Banden Mr. P. Dieleman. JACs. DE KOK. Ter Neuzen. UIT ONZE OMGEVING. Burgerlijken Stund. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. doen, daar anders de vergunning zal worden ingetrokken. Voor kennisgeving aangenomen. g. Een sloot op Java. loopende tusschen het terrein van de school en de woning van het hoofd dier school eenerzijds en de woning van den ingenieur van 's rijks waterstaat en een sluiswachterswoning, anderzijds, wil het gemeentebestuur dempen. Een daarover ge voerde briefwisseling met den rijkswaterstaat aan wie de sloot behoorde, had tot resultaat, dat de waterstaat dit toestond indien de gemeente een houten schutting van 1.75 M. verhoogd tot 2.20 M. met prikkeldraad er plaatste. Met een doornenhaag als scheiding nam de waterstaat geen geucegen, de kosten van zoo'n schutting komen op 200, - misschien iets minder. De Voorz. stelt namens B. en W. voor hen te machtigen over dit bedrag te mogen beschikken om die schutting te kunnen plaatsen. Dhr. Drost zegt, dat als hij goed is inge licht, de waterstaat op bedoelde sloot geen recht heeft. Er is laatst wel een contract gesloten met den Waterstaat, waarbij de gemeente werd vergund de sloot te dempen op voorwaarde dat een afscheiding gemaakt wordt ten genoege van 's rijks Waterstaat, maar als die sloot nu aan de gemeente be hoort, heeft dat contract geen waarde. En kan de gemeente een afscheiding maken, zooals zij dat wil. In de jaren '30 moet die sloot in eigendom aan de gemeente zijn gekomen. Hjj stelt voor om eerst te onderzoeken, alvorens met een enkel woord en een vrien delijk gezicht, maar toe te geven, Met alg. st. wordt besloten eerst een nader onderzoek in te stellen. h. Een schrijven van den waarnemend- ontvanger der registratie, waarbij aan de gemeente wordt vergund 500 M3 zand af te graven van de Wal aan de Steenkamplaan a 5 ct. per M3. De Voorz. deelt mede, dat dit zand noodig is voor bestratingswerken. Met alg. st. worden B. en W. gemachtigd dezen koop te sluiten. i. Adres van J. W. Lensen, waarbij deze zijn bezwaren inbrengt tegen de plaats waar de nieuwe muziektent zal komen. Het uit zicht op de Noordstraat zal hij dan moeten missen. Hij verzoekt de tent zoodanig te plaatsen, wat zonder bezwaren kan, dat zijn uitzicht niet benomen wordt. De Voorz. en verschillende leden geven te kennen daartegen geen bezwaar te hebben Alleen is er verschil of het beter is de tent meer noordwaarts te plaatsen, omdat het plein zooveel grooter is geworden of meer zuidwaarts, om meer in het minder van het breedste gedeelte van de markt te blijven. Na eenige bespreking wordt dit aan B. en W. overgelaten j. Burgemeester en Weth. worden ge machtigd tot den verkoop van 60000 oude straatkeien. k. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten het rapport aan den Raad betreffende lichtvoorziening, te laten drukken. I. De Voorz. deelt mede, dat de stukken betreffende de erfpacht binnen enkele dagen aan de Commissie kunnen worden gezonden. Dhr. Drost verzoekt den Raad te worden ontheven van zijn benoeming als lid der commissie voor de erfpachten, omdat hij als erfpachter belanghebbende is. Iemand die geen erfpachter is staat onpartijdiger. De Raad de bezwaren van dhr. Drost beamend, verleend de verlangde ontheffing. In plaats van dhr. Drost wordt alsnu benoemd dhr. Van Borssum Waalkes. II. Benoeming Directeur van de gemeente hoogere burgerschool. De heer E. C. Godé Molsbergen, leeraar aan een H. B. S. te Zaandam wordt met 10 st. benoemd 1 briefje was blanco. Gedurende deze stemming had dhr Eijke de vergadering verlaten. Met