Wat tnett rechts zegt. pe Ctir-Jtisl ONTDEKT. FEUILLETON. UIT ONZE OMGEVING. deelden van de kerk wèl en de bedeelJrn Min het burgerlijk armbestuur niet tot de stembus toe te laten. Spreker gaat hierop na de landen, waar wel het algemeen kiesrecht bestaat en komt tot de slotsom, dat het in die landen zeker niet slechter, eerder beter gaat dan in ons land. De heer de Muralt bespreekt hierop de voorgestelde nieuwe tariefwet en onderschrijft geheel, wat wel eens van die tariefwet is ge zegd namelijk dat zij is seen aanval op ome volkswelvaart* en seen aanslag op de takken der kleine luidenMet tal van voorbeelden wordt aangetoond, dat voor ons land, zoowel een belastingtarief als een beschermend tarief niet aan te bevelen is. Trouwens niets wettigt een verandering van handelspolitiek. De namen, voorkomende onder het lijstje der leden van het anti-tariefwet comité, bewijzen voldoende dat bescherming niet gewenscht wordt. De heer de Muralt brengt in herinnering, dat in geen land ter wereld bescherming bestaat waarbij de landbouw is uitgesloten. Niet dat Spreker graanrechten zou willen, maar hij wenscht ook geen maatregelen die de industrie steunen ten koste van den landbouw. De land bouw voert per jaar voor meer dan tweehonderd millioen gulden aan waren uit. Het bedrijf zal duurder worden. De loonen zullen hooger worden zonder dat de arbeider er voordeel van heeft, omdat tal van verbruiksartikelen duurder zullen worden. Het volk zal verloopen naar de industrie centra, althans indien het waar is wat de tarief mannen zeggen dat de industrie zoo zal gaan bloeien. Het ergste is nog wel, dat de weer wraak maatregelen die de buitenlander tegen over ons land zal nemen, gericht zullen zijn tegen den uitvoer van den landbouw. Handel en landbouw, die beiden in de tarief verhooging van minister Kolkman niet zullen worden beschermd, deze hartaderen van Neerlands welvaart, worden eenvoudig doorgesneden. Het defensie vraagstuk liet spreker liefst ter bespreking over aan meer bevoegden. Voorzooverre hij de zaak begrijpt, moet men ook in ons land den weg op naar het volks leger. Antimilitarist in dien zin, dat de de fensie wordt verwaarloosd, is hij niet. Tegen alle opdrijving van militaire uitgaven is hij gekant, vooral voor die uitgaven waarbij blijkt dat de autoriteiten op dat gebeid, generaals van naam, het geheel met elkaar oneens zijn. Naast bezuiniging op militaire uitgaven dient een liberaal te eisehen dat het uit te geven geld goed wordt gebruikt. In breede trekken, besprak de heer de Muralt hierop het vraagstuk van de ouderdomsverze- kering. De dwangwet Talma, waarbij van de laagste loontjes zelfs premiebetaling wordt ge- eischt, kan hem niet bekoren. Een groote fout der dwangwet Talma is het feit, dat al leen de loonarbeiders in de wet zijn opgenomen. De weduwen zijn uitgesloten. De ongeluk- kigen betalen voor de gelukkigen, terwijl ook de niet-verzekerden mede betalen aan de tariefwet, wier opbrengst moet dienen, om den staatstoeslag aan de dwangwet Talma verbonden te dekken. Ook de dure admini stratieve omslag is een bezwaar. De samenkoppeling van invaliditeits en ouderdomsverzekering acht hij niet gelukkig. Het platteland betaalt een groot ceel der in validiteit van de industriecentra. De invaliditeit treedt n. 1. pas op, als een arbeider niet meer in staat is, om een derde deel van het gang bare loon te verdienen. Op het platteland beteekent dat meermalen minder dan 2 gulden ARTHUR STRINGER. 9) „En bleken later natuurlyk vingerafdrukken van mijn man te zijn." „Integendeel, de verschere afdrukken waren van een vrouwevinger. Zjj waren heel duide- lyk inderdaad even duidelijk als de afdruk ken die u zelf achterliet op de zilveren vaas, toen u haar voor my weer op uw toilettafel zette." „Ik vrees, dat dit alles weer tot niets leidt, mynheer Weidler." „Pardon, m»ar het bracht my tot iets zeer belangrijks. Ik was zoo vry al die vingeraf drukken te fotografeeren en zo later te ver gelijken. En ik zag toen, dat de afdrukken op de bloemenvaas in ieder opzicht overeen kwamen met de afdrukken op den sigaretten koker dezelfde eilandjes en bochten en kronkels." „En wat leidt u daaruit af?" was de kalme vraag. „Wetende