r Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. gemeenteraad. Uit goede bron? j»e eerste Vergadering rechts net debat. Sen stichtelijk berichtje. petiH er om! Cenigcn Van Verdedigen de candidatunr Dieleman GEM EENTER A A D. Buijsse E. Dieleiuun P. Van Dixhoorn Pil. J. I ruijlier IV F. Iloinbacli F. C. 0. M. kaan F. Kramer H. W. R. IJsebaerl C. No. 5376. Woensdag 11 Juni 1913. 24e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere Mo 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant rerBclujnt eiken W e II 8 d a en Zaterdagmorgen bji den Uitgever M- DE JONQE. te T e r N e u z e a VERKIEZ1M VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 24 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke af treding van de heeren ONZE A. H., DROST R., L E N S E N A, C. en SCHEELE R. Dz., dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste dertig leiezerst bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaat- stelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 in levert, wetende dat zij is voorzien van handteeke- ningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou over blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is, tot deelneming aan de ver kiezing. eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave bedoeld bij art 51heeft onderteekend. Ter Neuzen, 9 Juni 1913. Men leest in Zelandia »Naar men ons uit goede bron meldt heeft het bestuur der Liberale Kiesvereeniging te Ter Neuzen de heeren E. Buijsse en H. Kramer uitgenoodigd zich te verklaren bij welke partij zjj zich zullen aansluiten in de Staten Rechts of Links, als zij gekozen zouden worden. »De heer Buijsse moet verklaard hebben dat hij beslist zich zal aansluiten bij de Linkerzijde. Of en wat de heer Kramer heeft geantwoord, kon onze zegsman niet te weten komen. Wij hebben geïnformeerd bij het bestuur der Liberale Kiesvereeniging te Ter Neuzen. En wat bleek ons Dat noch het bestuur in zijn geheel, noch een der bestuursleden die uitnoodiging tot de heeren heeft gericht. De beide heeren zijn onafhankelijke candi- daten. Natuurlijk steunt de liberale kiesvereeniging van harte hunne verkiezing, zooals zjj werk zaam zijn voor onze candidaten. Want één doel bestaat hier voor beiden, d. i. een eind te maken aan den cöteriegeest, den kliekgeest, waaronder dit statendistrict, maar vooral het land van Hulst zooveel jaren reeds gebukt gaat. In Ter Neuzen zelf waren enkele coalitie- katholieken, die ook den heer Kramer reeds bij links indeelden, wat de zegsman van Zelandia nog niet doet. Waarom een dergelijk bericht in Zelandia Natuurlijk, om zoodoende in het land van Hulst het aantal stemmen van deze heeren te verminderen ten bate van de coalitie. Laat ieder Vrijdag 13 Juni opkomen om te strijden tegen de machtige Zelandiapartij. Zet eens alle kleinzieligheid op zijde en werkt met alle kracht voor 4 candidaten de heeren Buijsse, Van Dixhoorn, Kaan en Kramen. Wie aarzelen mocht, om alle 4 zwart te maken, denke even om 1910 en dan kan het niet anders of hij neemt ze alle vier. Zoo ge goed gestemd hebt, ziet uw stem- billet er zóó uit Maak dus goed zwart op Vrijdag 13 Juni het witte puntje in het eerste, derde, zesde en zevende hokje. De vrijzinnigen, sterk staande in het bewust zijn van hun goed recht, staan op iedere ver gadering, waar dit verlangd wordt, debat toe. Geen anti-rev. debater verschijnt thans. Dit zou men nog eeuigszins kunnen plaatsen, al is het ook in strijd met de vroeger aange nomen houding. Maar ze staan ook geen debat toe. In Axel waar de heer Snoek Henckemans sprak, werd voor het eerst gelegenheid gegeven. Maar dit was een Chr.-Hist. De anti-rev. wagen zich er niet aan. De heer Snoek Henckemans noemde ver schillende wetten van het huidige ministerie aan en toonde zich nog voorstander der coalitie. Hij gaf aan den debater, den heer J. v. d. Peijl te kennen, dat ook velen rechts het noodig achten, dat b. v. bij de subsidieregeling aan de bijzondere scholen de schoolrekening wordt overgelegd. Deze coalitieman scheen dus op een juist gebruik van de subsidie niet zoo gerust. Ds. Bruins stelde weder 4 vragen, evenals in de lezing van mr. P. Dieleman. Dat getal 4 schijnt voor dezen dominé eene merkwaardige beteekenis te hebben. Of de beantwoording door den spreker omtrent art. 171 op de vraag van Ds. Bruins bij de Chr -Hist, in den smaak zal gevallen zijn, betwijfelen wij. Al wagen de anti-rev. zich niet op eene vergadering in debat, toch debatteeren ze. Dat doen ze in couranten, in tractaatjes, in brochure's, die ze open brieven noemen. Die dingen worden overal in menigte ver spreid en ze zullen waarschijnlijk nog in massa's worden rondgedeeld. Maar ze wagen zich niet in het volle licht. Ze moeten thans werken in stilte. Zoo kunnen ze misschien hunne mannetjes nog lijmen. Als dan nog een enkele Chr.-Hist. bereid gevonden wordt voor de coalitie te spreken tot groote ergenis van de meeste Chr.