Bijvoegsel van het Ter Neuzensch Volksblad. MILITIE TE LAND. Vlas bet algettteetie audiëntie Woensdag 21 Mei 1913. No. 2370. Oproeping van verlofgangers voor herhalingsoefeningen. Onderzoek van Verlofgangers. MILITIE TE LAftlP. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Waar we voorstanders van de vredesidee zijn en dus tegenstanders van de menschen- slachting, die men oorlog noemt, zij het ook, dat er omstandigheden kannen zijn, die deze onvermijdelijk maakt, daar gevoelen we dubbele sympathie voor de opofferende naastenliefde en wèldoende barmhartigheid, die tracht in den oumenschelijken en barbaarschen krijg de geslagen wonden te heelen of te verzachten. Bewondering gevoelen we voor de vrouwen en mannen van het Roode Kruis, die vrij willig daar gaan vèr in den vreemde, hun gezellig tehuis verlaten, om maanden achtereen ontbering en vermoeienis 'te lijden, die inet vergeten van zichzelven hun lichaams- en zenuwinspannend werk verrichten te midden van de moeilijkste levensomstandigheden. Behalve misschien het werk van het leger des Fleils is er geen werk zoo internationaal, zoo echt mensehelijk tevens als dat van het Roode Kruis. In welk beschaafd land ter wereld bestaat het tegenwoordig niet En de kleinste landen betoonen zich hier niet de minste. Er is een wedstrijd van bewapeningen in de wereld in Europa bovenal. Goddank, er is toch ook een edele wedstrijd, waarapn het kleinste land zijne beste krachten kan geven. Het is het werk van het Roode Kruis. Zeker, dit werk moest niet noodig zijn. Zoover moest de menschheid reeds op de baan der beschaving voortgeschreden zijn, dat dit liefdewerk overbodig was. Maar waar de oorlog met al zijnen jammer en nog grooteren nasleep van ellende nog niet tot het verleden behoort, daar moeten wij vol geestdrift toejuichen het werk van hen, die daarheen gaan, om de gewonden bij te staan, vaak het leven te schenken, om zooveel nameloos wee te stillen. Het is geen chauvinisme, het is met een gevoel van gerechtvaardigde nationale trots, dat wjj zien, hoe in den gruwelijken Balkan oorlog Holland niet achterbleef. In Servië, Bulgarije, Montenegro, Grieken land en Turkije, overal, waar smarten te lenigen waren, was Hollands Roode Kruis door zijne afdeelingen vertegenwoordigd. Met geestdrift zijn de terugkeerende dienaren der naastenliefde en menschelijkheid bij hunne terugkomst in het Vaderland ontvangen. Donderdag 8 Mei had in Den Haag een huldigingsavond plaats, die voortreffelijk slaagde. H. M. de Koningin en haar gemaal Prins Hendrik waren bij die huldiging aanwezigen bleven tot het einde. Een aandoenlijk oogenblik was het, toen de sergeant-verpleger Willem Pietei Braam herdacht werd, die te midden van zijn werk der barmhartigheid als slachtoffer viel in het vreemde land. Zulke avonden werken verheffend op 's menschen geest en hart. Eén ding was jammer. Welke ook de regeering zij, in welke richting zij ga, daar ware plaats voor één of meer harer vertegenwoordigers geweest. Ons ministerie bestaat uit 9 departementen. Doordat we geen minister van Justitie en van Marine op het oogenblik hebben (wel ad interim) konden natuurlijk slechts 7 aanwezig zijn. De Burgemeester vud TER NEUZEN maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij deze worden opgeroepen om in 1913, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 80, in verband met art. 114 der Militiewet (Staatsblad 191 2, No. 21 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. NAMEN en VOORNAMEN OER VERLOFGANGERS. Verbrngge Cornelis Servaas Egbert van Tatenhove Jan Stoffels Anthonij Franciscus Bareman Willem Pauw Izaak Jacobus Acke Augustinus Petrus van Broekhoven Johannes Cornelis Heijens Charles Ludovicus Vroegop Hendrikus. de Smidt Cornelis Levinus Leunis Cornelis van der Peijl Govert Frederik Pieter Volkrijk Florentius Josephus van Dalen Antonius Henricus David Camilus lluineman Kornelis Jacobus van Leuven Willem Johannes Thouuis8en Albertus Frederik Kaan Daniel de Kraker üolein de Doelder Johannes Daniel Baert Vincentius Oppeneer Pieter Audenaerd Augustus Scheele Izaiik de Bakker Arie Clementinus Fermont Pieter Cornelis Klaassen Marinus Cornelis van Doorn Willem Verhuist Antonie van Herp Pieter de