UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. langer zal worden uitgesteld, doch dat stappen zouden worden gedaan, om Montenegro te noodzaken, Skoetari te ontruimen. Rusland erkent, dat Skoetari moet worden ontruimd, maar verklaart zich tegen het geven van een mandaat aan Oostenrijk. En toen de conferentie geëindigd was, ver klaarde men officieel, dat er geen reden voor pessimisme bestond. Dit zijn de offieieele mededeelingen, schrijft het Handelsblad. Van het Vereenigingsgebouw der Ver- eenigde Handwerkslieden in de Donze-Visser straat wapperde op Donderdag 1.1. de driekleur. Als naar gewoonte werden in dat gebouw de teekeningen tentoongesteld in het winter seizoen door leerlingen van den vakcursus vervaardigd. In de eene zaal waren die voor handteekenen, in de andere waren proeven van het vak- teekenen. In beide was de hoeveelheid groot en laten we er dadelijk bijvoegener was zeer veel moois te zien. Naast vele oude bekenden van vroegere jaren troffen ons weer een aantal nieuwe motieven. De tentoonstelling was geopend van 1 tot 5 uur. Om 5 uur werden door den Directeur, den heer Ejjke, onder hartelijke woorden van aan moediging de prijzen uitgereikt. In het le leerjaar viel de eerste prijs, eene tubendoos, ten deel aan J. de Zeeuw, na loting met J. J. Kolijn, die den tweedenprijs, eene trekpen ontving. De 3e prijs, een schetsboek, bekwam A. Bedet. Voor het 2e leerjaar werd de eerste prijs, eene dubbele dicimeter benevens een stalen liniaal met vloei toegekend aan Chr. Allaart, de tweede, twee driehoeken, aan J. Molegraaf en de 3e, een dubbele decimeter aan J. v. Breen. De eerste en eenige prjjs voor het 3e leer jaar werd gegeven aan Abr. de Zeeuw. Het waren een groot en een klein plamuurmes. In het 4e leerjaar ontving S. Mielen als eersten prijs een metalen winkelhaak en E. Guilliet als 2en 2 stopmessen en een koperen duimstok. In de voortgezette 4e klas bekwam C. v. d. Hooft als eersten en eeuigen prijs een waterpas, wat met eenige welgekozen woorden in dank aanvaard werd. De vereeniging kan met een gevoel van rechtmatigen trots op hare tentoonstelling terugzien. Des avonds bracht de Directeur het Jaar verslag uit, nadat eerst rekening en verant woording had plaats gehad. Het aantal gewone leden, 1 jaar te voren 69, bedroeg op 1 Jan. 1913 60, het aantal donateurs te voren 60, was op 1 Jan. 1913 nog 59. Oorzaken waren vertrek naar elders of over lijden, terwijl te weinig waren toegetreden. De hoop op nieuwe toetreding werd uitge sproken. Een overzicht werd gegeven van de in komsten en uitgaven zoo wat de vereeniging in het algemeen, als onderwijs en ziektefonds betrof. Herinnerd werd aan de uitbreiding der lessen met werktuigkunde, mogelijk geworden door de toegestane meerdere subsidie. Met weemoed werd herdacht, dat de Zang- afdeeling was opgeheven, die zoo vaak de jaarvergadering opluisterde. Nu deze ontbrak was ook de opkomst niet groot. Een warm applaus beloonde den Directeur voor zijn degelijk verslag. Daarna gaf de Directeur nog een bijdrage uit een werk Karakter van Mr. Stipriaan Lucius. Hadden de leden een voorgevoel gehad van deze lezing, ongetwijfeld ware het aantal be zoekers veel grooter geweest. De aanwezigen hebben genoten, en stelden het gehoorde op hoogen prijs. Het 12-jarig zoontje van d. P. liep gisteren over een der balken, die wegens reparatie over het buitensluishoofd van de