lichtschuwheid. gerlijKheii boVenal Vleet ge het nog in burgemeester, die Véór de Tariefwet is- pc woeste Zelandia. }Ut Statendistrict jtulst. CtlttHKig niet tobbel Jhr. H. U. L. de Muralt, Ki»er$, VAN DIXHOORN en KAAN BU1JSSE en KRAMER. ÏÏIT 0N2E OMGEVING- Kerknieuws. Gemengde Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Waarom geeft de coalite geen debat dat jaar in je memorie, dan zult ge zeker stemmen de vrijzinnige candidaten en de protest-candidaten Niet minder dan 16 spreekbeurten zagen wij in de Zeeuwsche Koerier aangekondigd van 5 Juni tot en met 15 Juni. Behalve Mr. P. Dieleman zien wij de heeren Yienings, Fleskens, Van Wijnbergen, Van Best onder de sprekers. Met alle geweld schijnen deze heeren hun uitverkorene Mr. P. Dieleman in de Tweede Kamer te willen sleepen. We zien aangekondigd bovendien dat alle deze lezingen zonder debat zijn en voorzoover het 4e district betreft uitsluitend toegankelijk voor alle rechtsche kiezers. Aan deze zijde van den Braakman hoopt men dus ook onder de linkschen nog eenige te kunnen winnen. Dat niemand in de fuik loope Men is er in geslaagd, om ook den heer Snoek Henckemans te doen optreden in Zaa n slag en Axel. Deze heer gaf in Amsterdam debat. Naar ons de secretaris der liberale kies- vereeniging alhier verzekerde, werd hem bij deugdelijke navraag bericht, dat ook bij dezen spreker geen debat zou wezen, zelfs al wilde hij het zelf toestaan. Want langs den geheelen zuidkant van de Schelde durven de besturen der rechtsche kiesvereenigingen er niet aan. Hare positie was trouwens ook nimmer zoo valsch. Zullen de Chr.-Hist., die in deze streek allerminst op hun gemak zijn, zich door dezen spreker op eene lichtschuwe vergadering laten lp men Zullen zij vergeten den smaad eu den boon, hun aangedaan en den candidaat slikken, hun opgedrongen Over lichtschuwheid gesproken, ook op Philippine zijn de vorige week in alle stilte twee anti-revolutionairen verschenen, de can didaat en zijn impresario, een oud debater. Zij kwamen als een dief in den nacht, tot ze zich op de plaats hunner bestemming eenigszins veilig voelden onder de hoede van een paar coalitiebroeders. Waarover ze het zoo precies hadden weten wij niet. Wel weten wij, dat ze niet kwamen protes teeren tegen belemmeringen, die men linksche sprekers trachtte in den weg te leggen. Zoover gaat de vrijheidszin van deze vrij heidroependen niet. Sommigen beweerden, dat ze gingen protes teeren tegen de verschillende vergaderingen op Zondag, ten behoeve van Mr. P Dieleman op trouw gezet. Men meende, dat ze het als vurige voor standers van Zondagsheiliging zeer onaan genaam vonden, dat voor eenne anti-rev. candi daat op zoo'n manier propaganda werd gemaakt. We vernamen evenwel, dat ook daarover met geen woord werd gerept. Ze schenen het dus goed te vinden. Alleen als vrijzinnigen, die toch ieder wenschen vrij te lhten, het doen, leest men wel eens: »Natuurlijk weer op een Zondag*. Och, och, wat wordt er toch met die hooge beginselen gesold. Eerlijk gezegd, we hadden in Luctor et Emergo eene aanbeveling voor onze 2 candi daten Van Dixhoorn en Kaan verwacht. Voor den heer Kaan, een Hoekenaar zeker, want Hoek was door de bekendb tactiek van Luctor goed voor mr. Dieleman. En het Christelijke blad verklaarde toch na de periodieke verkiezing, dat de liberalen wel op 2 zetels recht hadden. Maar nu is dat weer vergeten Laat Hoek, laat Ter Neuzen, laten de andere gemeenten daar nu eens goed over denken. Dan kunnen en zullen ze in geen geval voor de Provinciale Staten en allerminst voor de Tweede Kamer hunne stem kunnen geven aan mr. P. Dieleman. Ze hebben dan maar even zich ook te binnen te brengen de circulaire door mr. Dieleman