alg. st. wordt besloten de benoemingen te doen ingaan met 1 Aug. a. s. III. Voorstel tot wijziging van de veror dening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. Met alg. st. goedgekeurd. IV. Voorstel wijziging begrooting 1912. Met alg. st. goedgekeurd. V. Nadere goedkeuring stratenplan. De Voorzitter deelt mede, dat doordien de gezondheids commissie, doorover moet worden gehoord, het besluit is de vorige vergadering genomen, moet worden herzien en opnieuw een besluit moet worden genomen waarbij dit plan ook aan genoemde commissie moet wor den gezonden. Z. h. st. wordt dienovereenkomstig besloten. VI. Voorstel tot beschikbaarstelling van een verguld zilveren medaille voor de a. s. alhier te houden tentoonstelling. Dhr. De Jager vraagt of die tentoonstelling 's Zondags open zal zijn. De Voorzitter antwoord ontkennend. Met alg. st. wordt besloten bovengenoemde medaille beschikbaar te stellen. Vil. Omvraag. Dhr. De Jager vraagt of B. en W. al een voorstel hebben voor de controle voor de meters van de electrische verlichting. Dhr. Eijke wijst op het water, dat aan Bastion IV, in de Vlooswijstraat, blijft staan. Dhr. Donze vestigt de aandacht op de omstandigheid dat er de vorige week twee avonden totaal geen verlichting was. Dhr. Moggré neemt nu de gelegenheid waar, er de aandacht op te vestigen, dat de verlichting van de Stationsweg juist te 10 uur 's avonds wordt uitgedaan als de Gentsche trein arriveert. Hij geeft in overweging de verlichting een kwartier langer te doen aan blijven. De Voorz. geeft van het gevraagde uitleg en zal trachten in een en ander verbetering te brengen. Dhr. Dees vestigt nog de aandacht op de voetbrug te Sluiskil Deze brug blijft dikwijls lang open staan, zeer ten ongerieve van voetgangers en rijtuigen, die staan te wachten. De brug draait moeilijk en als de brug nu open is en de brugdraaiers zien in de verte nog een boot komen, dan is het niet te verwonderen, als ze met dichtdraaien wachten tot deze boot is gepasseerd. Er is maar één middel om in dien toestand tegemoet te komen, n.l. te verzoeken ook aan deze brug electrische in plaats van hand kracht te gebruiken. Hij stelt daarom voor aan de regeering een desbetreffend verzoek te richten. Z. h. st. wordt daartoe besloten. Dhr. Moggré wijst op het vele werk, dat de bouwmeester te doen heeft, door de buiten gewone werken, die thans onder handen zijn of komen. Hij gelooft, dat het hard noodig is dat er hulp komt. Na eenige discussie, waarbij de Voorzitter aan dhr. Drost de verzekering geeft, dat die hulp slechts voor ten hoogste 3 maanden noodig is, worden B. en W. gemachtigd een tijdelijk opzichter-teekenaar aan te stellen. Tegen was dhr. De Jager. De vergadering wordt daarna gesloten. Naar wij vernemen bestaat bij de spoorweg-maatschappij GentTer Neuzen het voornemen met ingang van 1 Juli a.s. des Zondags een trein te laten rijden, vertrekkende van Gent te 7.8 u. en aankomende te Ter Neuzen te 9 u, in aansluiting met een extra boot van den Prov. Stoombootdienst naar Vlissingen. Daarentegen zou vervallen de ti ein die thans te 8.5 u. uit Gent vertrekt en te 9.53 u. te Ter Neuzen arriveert. Deze verandering wordt gedaan ten behoeve van tentoonstellingsbezoekers uit Walchesen, maar heeft tot gevolg dat reizigers uit Ter Neuzen nu een uur vroeger uit Gent moeten vertrekken, wat voor velen een tegenvaller zal zijn. Met ingang van 1 Juli zal evenwel 's Zondags een trein rijden, die te 11,a. van Gent vertrekt, maar die niet verder rijdt dan tot Sas van Gent. Wellicht is er aanleiding, indien dit