gen dooie tttusch. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. uit on3 land dijkwerkers en polderjongens gaan tot China en Chili toe, dat zelfs land- bouwarbeiders naar Engeland gaan, dat bij ieder nieuw bedrijf uit andere landen die krachten betrokken worden, die er reeds mede bekend zijn. Dat is zoo, mèt of zonder tariefwet. Wij zien in de Tariefwet wèl eene be lemmering voor handel, landbouw en ook nijverheid. Bovendien keuren wij ze ook af als eene belasting, die een onrechtmatigen druk op ons volk uitoefent. Om beter geschoolde arbeiders te krijgen is eerste eisch, dat we met ons onderwijs, speciaal vakonderwijs niet ten achter staan bij naburige landen, zooals b.v. Duitschland. Het blijkt, dat de rechterzijde met de Tarief wet leelijk in haar maag zit, vooral ook, omdat de Chr.-Histdie de zaak niet uit een oogpunt van politiek wenschen te behandelen, er voor een groot deel niet mede accoord gaan, zooals deze partij trouwens zich tegen een aantal coalitiezaken verklaart. De Kamer heeft Zaterdag het ontwerp tot pensioneering der gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen aangenomen. De H.H. Treub en Vliegen hebben met anderen alle moeite gedaan om het ontwerp te ver beteren en den last voor gemeenten en ambtenaren minder drukkend te maken. Echter tevergeefs. De heer Kolkman, die zonder een woord van protest dezer dagen 12 millioen liet offeren aan het militairisme, verklaarde de amendementen van de heeren Treub en Vliegen onaannemelijk. Geen cent meer dan het luttele bedrag, dat het Rijk thans aan het pensioenfonds zal betalen, wilde hy uit de schatkist toestaan. De gemeenten zijn opnieuw tot het geduldig lastdier gemaakt, dat de finantieele kosten der wetten mag dragen. Of daardoor de gemeentebegrooting zwaar wordt gedrukt, het financieel overwicht nog meer wordt verstoord en belastingverhooging in vele gemeenten niet zal kunnen uitblijven, laat den heer Heems kerk koud. Voor de ambtenaren is deze pensioenwet een doode musch. Alleen de jongeren met weinig of geen dienstjaren, zullen er profijt van hebben, voor de ouderen zal het on mogelijk zjjn 10 jaar 13 of 14 °/0 per jaar van hun inkomen af te zonderen. Zij zullen noodgedwongen hun ouden dag en hun gezin onverzorgd moeten laten, omdat het den heer Heemskerk geliefde voorwaarden te stellen, waaraan zij onmogelijk kunnen voldoen. Voor tailoozen onder hen zal er niet anders opzitten, dan te verklaren, dat zij niet in het fonds wenschen te worden opgenomen. Als het een bouw-subsidie voor bijzondere scholen betroffen had, zou de schatkist wel ruimer zijn opengesteld. Gisteravond vergaderde de liberale Kiesvereeniging alhier. Mededeelingen werden vanwege het bestuur gedaan over de propa ganda, waarna door enkele leden uit de ver gadering nog propagandamiddelen werden genoemd en besproken, waarvan eenige blijkbaar zeer in den geest der aanwezigen vielen. Besloten werd voor de Provinciale Staten met slechts 2 candidaten uit te komen, terwijl een optreden met de oppositie zeer wenschelijk werd geacht. Als candidaten werden met algemeene stemmen aangewezen de heeren Van Dixhoorn te Axel en Kaan, wethouder te Hoek. Voorloopige besprekingen omtrent den Gemeenteraad hadden tot uitslag, dat met groote meerderheid werd besloten 3 candidaten te stellen, zoodat het aftredende lid, de heer Scheele, onbestreden zou blijven. Alleen als de omstandigheden er toe nood zaakten, zou een vierde candidaat er bij ge nomen worden. Met het stellen van candidaten voor den Gemeenteraad werd gewacht tot eene volgende vergadering. Na rondvraag sloot de Voorzitter met een woord van dank aan de opgekomenen de belangrijke en zeer geanimeerde bijeenkomst. Bjj de Woensdag alhier door Burg. en Weth. dezer gemeente gehouden herbesteding van het bouwen van een muziektent, werd in geschreven Voor het metselwerk door Joh. en Jac. Kolijn voor f 670 en W. P. Nieuwelink voor f 617. Voor het timmerwerk door I. P. Casteleijn voor f 567 en C. C. Nobels voor f 546. Voor het ijzerwerk door A. Dhaeze voor f 530. Voor het loodgieters- en zinkwerk door A. Dhaeze voor f 375 en de