Kubber Daniel Dooms Jacobus van Pienhroek Marinus Jacobus Cornelis Risseeuw Pieter Jozias Andriessen Geerard Jacobus de Kubber Johannes Dhanis Petrus Anthonius van Dixhoorn Willem Maarten de Putter Anthonie Renskers Petrus Johannes Jansen Willem Johannes Wiskerke Leonard Wisse Adriaan Jan Huijssen Cornelis Jacobus Cortvriendt Edeniondna Augustus Pijpelink Jacob Rottier Jan Hamelink Willem Cornelis Snoek Hendrikus Jobanes van Aerdo Theophile Petrus Wind Jan Gerhardus Riemens Jacobus van den Berge Michiel Pijpelink Pieter Jacobus de Ruijter Pieter Marinus Koole Francois Cornelis Scheele Cornelis Johannes de Rujjter Dignus Grootaert August Johannes Balkenstein Hermanus Cornelis Annot Marinus Cornelis Dooms Pieter Jacobus KORPSEN en ONDERDEELEN. TIJDVAK. Garnizoensplaats. 1906 3e regiment Infanterie 4e c.omp. 4e bat. idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 4o 4e 4e 2e 2e 2e 3e 3o 2e le 4e 4e 4e 4e 4e 4e 4e 4e 4e 2e 1907 3e 1908 1910 3e reg. vestingartillerie lo comp. 3e compagnie Wielrijders idem reg. Grenadiers en Jagers 4ecomp. 4ebat. idem 3e 3e 3e compagnie hospitaalsoldaten lie regiment Infunterie lo comp. 4e bat. idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 4e 4e 4e la le le 4e le 4e 4e le 3« 4e 4e 4o 4e 4e 4e 4e 4o 3e 4e regiment Infanterie 2e comp. 3e bat. reg. Grenadiers en Jagers 4e comp.3o bat. idem 2e 2e 3e compagnie hospitaalsoldaten .idem 3e regiment Infanterie idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 2e comp. 4e bat 4e 4e 4e le le lo le le 4e 2e 3e 3e 3e 3e 2e 4e 4e 4e 4e 4e 4e 4e 4e 4e 2e 2e 2e fe 2e idem 2e 4e regiment Qenietroepon 3e 2e idem 4e le B 3o regiment veldartillerie le batterij idem 4e reg. vestingartillerie 4e comp. idem 4e idem 4e idem 4e idem 4e idem 4e idem 4e idem 4e Pontonniers 2e 1913 9-19September idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 2 19 idem 19 29 Aug. idem 9-19September idem 17 27 idem 19-29 Aug. 5-30 idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem 9 Juni-4 Juli 5-30 Augustus 228 Juni 30 Juni-26 Juli 8 Sept -4 Oct idem idem idem idem idem idem idem 30 Juni-25Juli Vlissingen idem idem idem idem idem idem idem idem idem Middelburg Geertruidenberg Breda idem 's Graven hage idem Bergen op Zoom Nijmegen Bergen op Zoom VliBsingen idem idem idem idem idem idem idem Bergen op Zoom Middelburg Gouda 's Gravenhage idem Vlissingen idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem idem Middelburg idem idem idem Gedet. b. b. leger in Ned.-O -Indië. Vlissingon Legerplaats bjj Zeist idem Bergen op Zoom idem Neuzen idem idem idem idem idem idem idem Dordrecht Wie op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking wenscht te komen, behoort spoedig eene aan vrage daartoe te zenden aan den Minister van Oorlog' Het verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en behoeft, tonzjj het uit het buitenland wordt verzonden, niet gefrankeerd te worden. VERGOEDING, Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen verlofganger, voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat waartoe hij behoort of waaiin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in deu eerst ol den tweedon graad van bloed- en aanverwantschap beotaan, dau kunnen belanghebbenden zich rechts- streeks tot den Ministor van Oorlog wenden met een ongezegelddoor den verlofganger mede-onderteekend, ver zoekschrift. tot het ontvangen eener geldelijke vergoeding. Het verdient aanbeveling het verzoekschrift spoedig, zoo mogelijk ten minste zes weken vóór do opkomst in te dienen. Het behoeft niet gefrankeerd te worden, tenzij het uit het buitenland wordt verzondeD. Ter Nenzen, den 16 Mei 1913. WIJZE EN UUR VAN OPKOMST. De opgeroepen verlofgangers znllen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangego en dag, in uniform gekleed en voorzien van bnn verlofpas ;zakboekjc), alsmede van alle verdere tot hun verlofsnitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrustingbij bnn korps aan melden en wel a. zij, die verblijf honden in de plaats van opkomst, niterlijk te 8 unr voormiddag; b. zij, die verblijf bonden binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag c. de overige verlofgangers; voor zooveel zij binnen