uitgegeven vóór de stemming in 1910, zeker uit pure dankbaarheid voor den ondervonden steun. Die hem steunden had hij blijkbaar met meer noodig. Thans wilde hij weer in het gevlei komen bij hen, tegen wie Luctor zonder openbaar protest van den heer Dieleman het heele land van Axel had opgeroepen. Zulk eene kameleonpolitiek is zonder wederga. Ja, lezers, weet ge het nog, hoe na de instelling van den Raad van Advies voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij eene discussie ontstond over de positie van een paar leden van Gedeputeerde Staten, die voor de subsidie medewerkten en medestemden De discussie ging tusschen Volkswil en Luctor et Emergo. Men kent onze meening in deze zaak. Ofschoon de positie niet de zuiverste achtend, meenden wij dat zoo iets niet steeds onvermij delijk is en juichten in ieder geval het ver- leenen van subsidie toe. Wij hebben geen gebruik willen maken van de moeilijke positie van Luctor et Emergo, toen op haar dringende vraag om te spreken tot hare vriendin Zelandia, deze hardnekkig bleef zwijgen, zich niets aantrekkend van de jammerklachten harer coalitiezuster. Maar thans trekken ze zonder verder over die kwestie te spreken, zonder opheldering in het openbaar, vriendelijk lonkend met elkander weer op, om elkaar zetels en als het kan baantjes te bezorgen. Wat is er veel schjjn, veel rots in de coalitie In het geheele land, maar het weerzin wekkendst in onze streek Kiezers, er kan een eind gemaakt aan deze toestanden, als gij het maar wilt. Weet ge het nog, hoe de heer Ph. J. v. Dixhoorn bijna geprest werd door Luctor et Emergo om eene verklaring ten gunste van mr. P. Dieleman af te leggen Men wilde Van Dixhoorn, thans als voor 3 jaar onze candidaat, voor de zegekar van den heer Dieleman spannen, hem, die buiten de geheele zaak stond. Ja zelfs wilde men hem, den eerlijken, stoeren werker tot man van oneer stempelen. De heer Van Dixhoorn liep niet in den strik. En het schijnt, dat Lnctor zich later toch zelf over zoo'n houding geschaamd heeft. De heer Van Dixhoorn zweeg in bescheiden heid,, uit kieschheid. Laat ons deze zaken niet vergeten, dan zullen wij het als onzen eersten plicht be schouwen te werken met alle macht voor de 2 liberale en de 2 onafhankelijke candidaten. Ingevolge de Kieswet zijn de Kiezerslijsten tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk voor een ieder verkrijgbaar bij de betrokken gemeentebesturen. Dienovereenkomstig wendde het secretariaat van bet Anti-Tariefwet-Comité zich voor eenigen tijd tot het Gemeenbestuur van Obdatu Spierdijk met het verzoek een afschrift van de kiezerslijst te mogen ontvangen. Eerst na herhaalde aanvragen kwam hierop het volgende antwoord Obdam Spierdijk, 29 Mei 1913. Mijnheer, Aangezien ik voor de Tariefwet ben en ook met het oog op de aanstaande verkiezingen en eventueele herstemmingen niet wetende hoeveel lijsten wij noodig hebben zal ik aan uw verzoek geen gevolg geven. Met achting, J. Buis Pz., Burgemeester. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, aan wien van deze weigering mede- deeling werd gedaan, schijnt Z.E A. in de kennis der Kieswet nader te hebben doen onderrichten, althans reeds twee dagen later werd de gevraagde kiezerslijst ontvangen. Het is dicht bij de stemming. De stemming bij Zelandia wordt zenuwachtig in de hoogste mate. Met woest rollende oogen en dreigende gebaren slaat ze op de groote trom. »Als men de rechtsche kiezers maar zwart kan maken, dan komt het er niet op aan, dat men liegtdat het giet >Met leugensbedrog en misleiding hoopt Links te winnen.