KLOOSTERBALSEM 5 Sancta Paulo, Hej. W. VAN DIJK, Verloskundige, Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. CORRESPONDENTIE. I IfltJEZQHDEH STUK&EIL Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Verhuisd Arroud Dsements-Rechtbank te Middel borg Treurig. DAGEN. Voorm. Nam, Zaterdag 26 April 4.59 5.22 Zondag 27 5.47 6.17 Maandag 28 6.50 7.30 Dinsdag 29 8.16 9.3 Woensdag 30 9.47 10.25 Donderdag 1 Mei 10.56 11.22 Vrjjdag 2 11.44 Noordstraat 2O, Iedere lijder weet welk een folterende pijn aambeien kunnen veroorzaken. Weet een ieder echter ook, dat de gezegende KLOOSTERBALSEM het eenige middel is, dat niet alleen onmiddellijk verzachting brengt, maar tevens volkomen en af- doend geneest. lijk nut, dat onze instelling kan afwerpen het spaargeld kan voor een groot deel in de plaats zelf blijven, waar het ten goede komen kan voor Tuingrondverhuring, voor 't ver schaffen *an voorschotten, in den vorm van hypotheken, aan zulke inleggers, die eene woning willen bouwen, maar niet genoeg geld bezitten ook voor veehouders, die eene koe verliezen en die met eene kleine leening weer op de been te helpen zijnevenzoo voor voorschotten aan gepensionneerden, enz. Door ondervinding geleerd, heeft het Nut maatregelen genomen voor deugdelijke controle en inspectie. Er is een Waarborgfonds gesticht en een accounstausdienst ingesteld; de belegging geeft de meest mogelijke zekerneid. Voor Ter Neuzen is de stichtingsvorm ge- wenscht de instelling dient geheel zelfstandig te zijn, zoodat ze niet staat of valt met het Nutsdepartement. Toch blijft er een band be staan, omd it de bestuurders, volgens de Statuten benoemd worden door de Nutsleden, op aanbe veling van het bestuur, in overleg met het bestuur der bank zelf. Ook financieel kan er een band zjjn, want wanneer eene voldoende reserve gevormd is, maar dan ook alleen, vooral niet vroeger mag het Departement een deel van de winst besteden voor nuttige instellingen, welke evenzeer ten goede moeten komen aan dezelfde kringen van menschen, waaruit de inleggers zijn. Een derde band is deze, dat voor statutenwijziging de Afdeeling een woordje heeft mee te spreken. Moet eene stichting opgericht worden door een natuurlijk of een reehtpersoon, dan moet er eenig kapitaal bestemd worden als stichtingskapitaal dit bedrag behoeft niet groot te zijn, f 100 is voldoende voor het begiu. Daarnaast kan men hebben een aandeelen kapitaal als waarborg van b. v. f 1000, in aandeelen van f 25 of f 50. Noodig is, dat rechtspersoonlijkheid wordt aangevraagd aangegeven wordt, hoe men daar bij te handelen heeft. Eenige practische wenken worden gegeven over den aard en de wijze van belegging der in bewaring komende gelden, verder over de bewaring zelf, over werkzaamheden der be stuurders en die van een nader in te stellen commissie. Eene zeer uitgebreide, ingewikkeld schijnen de, maar in den grond toch eenvoudige en gemakkelijk te begrijpen administratie wordt door den spreker aan de aanwezigen vertoond in verschillende modellen van boeken, lijsten en kaarten, bij welk stelsel controle op ieder gewenscht oogeublijk mogelijk is en volstrekt niet moeilijk om uit te voeren. Van Commissarissen der inrichting wordt nogal veel ijver en toewijding gevraagd, maar evenals overal mag ook hier verwacht worden, dat de noodige personen te vinden zijn om den arbeid geheel belangeloos te verrichten. Dat zal vooral in 't begin zeer noodig zijn, bjj uitbreiding der werkzaamheden en bloei der spaarbank kan het Departement beslissen wat er dan gebeuren moet. Het is niet weldoenlijk alle bijzonderheden