-Hist. in deze streek, dan scheppen ze een weinig moed en koesteren de hoop, zelfs in hunne ongunstige positie van thans en met dezen candidaat te kunnen slagen. Van beginselen reppen de anti-rev. in onze streek thans niet. Die zijn als voor vier jaren weggemoffeld. De gelegenheid schijnt niet geschikt ze naar voren te brengen. Wij dienen onze uiterste best te doen om met alle kracht te doen slagen onzen candidaat Jhr. DE MURALT. De belangen van land en volk om niet het minst van onze streek eischen dat. En ongetwijfeld zullen velen, die niet be paald vrijzinnig zijn, zelfs een aantal anti-rev., die nog voor een beginsel gevoelen, ja allen, wien het door de gebeurtenissen van den laatsten tijd angstig om het hart wordt, zoo de coalitie mocht blijven voortregeeren, deze maal aan onze zijde staan. Dat de vrijzinnigen zeker niet verzuimen mogen ter stembus te gaan, spreekt als een boek. Oostburg kan behouden blijven maar dan op Dinsdag 17 Juni niemand achter gebleven Het spreekt van zelf, dat het goed, ja nood zakelijk is, dat ieder reeds Vrijdag 13 Juni voor de Provinciale Staten zijn plicht vervult. Laat ons dan eensgezind stemmen de 4 mannen door ons gesteund, n.l. BUIJSSE, VAN DIXHOORN, KAAN en KRAMER. Wij lezen in- Zelandia »Naar men verneemt, zullen er drie auto mobielen bij de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten ter beschikking wezen van alle liberale kleermakers, barbiers, bietenagenten en matrozen uit Axel, Hoek, Hulst, Ter Neuzen, Sas van Gent.* Wij weten, heusch niet, of er drie auto mobielen ter beschikking zijn. We hebben eene auto zien rijden, met strijders tegen de Zelandiaclub, er rijdt ook eene auto met twee anti-rev. heeren in. Die laatste auto zoekt meer het Westen. Of zoo'n smalend Zelandiabericht ons zal schaden Ieder eerlijk kiezer moet van zulke berichtjes een afkeer krijgen. Denk er om bij de stembus op Vrijdag a. s. Denk er om kiezers, dat niemand stemme buiten de 4 candidaten, door ons aanbevolen. Iedere stem in de gemeenten Axel, Hoek, Zaamslag en Ter Neuzen, aan Mr. P. Dieleman voor de Provinciale Staten gegeven doet af breuk aan de heeren VAN DIXHOORN en KAAN. Denkt er om, hoe velen uwer in 1910 door de Luctor et Ernergo bedot zijn, denkt erom, op welk eene onedele wijze men den heer Van Dixhoorn ten bate van Mr. Dieleman wenschte te gebruiken, denkt er om, hoe Luctor geen antwoord kreeg van Zelandia en stil den kop in de veeren moest steken. Die veinzerij, die onwaarheid overdenkende, stemt ge zonder aarzelen de 2 liberalenjeu de 2 onafhankelijken. Toen Zondag j. 1. om 4 uur de heeren Vorsterman van Oyen en Jhr. De Muralt te Philippine spraken, was er een stampvolle zaal om te luisteren. Uit het naburige Hoek waren velen opge komen, en enkelen ook uit Ter Neuzen, om nog eens in de gelegenheid te zijn den ouden afgevaardigde den heer Vorsterman van Oyen te hooren, die zich zoozeer voor deze streek en vooral ook voor Philippine beijverd heeft. Des morgens waren in Philippine billetten uitgegeven, om niet naar de vergadering te gaan. Wat Vorsterman van Oyen in het belang der plaats gedaan had, werd »niet meer dan een staaltje van zijn plicht* genoemd. Toen ondanks alles de vergadering goed bezocht werd, moest van tactiek veranderd worden. Het bleek, dat alles er van zekere zijde op berekend was, herrie te verwekken. De toeleg bleek duidelijk. Toch konden de beide sprekers hunne rede tamelijk afwerken. De debater (naar we ver namen hoofd der Openbare School te Philippine) en naar hij zelf verklaarde, uit Z.-Limburg afkomstig, was in zijn debat niet gelukkig. Het was allerminst geschikt de opgewon denheid te matigen, al behelsden de kranten- uitknipseltjes, die hij voorlas, niet veel bij zonders. Ongetwijfeld was het verstandig van den eigenaar der zaal, dat hij zelf de vergadering sloot, al hadden zoodoende dus de eigenlijke sprekers geen repliek meer. De heer Voerman handelde wijs en Philippine zelf mag hem dankbaar zijn, want zoodoende zijn wellicht te grove buitensporigheden ver meden. Dat er nog heel wat nagedebatteerd werd en de gisting en het gewoel niet onmiddellijk bedaarden, spreekt van zelf. En zoo is dit kunstmatig opgezette relletje nog verlhopen zonder dat er later gevolgen van te wachten zijn voor de rechtbank enz. Dat zoo'n tumult als te Philippine in onze streek eene zeldzaamheid is, is gelukkig. Mogen andere plaatsen een beter voorbeeld blijven geven. Of deze opgezette herrie de candidatuur van mr. P. Dieleman sterk zal bevorderen, weten wij niet, want het waren voorstanders van de candidatuur Dieleman. Wij hebbeu zulke voorstanders liefst niet. Wij hebben gedacht aan ons vrije Neder land en aan de woorden van baron van Wijnbergen, de coalitieman, die zeidesHet canaille stemt links.* Wij voegen hier nadrukkelijk bij, dat velen van Philippine er een hekel aan hadden, dat zoo iets in hun bekend plaatsje was voorge vallen, vooral waar een man als Vorsterman van Oyen zoo'n twijfelachtige hulde te beurt viel. Ieder, die op Phillippine geweest is, zal beseffen, dat het thans dubbel onze plicht is te zoigen, dat voor de Provinciale Staten worden gekozen, de liberalen VAN DIXHOORN en KAAN en niet minder de onafhankelijke can didaten BUIJSSE en KRAMER. En voor de Tweede Kamer natuurlijk is ea blijft onze man Jhr. DE MURALT. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 12 Juni 1913, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 9 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester voornoemd A. VISSER, Lo. B.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1