bet Rijk verblijf honden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarbeen zij zich met bot eerstvertrekkend opeubaar middel van versneld vervoer, langs de op de vervoerbc- wijzen aangegeven route en met de op die bewijzen vermelde vervoermiddelen moeten begeven, of, indien bij gebruikmaking van een later vertrekkend middel van versneld vervoer langs diezelfde route zulks mogelijk is niterlijk te 10 uur voormiddag; voor zooveol zij boiton het Rijk verblijf houden, vóór 4 uur namiddag. ZIEKTE- Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de verlofganger hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie te doen blijken. Na zijn herstel vervoegt bjj zich onverwijld bij zijn korps. VERVOER. Do verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op de reis een of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereisebte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zich vóór hun vertrek naar bet korps niet ter Ge meentesecretarie aan te melden doch begeven zich rechtstreeks naar bet station of de aanlegplaa s van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter band aan den benmhtp, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangors bebooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmtde de strook van het vervoerhewijs, aangezien deze strook bun gedurende do reis moet dieuen als plaatsbewijs, Verlofgangers, die niet in bet bezit zijn van een vervoerbowijs of passagebiljet, ingericht om daarop de reis te kunnen volbrengen dan wel van bet veer of van de veren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Gemeentesecretarie aanmeldeu ten einde aldaar in bet bezit te worden gesteld van de vcreiachte bescheiden. Het is noodigt zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den treinde tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet verblijf houdt in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van ƒ0,95. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie le vragen aan hem, die het niet voor zijne opkomst heeft ontvangen, wordt bet uitbetaald na aankomst bij bet korps. Bijzondere bepalingen. Hij, die zonder geldige redenen niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog verstrekten last, als deserteur afgevoerd Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij bet korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het oiet-ontvangen van een persoonlijke kennisgeving van de oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, tenzi) de verlofganger zich op den dag van laatstbedoelde kennisgeving buitenslands ophoudt en zijn adres bij den Burgemeester bekend is, EE^IG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. VRIJSTELLING. Geheele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden verleend aan hem lo. die na volbrachte eerste-oefening gedurende zoodanigen tijd in werkelijken dienst is gebleven of gekomen, dat hij geacht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalingsoefeningen voor hem niet of slechts gedeeltelijk noodig zijn 2o. die tijdens den dnur der herhalingsoefeningen onmisbaar is Hetzij voor liet bedrijf, waarin hij werkzaam is, hetzij voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel voor personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan een en ander ter beoordeeling van den Minister van Oorlog. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dnt bet onderzoek van de in bet verlofgangers- regisier dezer Gemeente ingescbroven verlofgangers der Militie te land zal wordei gehouden te Te' Neuzen, op de gewone plaats, op Zaterdag den 14 Juni 1913, des namiddags te 1,30 ure. Aan bet onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door ben, die hunne ferste-oefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door: a. do verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aan gegeven, in werkelijken dienst zijn geweest, uit anderen hoofde dan voor straf; b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst te komen c. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Angnstns van het loopende jaar naar de Landweer over te gaan d. de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscberij buitenslands of tot verblijf in bet bnitenland, en aan wie- hetzij gelijktijdig met die vergunning, betzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling tan het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan e. