Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Onze Candidaten voor de Provinciale Staten. pe geschifte candidaten. Ter herinnering. Ph. J. van Dixhoorn en F. Zaan. BUIJSSE, VAN DIXHOORN, KAAN en KRAMER. No. 2375. Zaterdag 7 Juni 1913. 24e Jaargang abonnementsprijs Pur 3 maanden 7 5 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Intero No 15 ADVERTENTIEPRIJS. Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters naar plaatst uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W 0 e n 8 (1 a g - en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Ed. BUIJSSE Ph. J. VAN DIXHOORN H. W. R. KRAMER F. KAAN »Zeelands rechtsche meerderheid in de Staten is niet groot: 25 tegen 17 (als men den heer v. Dalsum maar bij de linkschen indeelt).» Aldus schrijft een coalitieblad »Gaan er dus slechts 5 zetels verloren, dan zijn we in de minderheid en worden er voor de Eerste Kamer in plaats van de twee anti revolutionairen twee liberale leden gekozen Wie gelooft voor ons aan eene winst van 5 zetels Bangmakerij, om de rechtsche kiezers te lijmen Overigens ware het te wenschen in het be lang van ons land, zoo goed als eene »zuivering» in het college van Gedeputeerde Staten reeds sinds jaren hoog noodig is. Het zou een eind maken aan de baantjesjacht en beginselverloochening, zooals we reeds lang zien bij het vergeven van provinciale ambten en baantjes bij de tram en dergelijke. Het algemeen belang en het karakter van ons volk zou er kolossaal bij winnen. Toch kunnen we als de kiezers niet lauw zijn, iets in de goede richting doen. Hier in het district Hulst voor de provinciale Staten zijn vier tegencandidaten, 2 liberalen en 2 onafhankelijken. Zijn ze de keuze voor ons provinciaal college waard Ten volle. Als de liberale candidaten noemen we de heeren Wie in het land van Hulst, zoo goed als in het land van Axel kent den heer VAN DIXHOORN niet? Wie de belangen van zijne streek kent, kent ook den heer Van Dixhoorn. Minzaam in den omgang, een fatsoenlijk en achtenswaardig medeburger, maar bovenal een man van initiatief en aanpakken. In het land van Hulst kent men hem uit de dagen van den watersnood. In de grensgemeenten weet men, dat hij de man is geweest om beter de veiligheid te bevorderen. Hij was de opzetter, de aan- pakker (al tracht ook Zelandia zonder hèm te noemen, den heer Fruytier naar voren te schuiven). Ieder weet dat, in Koewacht, Overslag, St. Jansteen, Cliuge, waar ge maar informeert. Wat heeft hij niet gewerkt in het belang zijner plaats, in dat van onze geheele streek Op landbouwgebied evenaart hem zoo goed als niemand, maar ook voor de andere groote belangen onzer streek heeft hij een open oog en oor. Lang reeds had hij eene plaats verdiend in onze Provinciale Staten en wij hopen, dat het land van Axel en het land van Hulst alles zullen in het werk stellen om hem te brengen op de plaats, waar hij daadwerkelijk mee kan helpen om de belangen onzer streek naar eisch te bevorderen. Een krachtige steun zal het wezen, als naast hem gekozen wordt de heer F. KAAN te Hoek. Als deze zich geen man van wilskracht ge toond heeft, dan weten wij het niet. Hij heeft het van klein man tot eene aan zienlijke positie gebracht, niet als zoovelen per kruiwagen maar door aanpakkendoor eigen durf en loillen en kunnen. Wat de heer KAAN tot stand bracht, weinigen zullen het hem nadoen. Ook hij zal een goed figuur maken in de regeering van ons gewest. En wie, die de positie goed begrijpt, wie, die niet van woorden maar van daden houdt, die nog iets gevoelt voor zelfstandigheid en vrijheidzal het over zich kunnen verkrijgen de twee onafhankelijke candidaten de heeren BUIJSSE en KRAMER er af te laten Kent gij den heer BUIJSSE niet, het ge meenteraadslid van Sas van Gent Door den werkman en de „burgerij werd deze volksman in den Raad gebracht. Het is een zakenman, met een practischen blik en voor lid der Provinciale Staten als geknipt. Wees niet bevreesd, dat tieze vrij staande en zellstandig voelende man zal zwijgenals spreken plicht is. Hij heeft medegewerkt om den volksgeest vrij te maken van onrechtmatigen druk. Zulke mannen moeten wij hebben. De heer KRAMER is een oude, en wij durven gerust zeggen, goede bekende. Hij staat onafhankelijk en vrij en behoeft niemand naar de oogen te zien. Ondanks schimp en hoon en tegenwerking is hij reeds meer in de oppositie opgetreden. Gij telt dat licht Denk dan thans eens om de Chr.