middensluis liggen. Hij verloor zijn evenwicht en viel van een hoogte van ongeveer 9 M. Wonder boven wonder kwam hij er betrekkelijk goed af. Voor zoover de geroepen geneesheer kon nagaan was er niets gebroken en had hij alleen eenige gaten in zjjn hoofd bekomen. Onze vroegere stadgenoot deheerJ.A. Tavenier, thans hoofd eener openb. school te Hooge en Lage Zwaluw komt voor op de voordracht voor hoofd van school J te Middelburg. Voor de akte-examens zijn Dinsdag te Middelburg geslaagd de heeren E. H. de la Ruelle te Overslag, J. Wolfert te Hoek, 8. J. Koster te Ter Neuzen en A. Dees te Zaamslag. In de buurt Driewegen kwam de land bouwer J. P. S. op zjjne fiets gezeten in on zachte aanraking met de motorfiets van J. d. F. van Axel. De heer J. P. S. viel met zijne fiets tegen de steenen. Behalve eenige kneuzingen en gehavende kleeding liep het ongeval betrekkelijk goed af. Zaamslag. Bij den herbergier J. D., in de buurt het Veer, ontplofte Woensdagavond een gazolinelamp. De bezoekers, die hevig verschrokken, liepen spoedig de straat op, terwijl door den bewoner het begin van brand dat was ontstaan, spoedig gebluscht werd. Hij liep daarbij ernstige brandwonden op. Bij de Rijks-normaallessen te Axel zijn bevorderd van de 3e naar de 4e klasse, de vrouwelijke leerlingen F. Lansen en M. S. van der Peijl van Ter Neuzen, J. J. P. Stoffels van Sas van Gent, B. J. 8. Goor van Hoek en de mann. leerl. J. C. J. Olyslager, A. J. Schieman en J. A. Breepoel van Axel, C. Notschaele van Westdorpe. Van de 2e naar de 3e kl., de vrouwel. leerl A. H. d'Haens van Hulst, H. L. M. Eggermont, J. E. Huber en B. H. Huber van Clingede mannel. leerl G. D. van der Peijl en H. J. Pauw van Ter Neuzen, A. A. A. Minjon en A. J Platteeuw van Axel, A. E. Pladet en C. P. G. Feijen van Westdorpe. E. J. F. Lansu van Clinge, P. Kerckhaert van Hengstdijk, P. P. de Blok van Stoppeldijk, M. Jurrij van Hoek, H. Ivens van Honte- nisse, J. C. Eijke van Zaamslag. Van de le naar de 2e kl., de vrouwel. leerl.R. Hellinga, L. Nijssen en C. van Lujjk van Ter Neuzen, W. d'Haens van Hulst, C. de Smidt van Sas van Gent en de mannenl. leerl. P. de Zeeuw, A. de Vos, C. Kolijn, J. de Vries en A. d'Haeze van Ter Neuzen, A. Waelput van Zuiddorpe, P. Caster.miller van Stoppeldijk A. Pluijm en A. Bauwens van Westdorpe en Serrarens van Stoppeldijk. Van de le naar de 2e kl. der voorbereiding de vrouwel. leerl. G. Eekmau, C. Bakker en F. Mangolt van Axel, W. Reinhoud van Hulst, de mannel. leerl. J. Goslinga van Axel, C. Wortman van Zaamslag en G. Lauret van Overslag. Door de Katholieke Centrale te Hulst zijn candidaat gesteld voor de Tweede Kamer (district Hontenisse) het aftredende lid de heer P. F. Fruytier en voor de Provinciale Staten (district Hulst) de aftredende heeren P. F. Fruytier, F. C. O. M. Hombach en C. IJsebaert. De 4e zetel zal aan een anti-revolutionnair worden overgelaten. Boschknpelle. Over deze streek brak Woensdagavond een kort, doch hevig onweer los. Te ongeveer 8 ure, sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer A. Wester- beeke, nabij het Stoppeldijksche veer. De schuur met den geheelen inhoud werd een prooi der vlammen. Verder verbrandden 4 paarden, 14 stuks rundvee, 10 varkens en al het pluimvee. Slechts 1 paard werd gered. Woensdag nan middag omstreeks 5 uur is tijdens een hevig on weder de bliksem ge slagen in de oude landbouwerschuur van den