomen was. <«ruwelijke moord. In de Jordaanstraat te St. Gilles woont een rentenierster, mev. Besme, weduwe van een wegeninspecteur, die in haar dienst heeft een buisbewaarster, vrouw Van Daelen, echt- genoote van een bediende der administratie van bruggen en wegen. Vrijdagnamiddag ongeveer half vjjf kwam deze vrouw gansch bebloed aan de deur van het huis, roepend om hulp. Voorbijgangers en politieagenten snelden toe en brachten de gekwetste Daar haar bed in de beneden-achterkamer, en zjj zagen heel den gang en de slaapkamer vol bloedplassen en sprenkels en nabij de trap een groot bebloed mes. Na aan de aanwezige personen verhaald te hebben, wat er gebeurd was, stierf de vrouw. Heel haar lichaam was als met messteken doorkorven. Uit hare ver klaringen is gebleken, dat de moordenaar niemand anders is dan een neef barer meesteres, die gekomen was om geld te vragen. Daar de buisbewaarster hem wilde beletten naar boven te gaan, heeft hij haar op de gruwelijkste wijze vermoord. Dadelyk doorzochten de aanwezige personen heel het huis, doch van den moordenaar was geen spoor te optdekken. Men vermoedde dat hy over den tuinmuur was geklauterd van het nevenstaande huis. Het parket, dadelijk door de politie ter plaatse geroepen, ging reeds in den loop van den avond een ooderzoek doen en dadelyk werd het signalement van den aangeklaagde rondgestuurd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Men heeft mij ook gezonden »Luctor et Emergo* van 7 Juni 1913. Toen ik dat blad zag, was mijn eerste ge dachte dat ding in het vuur te werpen, maar aangezien de schoonmaak reeds achter den rug was, bemerkte ik dat geen kachel in huis stond en nam ik onwillekeurig inzage van dat blad en zoo las ik dan in het artikeltje »Pas op* o. a. »En Ds. Vonkenberg zou beweerd hebben, dat de openbare school erger was dan de jeneverflesch* en dan volgt »Nu is de Bode reeds herhaaldelijk, zelfs per openbrief in een schoolblad, gesommeerd bewijs te leveren voor zijn beweringen.* Nu kan ik me wel voorstellen dat de Bode op het vragen naar de bekende weg niet ingaat, evenwel kan het gewenscht zijn den lezers van Luctor et Emergo en de redactie niet minder er even op attent te maken dat in

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2