Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Opruimen kademuur. tijdelijk ONDERWIJZER(ES) ONTDEKT. 3hr. j)t JSfiuralt te Ter geuzen. gen oude affaire, die toch nieuw jfitt opett oogen. gett goed tetljctt. Hoogf-re Burgerschool en School Yoor Meer Uitgebreid Lager Ouderwijs. No. 2365. Woensdag 30 April 1913. 24e jaargang. abonnementsprijs FEUILLETON. Per H maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boek bandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regela 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e 118 dag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders fan TER NEUZEN, vragen prijsopgaaf voor het af breken van den kademuur aan de Markt en den Smidswal. Biljetten worden ingewacht vóór Zater dagmiddags a s. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 28 April 1913. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, j" HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. 'SUSST* Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmeiking wenschen te komen voor de be- tiuk king van voor den tyd var, 3 maandeu, aan de openbare lagere school A, uit, hunne sollicitatiëu in te zenden vóór 5 illei 1913. De jaarwedde is gelijk aan die bepaald voor ds iu vasten dienst zijnde onderwijzers. Ter Neuzen, 28 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot en met 15 Mei a.s., ter gemeente secretarie, gelegen heid zal bestaan voor het bezoeken van boven genoemde scholen, te worden ingeschreven. Nadere inlichtingen kunnen ter gemeente secretarie worden verkregen, terwijl circulaires betreffende voorloopige regeling der toelatiug en schoolgeld op aanvraag worden toegezonden. Ter Neuzen, den 28 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. ARTHUR STRINGER. 7) Weidler scheen niet te weten, hoe hij ver der moest gaan. Hij zweeg een poosje, bukte toen en greep zijn bocd. „U cn do heer Dnnseith willen dus, dat ik mjj terugtrek „Integendeel", antwoordde ze haastig heslist, „we zouden beiden maar ai te gaaue zien, dat de dief werd gevonden, als dat ten minste mogelijk is, om te voorkomen, dat dergelijke diefstallen herhaald worden." Hij zat haar aan te kijken, terwijl ze sprak. „Dat zal moeilijk gaan, vrees ik." „Waarom „Ik denk, dat u dat wel weet." „Spreekt u alsublieft niet in raadselen." „Het is misschien beter om niet langer samen te praten", vond hij en keek bezorgd. „Das u staat er nog op, dat ik bet onder zoek voortzu?" „Zeker, als er eeoige kaas is om den dief te vinden „Of de diamauten misschien wierp hy op. Het was een welverdiend woord van hulde, dat de Voorzitter van de Liberale Kiesver- eeniging in de openbare vergadering van Vrijdagavond aan het aftredende lid, den heer Vorsterman van Oyen, bracht. Het was waar, wat hij zeide, dat het niet gemakkelijk was voor zoo'n man een waardig plaatsvervanger te vinden. Dat het den vrijzinnigen nochtans gelukt is eene goede keuze voor een candidaat te doen, daarvan zal ook de volle vergadering overtuigd geworden zijn, toen de heer De Muralt zijne kennismaking van voor vier jaar met het Terneuzensch publiek kwam vernieuwen. Voor de pauze en zoo mogelijk nog sterker r.a de pauze bleek het, dat zijne rede insloeg. Na de pauze onderwierp hij de antithese zoowel wat optreden van het Christelijk Ministerie, als dat der partijen betreft aan eene gegronde critiek. Door tal van voorbeelden immers de laatste jaren zijn er buitengewoon rijk aan bewees hij het ongerijmde om van een ge- meenschappelijken geloofswortel te durven spreken. Hy wees op de splijtzwam, die doorwerkte tot in de onmogelijkste gevallen, tot geiten- vereenigingen, voetbalbondeu en danscursussen toe. Al had hij vertrouwen in de religieuse gevoelens van den kleinen man, het politieke Christendom der voormannen werd met