dat die papillen aan het eind van uw vingers en van de myne en van die per week. Dan is de man al aan het armbe stuur overgeleverd. Staatspensioenneering, in gaande op 65 jarigen leeftijd, voor die lieden die het noodig hebben en bedragende drie gulden per week voor één persoon en vijf gulden per week voor een echtpaar, is sprekers weuscb. Intusschen zou hij, indien er anders niets van kwam, ook aanvaarden den leeftijd van 70 jaar. sLiever iets dan nietszou hij zeggen, als hij bemerkte, dat de strijd voor den 65 jarigen leeftijd verloren was. In den breede toonde spreker aan, dat de staatspensionneering volstrekt niet een spe cifiek socialistische, maar wel degelijk een specifiek Christelijke zaak is. Het is een recht, en geen aalmoes zooals velen verkeer delijk meeuen. Ook dus geen bedeeling. Het is geen armenzorg maar een zorg voor armen. Bovendien is gemakkelijk aan te toonen, dat de dwangwet Talma wordt, betaald door den middenstand en de boeren. Dit is onbillijk. De gelden benoodigd voor de staatspensioen- neering worden genomen even goed van het geld dat onze meerbedeelde landgenooten hebben uit staan in buitenlandsche onderne mingen. Spreker is sterk tegen het meer belasten van erfenissen in de rechte lijn en voelt meer voor de progressie van de succes sierechten in de zijlijnen, zooals in Frankrijk. Wanneer een vader werkt voor zijn kindereu en hen wat nalaat is dit niet gelijk te stellen met het nalaten van geld aan neven en nichten. In geen geval mogen de gelden voor de staats pensionneering komen uit indirecte belastingen, althans niet uit indirecte belastingen op ver bruiksartikelen. die door het kleine volk, en middenstand worden opgebracht. Spreker bracht in herinnering, dat de libe ralen door afschaffing van vroegere belastingen, althans vele miljoenen die vroeger mede werden opgebracht door minder bedeelden over hebben gebracht op de meer gegoeden. In 1877 werd afgeschaft het invoerrecht op graan onder van Hall. Later werden afgeschaft de belastingen, op meel, turf, steenkolen, zeep, varkensvleesch en schapenvleesch. De zoutaccyns werd ver minderd. Ingevoerd werd de vermogensbelas ting. Van 1850 -1902 werd 35 miljoen gulden belasting per jaar overgebracht van de zwakke op de sterke schouders. Met een krachtige opwekking, om in de Juni- dagen die naderen, velen te bewegen hun stem uit te brengen op den candidaat van links den heer Moojen, eindigde de heer de Muralt zijn herhaald door applaus onderbroken rede. Het was een prachtvolle avond, schrjjft onze berichtgever, en de zaal was stampvol. De vergadering, die met alle aandacht den spreker in zijn gloedvolle rede volgde, eindigde tegen middernacht. Van het debat werd gebruik gemaakt door den heer Lindeijer uit Vlissingen. We hebben reeds een paar malen gelegen heid gehad aan te toonen hoe sommige pro pagandisten van rechts hunne toehoorders door allerlei onware en ergelijke voorstellin gen tegen de vrijzinnigen trachten op te hitsen. Wat we over sommige uitlatingen van Mr. J. v. Best aanhaalden, wisten we uit het R. K. blad Zelandia zelf. Ook de R. K. propagandist Van Wijnbergen was te Leiden erg te keer gegaan. Nu schijnt het, dat laatstgenoemde heer zich wat bezwaard gevoelt bij het nalezen der ver- van ieder ander altijd dezelfde en heel indi vidueel zijn, dat ze ongeveer twee dozijn dui delijke kenteekenen bieden, kan ik maar tot één ding besluiten. Het is geen veronder stelling meer, het is een tatsbaar bewijs." „Van wat?" „U wilt niet raden „Ik leid er alleen maar uit af, dat ik den een of anderen dag den koker van myn man voor hem heb opengedaan en dat kan best." En ze lachte om die noodelooze beken tenis. „Dan moet dat nog heel pas gebeurd zijn," meende WeiJler, na even te hebb n nagedacht. „Ik geloof, dat u zich daarin vergist," ant woordde ze snel. „Dan moet ik het tweede punt aanroeren den turkooizen ring. Het kwam my vreemd voor, mevrouw Dunseitb, dat een ring, en dan nog wel een heerenring, die zoo weioig waarde heeft, daar op die manier bewaard werd." „Waarom vondt u dat vreemd „Omdat u, als de meeste vrouweD, heel ge voelig bent. Ik zag, dat u dien ring om bijzondere redenen bewaarde. Ik heb my er ook van overtuigd, dat die ring niet per ongeluk in uw byouterieënkistje terecht was gekomen. U badt zelf nog gekeken, of hy daar nog lag, hoe weinig waarde hy ove rigens ook hebben mocht op den ochtend van den diefstal. U wist, dat by daar lag schillende verslagen, die bij de lezers algeheele ontstemming wekken. Hij schrijft althans aan de Arnhemsche Courant, dat het verslag van zijne rede in de N. R. Crt. >onvolledig en daardoor onjuist* is geweest. Blijkbaar had de N. R. Crt »te beperkte ruimte* beschikbaar gesteld. De NR. Crt. wijst er op, dat haar verslag uitvoeriger is geweest dan de verslagen in de R. K. bladen zelf. In het Leidsche R.