Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Straatreiniging te Sluiskil Om der ztMijljlmtls wille. Eene houding, die ons tot waarschuwing zij. Cetnc audiëntie- No. 2368. Zaterdag 10 Mei 1913, 24e jaargang. gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden 7 5 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e u S d a g- on Z at er dag lil 0 r ge M bij den Uitgever M. DE JONGS, te T e r N e u z e n. Wegens Pinksteren zal het „Ter Neuzensch Volksblad" n.s. Woensdag niet verschijnen. Burgemeester en Wethondeis van TER NEUZEN zullen op Woensdag 14 Wleï 1913, aanbesteden het ophalen, verzamelen en opbergen van beer, vuil en haardasch uit de woningen en van straatvuil te Sluis kil, gedurende het tijdvak I Januari 1914 tot en met 31 December 1916. 0e voorwaarden liggen ter inzage ter ge meente-secretarie op de gewone kantooruren. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen op de secretarie woiden ingeleverd vóór 3 uur des namiddags van den dag der aanbesteding. Ter Neuzen, 5 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. In een druk bezochte vergadering van de R.-K. kiesvereeniging te Amsterdam hield Mr. dr. J. van Best, lid van de Tweede Kamer, een rede over het coalitieprogram. Zooals men weet neemt genoemde spreker geen blad voor den mond (er is toch geen debat, dus scheldt men maar raak). Na verschillende punten op zijn manier te hebben uiteengezet, sloot hij zijn rede met een herdenking aan den overleden minister van Justitie. „Als deze kier stondzoude hijaldus spreker u toeroepen op voor de zedelijkheid Als links het wint, zal het langzamerhand teruggaan naar den afgrond der ontucht We willen dien Mr. van Best eens een goeden raad geven, om reden hij, spreker, hier in het 4e en 5e district ook komt redeneeren in 't belang der coalitie. En die raad is Dat Mr. van Best zijn in ons district te houden lezingen maar niet moet sluiten met bovenstaande peroratieen wel om de dood eenvoudige reden, dat we om onze zedelijk heid op normaal peil te houden, niet bij rechts in de leer behoeven te gaan. Over de zedelijkheid is het best mondje dichtanders valt niet de redenaar,maar de rede in het water. Het schijnt dus, dat Zelandia over de rede, die Mr. dr. J. v. Best in het land van Hulst gehouden heeft, niet te veel had gezegd. Wat Zelandia schreef, vonden wij verschrik kelijk, maar de redenaar schijnt zich werke lijk in dien geest uitgelaten te hebben, iets wat natuurlijk de zaak nog treuriger maakt. Mr. baron Van Wpnbergen sprak te Leiden. Debat was niet toegelaten. In het begin van zijne rede vond hij, dat links te vroeg den strijd begonnen was en hij had aanmerkingen op de strjjdwij <e der linker- partjjen. Op het einde beweerde hij Al wie tegen de openbare zedelijkheid is, al wie tegen de Openbare orde is, stemt links. Hij haalde zelfs de woorden aan van een Belgisch afgevaardigde, die gezegd had Al het canaille stemt links. Wat denken orize lezers ervan Worden hier de goedgeloovigen niet op onverantwoor delijke wijze tegen de vrijzinnigen opgezet Zoo ergelijk is het nog zelden vóór eene stem ming toegegaan. Laat ons bij al zulke onverdiende en onbe wezen beschuldigingen bedenken Het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen. Wij, die voor eene eerlijke zaak strijden, blijven ten allen tijde debat toestaan. Zaterdag werd te 's Gravenhage eene ver gadering gehouden ter herinnering aan den 50-jarigen gedenkdag der Wet op het Middel baar Onderwijs. Die vergadering was zeer druk bezocht. Ze werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Universiteiten, het lager en middel baar Onderwijs, verscheidene leden der Eerste en Tweede Kamer, alsook het Gemeentebestuur van 's Gravenhage. Maar wat er ontbrak op dezen zeer belang rijken gedenkdag en wat wel een treurigen indruk moet maken bij ieder hij zij dan voorstander van Openbaar of van Bijzonder onderwijs wat ontbrak, herhalen wij, dat was eenige vertegenwoordiging, eenige belang stelling zelfs van regeeringswege. Het Vaderland (unie-I.) protesteert met verontwaardiging tegen dergelijke houding der huidige regeering. Het schrijft o a. «Minister Heemskerk had van de Vereeni- ging van Leeraren bij het M. O twee ver zoeken gekregen le om de feestelijke bijeen komst bij te wonen 2e om vacantie te geven op dien Zaterdag 3 Mei aan