reden sterk dooi hem gehekeld. De wijze, waarop tegenwoordig baantjes vergeven worden brengt er toe bij, dat er schijnvroomheid, huichelarij wordt gekweekt. In dit verband onderwierp hij ook de be kende postcirculaire aan eene scherpe critiek. Verschillende onverdiende beschuldigingen aan het adres der liberalen wierp hij met verontwaardiging van zich. Hö bewees met de feiten, hoe liberale ministers de eersten geweest waren om op zedelijk gebied in te grijpen, zoo wat het onderzoek naar het vaderschap betreft het be teugelen van den handel in blanke slavinnen enz. Die daar geweest is, zal gezien hebben, hoe Zij voelde, dat er een angeltje in die schijn baar zoo onschuldige vraag stak, Ze schrok en was er even stil van. „Dat zou nog beter zijn," gaf zy eiDdeljjk toe. Hjj ging naar de deur, maar bleef toen weer staan. „Mag ik u neg één vrasg doen?" „U kunt me alles vragen", antwoordde ze. Maar de satirieke bedoeling in baar woorden had geen vat op hem. „Hoe was nw meisjesnaam Zij keek snel op, byna boos over die schijn baar ongepaste vraag. „Wat beeft.dat er mee te maken?" wilde zij weten. „Heel weinig", erkeude hij. „Dat stem ik n toe, mynheer Weidler", was haar hooghartig en verontwaardigd ant woord. Hij zweeg, als verwachtte hy, dat zy ver. der zon gaan. „U wilt het niet zeggen vroeg by toen. „Ik neem nw geheele handelwijze zeer kwalijk", viel zy uit. „Ik voel mij hoogst beleedigd door alles wat u gezegd hebt of hebt trachten te zeggen, en ik vrees, dat ik geen tyd meer kan besteden aan een derge lijk vruchteloos gesprek Het is alles even belachelijk. Ea als het niet zoo absurd was, zou het zeker nog beleedigender ziju." Hij bleef kalm onder baar toorn en dacbt de gemeenschappelijke geloofswortel juist bij speciale punten van het Christelijk programma in gebreke bleef. (Zondagswet, doodstraf, voorwaardelijke veroordeeling, loterij enz.) De heer De Muralt heeff der vergadering een spiegel voorgehouden waarin de politieke toestand der laatste jaren duidelijk te zien was, en het beeld was voor de z. g. Christelijke politiek niet aanlokkelijk. De heer De Muralt hoopt voor de stemming nog eens in Ter Neuzen op te treden. Ongetwijfeld zal de belangstelling niet minder zijn, dan ze thans was, ja, ze zal hoogstwaarschijnlijk nog grooter zijn, want ook hier is de geestdrift groeiende voor den persoon van onzen candidaat en voor de be ginselen, die hij voorstaat. Ook dan zal weder gelegenheid tot debat geschonken worden. Want werkelijk, wij behoeven voor debat niet bevreesd te zijn. De Standaard bevat een uitvoerig verslag van de deputaten-vergadering. Het einde daarvan willen we even citeeren. >Ten slotte wees de voorzitter er nog met nadruk op, dat 't toch taak zal zijn, dat we ten aanzien der finantiën wat krachtiger optreden dan voorheen. Bij de verkiezingen staan ook finantiëele be langen op het spel, maar er wordt op geen stukken na geofferd in een mate, die evenredig is aan wat een politieke overwinning ons door het opheffen van ongerechtvaardigde achteruitzetting ook finantiëel brengt. Ook reeds hierom moeten we ruim en mild offeren, wijl de Linkschen geld krijgen uit het buitenland (met het oog op het tarief) en van Chineezen en Mohammedanen, zoodat de strijd voor ons al heel ongelijk is«. De N. Rott. Cour. vraagt naar aanleiding van die woorden van dr. A. Kuyper of men niet verplicht wordt de herinnering aan de zaak Mathilde Westmeijer te verlevendigen op die manier. Men vergete niet, dat de vrijwillige giften, na. Hij toonde zoo duidelijk berouw, dat zy weer haar vroegere onverschillige matheid kou voorwenden. „Het spijt mij, dat n my niet toestaat om u te helpen bekende hy eindelijk. „Mij helpen riep ze uit. „De eenige manier om my te helpen, is er achter te komen wie de dief is. Ik