te melden, die in de vergadering nog besproken zijn, voor een deel ook naar aanleiding van vragen of opmerkingen zeker is het, dat de heer Hamelberg het warme woord van dank verdiende hem door den Voorzitter toegebracht. Door zijn optreden is de oprichting dei- spaarbank denkelijk nog maar eene kwestie van enkele weken. Te Zutfen slaagde gisteren voor het examen voor onderwijzer de heer D. P. Rommel van Ter Neuzen. Zaam»lag. Bij de op 22 dezer gehouden aanbesteding ten gemeentehuize voor de onder houdswerken ea vernieuwingen aan de ge meentegebouwen e.a. gedurende het jaar 1913 werd als volgt ingeschreven1ste perceel metselwerk W. Galle f 595, A. van de Velde f 605, J. van de Velde f 610, J. H. Houg f 610, H. P. Lensen f 623, L. de Visser f 650, 2de perceel timmerwerk A. D. Kaijser f 190, Kr. Dieleman f 195, Gebrs. Stoffels f 210, J. Wisse f 216, D. Galle f 223, C. H. H. Wisse f 226, J. C. Kaijser f 230, 3de perceel schilderwerk C. Kaijser f 230, D. Riemens f 245, F. C. Wisse f248,50, en H. Wisse f254. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Bij besluit van Heereu Gedeputeerde Staten d d. 18 April 1913 nummer 203/4 zijn voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap de ingeschrevenen A. P. van Sweeden en F A. den Doelder beiden voor de lichting 1914. zooals u zelf de moeite genomen lobt te weten te komen P' Goed. maar het waren toch mjjn eigeü diamaoten giug ze voort. „Er is iets, dat ik nog niet zeggen kan niet weet", hield hg vol. „Nu, ik ook niet-, zeido zjj met een lachje, dat wat minachtend klonk. (Wordt vervolgd). De minister van binnenlandsche zaken heeft de eventueel noodige stemming voor de a s. Kamerverkiezingen bepaald op Dinsdag 17 Juni en de herstemming op Woensdag 25 Juni. De heer J. Becu te Groede is met 66 van de 101 stemmen benoemd tot water bouwkundig ambtenaar van het waterschap Cadzand. Zondag 27 April 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. A. Tim merman. Sluiskil. Yoorm. 9 u., Ds. E. Raams van Hoek. Halst. Yoorm. 9u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u. en natn. 2 u Ds. J. E. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5'/s u., Ds. J. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/, u Leeskerk. Lokaal ,.Eben-Ha'ézer" (Kerklioflaan Ter Neuzen. Nam. 5u., Evangelisatie. Donderdag 1 Jlei. (Hemelvaartsdag). HERVORMDE KERK. Ter Neuion. Yoorm. 9 u. on nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. GKREF. KERK. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 April de volgende vonnissen uitgesproken P. B., oud 18 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot t 3 9uete of 3 dageu hechtenis. (Etsch f 10 of 10 dager, hecht. J. A. L., oud 25 j., werkman te Hoek, is wrgens tuishaudeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, mot toewijzing der ci> iele vor dering lot een bedrag van i 33,90. (Eisch 14 dagen gevangenisstraf). J. V,, oud 59 j., brigadier der rijksveld wacht te Vlissingen, beklaagd van valscheid in ge schrifte, is vr jjgesproken. (Eisch gevangenis straf). Door bovengenoemde rechtbank is de ge vangenhouding van W. J. M., oud 26 j,. ge boren te Amsterdam, wonende te Sluis, gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van doodslag gepleegd in N.-Amerika met 30 dagen vetlengd. Wij lezen in Amh. Dagblad Maandagmiddag beett zich te B edevoort en droevige geschiedeuis afgespeeld. Een ziek bedlegerig meisj», dat. reeds een 15-tal jaren aan deze ziekte lijdende is, en door het R.