door bolanghebbenden intijds wordt verzocht bij de Maatschappij, om de trein van 11,u uit Gent tot Ter Neuzen te laten doorloopen. Wij meenen onze lezers hiermede in kennis te moeten stellen, het is nu nog tijd om het te verzoeken. Het Kamerlid W. DE JONG. Het was druk op de bovenzaal van den heer Bakker te Hoek, toen daar op Zaterdag 24 Mei het Kamerlid voor Hoorn, de heer W. de Jong, zijne uitnemende politieke rede hield. Na met énkele sprekende voorbeelden te hebben aangetoond, hoe onze niet-debatteerende clericale tegenstanders tegenwoordig strijd voeren, zette hij in een kort, helder en aan genaam betoog de denkbeelden der vrijzinnigen uiteen over het kiesrecht, waarbij hij deed uitkomen, hoe onder het bestaande kiesstelsel in Enkhuizen bijna algemeen kiesrecht heerscht terwijl in Rotterdam slechts 53 "/0 der manne lijke ingezetenen boven de 25 jaren dat voor recht bezit. Hij leverde een mooi pleidooi voor een beter kiesstelsel en voor wegneming uit de Grondwet van de beletselen om ook het vrouwenkiesrecht in te kunnen voeren. Een zeer pakkende beschouwing volgde over den dreigenden aanslag op de openbare school, welk gedeelte van zijne rede herhaaldelijk door applaus werd onderbroken. Duidelijk kwam uit, hoe weinig vrij de z.g. vrije school is, en hoe bedrieglijk er geschermd wordt met het recht der ouders Met erkenning van het recht der bijzondere scholen op subsidie, kwam de spreker met nadruk op tegen het gemis aan behoorlijke waarborgen, dat het toegestane bedrag werkelijk ten goede komt aan de verbetering van het onderwijs. Met instemming van bijna alle aanwezigen befoo.' Ie li ijdat de openbare school de christelijke is bij uitnemenrlheid. De dwangverzekering van Minister Talma em.'t beginsel der staatspensionneering werden naast elkaar gesteld. Met cijfers en feiten werd uiteengezet, dat de eerste een klasse instituut mag genoemd worden van de slechtste soort, en dat de laatste billijk en in hooge mdte Christelijk is. Alle bezwaren ertegen ingebracht werden op welsprekende wijze ontzenuwd. Ook de zorg voor de vrouw wrnd uitstekend verdedigd. In het licht werd gesteld, boe de Christelijke partijen aan het geld willen komen voor de sociale wetten, n.l door tariefrechten, waarvan dej groote nadeelen worden bewezen. Het invoerrecht neemt eenige malen van den verbruiker wat het brengt in de schatkist. De prijsstijging overtreft doorgaans verre de lomisverhooging, welke 't gevolg kan zijn van invoering van beschermende rechten. Volgens 't voorstel zal ongeveer 10 millioen uib het tarief gehaald kunnen worden. Uit zuivere weelde-artikelen zal komen circa 1' 4 millioen, uit andere verbruiksartikelen dus 83ytj millioen, wat dus is ten nadeele van den werkman en den middenstand. Verschillende takken van nijverheid worden beschermd, de landbouw niet. De vrijzinnigen willen het geld halen uit directie belastingen, wat zeer goed mogelijk is, gezien de omstandigheid, dat in 10 jaren tijds het nationaal vermogen is toegenomen mét 1367 millioen gulden. ffn de pauze vroeg een der aanwezigen, of het niet mogelijk was eene pensioensregeling te" krijgen op vroegéren leeftijd dan 70 jaar Dè redenaar vond dat eene moeilijke vraag oi!n op 70-jarigen leeftijd f 2,50 pensioen te hébben, moet er 16 mill. gld. wezen voor een pensioen van f 3 stijgt dat bedrag reeds tot 20 mill.de groote kosten zullen wel een beletsel zijn om voor eerst meer te doen. Miiar dat is zeker, de dwangverzekering zal in geen geval meer brengen dan het staats- pénsioen. Na de pauze kwam voorts nog in behande ling het voorloopig