-K. orgaan, de Leidsche Courant, komt de minne passage, waarin de heer Van Wijnbergen vhet canaille« bij links ingedeeld heeft, nagenoeg eender voor. Slechts is daarin aan de passage nog een slotzin toe gevoegd, die haar nog veel ergerlijker maakt. De Leidsche Courant schrijft namelijk »Het kan door de mannen der Linkerzijde toch niet geloochend worden, dat alles wat is tegen het gezag, tegen de zedelijkheid, tegen den godsdienst links stemt. Spreker onder streept, wat de nieuwe Belgische volksverte genwoordiger verleden jaar in de Kamer zeide het gaat niet op, dat wat links stemt, ca naille is, maar wel is 't waar dat het canaille links stemt 1 Geeft u dat niet te denkenof de beginselen van die linkerzijde wel de ware zijn Men ziet het deze laatste zin uit het ver slag van de Leidsche Crt maakt de zaak voor den heer Van Wijnbergen nog treuriger. Dan legt de N. R. Ct. er den nadruk op, dat in voorname bladen als »De Tijd* en het ^Centrum* de ergste onzin en de stuitende passage zijn weggelaten. Deze R. K. bladen hebben zich dus gegeneerd gevoeld, over wat hun partygenoot gezegd had. Geen wonder d*t Mr. van Wijnbergen slecht over de verslaggevers te spreken is Men kan wat te veel zeggen, men kan het te erg doen, maar men schrikt in het eind voor de openbaarheid terug. Mr. Van Wijnbergen schrijft aan de R.K. Maasbode en wil dan waarborgen voor toe lating van liberale verslaggevers. Anders wil hij die maar uit de vergaderingen weren. »In onze rechtsche organen kan toch een ieder lezen, wat er gezegd is*, aldus Mr. Van Wijnbergen. Jammer dat dau het ergerlijke over de linksche partyen gezegd, op verzoek kan weg gelaten worden. Wij weten een beter middel. Laten ook de rechtsche sprekers in het volle licht der open baarheid komen. Misschien gebruiken ze dan geene uitdruk kingen, die ze liever niet algemeen bekend zien. Dat men van rechts zoo te keer gaat als misschien wel nimmer te voren, zal voor een groot deel wel hieraan liggen, dat ze hunne vergaderingen alleen voor geestverwanten of in ieder geval zonder debat houden. Op zoo'n manier pakt zoo'n spreker wel eens te veel uit, zoo erg soms, dat ook de geestverwant er beschaamd in wordt. 't Is niet alleen op het platteland, zooals Ommen, Ede en sommige plaatsen in 't Gooi bewezen hebben, maar ook in eene groote stad als Rotterdam woelt en gist het bij de Chr.-Hist. Van de 6 afgevaardigden, die medestemden op de Algemeene vergadering van de Chr.- en u wist, wanueer ik hem weg had genomen. Daarom trok die ring myn aandacht. Hy was niet van uw hy had hem nooit bezeten. Ik wist ook, dat een vrouw met uw karakter geen e geen ongeoorloofde verhoudingen, geen geheime vriendschap kon hebben." „Dank u," mompelde ze spottend. „Ik zocht dus elders naar een verklaring, en ik werd daarbjj geholpen doordat er binnen in den ring nog duidelijk de initialen A.W. te lezen waren. Nadat ik de zaak overwogen had, kwam ik tot een besluit. En naderhand merkte ik, dat ik een juiste conclusie had ge trokken." „En," ontsnapte haar, terwyl ze hem scherp aankeek. >Die ring, mevrouw Dunseitb, is een fami- liering." „Dat zal ik niet tegenspreken." „Meer nog, mevrouw Dunseitb. Het is de ring van uw vader. „Ik wist niet, dat ik een vader had," bracht ze langzaam uit. „Heel weinigen weten het maar. Het is echter eenmaal mijn beroep om. „Neemt u mij niet kwalyk," viel ze in, en haar stem klonk schril en wat onzeker, „maar waar leidt dit alles toe? Waarom begunstigt u mij met het rusultaat van uw ongetwijfeld merkwaardige verbeeldingskracht Hist. Unie waren 3 voor en 3 tegen het electoraal accoord. Zelfs heeft eene der Rotterdamsche Chr.