-K. armbestuur werd onderhouden, maar wegens een verschil met den pastoor van die hulp werd verstoken, is reeds geruimen lijd geheel belangeloos door haar kostbaas ond r- houden. Wijl deze zelf maar fakrieksai beider is en zjjn loon voor zijn eigen gezin noodig heeft, klopte hij aan bij bet gemeentebestuur. Dd burgemeester beeft deze zaak ter sprake gebracht, docb is van oordeel, dat het R.-K. armbestuur zedelijk verplicht is voor het meisje te zorgen. Het meisje is nu door den fabrieks arbeider uit haar woning gezet en onder toeloop van een groots menigte nieuwsgierigen door de politie na„r het arrestantenhok ge bracht, waar de burgemeester voor haar zorgt. Een meisje vermist. Te Laag-Sueven wordt de 11-jarige Aaltje van Z-ist, een meisje dat niet geheel normaal is, sedert Woensdag vermist. De bosschen zijn afgezocht door een 40-tal maureri. Ook is een politiehond ontboden. Het dier vond blijkbaar het eerste spoor, liep onatgebroken meer dan een uur door de bosschen, maar raakte toen het spoor bijster. Een tweede politiehond keelt eveneens de bosschen door zocht, echter zonder eenig spoor te vinden. Gedood door een vliegtuig. Te Easthurch is een zee-otficier-vlieger met name Berne door een vliegtuig gedood. Hij stond te praten met een auder zee-otficier, die in een vliegtuig zat. Plotseling zette zich, door een ot andere oorzaak, de motor in be weging. Berne werd door een vleugel voor- overgeworpen en een schroefblad traf beide beenen. Van een been werd de voet afgemaaid het audere werd ook zwaargewond. Spoedig bezweek hij. Kindermoord. Onlangs verscheen een werk >Das Pfarr- haus am Schutzberg«, waarin mevr. Ochler - Hejrnerdinger o.a. wees op de afschuwelijke gawoonte onder de Chineesche vrouwen, om hair kiud, wanneer dit het ongeluk heeft een meisje te zijn, terwijl een zoon gewenscht werd, om bet leven te brengen. Uit Kiangsi schrijft men nu aan de Osta- siatjsche Llojjd, dat, ondanks de door de Chi neesche republikeio8che regeering uitgevaar digde verbodsbepalingen, nog steeds tal van pasgeboren meisjes uit den weg worden ge mijnd. »De arme wezentjes worden meestal in het water geworpen, doch somswijlen ook door de hujelooze ouders in de bergen, aan de wilde dieren ten prooi, achtergelaten. Toen ik in het najaar van 1912 met mijn man de Tsoeng- Veopvoer, zagen wij in de rivier vele bosjes st. oi) drijven, die de lijkjes van pasgeboren meisjes bevatten.* De hoogere, Chineesche beschaving Wegens plaatsgebrek moesten eenige adver- tenWen tot een volgend nummer blijven liggen, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Zaamslag, 25 April 1913. t Mijnheer de Redacteur Mag ik s. v. p. een plaatsje voor onderstaande regelen, bij voorbaat mijn dank. Gelezen hebbende het verslag van den Gemeenteraad van Zaamslag, gevoel ik mij veellicht als ingezetene op te komen tegen de uitdrukkingen van onzen Burgervader, in dievergadering gesproken. De goeie man schijnt zijn eigeu kindertjes niet te kenneD en schijnt al zéér min over ons te denken, want woorden als „ze snappen toch niet waar het om gaatgetuigen wel, dat het met Zaamslags bevolking treurig is gesteld en dat de ge schiedenis des Vaderlands bij ons niet hoog staat. Ik dacht altijd dat Zaamslags bevolking veej, ja zeer veel gevoelde voor alles wat ons land betreit en wat ons zeer geliefd vorsten huis aangaat maar zijn Edelbaarachtige (die zeker tot het slimme V4 gedeelte der bevolking behoort), zal het wel beter weten. Zou nu die domheid van ons voortkomen omdat er zoo allemachtig veel schooltjes in Zaamslag zijn Men zou zoo denken, bij ons kunnen géén menschen meer zijn die niet snappendat 191l3 een jaar is om wel degelijk leest te vieren. Was ik vader over de Zaamslagers (Jan lichte ik een Cursus op om de bevolking op .