landbouwer Camiel Doens, in den Oranjepolder, gemeente IJzendijke. In een oogwenk stond de geheele schuur in vlam. Al het vee kon gered worden een paard liep evenwel in de brandende schuur terug en kwam in de vlam men om. De knechts die hun verblijf in de schuur hebben op het zoogenaamde convent hebben al hun kleeren en een fiets verloren. De nieuwe schuur die kort bij de oude stond begon ook reeds te branden, maar kon met vereende krachten nog behouden worden. Naar wij vernemen is een en ander ver zekerd. Het gaat met het werk tot herstelling van den dijk van den Perkpolder niet naar wensch. De dijk is nog verder afgebrokkeld en het schijnt onder water ook niet te gaan zooals men dat zou willen. Niettegenstaande reeds veel grond is aangevoerd, tot het aan vullen van het door den dijkval in den oever en den dijk ontstane gat, is men nog niets verder gekomen. Integendeel werd bij een peiling ontdekt dat er nu nog een meter meer water stond dan bij de eerste peiling na de afschuiving. Men vermoedt dat de aange brachte schorgrond op den zandigen bodem weg schuift. Het wordt daardoor noodig allereerst zinkstukken aan te brengen, ter voorkoming van de verzakking. Hit een en ander blijkt ook, dat herstel van de schade aanleiding zal geven tot groote uitgaven. Trouwens de voorloopige voorziening is dezer dagen besteed voor f 27.000. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg De Rechtbank heeft in hare zitting van 2 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. v. E., oud 20 j., veldarbeider te Axel, s wegens vernieling veroordeeld tot 14 dagen gevang (eisch 1 maand gevang.) A. A. H., oud 33 j., machinist te Sluis, is wegeus mishandeling veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hecht, (eisch f 25 boete of 25 dagen hecht.) C. B., oud 24 j., werkman te Oostburg, is wegers het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar veroordeeld tol f 10 boete of 10 dagen hecht, (eisch idem.) P. O., oud 19 j., landbouwersknecht te Breskens, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht, (eisch idem). Zondag 4 Mei 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. A. Tim merman. DINSDAG 6 Mei, nam. 3 uur, Huwe lijksinzegening. Sluiskil. Yoorm. 9 u., Da. G. van Dia v. Zaamslag. Hulst. Voorm. 9'/^ u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Da. II. v. <1. Wal van Hoek en 2 u., Godsdienstoefening. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5'/i Da. J. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/a u., Leeskerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkboflaan Ter Neuzen. Nam. 5'/g u., Evangelisatie. Ter waarschuwiug. Dr. Ubbens, wonende Laau van Meeidervooit te 's-Gravenhage, deelt in »Het Vaderland* het volgende ter waarschuwing mede Vrijdagavond, tusschen 11 en II'/4 uur, werden uit mijn poort, onder rnjjn huis door- loopende, en met nachtslot deugdelijk gesloten, vier rjjwielen ontvreemd door opensluiting met een valschen sleutel. Een bijomstandigheid geelt mij aanleiding, mijn medeburgers te waarschuwen, op hun hoede te zijn. Gisteren avond met mijn familie thui-koraande, be merkten wjj een wit kruis op den muur naast de poortdeur. De eigenaardige vorm trok ons aller aandacht. Het was een met wit krijt en vaste hand geteekend recht opstaand kruis, een Ijjn verticaal, het andere precies hoiizon- taal, en aan beide einden van bet laatste was een