Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, feiten. T ariefwet. MILITIE. No. 2369. Zaterdag IT Mei 1913. 24e jaargang. Zitting van den Keuringsraad. Telef. Interc No 15 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters na«r plaatsiuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woen» dag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Taak van den Keuringsraad. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. Wie niet voor den Keuringsraad behoeven te verschijnen. Straf bepalingen. Nieuw geneeskundig onderzoek. lurieeling bij de zeemilitie of bij een der korpsen van bet leger. Wie van verre met belangstelling volgt wat in 't district Oostburg geschiedt in ver band met de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, moet wel met verontwaardiging hebben kennis genomen van den achterklap, die tegen den candidaat der vrijzinnigen, Jhr. R. de Muralt, wordt uitgespeeld. Het schijnt mij dan toe dat het tijd wordt, eens met feiten voor den dag te komen, die waarlijk het daglicht wel kunnen verdragen, mede omdat ieder kiezer wel eens weten mag, wie en wat de heer de Muralt is, de man dien ik het genoegen heb, door zijn lidmaat schap en later door zijn lidmaatschap van het Hoofdbestuur van den Bond voor Staats pensionneering nu reeds eenige jaren te-kennen, niet alleen door zijn optreden voor de pu blieke zaak, als spreker en als mede-leider der zaken van Neerland's grootsten Bond, maar ook als Mensch. I)e heer de Muralt is lid van een oude familie, die vroeger in Zwitserland woonde, en waarvan sommige leden nog in dat land een voorname Staatsbetrekking bekleeden. Reeds voor 35 jaren had ik het genoegen met een dier thans in Zwitserland wonende familieleden in nauwe aanraking te komen, en nog altijd neemt de figuur van dien man, die figuur uit mijne jongelingsjaren, een eere plaats in in mijne herinneringen. In Jhr. R. de Muralt, den tegenwoordigen candidaat in Oostburg, heb ik dezelfde karakter trekken, dezelfde jovialiteit, denzelfden geest drift voor het goede gevonden als bij zijn ouderen bloedverwant van vroeger. Hij is een snel en helder denker, een man van het woord, maar ook een man van de daad, impulsief, en volgens sommigen te impulsief maar is dat niet het tegenovergestelde van een gebrek, waar lage berekening, en kans rekening, en gehuichel en gevlei, onder hoog voorbeeld alle impulsiviteit en spontane uitingen drukken en dooden De Muralt is jonkheer. Zeker Maar kan een jonkheer geen demokraat zijn? Is Van der Goes, de sociaal-democratische vóórman, de litterator, de privaat-docent óók geen jonkheer Wèl laat die zijn titel weg, maar kan men van trots spreken als de Muralt dit niet doet, waar hij recht heeft op andere, hoogere praedicaten Las men ooitJhr. de Muralt van Vlijmen En wie zal hem den titel van Heer van Vlijmen betwisten? Ik, persoonlijk, (maar voor een Janssen is dat al zéér gemakkelijkhecht nóch aan titels nóch aan borstversieringen. Allemaal lak, vind ik. (Ik heet Janssen). Maar als ik geboren was als Jonkheer, zus, Heer van zóó en zóó, lieve hemelwat zou ik dan toch raar opzien als iemand mij ongeschikt voor dit of voor dat vond omdat ik zoo heette En toch ontmoette ik dezer dagen zulk een Nurks, een democraat van je welste Het vorenstaande wat den naam betreft. Nu de man, die méér beteekent dan 'n naam De Muralt is 40 jaar oud hij behoort tot den Ned. Herv. Godsdienstwas vroeger diaken, is thans kerkvoogd te Zierikzee hij is bestuurslid van de afd. Zierikzee van den Protestantenbond. Hij is lid van tal van besturen van ver- eenigingen op het gebied van onderwijs en algemeene ontwikkeling. Hij is voorzitter van de Commissie van toezicht op het middel baar onderwijs,-van de vereeniging »Kinder- voediDgc, van de afd. Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering, Bestuurslid van de Ambachtsschool, het departement Zierikzee tot 'tNut van 't Algemeen, van Volksonder wijs, van de Gezondheids-commissie, en van de vereeniging Algemeene ontwikkeling. Nu hoor ik zeggen, en misschien is de spreker een wereldwijs menschsmijnheer Janssen, ik heb zooveel ezels gekend, die óók lid waren van de Ned. Herv. Gemeente, óók bestuurslid van dit en van dat, maar toch ezels U zegt een waar woord, maar als er een ezel is die Janssen heet, zijn nog alle Janssens geen ezels? En zegt het u niets, kiezers, dat de heer Vorsterman van Oyen mij zeide, ■*geen beter opvolger voor hem te toeten dan de Muralt De Muralt is ingenieur. En een ingenieur van Europeesche vermaardheid. Zijn stelsel van oeverbescherming maakte naam. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs kende hem den Conradsprijs toe, welke prijs eens in de 5 jaren wordt verleend. En hij ontving dien prijs op eenstemmige uitspraak van den Raad van Beheer van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Ook in Indië, waar hij 5 jaren verbleef, als ingenieur van den Waterstaat en van de Staatsspoorwegen, ontving hij onderscheidin gen géén lintjes a 11000 zooals zekere jonge dame die wist te bezorgen aan een joodschen sMan van Rechtss, maar tevreden- heidsbetuigingen van het gouvernement, over moeilijken aanleg van spoorwegbruggen e. a. En ook als ingenieur van het waterschap Schouwen bevestigde de Muralt zijn reputatie. De Muralt zal het misschien niet prettig vinden, dat ik zóó zijn staat van dienst blootleg, en hij zal vragen wie mij inlichtte. Mysterie J Dan kan ik hem zeggen, dat ik aan al het bovenstaande nog niet zoovéél hechtAlzoo dat naar mijne meening de lezer er niet zoo héél veel aan te hechten heeft. Och, er zijn zoovéél brave menschen iu de wereld Och, er zijn zoovéél knappe menschen in de wereld Braafheid, knapheid als die twee criteria waren, éénigste criteria voor uitver kiezing tot lid van de volksvertegenwoordiging, och, dan waren zóóvelen geschiktMen breekt den nek over brave en knappe menschen Maar een Mensch, met een hoofdletter? Zie, zulk een Mensch is de Muralt In den Bond voor Staatspensionneering neem ik zekere plaats in. Zülk een plaats, dat arme ouden zich nog wel eens tot Perio wenden, met hunne klachten, met hunne nooden. Dan gaat Perio tot Menschen! Einde dezer maand zal ik hier en daar in 't district Oostburg als spreker optreden, ter verdediging der candidatuur de Muralt. Dan geven we niet waar overal vrij debat. Wij schuwen het licht niet. Dan verwacht ik menschen van rechts, om mij te bestrijden. Dan verwacht ik sociaal-demokraten, om mij te bestrijden. Ik zal tot onderwerp kiezen Spreuken 29 7 »De rechtvaardige neemt kennis van de rechtzaak der armen*. En ik hoop, dat véél »rechtvaardigen« zullen komen ter vergadering. PERIO. (G. L. Janssen). Mr. dr. J. v. Best heeft behalve over de zedelijkheid, waarop we in ons vorig nummer reeds wezen, in de vergadering te Amsterdam ook iets opmerkelijks over de tariefwet gezegd. Hij meende, dat handel, landbouw en nijverheid niet door het tarief belemmerd zullen worden (heel iets anders dan bevorderd dus). Wij zullen volgens hem beter geschoolde arbeiders krijgen. Nu moeten er overal vele buitenlandsche werklieden komen, die met de beste weekloonen gaan strijken. Wij moeten daartegen opmerken, dat ook Do Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN maakt békend dat de Keuringsraad voer de inge schrevenen 'oor de militie, lichting 1914, dezer Gemeeute zitting zal houden te Ter Neuzen, in liet gemeentehuis, op Donderdag den 5 Juni 1913, des namiddags te 2.30 uur, voor de kenringsplichtigen voorkomende in het alphabetisch register onder de nos. 1 tot en met 30, op Vrijdag den 6 Juni 1913, des voormiddags 8 uur, de nos. 31 tot en met 83 en des namiddags 2 uur, de nos. 84 tot en met 110, Behalve in de hierna te noemen uitzonderingsgevallen geschieden voor den KeuringBiaad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht lo. zij, die kleiner zijn dan 1,55 M. 2o. zij, die lijden aan of' behept zijn met oen dor ziekten of gebreken, vermeld op een bij Koninklijk be sluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blijken de vereischte lichaamslengte te bezitten, worden onderworpen aan het geneeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Yoor den Keuringsraad moet in het algemeen ver schijnen ioder ingeschrevene, die niet bij onherroepelijk geworden uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraa.c tot vrijstelling of uitsluiting eerst, wanneer tegen de uitspraak geen be zwaar ingebracht of beroep ingesteld is binnen d.en daarvoor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den Keuringsraad moet verschijnen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn li chaamslengte en, zoo noodig aan een geneeskundig on derzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan de Com missaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring een geneeskundige verklaring omtrent den lichaamsgesteld heid over te leggen, opdat de keurende geneeBheeren daarmede rekening kunnen houden. Yoor den Keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen, die Iu vrijwilligcn inilitaireu dienst >iju, en verder lo. die doen blijkeu door ziekte of gebrekeu tot die verschij iug buiten staat te ziju De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op do plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen iszij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewaring beviudeu cf die verpleegd wordeu u een rijkswerkiurichtiug, een rijksopvoediug-ges icht of een tuchtschool; Voor het onderzoek van deze categorie van inge schrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de ca tegorie onder lo. vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinni gen-, Idioten-, doofstommen- of bllndengestlcht Yoor deze ingeschrevene wordt door do bestuurders der gestichten eene geneeskundige verklaring overgelegd. 4o. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherlj bui tenslands Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wenschen, zich hetzij voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, hetzij vóór 16 Mei tot het ondergaan van dit onderzoek aanmelden bij den Plaatselijke- of Gar nizoenscommandant in een garnizoen te hunner keuze, waar een officier van gezondheid is, of bij den Com mandant der Afdeeling MarinierB te Rotterdam. Bij deze aanmelding, die op een werkdag des voormiddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrijving voor de militie medebrengen en ten genoegen van den Commandant aantoonen, dat bij een beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minBte één dag vóór de aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den Commandant hetzij schriftelijk, hetzij mondeling worden gedaan. 5o. die woonplaats hebben of verblijf houden In het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich hij den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hiervoren aangegeven wijze verzoeken om het onderzoek voor een anderen KeuringBraad te oudergaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Keuringsraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij den Keurings raad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit blijkt o. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Keuringsraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die do verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt gooordeeld c. do aard en do graad van de ziekte of van liet gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde. In de Nedcrlandsche koloniën mag de verklaring door en kel dokters djawa echter alleen dan worden atgegeven, wanneer tor plaatse geen andere geneeskundige is, e i mag zij door een dokter-djawa met een ander genees kundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskundige is. De handteekeningen van hen, die do verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder hij voeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken welk van de hiervoren bedoelde ge vallen aunwezig is. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Keurings raad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het geneeskundig onder zoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt en zich niet onderwerpt aan de meting of het genees kundig onderzoek, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een inge schrevene heeft plaats, zoo het gevoelen van beide geneeskundigen van den Keuringsraad niet van dezelfde strekking is. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den Militieraad, in zijn tweede zitting in Augustus. Overigens kan van een ingeschrevene, omtrent wien door den Keuringsraad uitspraak is gedaan, bij den Militieraad, een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. De aanvrage moet, zoo zij wordt ingediend door een der onder '2o bedoelde personen, berusten op aanneme lijke in de aanvrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak van den Keuringsraad in het openbaar werd medegedeeld, zijn ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. Yan de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Aanvragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. De Yoorzitter van den Keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschrevene vrij alsdan aan dien Yoorzitter mede te deeien, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de ingeschrevene den Voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen, teu bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Ter Neuzen, den 8 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1