wed. Guequierre voor f 359. Voor het schilderwerk door -Alpb. Guilliet voor f 175, Voor het timmer-, smids- en schilderwerk door C. C. Nobels voor f 1155. Voor de massa door H. Kaijser voor f 2120. Voor het ophalen, verzamelen en opber gen van beer, vuil en haardasch uit de wo ningen en van straatvuil te Sluiskil, van 1 Jan. 1914 tot en met 31 Dec. 1916, waren geen prijsopgaven ingekomen. Het muziekgezelschap «De Vereenigde Werkliedent van Ter Neuzen, heeft Maandag bij gelegenheid van het festival te Middelburg, deelgenomen aan het marsch-concours. Zij is met eere uit dien strijd gekomen, de tweede prijs is haar tendeel gevallen met 47'/, punten. In aanmerking nemende, dat de eerste prijs is toegekend met 48 punten, dan is het succes zeer zeker groot te noemen. Wy feliciteeren het gezelschap en den directeur de heer Aug. Eekhont met déze onderscheiding en hopen, dat deze eerste door haar behaalde overwinning, strekken zal om hun ijver meer en meer aan te wakkeren, opdat meerdere lauweren hun deel zullen worden. Wij vestigen de aandacht op een in ons blad voorkomende advertentie, waarbij jongelui de gelegenheid wordt aangeboden aan den muziekcursus deel te nemen, tot vorming van leden voor dit gezelschap. Wij sporen de jongelui, die liefhebberij voor de muziek be zitten, aan, van deze gelegenheid gebruik te maken. Te Middelburg is gedurende de Pinkster dagen door de Vereeniging «Middelburg Vooruit* een groot festival en zangersfeest gehouden. Van alle deelen van Zeeland waren harmonie, fanfareen zanggezelschappen naar Zeeland's hoofdstad gekomen, waar Maandag middag, onder leiding van heer Jan Morks, een feestmarsch werd uitgevoerd. Verder was er gedurende twee dagen muziek op ver schillende plaatsen der stad, een kermesse d'été in het Schuttershof en werd Dinsdag op het Molenwater een luchtballon opgelaten, waarmede de eigenaar, een Rotterdammer, mee naar boven ging, maar, met het oog op de hem omringende zee, even buiten de stad weer daalde. Ook uit onze omgeving zijn velen naar Zeelands hoofdstad opgegaan om aan de feesten deel te nemen. Door »De Vereenigde Werklieden* van Ter Neuzen werden behaald de zesde geldprijs groot 20 de 23e medaille, zijnde een bronzen beschikbaar gesteld door «Middelburg Vooruit*, en de verguld zilveren medaille aangeboden door „Handelsbelang" te Middelburg voor het grootst deelnemend gezelschap. Door Orelio te Axel werd de eerste medaille, namelijk de verguld zilveren aangeboden door de heer W. Hovy, lid der Eerste Kamer be haald, Zaamslag's Mannenkoor kreeg de 27ste medaille, aangeboden door «Middelburg Vooruit*, Eendaacht maakt Macht te Groede de 16de prijs, zijnde een vergulde zilveren medaille aangeboden door de bierbrouwerij «de drie Hoefijzers* te Breda. Bij de j.l. Maandag tusschen Terdonck en Selzaete gehouden wedstrijden voor motor jachten, behaalde de heer H. W. R. Krameralhier met zijn motorjacht Tanax I de tweede prijs in de zekerheids-cours, dat is het afleggen van een bepaalden afstand in een aangegeven tijd, waarbij gedurende de cours de snelheid niet meer verhoogd of verminderd mag worden. Zaamslag. Volgens de op 15 dezer van kracht geworden kiezerslijst voor deze Ge meente bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 708, voor de Provinciale Staten 707 en voor den Gemeenteraad 630. In het jaar 1913 zijn de navolgende leden van den Gemeenteraad aan de beurt van af treding J. de FeijterW. Scheele; J. de Putter en C. A. Wisse. lederen avond omstreeks 9 uur, laat een nachtegaal, die zich genesteld heeft in het Bosch «de Punt* Axelsche straat alhier, zijn schoon gezang hooren. Oud en jong kan men dan in de Axelsche straat tot laat aanwezig vinden, om van dat heerlijk gezang te genieten. Voor het maken van een spreekcel en het bouwen van een slaapkamer c. a. aan de woning van den telefonist alhier voor rekening van de Gemeente Zaamslag, werd als volgt inge- schrevens Perceel 1. W. Gallefll8, - L. de Visser f 128 A. van de Velde f 145,— H. P. Lensen f149,— J. H. Houg f150,— J. van de Velde f160,—. Perceel 2. A. D. Kaijser f236,K. Diele- man f240,— C. H. Wisse f 