de Rijks Hoogere Burgerscholen, en daardoor het leeraren- personeel van die scholen in de gelegenheid te stellen de plechtigheid bij te wonen. Op het tweede verzoek heeft de minister zich niet verwaardigd antwoord te geven op het eerste heeft hij afwijzend beschikthij was verhinderd wegensaudiëntie. Hoe die audiëntie den minister tevens kon verhinderen een vertegenwoordiger te zenden, zal voor velen een onoplosbaar raadsel blijven. «Wij brengen een woord van ernstig protest uit tegen de houding van onzen Minister van Onderwijs in deze. Wij stellen geen onmoge lijke eischen en verlangen dus niet, dat hij naar de feestelijke bijeenkomst was gesneld de handen gevuld met ridderkruisen daar was in Diligentia geen Bond bijeen van Christelijke jongelingsvereenigingen. «Maar de hondsche minachting, die de heer Heemskerk bij deze gelegenheid voor ons Middelbaar Onderwijs in het algemeen en voor de huldiging van Thorbecke in het bijzonder heeft getoond, te schriller uitkomende nu onze eerste mannen van de wetenschap op onderwijsgebied en uit de volksvertegenwoor diging zich het tot eene eer hebben gerekend van de uitnoodiging om de feestelijke bijeen komst bij te wonen, gebruik te maken, is moeilijk te verduwen. «Maar we zullen hier wel te doen hebben met een opzettelijke manifestatie van den Premier. Deze bewindsman, die trots ziju eed op de Grondwet en dus ook op art. 192 daarvan, verklaard heeft, dat hij zich gelukkig zal achten, als de laatste openbare school van den Nederlandschen bodem zal zijn verdwenen, heeft ook den mannen van het M. O. willen laten weten, dat, als het aan hem lag, de openbare Middelbare School denzelfden weg zou moeten gaan. »Z. E. kan zich overtuigd houden, dat hij met zijne houding zijn doel volkomen heeft bereiktde beteekenis daarvan is door allen, die daar Zaterdag 1. 1. in Diligentia waren, opperbest verstaan en niet alleen door hen.« Deze houding, door een bewindsman der Kroon geene woorden zijn in staat vol doende hare kleinheid en benepenheid uit te drukken. Ze bewijst, dat na het verdringen van de openbare volksschool, ook het openbaar Middel baar onderwijs zal worden aangegrepen en dat zelfs de herinnering aan onze roemvolle historie deze mannen de handen evenmin zal doen afhouden van onze Hoogescholen. Alles moet ten onder, om plaats te maken voor het bijzonder onderwijs. De sectegeest moet heerschen in ons land van de bewaarschool tot de Universiteit. Zoo ooit dan is het nu tijd als één man pal te staan voor onze openbare instellingen. In de handen van rechts zijn ze niet veilig. Laat Juni getuigen, dat het Nederlandsche volk de gevaren, die het bedreigen, beseft. In naam van de geestesontwikkeling, in naam van de vrijheid is ieder weldenkende verplicht links te stemmen. Daarom ook in ons district meer dan ooit gewerkt, om dit linksche bolwerk te behouden. Het kan, zoo we schouder aan schouder staan, zoo we kleine punten op zij zetten, om op de groote belangen van ons district en ons land te letten. Laat ieder het zich tot een eer rekenen het district Oostburg voor de vrijzinnigen te behouden. Op de vergadering van den Bond van Chris telijke jongelingsvereenigingen waren een aantal anti-iev. Ministers tegenwoordig. Niemand was door audiëntie verhinderd. De premier had een ridderkruis in den zak en wekte bij het decoreeren van den begunstigde een groot applaus. Wij willen aannemen, dat het ridderkruis alleszins op zijne plaats kwam, maar vinden het gemis aan belangstelling bij den 50 jarigen gedenkdag van het M. O. daartegenover zoo veel te treuriger. Zitting van 8 Mei 1913. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burgem. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig de heeren WieUnd en De Bruijne. De notulen worden zonder aanmerking goedgekeurd. In behandeling komen 1. Ingekomen stukken a. Een schrijven van den heer E. II. T. van Borssum Waalkes, waarin hij bericht, dat hij ontslag neemt als lid voor de com missie van bijstand. De heer De Jager vraagt of bij de ontslag aanvrage ook redenen zijn opgegeven. Het komt hem wel eenigszins onbegrijpelijk voor en wil daarom de redenen wel vragen. De Voorz. antwoordt met de mededeeling van het standpunt van B. en W., die van meening zijn, dat het lidmaatschap van den Raad ook betrekkingen in commissie's van bijstand meebrengt. Dat