loodrecht streepje aangebracht. Mjjn dienstboden vertelden, dat op de plaats van het witte kruis een week geleden een zwart kruis heeft gestaan, dat slechts met moeite was te verwijderen en nog eenigszins zichtbaar is. Nu herinner ik mjj, dat eenigen tjjd geleden, naar ik meen in »Het Leven*, een opgave van teekens der Parijsche dieven heeft gestaan, waarmede de leden van dat gilde elkaar om trent de perceelen, die hun speciale aandacht trekken, in het geheim iets hebben te ver tellen daarom begaf ik mjj heden nogmaals naar de afdeeling der recherche aan het Alexanderveld, en deelde mijn bevindingen mede. Mjjn vermoedens bleken volkomen juist te zijn blijkbaar heeft mijn woning leeds geruimen tijd de aandacht vau heeren inbrekers getrokken en toen ze hun kans schoon zagen, hebben ze op een avond, dat slechts één dienst bode behalve de slapende kinderen thuis was, hun slag geslagen. Door een trein gedood. Dinsdagavond is schipper W. de Liefde van Naaldwijk te Poeldijk door een van Monster komende goederentrein overreden en onmiddellijk gedood. De man wachtte in een koffiehuis op de tram tjjdens het onweer. Toen hij, na het afdrijven van de bui, een wagen uit Naald wijk zag voorbij gaan, wilde hij den koetsier aanroepen om mee te rijden. Hjj verliet jjliögs het café, zoodat hij de rails overstak, juist op het oogenblik, dat de trein voorbij kwam, die hem greep. Alles gebeurde in een ondeelbaar oogenblik, zoodat remmen onmogeljjk was. In het vrachtwagen-concours, hetwelk den 16den van deze maand begonnen is, waren 70°/o van alle wagens met »Continentai Vol- gummi Banden* gemonteerd. Hieruit bljjkt ten duidelijkste hoezeer het Contineotal-Fabri- caat in den kring van Fabrikanten en Hande laren op de juiste waarde geschat wordt, te meer daar van deze zjjde aan dergelijke offiei eele proefnemingen bjjzonder de aandacht geschonken wordt. Ook bij vroegere plaats gehad hebbende vrachtwagen-concoursen waren gewoonlijk de Continental- VolgummibaudeD het sterkst vertegenwoordigd. Eeu opzienbarende inhechtenisneming. De politie heeft Woensdagochtend baron Bisping in hechtenis genomen, als verdacht van moord op zjjn schoonbroer prins Ladislas Lubecki. Voor de rechters, die met het onder zoek zjjn belast, had beklaagde over de laatste oogenblikken, die hij met prins Lubecki had doorgebracht, verklaringen afgelegd, welke men tegenstrjjdig vond. Prins Lubecki, een bekend Poolsch edelman en voorzitter van de automobielclub te Warschau, was in den middag van den 22sten dezer met baron Bisping uit zij-i huizing te Leresin vei trokken. Bisping zou hem naar het spoorwegstation vergezellen. Toen Lubecki den volgenden dag niet terug was gekeerd, gingen de bedienden zoeken en vonden in het park zjjn Ijjk met twee kogelwonden. De inhechtenisneming baart te Warschau groot opzien, daar Bisping een van de rijkste landbeeren in Lithaoen is en gehuwd is met prinses Radziwill, de dochter van graaf Andries Zameijski Radziwill en prinses Caroline van Bourbon. Boschbrand. Donderdagmiddag is er hjj het dorp Höfer, in het district Celle, uit onbekende oorzaak heibrand uitgebroken. Tengevolge daarvan zjjn 18,000 morgen bosch verbrand. Brandweer en verscheiden compagnies infanterie trachten het vuur van het bosch des konings af te houden. Aangezien de brand ook over den spoorweg, op de ijjn Hannover - Hamburg, sloeg, moesten de treinen stilhouden