258, - J. Wisse f264,Gebrs. Stoffels f266,99; D. Galle 1279,— J. C. Kaijser f290, Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Hedenavond zal het Muziekgezelschap en het Mannenkoor een concert geven. Naar men verneemt zal op Dinsdagavond den 27sten Mei a.s. in het hotel «den Appel* in het openbaar voor de Liberale Kiesvereeni ging optreden de heer Jansen. In deze Gemeente circuleert een aan het Hoofdbestuur van de Posterijen en Telegrafie gericht adres inhoudende verzoek tot betere regeling van de postbestelling in deze Gemeente. Een wijdvermaarde koopdag, derde Pink steren en prachtig weer, ziedaar drie factoren om te maken, dat Dinsdag te Schoondijke een massa menschen waren samengestroomd ter gelegenheid van de verkooping van den land- bouwersinspan, ten behoeve van mej. wed. Modde. Trammen, rijtuigen en vooral fietsen brachten tegen den middag van alle kanten vreemdelingen aan, naar de zoo gunstig ge legen hofstede, even buiten de kom der gemeente. De attractie was natuurlijk de verkoop der paarden, waarbij verscheidene mooie exem plaren. Het totaal bedrag der 18 stuks bedroeg f 11710. Eén ervan gold f 1120 zonder de ongelden. (Z. Bras). Niet minder hoog was de prijs der koeien. Van de 54 stuks bracht de hoogste eene som op van f 340. Verschillende ververschingstenten en de café's werden na afloop bestormd en toen was alles klaar voor de danslustigen, die gelegen heid hadden op 9 verschillende plaatsen een dansje te doen. Een caroussel op de markt zorgde ervoor, dat ook de jeugd haar «koopdag* had. Zeker is wel het record geslagen inzake een Meikoopdag. Zondag 18 Mei 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. A. Tim merman. Sluiskil. Nam. 2 uur, Dg. L. de Boer t. Hulst. Hulst. Voorm. 9'/a u., Dg. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Tor Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteiju Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswykgtraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5'/t u-> Leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5*/« u., Leeskerk. Lokaal „Ebeu-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/t u-i Evangelisatie. Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Mei de volgende vonnissen uitgesproken W. D., oud 34 j., en M. D., oud 30 j., land bouwers te Zaamslag, zijn wegens vernieling veroordeeld ieder tot een boete van/10 of 10 dagen hecht. (Eisch idem). 1. L. P., oud 22 j klompenmaker teClinge, 2. E d. V-, oud 20 j., werkman te St Jan steen en 3. L G., oud 22 j., klompenmaker te Cling, zijn wegens mishandeling veroordeeld totlo 14 dagen gevang. (Eisch 6 weken ge vang.) 2o 1 week gevang. (Eisch 1 maand gevangen 3o 14 dagen gevang. (Eisch 6 weken gevang.) I. Th. v. D., oud 41 j., zonder beroep te Hulst, is wegens overtreding der Drankwet veroordeel tot /"30 boete of 20 dagen hecht, (bevestiging van het vonnis van den kanton rechter te Hulst.) E. F. A. A., oud 26 j., schipper te Philip pine, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch f 25 of 25 dagen hecht.) L. H. v. d. A., oud 37 j koopman te Axel, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch lo of 15 dagen hecht.) F. D., oud 26 j schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 of 15 dagen hecht.) Tijdgeestloten. Het Gerechtshof te Arnhem, krachtens be sluit van den Hoogen Raad opnieuw recht doende in de zaak van K. H. P., hoofdagent der N. V. „De Tijdgeest" te Arnhem, sprak beklaagde v r y van de hem ten laste gelegde overtreding der loterijwet. Brutale insluiping. Dinsdagmiddag is ingebroken bij den dia mantbewerker Jzf. Ferro in de Weesperstraat te Amsterdam. De vrouw van Ferro was 's middags om halt drie uitgegaan en keerde 2 uur later terug. Terugkomende, vond zij de deur open en in een der kamers de kast, waarin voorwerpen van waarde waren geborgen, open. Ook de laden waren opengeschoven en een aantal voor werpen lagen op den grond. Uit de kast en de laden waren ODtvreemd vijf gouden vijfjes, eenig Belgisch geld, vier gouden ringen met diamanten bezet, een gouden dasspeld, versierd met een diamanten roosje, een goudeu armband, een