-Hist., die zich volgens plicht en geweten van de coalitie afscheiden. Smaad en hoon is hun deel. Men tracht hen te verdrukken, te ver pletteren. Het zijn mannen van karakter, die onder zulke moeilijke omstandigheden den goeden strijd durven strijden. De heer KRAMER staat ook thans als can- didaat der onafhankelijke partij. Door zijne kennis en ontwikkeling, door zijne doortastendheid en practischen blik be hoort hij beter thuis in de Provinciale Staten, dan zoovelen, die er thans zitten. Ware dit beter begrepen in 1910, dan ware ook reeds de heer VAN DIXHOORN daar gezeten Mogen de oogen van vele kiezers thans geopend zijn. Door vereenigd en met moed te strijden, kunnen wij slagen. In ons district moeten andere toestanden geboren worden. En dit kanmet gemak zelfs, als allen van goeden wille zijn. Op dan, op 13 Juni ter stembus en gestemd op Het was in het jaar 1910. Toen stond bij de herstemming voor de Provinciale Staten mr. P. Dieleman, dezelfde, die nu weer candidaat is en ook voor de Tweede Kamer, tegenover den heer H. W. R. Kramer. Mr. P. Dieleman is »gewikst«. In de katholieke gemeenten bezorgde hij zich den steun der katholieke geestelijkheid, bezocht ze soms aan huis, werd soms ver gezeld tot in het vergaderlokaal, waar hij sprak. Mr. Dieleman kon in de katholieke ge meenten overal zalen krijgen, de heer Kramer niet overal. Vreemd niet waar, zoo'n systeem van onderdrukking Maar de anti-revolutionnaire candidaat profiteerde ervan. Echter, men was in het anti-rev. kamp nog niet gerust. Men wist, als de kiezers in het stemhokje stonden, dat velen in het land van Hulst niet meer bang waren om onafhankelijk en vrij hun stem te bepalen. En nu kwam de grap. In de protestantsche gemeenten werden bij vrachten uitgedeeld verkiezingsnummers van Luctor et Emergo, het anti-rev. blad in Ter Neuzen, het blad van de partij van Mr. P. Dieleman. En daar stond met zwarte letters afgedrukt Protestantsche kiezers uit het protestantsche land van Axel stemt den protestant Dieleman tegen den roomschen KRAMER.* En zoo kwam mr. P. Dieleman in de Staten. Maar wat was het gekste nog Zelandia. dat altijd zooveel praats heeft, zei niets, zweeg als een mof. En mr. Dieleman zweeg, en de Katholieke Statenleden, die nu altreden, zwegen ook. En toch ware spreken plicht geweest. Zelfs toen ons Volksblad die gemeene tak- tiek onder zoogenaamde vrienden, aanhaalde, draaide Zelandia er om heen, als eene mug om de kaars. Zijn zulke manieren, is het zwijgend ver dragen van zulke tactiek geen gevaar voor onze samenleving Daarom wekken wij dan ook alle kiezers op te stemmen op de vier candidaten, die tegen over de coalitie staan. Enkele weken later maakte Luctor et Emergo zijn grooten ommezwaai en ging de toen af tredenden aanbevelen tot stomme verbazing van Chr.-Hist. en die liberalen, die door het anti-rev. blad waren beetgenomen. Eu thans ziet men in het anti-rev. blad Luctor et Emergo in, in R.-K. bladen mr. P. Dieleman heel knusjes en gezellig prijken naast candidaten, waartegen Luctor et Emergo eerlijk en consequent handelend, thans zou moeten optreden. En R.-K. sprekers loopen het land plat om mr. Dieleman in de Kamer te brengen. Wie kan daar nu met zijn verstand bij We waarschuwen de kiezers: Laat je niet als in 1910 bedotten. Houdt

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1