is een plicht, waarvan men zich als lid van den Raad niet kan ont trekken. Men kan evenwel ontheffing vragen van zijn benoeming, dat is iets anders. Ont- slagnemen is in strijd met den plicht, die op ieder raadslid rust. Hij stelt daarom voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Z h. st. wordt daartoe besloten. h Kennisgevingen van dlirn. J. J. Kielman en J. Smies, dat zij de benoeming tot lid van een stembureau niet aannemen. c. Kennisgeving van de overige benoemde leden der verschillende stembureaus, dat zij die benoeming aannemen. d. Een schrijven van mej. M. Goossen met dankbetuiging voor de toegekende gratificatie ad 56,40. e Kennisgevingen van dhr. J. F. van Hulsteijn, dat hij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs en der commissie van toezicht op het middel baar onderwijs niet aanneemt. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Brief van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs waarin aan den raad wordt medegedeeld, dat het de commissie ter oore is gekomen, dat op school B, vele leerlingen zijn gezakt voor de zevende klasse, de eerste, waar M. U. L. O. wordt gegeven. De com missie is van oordeel dat, wanneer deze leer lingen in de eerstvolgende maanden eenig speciaal onderwijs konden genieten in de vakken, waarin zij zwak zijn, hetgeen kan gebeuren in de uren die nu geheel overbodig, aan het Fransch worden opgeofferd, vele van hen met 1 September a. s. zouden kunnen worden toegelaten op de nieuwe school voor M. U. L. O. De Commissie verzoekt Uw college daarom hier spoedig en krachtig in te grijpen, opdat niet bijna anderhalf jaar voor de betrokken leerlingen verloren ga. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. zich in deze op het standpunt plaatsen met de vraag of het leerplan is toegepast, en wat het tweede gedeelte in bovengenoemd schrijven betreft, dan ligt het in de bedoeling straks bij de opening van de M. U. L. O. school, de leerlingen toe te laten op de rapporten van de hoofden der scholen. Dhr. Drost vraagt of B. en W., naar aan leiding van dit schrijven, zich reeds officieel hebben in verbinding gesteld met het hoofd der school. De Voorz. antwoord Nog niet, B. en W. wilden dit schrijven eerst in den Raad brengen. Zij hebben geen bezwaar om dit te doen. Dhr. Drost vindt in een officieele vraag of aan het leerplan is voldaan geen oplossing. Hij vindt het noodig te onderzoeken waaraan die slechte resultaten zijn toe te schrijven. Is dit door slecht onderwijs of angst om die kinderen voor de nieuwe school af te leveren. Hij zou wenschen, die kinderen nog in de gelegenheid te stellen ze klaar te maken voor die school. Dit kan geschieden, door de uren, die nu aan het Fransch worden besteed, daar voor te bestemmen, Dhr. Moggré meent, dat men aan een offi cieel onderzoek niet veel zal hebbenhet feit ligt er. Beter is het nog te doen zooals de commissie aangeeft. De Voorz. zegt toe, dat met het gesprokene in verband met het schrijven van de commissie, door B. en VV. rekening zal worden gehouden. g. Een adres van R. M. Vermast, waarbij adressant verzoekt zijn gelagkamer te mogen vergrooten er op wijzend, dat daardoor het 1 '3 gedeelte open erf kleiner wordt, maar dat het bovenhuis, wat tot woning dient, onver anderd blijft. Z. h. st. toegestaan. li. Verzoek van Bestuur der «Tentoonstelling 1913* om vanwege de gemeente een medaille voor die tentoonstelling beschikbaar te stellen. Naar B. en W. gerenvoyeerd om advies. i. Adres van A. C. de Pauw, F. J. Appel, B. J. Lorette en J. J. van den Ouden, waarin adressanten wijzen op het in de nabijheid hunner woningen neergeworpen straatvuil, wat naar hun meening in het nadeel is van de volksgezondheid, redenen waarom zij ver zoeken ten spoedigste daaraan een einde te willen maken. Naar B. en W. en de Gezondheids-com missie gerenvoyeerd om advies. j. Brief van Ged. St. met goedkeuring van het raadsbesluit tot vermindering van den omvang van het onderwijs aan school B. Voor kennisgeving aangenomen. k. Rapport van de Commissie over het voorstel van B. en W. omtrent de pensioneering van gemeente-ambtenaren. De commissie, verschillende punten besprekende, acht het evenwel gewenscht, dat de gemeente afwacht, omdat de gemeente binnen zeer korten tijd TER

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1