"uit onze omgeving. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. aanvaller bevond, maar die niet tot hem in betrekking schijnt te staan, een derde man, die in de Alcalastraat liep met een revolver in de hand en die weigerde op de hem ge stelde vragen te antwoorden en een vrouw, over wie geen bijzonderheden te verkrijgen zijn. De dader verklaarde, dat toen hij den Koning zag voorbijrijden, het booze denkbeeld om hem te dooden in hem was opgekomen. Daar hij een revolver in den zak had, greep hij die en door een onweerstaanbare macht gedieven had hij geschoten. De Koning keerde te 1.45 zonder verder incident in het paleis terug, herhaaldelijk luide toegejuicht door de menigte. Het paard van den Koning is aan de borst gewond. De politie heeft bij den dader van den aanslag op den koning dezen brief gevonden, aan de vrouw van den dader gericht »Gü zijt de moreele schuldige van den aanslag, want zoo gij mij gezonden hadt, wat ik u gevraagd heb, zou ik den aanslag niet hebben bedreven. Als gij dezen brief ontvangt, zal de aanslag reeds gepleegd zijn.* De dader werd tweemalen ondervraagd, maar bepaalde zich tot de verklaring, dat hij alleen, dus zonder medeplichtigen, gehandeld had en gedreven was door redenen, die hij weigert mede te deelen. Tot nog toe heeft Sanchez zijn kalmte geen oogenblik verloren. Zaterdag werd alhier in de voormalige opzichterswoning door den kapitein eerstaan- wezend-ingenieur der genie te Bergen op Zoom, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog aanbesteed het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk (raming 3988). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. Verschelling voor f 4500, H. Kaijser voor 4488, J. P. de Vos voor f 4440 en F. C. Hcrrebout voor 4368. De nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft ons een verrassing bereid, waarin de maand April zeer dikwijls ons laat profiteeren. Bij het ontwaken Zaterdagmorgen lag alles onder de sneeuw bedolven. Een sneeuwstorm die 's nachts woedde had ons dat koopje ge leverd maar bovendien waren de daken, boomen en telefoonpalen er de dupe van. De laatste vooral werden over de landwegen en spoorlijnen met massa tegen den grond geworpen. Ontelbaar waren de telefoondraden die als verwarde netten bij de palen neerhingen. Het gevolg daarvan was, dat het telefoon- en telegraafverkeer voor een deel was gestremd. Men is gelukkig dadelijk begonnen met het herstellen, maar het zal nog wel eenige tijd duren voor dat alles weer in orde is gebracht. Maandag waren een paar kooplui, die er hun werk van maken om manufacturen en antiek te verhandelen ook te Hulst aan 't werk geweest. Ze hadden aldaar porcelein verhandeld, voor gevende dat het antiek was en door hen was geruild bij plattelands bewoners voor manu facturen. Het bleek evenwel dat het goed weinig of geen waarde had, maar door hen aan hooge prijzen was verhandeld. Op verzoek van de brigade marechaussee te Hulst werd het tweetal, genaamd A. van D en P. L uit Rotterdam, door de gemeente politie alhier gearresteerd. Gisterenavond zijn zij onder politiegeleide naar H ulst gebracht ter confrontatie om daarna ter beschikking van de officier van'Justitie te worden gesteld. Zaamslag. Op de voordracht ter benoeming tot hoofd der school te Othene komen voor no. 1, G. F. H. Luwema, onderwijzer te Hansweert, no. 2, J. C. P. Jansen Verplanke, onderwijzer te Middelburg, no. 3, P. Franke, onderwijzer te Utrecht. Zaterdagavond ten 6 ure zal het muziek- drietjes. En de meid, van wie u spreekt, was ziek van de henpjicht. Zo lag al in bed vóór de diamanten weggesloten waren en ze lag er nog in, toen de diefstal ontdekt werd." Jawel, maar 's nachts „Toen is ze niet bjj de brandkast geweest, dat weet ik 1" „Hoe zoo?" »Omdat ik haar ken ik ken haar ka rakter. Ik zou alles wat ik bezit aan haar kunnen toevertrouwen en dat weet ze „Dan kunoen we Lucy Braley we! uitscha kelen „Als we tenminste geen t(jd willen verlie zen". Ze kon onmogelhk een tintje minachting uit baar toon houden. Zij had niet veel idee van dien speurder voor haar. (Wordt vervolgd). gezelschap »De Volharding* alhier op de tribune een concert geven. Op Dinsdag den 22sten April a.s., des namiddags 1 uur, zal eene openbare Raadsvergadering worden gehouden. Op de agenda komt o.m. voor Banoeming Hoofd der school te Othene. Benoeming leden van de stembureaus. Het aantal ingeschrevenen voor de brand weer lichting 1913 bedraagt 12. Axel, 15 April. De gemeenteraad hi^ld heden een openbare vergadering, waarin alle leden aanwezig waren, behalve de heer P Dekker. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van Jacs. Brakman om voor zijn woning een arduinen stoep te mogen leggen. Zonder hoofd. st. wordt voldaan aan het verzoek van de Wed. Van Rumste, om de vergoeding voor het schoonmaken van de Openbare School, te verhoogen met 50, en alzoo te brengen op 260, Naar aanleiding van het verzoek van de commissie tot regeling van de onafhankelijk heidsfeesten te Axel om op kosten van 'de gemeente, bij de feesten, het marktpleirv'te versieren en te illumineeren, wordt besloten dit niet door de gemeente te laten verrichten, maar aan de commissie daarvoor een subsidie te verleenen van f 250, Dit voorstel werd aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren De Feijter, Smies en Dekker. Daarna werd in besloten, vergadering be handeld het kohier van den Hoofd. Omslag voor 1913, waarna de vergadering werd ge sloten. Axel. De vergadering in het Vergader lokaal alhier, waar Zaterdagnamiddag Mr. P. Dieleman sprak, was matig bezocht. Eep 70 tal personen waren aanwezig. Spreker behandelde achtereenvolgens na in het algemeen de beteekenis van eene Grond wetsherziening uiteen gezette hebben de kwestie van het Openbaar Onderwijs, het Algemeen Kiesrecht, de Staatspensioneering, de Tarief- wet, bij al welke zaken hij het coalitiestand- punt bleek te deelen. Bij het onderwijs wenschte hij algeheele gelijkstelling en voegde erbij »onder de noodige waarborgen Hij was voor het huismanskiesrecht en tegen het algemeen kiesrecht, maar meende dat wie nu kiezer was, het bij invoering van het huismanskiesrecht toch zou blijven, omdat men rechts nimmer tornde aan eens verkregen rechten.* Bij de Tariefwet stelde hij het fiscaal, maar ook het onbeschermend karakter in het licht. De heer A. de Pauw stelde de vraag, waarom geen debat toegelaten was, waarop de Voorzitter antwoordde, dat de Algemeene Vergadering dit niet gewenscht achtte. Daarop stelde een geestverwant van den spreker, Ds. Bruins uit Axel een 4 tal vragen, die met de toelichting daarbij wel aan een debat deden denken. Hij vroeg, of zoo links won, de onderwijs subsidie's niet zouden afgenomen worden, of bij Staatspensioneering nu werkelijk geen enkele maatstaf gold, vroeg naar de beteekenis van het amendement Duijs en bleek in de war over een uitroep van een der hoorders, wat evenwel in vriendschappelijken geest werd opgelost. Tenslotte stelde hij de vraag of voor spreker nog ernstige bezwaren bestonden tegen het aannemen zijner candidatuur. De spreker beantwoordde deze vragen en deelde mede, dat de bezwaren zoo goed als overwonnen waren. Hij was geërgerd, dat in een blad, dat niet van zijne richting was, er een verkiezingstruc in werd gezien. Binnen 2 of 3 dagen zou hij aan de centrale besturen der kiesvereenigingen, die hem ge- candideerd hadden, de aanneming berichten/ Dit antwoord kwam niet onverwacht, waar spreker op het eind zijner rede zich had voorgesteld als bekend in deze streek »van de blonde duinen van Cadzand tot de vette polders van Kieldrecht.* Volgens »de Belastingambtenaar* zijn den 11 dezer verplaatst de kommiezen 3e kl. L. Koning naar St. Jansteen en E. G. Kok en J. Nieland naar IJzendijke. In de Zaterdagmiddag te Groede ge houden gemeenteraadszitting werd, aldus schrijft men aan de Midd. Ct., na 2 vrije stemmingen en een herstemming met 3 tegen 1 stem benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Kruisdijk mej. Mennes te Vlissingen, no. 2 van de voordracht tegen 1 stem op mej. Van de Veer aldaar. Drie raads leden onthielden zich van stemming omdat tusschen de oproeping ter vergadering en de stemming slechts 2 dagen waren en zij geen gelegenheid hadden gehad zich omtrent de personen op de voordracht voldoende op de hoogte te stellen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1912 werd vastgesteld met een batig slot van 128.915. Men deelt aan de VI. Crt. mede, dat de heer J. Erasmus, lid der Provinciale Staten voor het district Sluis heeft te kennen ge geven, dat hij bij zijn aftreding niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Naar wij vernemen, heeft ook de heer H. G. Hammacher te kennen gegeven, voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. In