* Ziedaar een paar staaltjes uit de Zelandia- lectuur. Mogen wij het blad even attent maken, dat onze vergaderingen voor ieder toegankelijk zijn en we vrij debat toestaan? Aan de rechterzijde staat men totaal geen debat toe. Wie staat de eerlijkste zaak dus voor Die open optreed of in het duister werkt Geen geschetter, Zelandia, maar opkomen, als ge durft. Wijze: Wij leven vrijvrij leven blijenz. Wij stemmen hier op alle vier Der oppositiegroep, Wij doeu dat zonder luid getier. Maar niettemin met groot, pleizier, Wij zijn op 't viertal trotsch en fier Zij staan ia goeden roep. In Sas van Gent bemind, gekend ls nummer één der lijst, E. BUIJSSE 't is een flinke vent Wat hij begint, brengt hij aan 't end, Een leiband is hij niet gewend, Wat hij gestaag bewijst. Nog meer vermaard is uit den aard VAN DIXHOORN door heel 't land, Al was 't alleen om 't landbouwpaard. Philippus, ijvrig, kalm, bedaard, Hij is een zetel overwaard, Hij, sieraad van zijn stand. Wat heeft F. KAAN al niet gedaan Tot bloei van het district Zijn rijwielen staan ieder aan Hij geeft aan velen een bestaan Laat hem maar naar de Staten gaan, Hij is daartoe geschikt. H. KRAMER's naam staat goed ter faam Dat 's niet teveel gezegd. Hij staat bekend als hoogst bekwaam En maakte zich als spreker naam Een man, zóó kundig en werkzaam, Heeft op een zetel recht. Geen eigenbaat of godsdiensthaat Drjjft »Volkswil« en »Volksblad,« Wat ook de Coalitie praat', Maar elk begrijpe, dat het gaat Om vrijheid, recht in onzen Staat, ln streek, in dorp en stad. Op 't stembiljet die vier gezet, Geen coalitieman Te lang reeds stelden die de wet, Doch 't volk kwam eindlijk in verzet; 't Moet nu maar uit zijn met die pret, Men wil er niet meer an. Blijkens een ingezonden stuk in ons blad heeft Pater Ermann de woorden niet ge sproken, door ons uit De Volkswil geciteerd. Deze schijnt dus minder goed ingelicht. De andere spreuk »Wie stemt op liberalen, gaat naar de Hel. (Zelandia van 21 Mei 1913) schijnt niet aangevochten te kunnen worden. Blijkbaar wordt ook deze spreuk door de inzenders ten zeerste afgekeurd. Het doet ons genoegen, dat de tweede spreuk voor rectificatie vatbaar was. Mocht het ook met de eerste kunnen zijn. Het is toch al bar genoeg. Hopen wij, dat wat de heer Fruytier te Nieuw-Namen zeide, niet zoo erg was, als enkelen hadden verstaan. Waar moet het anders heen vergeet niet, dat onze candidaat voor de Tweede Kamer is een candidaat, gevreesd bij de tegenpartij, maar eene eere voor ons. Hij spreekt overal met vrij debat. Hij zet zijn licht niet onder een korenmaat. Hij is niet als de vleermuizen, die het licht schuwen en in het duister vliegen. Hij treedt open en rond op. Verzuimt niet hem te zien of te hooren. Hem ziende en hem hoorende, terwijl niemand der tegenpartij hem aandurft en alle debat ontwijkt, zult ge zeggen Zoo'n man hebben we voor het district Oostburg noodig«. Daarom van Westdorpe tot Cadzand een parig op hem uwe stem uitgebracht. Wie boter op zijn het hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan. (Roodhuizen te Ter Neuzen.) Hoek. De wielerfeesten zullen dit jaar gehouden worden op 8 September. Dit jaar zal zulks op grooten schaal worden gehouden ter herdenking van Neerlandsch onafhankelijkheid. Mr. I'. Dieleman te «roede. Dinsdagavond heeft mr. P. Dieleman, candi daat voor de Tweede Kamer, te Groede in de zaal van A. Bosschaart een politieke rede ge houden. De vergadering werd geleid door den heer Koelmans uit Ter Neuzen. De vergadering werd bezocht door 21 per sonen, onder wie ook nog een vijftal vrijzin nigen. Applaus was er niet. Debat werd niet toegelaten. Van het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. De vermoedelijke dader, de 20-jarige H. F., onder St. Jansteen. van den verrader lijken moord op 11. v. Hooge te Koewacht, heeft bekend die misdaad gepleegd te hebben. Eenige lagen geleden werd hij te Oourcel- les, hij Charleroi, waar hij werkzaam was in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Gent overgebracht. Hij heeft ook aan wijzingen gedaan aangaande het rues, waarmede hij den steek heeft toegebracht en het welk hp daarna in ren sloot heeft gegooid; opzoekingen, Woensdag gedaan onder toezicht van politie, leidden tot geen resultaat. Zondag 8 Juni 1913 Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm 9 u. en nam. 2. u., Ds. A. Tim merman. Sluiskil. Nam. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos van Sas van Uent. Hulst. Voorm. 9u., Ds. L. M. do Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzon. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hnlsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/t u., Leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5*/a u-, Leeskerk. Lokaal „Ebeu-HaUzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. u., Evangelisatie. Ecu luchtig heer. 't Gebeurde 30 Mei 1913 te Dirksiand. Bjj tropische hitte daalde zachtjes eeu naakte man met uitgestrekte armen uit den wolkeloozen hemel omlaag. Eenige boeren en veldarbeiders zagen, door pauischen schrik bevangen, dit schouwspel aan. Eindelijk komt hij midden in de haven terecht, docb 't water schijnt hem te koud, want met een grooten sprong staat hij 't volgend oogenblik op 't laud, in »een stuk erwten*. Daar blijft hij staan, buigend en kushandjes uitdeelend, voor zijn bevreesde toeschouwers. Langzaam-aan naderen nu de verschiikte menschen doch op een gegeven oogenblik maakt het bovenmituui lijke wezen eer. diepe buiging en met een geweid'gen sprong nadert hij nu zijn bewonderaars, die als een troep Indianen uit elkaar stuiven. Weer blijft hij staan, met de armen wenkend en buigend en weer naderen zijn toeschouwers, doch ditmaal met booze bedoelingen, want verschanst ach ter een doornhaag beginnen ze hem met stee- neu te gooien, dat. hij eindelijk, zonder een zucht te slaken, in elkaar zakt. Met een doodelijk bleek overtogen gelaat naderen ze tbans hun slachtoffer en wat blijkt nu Een luchtballon in den vorm van een man, met looden pantoffels aan, een gat in de huid gegooid met een stuk keislag, ligt slap en wezenloos aan hun voeten. Rotterdammer*) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Het komt mij voor, dat onze kansen bij de Statenverkiezingen er heel goed voor staan, onder ééne voorwaarde evenwel, dat niemand van de onzen zich er toe laat bewegen één van de coalitiemannen te stemmen. En daarop ben ik niet heelemaal gerust. Zoo sprak ik dezer dagen iemand, die wèl drie mannen van ons lijstje wil nemen, maar »die goeie Hombach* moet er ook bij Nu wil ik graag aannemen, dat de heer Hombach veel menschen in staat stelt een goed broodje te verdienen door zijne bemid deling kunnen denkelijk ook in dit jaar onder scheidene menschen werk vinden in de beeten in Engeland, maar daar staat tegenover, dat er dan hier in den beetentijd werkkrachten te kort komen, wat de werkgevers het vorige seizoen al ondervonden hebben. Een ander zou er zich toe laten vinden om Mr. Dieleman te stemmen, die toch ook wel van een aardigheidje houdt, al zou men dat van iemand van zijne partij althans op Zondag niet verwachten. Een derde heeft wellicht een bijzonder zwak op den heer Fruytier of voelt zich erg aangetrokken tot de heer IJse- baert. Maar begrijpt men niet, dat er op die ma nier geen overwinning van onze candidaten mogelijk is Elke stem op een van de 4 coalitiemannen uitgebracht, verzwakt de positie van onze candidaten. Alleen door eendrachtig samenwerken kan de zege bevochten worden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2