van de baan zijnde Art. 171 van de Grondwets-commissie. Na eén geschiedkundig overzicht kwam eene keurige beschouwing over dit onderwerp met tal van aanhalingen en uitspraken van gezag hebbende personen, en vele uitlatingen van dé groote en de kleine pers. De schitterende rede eindigde met een vurige opwekking om in Juni te stemmen op den Hóögst' bekwamen en verdienstelijken candidaat Jhr. DE MURALT. De voorzitter der vergadering, de heer J. lij. Goor, bedankte den talentvollen verdediger dezer candidatuur voor den uiterst aangenamen en leerrijken avond, en wekte ook zijnerzijds oj) tot eendrachtig stemmen op den heer De Muralt. Dezelfde persoon, die in de pauze inlichting gevraagd had, voegde den heer De Jong een woord van dank toe voor zijne schoone voor dracht. Hiermede werd de prachtig geslaagde ver gadering gesloten. Goes. De werken aan het kanaal van Goes naar het Goessche sas zijn thans in vollen gang. De beide boorden van het kanaal worden bekleed met een pantsering Van gewapend beton bestaande uit platen en balken volgens het systeem de Muralt. Het kanaal is voor twaalf dagen geheel droog gelegd. De totale lengte der oeverbescherming van beton zal ruim 2600 meter bedragen. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 28 Mei 7.31 8.6 Donderdag 29 8.41 9.15 Vrjjdag 30 9.47 10.17 Zaterdag 31 10.44 11.7 Zondag 1 Juni 11.29 11.50 Maandag 2 12.10 Dinsdag 3 0.28 12.47 Advocaat en Procureur te Middelburg; is eiken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'EcluseMahu. Nieuwe collectie zoo juist ontvangen. ,.vW i leert dat het beste steeds het goedkoopste is. De beste band is altijd de goedkoopste, en wel niet bij het aanschaffen, doch in bet gebruik. Men rijden daarom slechts op die den goedkoopsten kilometerprijs waarborgen. Continental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Co.Amsterdam. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Mei. Abraham de lllaaij, oud 28 j jm. en Maria Elizabeth van Tatenhove, oud 25 j., jd. Cornelis Overdulve. oud 21 j., jm. en Jacoba Riemens, oud 27 j., jd. Geboorten, t l Mei. Catharina Willemina, d. van Isaac de Koster en Maatje Elizabeth Dommisse. 22 Mei. Reinier, z. van Pieter Cornelis de Jonge en Suzanna de Kraker. Maatje Johanna, d. van Pieter Oppenneer en Jacoba Pieiernella de Doelder. 28 Mei. Marinus Jacobus, z. van Jacobus Johannes Verlinde en Cornelia Becke. Johannes, z. van Adriaan Wolfert en Catha rina van Dixhooru. Overlijden. 20 Mei. Marinus Brandes, oud 36 j., echtg. van Suzanna Jansen. 22 Mei. Hendrik Wage naar, oud 7 m., z. van Johannes en Adriana Janna Kempe. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 8 Mei. Levinus Jansen, oud 26 j., jm. en Maria Jozina Dieleman, oud 24 j., jd. Cornolis de Jonge, oud 27 j., jm. en Pioter- nella Maria Lensen, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Mei. Jacobus Wisse, oud 27 j., jm. en Anna van Fraeijenhove, oud 23 j., jil. Marinus de Feijter, oud 23 j., jm. en Maatje Christina Hamelink, oud 21 j., jd. Geboorten. 5 Mei. Reinier, z. van Willem Galleen Hendrika Adriana Sfouthamer. Jacobus, z. van Michiel de Pooter en Suzanna Martina Goossen. 8 Mei. Dirk Willem Frederik, z. van Adam Dirk Keijser en Maria Passira Houg. 9 Mei. Catharina Maria, d. van Jozias Romeijnsen en Gerritje Hamelink. 13 Mei. Anthonie Jacob Adriaan, z. van Francois Dieleman en Janna van Cadsand. Adriana, d. van Cornelis Hofman en Cornelia Mechelina van Fraeijenhove. It tl tt H tt wimimiw Een oude ervaring Continental

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3