het kiesdistrict Sluis komen, daar de heer G. A. Vorsterman van Oyen ook bedankt heeft, alzoo drie vacatures. Door Gedeputeerde Staten zijn in den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting in Zeeland herbenoemd als lid de heer J. H. C. Heyse te Middelburg en als plaatsver vangende leden de heeren J. W. Wagtho te Tholen en A. Moerdijk te Zuiddorpe. Te Middelburg slaagden voor de acte lager onderwijs de damesM. M. Boone, E. M. Risseeuw, C. P. de Die, allen te Oostburg; C. Versprille, Aardenburg; J. C. de Klerk, Cadzand S. S. Salomé, Zuidzande. Zitting van 11 April 1913. Veroordeeld zijn: J. K., koopman, zwervende, ter zake van aan het bevoegd gezag eenvalschen naam opgeven, tot eene boete van 10, subsidiair 6 dagen hechtenis. P. d. W., arbeider te Axel, ter zake van straat schenderij, tot eene boete van 3, subs. 1 week tuchtschool. I. H., schipper op de Karl Schroers te Rotterdam, ter zake van overtreding van het Kanaalreglement tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. J. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van schelpdieren rapen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. C. L., timmerman te Sluiskil,*ter zake van overtreding der Wapenwet, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling van den boksbeugel. M. P., leurster te Philippine, tor zake van over treding der Trekhondenwet, tot eone boete van '2, subs. 2 dagen hecht. J. B., voermansknecht te Philippine, ter zake van het verkoopen van ongekeurde visch, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 week tuchtschool. A. J. S., schoenmaker te Ter Neuzen, ter zake van loopen over een anders grond, zonder recht, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. C. D. en J. D. te Ter Neuzen, J. C D. te Hoek, voermansknechten, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht voor elke boete. C. M., zwervende, zonder beroep, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van 10, subs. 3 dagen hecht. L. H. v. d. A., leurder te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. C. L., timmerman te Sluiskil, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. J. C. V., werkman te Axel; H. W., koopman te Selzaete en P. d K., schippersknecht te Ossenisse, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. d. K., knecht te Zaamslag, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool A. d. K., commissionair; J- O., werkman; J. d. B., knecht te Driewegen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. G. G., winkelier te Axel; I. L, monteur te Sas van Gent; J. W., slager te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van ƒ2, subs. 2 dagen hecht. J. A. d. Karbeidster te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. P. v. L., commissionair te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 3^subs 3 dagen hecht. P. v. L., commissionair te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. Vrijgesproken H. P. S. en D. G., visscheis, wonende te Zaamslag en Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Visscherjjwet. Avonturiers. Sedert Maandag werd uit de ouderljjke woning op den tloningerdyk, te Rotterdam vermist de 17-jarige losse werkman H. N. De jongen was er vandoor gegaan met f 400 van zijn ouders. Met hem verdwenen uit de oudeHijke woningen aan den Honingerdjjk en Nesserdijk de 18- jarige N. N. en de 19-jarige J. B. Zondag werd bekend, dat dit drietal zich ophield in de Oude Plantagehet plantsoen werd om singeld, en de laatstgenoemde jongens werden gegrepen. H. N. ontkwam per tram. Een agent van politie achtervolgde hem per fiets en kon hem bij de Oostpoort inhalen en aanhouden. Hij was nog in het bezit van ongeveer f 200. De drie jongens hadden allen een geladen revolver bij zich. Diefstal van zilver. By de familie Spijer in de Joh. Verhulst- straat 168 te Amsterdam is, naar de »Tel* meldt, een hoeveelheid zilver voor een waarde van 1000 gestolen. De diefstal moet gepleegd zijn tijdens afwezigheid der bewoners. Wy kunnen hieraan toevoegen, dat een ge deelte van het gestolen zilver reeds in beslag is genomen. Een man kwam gisteravond namelyk by een juwelier in de Nes eenig zilver verkoopen. Juist kwamen een paar rechercheurs binnen, die den man aanhielden, 't Bleek, dat de man ook den vorigen dag reeds eenige zilveren serviezen enz. aan dezen juwelier verkocht had. Ook deze waren afkomstig van