- Hist. kiesvereenigingen zich bijna van de coalitie losgemaakt. Reeds een paar keeren is er tot 's avonds laat vergaderd, zonder dat men het kon eens worden over de verdeeling van eenige Rotter damsche Kamerzetels. De anti-rev. kiesvereeniging »Nederland en Oranje* blijft onverzettelijk het leeuwendeel voor hare partij opeischen. De Chr.-Hist. kiesvereeniging wil toch ook een weinig medetellen en heeft nog niet toe gegeven aan de veeleischendheid van hare coalitiezuster. De Chr.-Hist., ze mogen minder militant en meer verdraagzaam ziju dan de anti-rev., ze willen voor hunne hulp aan de bondgenooten toch wat meer mede te zeggen hebben. En zoo zijn in Rotterdam, veertien dagen vóór de candidaatsstelling nog de candidateu voor de rechtsche partijen niet aangewezen. Toch zal men nog wel een uitweg vinden, eer het zoo ver is, voor deze maal tenminste. Want uit alles blijkt, dat de coalitie in- wending verzwakt is Het coalitieschip zal, al moge het dezen keer nog de klippen ontzeilen, over eenigen tijd een wrak zijn. Dat, wat niet bijeen behoort, het moet op den duur uit elkaar. Eu zeker zou ons land er wèl bij varen, zoo dit zoo vroeg mogelijk plaats had. Voor de Chr.-Hist. doet het ons genoegen, dat ze minder volgzaam zijn en meer karakter toonen, dan hunne leiders hebben aan den dag gelegd. By Kon. besluit van 15 dezer is aan M. Frederiksen. wed. C. J. Jolijt, brugknecht te Ter Neuzen een pensioen toegekend van 178 's jaars. Door de politie alhier werd de vorige week een Belg gearresteerd, die in zijn zak boekje een teekening had gemaakt van de kustbatteiij alhier. Er was heel wat beweging over dit geval bij ons garnizoen. Het was spionage werd gezegd. Veel waarde werd er ten slotte niet aan de zaak gehecht, want de kerel is door de politie eenvoudig over de grens gebracht. Een knaapje, dat op een vlot van balken, in het kanaal alhier liggende, speelde, tuimelde er at en geraakte te water. Gelukkig waren rappe handen aanwezig, die het knaapje spoedig op het drooge hadden. Het gevaarlyk spelletje om over de balken te loopen liep nu gelukkig zonder ongelukken af. Tot hoe lang nog Rondvlucht Holland —België. Thans is vastgesteld dat de wedvlucht voor watervliegtuigen zal aanvangen 24 Juni en uit gaan van Gent, ter eere van de opening van het kanaal Gent—Ter Neuzen. De gedelegeer den der Belgische en Nederlandsche ver- eenigingen zijn overeengekomen dat de vlucht in de eerste plaats zal zjjn een betrouwbaar- heidsvlucht, waarbij eenige dagen achter elkaar 100 a 200 K M. per dag moet worden afgelegd. De deelnemers met hun toestellen zullen in hoofdzaak geheel aan eigen hulpmiddelen en initiatief worden overgelaten er is dus geen sprake van de omslachtige behuizing- en bewakingsuraatregelen, die nog in het geheugen liggen van de Europeesche rondvlucht van 1911. Elk toestel voert 2 personen, 1 anker „Alleen our u diugen over u zelve te ver tellen, die u verzwijgen wilt." „Maar u heeft my niets over myzelve ver telt wierp ze tegen, vast zijn halfverlegen blik ontmoetend. Kalm vervolgde Weidler: „Dan zal 'ik uitvoeriger moeten zijn, me vrouw Dunseitb. Uw meisjesnaam is Marion Wilby, en u werd te Wiesbaden geboren, nu zeven en twintig jaar geledeo. Uw vader was Alfred Wilhy." Hjj legde haar met een hand gebaar het zwijgen op. „Pardon, n moet mij niet in de «ede vallen. Alfred Wilby verdiende zijo brood met het restaureereu van schilderyen en het copieereu naar oude meesters. Hy nam u mee naar Rome, toen u zeven jaar oud wassen daar stierf uw moeder. Hij was een knap schilder maar na haar dood copieerde hy geen oude meesters meer. Hij schilderde en etste en graveerde iefs heel anders, en u begreep niets van zijn arbeid. Maar hij verdieude er veel geld mee, genoeg om u in een Zwitsersch klooster te laten opvoeden, U hield heel veel van uw vader en hy was dol op u." „Ik wil dit alles niet hooren", riep zijn toe- hoorderes, die doodsbleek was geworden plot seling uit, maar hy ging door, ais had hy niets gehoord. „Toen o zeventien was, leerde hij u schil deren. U woonde toen meestal in Florence, DOOR

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2