en hadden zjj aldus ettelijke uren vertraging. De rijke wildstand heeft veel schade geleden. Brand in een Ziekenhuis. Donderdag is te Brussel in het ziekenhuis St. Jean brand uit gebroken. De brandweer met al het materieel was spoedig ter plaatse en dadeljjk werd begonnen met het redden van de zieken. De brand was ontstaan in een slaapkamer van bedienden en werd te kwart over Degen ontdekt, door rook, die door drong in een pa viljoen waar Ijjderessen aan tuberculose werden verpleegd. Het schjjnt dat een schoorsteen brand de aanleiding is geweest. De zoldering van het paviljoen stortte in. De ontruiming van de zaal had op ordeljjke wjj/.e plaats gevonden. Het uitgebrande pavil joen biedt een droevigen aanblik. In alle zalen van het ziekenhuis beerscht groote opgewonden heid. De doktoren en bet verplegend personeel doen hun best om de zieken gerust testellen. Be Turksehe verliezen. De Daily News schat de verliezen van de Turken op ongeveer 200,000 man. In de slagen bjj Kirk Kilisse, Loele Boergas en bjj den terugtocht naar Tsjataldzja zjjn 50,000 Turken gesneuveld, in de gevechten bjj de Tsjataldzja 30,000 (hierbjj de aan ziekten ge storvenen inbegrepen). Bjj Monastir zijn 30,000 man gevallen, bjj den terugtocht over den Kustendil-pas 20,000. Dit getal wordt ook voor Saloniki, Boëlair en Adrianopel opgegeven. Ongeveer 150,000 Turken zijn kiijgsgevangen gemaakt, door de Bulgaren 54,000, door de Grieken 35,000, bjj Saloniki door Grieken en Bulgaren tezamen 40,000, door de Serviërs en Montenegrjjnen 20,000. Uit Macedonië en Thracië zjjn tjjdens den oorlog ongeveer 150,000 Turksehe grjjsaards, vrouwen en kinderen gevlucht. De helft be vindt zich thans nog in of bjj Konstantinope', de andere helft is naar Klein-Azië gebracht. Straf dienst doen. Het 132ste regiment infanterie uit Straats burg heeft een langen marsch gedaan. Toen het tegen vieren de stad weer binnenrukte, werden er elk oogenblik manschappen door de warmte bevangen. Zjj vielen in menigte bij den weg neer, waar hulpvaardige burgers hen verzorgden, tot er genoeg auto's bjj de hand waren, om hen naar het hospitaal te brengen. In het geheel vielen ongeveer 200 manschappen af. Volgens een ambteljjke mededeeling ver keert geen enkele soldaat in gevaar. De meesten zjjn na korten tjjd uit het hospitaal naar de kazerne teruggezonden. Drie man, die ver- moedeljjk een zonnesteek hebben, zjjn nog in behandeling. Kindermoorden. Te Mannheim heeft men een reeks afschu- weljjke misdrjjven ODtdekt. In len kelder van een huis vond men twaalf tot mummies ver schrompelde kinderljjkjes, die in doeken ge wikkeld en met ongebluschte kalk behandeld waren. De moordenares is vei moedel jjk eene vrouw Wühler, die inmiddels gestorven is, vermoedeljjk ten gevolge van een misdadige kunstbewerking. Ot de kinderen van haar alleen of van anderen zjjn geweest, heeft men nog niet kunnen uitmaken. Haar man is in hechtenis genomen, hoewel hjj beweert dat hjj van de zaak niet afweet. Niet geoorloofd. De dood der kinderen van Isadora Duncan zal behalve bet proces tegen den chauffeur nog een andere rechtszaak ten gevolge hebben. De correspondent van het »B. Tagebl.* vertelt, dat de beeldhouwer Perrault, een vriend van de familie Duncan ooggetuige was van het ongeluk met de auto. Hjj zag de automobiel in het water rennen eo wilde het rjjtuig

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2