gouden chatelin met dameshorloge, eenige gouden kinderringetjes, alles tot een waarde van ruim 500 gulden. Er waren handige dieven aan 't werk geweest horloges met inscripties, spaarbankboekjes, po lissen en audt-re papieren waren achtergelaten. Gelukkig had de heer Ferro geen werk van zijn kantoor in huis, anders zou de schade uog grooter zijn geweest. Van de buren heeft niemand van de inbraak iets gemerkt. Voor den heer Ferro, niet tegen inbraak verzekerd, beduidt deze geraffineerde diefstal een zwaar verlies. liet vertrouwen misbruikt. De eigenaar van de Franci-ikanerbiau, in de Warmoesstraat te Amsterdam, is het slachtoffer geworden van een reeks diefstallen, door zjjn buffetchef en een kelluer gepleegd. Een nieuw benoemde kellner ontdekte, toen hem de opdracht was gegeven om op te letten, dat de buffetchef telkens aan zijn medeplichtigen kellner een hoeveelheid koperen wisselpenningen, overhan digde, waarmede de kellners gewoon zijn aan het buffet te betalen. De patroon deed nu aan de andere kellners koperen penningen geveD, die een kleinigheid afweken van die welke de verdachte kelluer kreeg. Bij de inwisseling bleek bet bedrog en beiden bebben ten slotte, naar het Hbld. meld, bekend. De heer Harig begroot de schade door hem geleden op ongeveer f 1500. Gevolgen van misbruik. De milicien-infanterist P. v; d. L., uit Groote Lindt, te Middelburg in garnizoen was met Pinksterverlof thuis. Zondag ging hij met eenige kameraden te Dordt passagieren en kwam met de pont van kwart vóór twaalf uur 's avonds weer te Zwijndrecht. Nauwelijks was bij thuis, of hij kreeg het benauwd eu spoedig overleed hjj. De ongelukkige, die reeds gehuwd was, schijnt dien dag een ruim gebruik vau sterken drank te hebben gemaakt. Moederliefde. Zondag heeft op de spoorlijn Lyon—Saint- Etienne een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De vrouw van den baanwachter Duport ging, met bet oog op de nadering van een trein, om half vijf 's middags de boomen van den overweg sluiten en bad haar driejarig kind op den drempel van haar huisje geplaatst. Toen zij terugkeerde bemerkte zij baar kind tnsschen de rails, pogingen aanwendend om naar baar toe te komen. Op hetzelfde oogenblik naderde de trein met groote snelheid. Waanzinnig van schrik snelde de moeder naar de kleine toe, nam het op en wierp het over de railsde vrouw zelf werd echter door de locomotief overreden. Later vond men haar afschuwelijk verminkt lijk. Aau kinderen geen wapens. Iu het Wernérwald bij Kuxhaven is een padvinder doodgeschoten. Reeds eenige nachten hield het padvinderkorps van Kuxhaven oefe ningen in het Werner^vald. En eenige malen was het al voorgekomen, dat de jongelieden door stroopers werden aangevallen. Daarom namen verschillende der jongelieden revolvers en patronen mede. Weer kwam het tot een botsing met de stroopers en een der padvinders vuurde daarbij een schot af, dat echter een zjjner kameraden trof. De knaap is aan zijn verwonding overleden. Ondanks is 's werelds loon. De ambulance van het Italiaansche Roode Kruis, die zeven maanden lang te Cettinje goede diensten aan de Montenegrjjnen heeft bewezen, is met ondank beloond. Toen Italië zich met de andere mogendheden verzette tegen de in ly ving van Skoetari bij Montenegro, nam de bevolking vsn Cettinje allengs een ze6r vrijandige houding aan tegen de leden der ambulance. Zij werden uitgescholden en op hun leider, een professor uit Bologne, is zelfs een moordaanslag gepleegd. Geen woord van dank is hun door de regeering toegesproken. Prins Mirko heeft hun naar huis gezonden met de woorden: «Uw taak is hier afgeloopen, gy kunt gaan.* Een leelijkc beschuldiging. Naar de „N. R. Ct." mededeelt is de be roemde neger-bokser Jack Johnson in Chicago voor den strafrechter getrokken, om zich te verantwoorden wegens de beschuldiging, de wet tegen den hardel in blanke slavinnen te hebben overtreden. Tevergeefs trachtte de wereldkampioen-vuistvechter zich te zuiveren van de tegen hem ingebrachte bezwaren, en hoewel de rechter in zyn korte samenvatting V

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2