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergmning is verleend hot onderzoek in een der hiervoren onder d genoemde maanden te ondergaan f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst g. de adspirant-militie officieren en h. de verlofgangers van do Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genie troepen. Daarentegen moeten van het onderzoek wèl deel nemen de verlofgangers, die in bet loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, docb wieo vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel vud opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlof gangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hnn verblijf in het buitenland, vrijstelling van bet onderzoek is, of alsnog wordt verleend. De verlofgangersaan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen werd verleend tot in het loopende jaar, en die in verband daarmede, in dit jaar reeds voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn geweest of alsnog vow herhalingsoefeningen moeten opkomen, behoeven aan het onderzoek NIET i el te nemen. De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uitrusting verder behoorende kleeding- en uitrustingstukken b. van de wapenen het ledergoed, de reglementen en dienstvoorschriften hem uitgereikt c. van zijn zakboekje en van zijn verlofpas De verlofganger staat niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van den Militie-commissaris, zoodat indien hij, ongeregeld heden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onder zoek of bij het naar huis keeren, te dier zake znBen worden gestraft vo'gens het Crimineel Wetboek en bet Reglement van krijgstucht voor hot krijgs volk te lande. Een arrest <-an een dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring, of een kwar tierarrest van een dag tot zes dagen, te onder gaan in eene kazerne, kan door den Militie-com missaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij bet onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren ver melde voorwerpen 3o. die da biervoren vermelde voorwerpen bij het onderzoek niot alle in den vereischteo staat vertoont io. dij een of meer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan oen ander toebohoorende, als de zijne vertoont; Is den verlofganger ter zake van het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot bet onder gaan van die straf in werkelijken dienst geroepen. Onverminderd de biervoren genoemde straf, is de verlofganger, ilie zich schuldig miakt aai een dar feiten, daarbij onder lo. tot 4o. genoemd, verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Militiecommissaris te verschijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onderzoek. De verlofganger, die, opgeroepen voor dit ONDER ZOEK daarbij niet verschijnt ot, daRrbij verschenen zijnde, zich schuldig maakt aan een der foiten, hiervorenonder 2o.4". vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. Do duur van dezen werkelijken dienst wordt bepnaid door den Minister van Oorlog. De verlofgnnger, die niet voldoet aan eeno oproeping voor den werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Miuister van Ooilog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd eu behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt, dat het niet on'.'angen van eene bijzondere kennis geving ben niet ontheft van bunne verplichting tot deelneming aan bet onderzoek, maar dat deze open bare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter Gemeente-Secretarie te wordeu overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ongozegeld papier kan wordeu ges'eld. Aan den verlofganger kau op zijn daartoe aaD'den Militiecommissaris van zijn District te ricbteD en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onderzoek in eene andere gemeente des Rijks te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien eene zoodanige vergunning is verleend, dasrvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Ter Neuzen, den 16 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 5