- de hoogte te brengen van Nêerlands Ge schiedenis, want het is toch erg beschamend alsf.men zijn eigen kindertjes voor zoo oliedom mojt uitschelden. Of kan onze Burgervader ons niet allen raadslid maken, dan zouden we wel slim worden denk ik ^ls men het verslag zoo nagaat zou men wel zeggen, dat er onder de raadsleden ook van het 8/4 gedeelte zijn en zeer velen zelfs, want anders .hadden ze stellig en zeker toch opgekomen legen zulke onzinnige praat. Doch de vroede vaderen zwegen als moffen, ze schijnen voor Nêerlands Onafhankelijkheid niets te gevoelen. Onze wethouder de Rujjter (ook zeker iemand van het slimme 1/i gedeelte) overtrof zich zelf door Zaamslag en Middelburg, bij elkaar te halen. De hoofdstad van Zeeland gaan vergelijken bij een volgens onzen Edel baarachtige Burgemeester domme plattelands gemeente och, dut gaat toch niet. Neen, wethoudertje, blijf maar in eigen kriDg en kijk naar Axel en Ter NeuzeD, daar toonen de raadsleden andere mannen te zijn. Dat Zaamslag achterlijk is, dat is waar, dat ge tuigt het weren van het vreemdelingverkeer, vooral op Zondag (misschien is het ook weer slimmigheid van een gedeelte der ingezetenen in hun brood te tasten en velen van hun vrijheid te herooven). Ook met de poaterij- regeling is het treurig gesteld, verbinding aan spoor ot tram hebben we niet, doch dit alles is zeker de schuld van het */t domme ge deelte der bevolking? Ik geloof het echter niet, en vatten onze vroede vaderen de Koe eens bij de hoorns, waarlijk wij zoudeD veel vooruit zyn. Ik hoop nu maar, dat spoedig eenige inge zetenen een oproeping doen voor het vormen van een feest-comité, dan zal het onze goede beste Burgervader (die men eenige ondoor dachte uitdrukkingen, een mensch moet alles leeren niet ten kwade mag duiden) wel blijken, dat er menschen zijn die leest willen vieren in Zaamslag en ons Vorstenhuis op hoogen prijs stellen. Een ingezetene, die wel snapt waarvoor feest moet worden gevierd. van Noordstraat 94 naar p.a. den heer VAN EIJSDEN. AAMBEIEN. I Aambeien is een van de vreeselijkste ziekten, die bet menschdom kent. Zóó vreeseljjk kunnen de pynen worden, dat de lijder aan aambeien dikwijls de lakens van zijn bed verscheurd. In sommige gevallen is de bloeding zoo sterk, dat zij ernstig gevaar opleveren kan. De KLOOSTERBALSEM, KLOOSTER SANCTA PAULO, is het eenige middel dat aambeien (in- en uitwendige ot bloedende) af- -doend geneest. Wacht niet tot het te laat is, tot een twijfelachtige operatie noodig is om U te ge rezen. Koop daarom nog heden een pot Klooster- balsem en ge zult versteld staan over de genezende en weldadige werking. Wascht de deelen met lauw water en wendt regelmatig den Kloosterbalsem aan. j De pijn zal verdwijoen de ontsteking zal verzachten en ge zult rust, genezing en gemak bekomen. De geneest onvoorwaardelijk aambeien, rheumatiek en alle rheumatische aan doeningen, spit in den rug, spierverrekkingen, stramheid, wonden van allerlei aard, winterhanden en -voeten, en huidaandoeningen. Prys per pot van 20 gram 35 ceDt, van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1.20 en van 250 gradi f2.50. Eiscbt ROODEN BAND met hand- teekening v. d. Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en de meeste Apothekers, en te Ter Neuzen bij A. V AN OVERBEEKE- Leunxs Axel, J. H. v. DIXHOORN eu L. B. A. ROLFF Lz.Hulst, F. L. VERWILGHEN—v. d. Hooft; Zaam slag, D. RIEMENS - Jansen. wor-aW

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3