meen te mogen veronderstellen, dat myn man n daarvoor alleen hier heeft laten komen." Zy was blijven staan zy leek hem nu zoo iets onwezenlijks, zoo iets bovenaardsch maar hij vergeleek haar met een meesterstuk, dat in een ongunstig licht hing. Hjj stond haar gezicht te beschouwen, zoo als hij een doek zou hebben bekeken, waarop een Vandalenband een paar ontwijdende kras sen had gemaakt. .Maar uw man zou van idee kuunen veran deren", meende de detective. Het deed hem pijn, dat zy nu niet langer haar afkeer voor hem kon verbergen. „Hij is even verlangend als ik, dat de sluier van dit geheim wordt gelicht", was het antwoord en haBr oogen fonkelden van verontwaardiging. Weidler draaide zyn hoed rond. „Dan moeten we maar zien, wat we doen kunnen", zeide hy nadenkend, terwijl hij in gedachten naar de deur liep. Hy aarzelde en scheen op het punt om iets te zeggen toen die verschillende personen aan de strijdkas der vrijzinnigen doen toekomen en die tot den laatsten cent kunnen verantwoord worden, iets heel anders betreft dan de elf duizend gulden voor de anti-rev. partijkas in de bekende ge ruchtmakende affaire. Wij hebben meer dan eens er op gewezen, dat door de vele Bijzondere schooltjes de scholen zóó klein worden dat een goede klassen- verdeeling niet meer mogelijk is en dus één onderwijzer soms 3, ja 6 leerjaren voor zijn rekening krijgt. Die versnippering is voor het onderwijs in hooge mate schadelijk. Gelukkig begint men dat ook van clericale zijde in te zien. De Christ.-Hist. Nederlander zegt »Ongetwijfeld ligt in (die menigvuldige Bijz. scholen) een gevaar voor de ge zonde ontwikkeling van ons volksonder wijs*. Toch werkt ook De Nederlander trouw mee tot verdere splitsing. De Bijz. scholen moeten geheel door het Rijk betaald worden en lukt dit streven, dan krijgen we eerstdaags niet alleen Roomsche, Hervormde, Orthodoxe, Gereformeerde, maar ook Moderne Liberale, Groningsche, Luthersche, Doopsgezinde, Re- monstrantsche, Israëlitische, Socialistische, Anarchistische, en de hemel weet, welke andere scholen i De clericalen loopen met open oogen den afgrond tegen. Amerika is jaren lang het land van protectie geweest. In geen land ter wereld werden zulke hooge invoerrechten geheven als daar. Thans is er een wetsvoorstel ingediend, waarbij de rechten over 't geheel met de helft verlaagd worden. Dat beteekent voor de Schatkist een verlies van 200 millioen gulden. Maar dit verlies hoopt men vergoed te krijgen door een inkomstenbelasting. Dat is inderdaad de juiste weg. Een Tariefwet belast de levensbehoeften, liep by weer door, onhandig on met een vuur- roode kleur. - 'a Avonds, toen de Danaeitha in hun landaulette naar huis reden, terwijl de droeve wyzen nit „La Bohème" nog in hnn ooren klonken, hadden zij elkaar Diets te zeggen. En niet voordat hij een zucht hoorde van het vrouwtje naast hem, dat moe tegen hem aanleunde, sloeg Dunseitb een arm om haar heen en trok het figuurtje in haar hermelyoen mantel dichter naar zich toe. Ze zuchtte weer, toen ze daar lag, en het schoot hem opeens te binnen, dat zy in het geheel niet van „La Bohème" genoten had. „Moe, lieveken vroeg hij, haar by het troetelnaampje noemend, dat haar altijd eenig antwoord deed geven. „Ja, Willy!" zeide ze, zonder zich naar hem toe te keeren. „En nog altijd zoo somber gestemd vroeg hjj, terwyl hij zjjn arm nog wat vaster om haar heen sloeg. Zij antwoordde niet dadelijk. „Ik dacht over dat collier en dien detec tive", vertelde ze eindelijk. „Detective vroeg hij. „Ja, over dien Weidler." „En hielp hij. „Zulke menschen doen me altjjd aan fretten denken Ik denk, dat bet door hnn werk komtdat maakt dat ze op zulke valsche beesten gaan gelijken, zonder gevoel voor wat DOOK

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1