den diefstal in de Verhulststraat. De man is naar het bureau-Overtoom ge bracht. Donker Amsterdam. De vorige week is een vrouw uit de le Jan SteeLstraat te Amsterdam gearresteerd wegens het in haar woning gelegenheid geven tot het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige meisjes. Wjj vernemen thans, dat dezer dagen ook de moeder van deze meisjes is aangehouden, omdat zij uit een hu ander voordeel trok. Zy is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Auto-ougeluk. Een ernstig auto-ongeluk vond Zondagmiddag op het Museumplein te Amsterdam plaats. Twee meisjes van 9 en 8 jaar, de dochterjes van den brandwacht Middelkoop, wilden de straat tus schen IJsclub en Musenm oversteken in de richting van de Hobbemastraat. Of het twee tal minder goed heeft opgelet, of dat ze speel- deD, is niet bekend, doch plotseling kwamen beiden onder een auto, welke niet bovenmate snel reed. De auto had juist eenige menschen ergens gebracht en moest later weer terugkomen; bard rijden was dus niet noodzakelijk. Toen men de meisjes onder de auto vandaan had gehaald, bleek het oudste zoo ernstig ge wond te zyn, dat het zeer spoedig overleed. Het andere meisje was licht gewond en werd ter verpleging in het Wilhelmir.a-Gasthuis overgebracht. Een boertje aan de hemelpoort. Onder dit opschrift schrijft H. Kiimpfer in de Nieuwe Limburger Koerier (een goed Roomsch blad) Een arm, vroom boertje was gestorven en kwam aan de poort des Hemels. Even vóór hem kwam ook een rijke, deftige heer en hoopte ook binnen gelaten te worden, daar hjj steeds rechtschapen en godvruchtig geweest en veel aan de armen had gegeven. Daarop kwam de H. Petrus met den sleutel, opende de poort, en liet den voornamen heer binnen. Het scheen, dat hij het boertje niet eens bemerkt had, want hij liet hem staan en sloot de poort weer dicht. Toen hoorde het boertje duidelyk. hoe binnen gezongen en gejubeld werd door een koor van engelen. Nadat eindelijk alles stil was geworden, klopte het boertje. D» H. Petrus kwam, opende de poort en liet hem gaarne binnen. Nu dacht het boertje, dat er ook gezongen en gejubeld zou worden in den Hemel. Maar bittere teleur stelling. Alles bleef stil! Wel werd hy met liefde ontvangen, en de engelen kwamen hem met vreugde tegemoet, maar gezongen werd er er niet. Daarop vroeg het boertje den H. Petrus, waarom men voor hem niet zong en jubelde als bij den rijken heer. »Het schijnt,* sprak hij, »in den Hemel gaat 't al even partijdig als op aarde.* »Neen, waarachtig niet zei de H. Petrus. »Ge zult in den Hemel alle geneugten smaken, evenals die rijke heer en nog eerder meer dan minder, omdat gij op aarde arm waait en nood hebt geleden. Maar zie, van zoo'n arm boertje als gy, komen er iedsren dag in den Hemel, van zoo'n ryke heeren komt er slechts ieder jubeljaar één binnen Daarom is er uitbundige vreugde, wanneer weer zoo iemand zyn ziel gered heeft*. Het is wel overbodig hieraan toe te voegen, dat de rijke heer in kwestie geen lezer van ons blad was, zegt de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Wie zulk een katechismus volgt, kan moeilyk bij den II. Petrus in aanmerking komen. De daad van een waanzinnige. Omtrent de bloedige gebeurtenissen, die Zaterdagmiddag op de buitenplaats >SchooneD- berg«, aan den weg van Driehuis naar Velsen, hebben plaats gehad, vinden wy het volgende verhaald in de »Maandag Couiant* Op het landgoed woont de familie De Vries, bestaande uit twee broeders en een zuster. De joDgste der broeders, de ongeveer 30-jarige W. de Vries, is een zenuwpatiënt, die reeds vroeger in het sanatorium, aan den Badhuisweg, te Scheveningen, verpleegd werd, maar den ge- heeleu winter op sSchoonenberg* heeft ver toefd. Evenwel, zyn overbrenging naar Scheve ningen bleek noodzakelijk, waarom dr. Bolten met twee verplege'rs uit het gesticht zou komen, om den heer De V. in aen auto naar Scheve ningen over te brengen. Toen zij in gezelschap van den broeder van den heer De Vries van het station Driehuis aankwamen, was de patiënt afwezig. Een minuut of tien lartër kwam hij thuis, op de fiets, naar men zei, van het golfterrein. Hy deed toen geheel normaal. Nadat hij zijn fiets had weggezet, ging by door de achterdeur de villa binnen. Daar vond hij z n broer met den dokter en de verplegers, die hem wilden over reden mee te gaan.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2