Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jac.Welleman enjlir.R.deMuralt ONTDEKT. No. 2361. Woensdag 16 April 1913. 24e jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere Nu IS ADVERT ENTIEPR IJ S: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt elke.. Ho.mil»!!- «i I a t e r <1 a S IB O r g e 11 bj) den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. te SI .UISK1L. Voor eene stampvolle zaal de deur kon bij wijlen ternauwernood dicht door al het volk, dat er bij stond spraken op Zaterdag 12 April, bij dhr. Brakman te Sluiskil, de heeren Jacs. Welleman van Krabbendijke en Jhr. R. de Muralt van Zierikzee. Na eene korte inleiding door den voorzitter der Centrale Lib. Kiesvereeniging, den heer J. de Feijter Jacsz., kwam als eerste spreker de heer Welleman op. Hij begon met een woord van hulde aan dhr. Vorsterman van Oyen en febciteerde de vrijzinnigen met de keuze van hunnen candi dal, den heer De Muralt. Daarna kwam hij op zijn onderwerp: »De Landbouw en de Tariefwet* in groote lijnen, maar helder en duidelijk, toonde hij aan, dat allen, die eenig belang hebben bij den landbouw, meer nog dan eenig ander Nederlandsch burger directe schade zouden ondervinden, als het voorgestelde Tariefontwerp tot wet moest worden. Zonder in kleinigheden te vervallen, maar nu en dan met pakkende, voorbeelden, stelde hij in het licht, dat voor ons land in 't algemeen, vóór onzen landbouw in het bijzonder, een rechtsche tariefwet uit den booze is, en dat elk kiezer zich tienmaal moet bedenken, alvorens hp in Juni zijne stem op een' voorstander daarvan uitbrengt. Deze ernstige behandeling sloeg blijkbaar goed in de talrijke aanwezigen waren onver deeld aandachtig en gaven door krachtig applaus hunne instemming met de schoone rede te kennen. Na de kalme en degelijke beschouwingen van dhr. Welleman gaf dhr. De Muralt op de bekende, aangename en geestdriftige wijze, welke hem kenmerkt, zijn schoon pleidooi voor Staatspensioen. In hoofdzaak was dat hetzelfde als te Hoek en elders. In hoofdzaak, want waar de woorden zoo gemakkelijk van de lippen stroomen als bij dezen spreker, is het geen wonder, dat telkens weer nieuwe opmerkingen voor den dag komen, waardoor het gehoor geboeid wordt. Ook deze rede werd nu. en dan afgebroken door bewijzen van instemming, waarmee het gehoor aan het einde niet minder kwistig was. 4) ARTHUR STRINGER. In dit ééoe opzicht ten minste eischte zijn laag-bjj-den-grondecbe ziel het volmaakte. En toen bjj mevrouw Dunseith nog eens aanzag, moest njj wel bekennen, dat zy een buitenge woon mooie vrouw was. Haar oogen noemde hy korenbloemblauw. Heur baar, dat in dikke tressen het zuiver blanke ovaal van haar ge laat omlijstte, was te warm van kleur om goud te kunnen worden genoemd toch moest meD, als men het zag, aan goud denken, maar dan aan Indisch goud. Toch bracht het hem wel wat van zijn stuk, als hij bedacht, dat zyn werk hem zoo veel in haar nabijheid brengen zou. Juist haar bekoorlijkheid zou hem kunnen beïnvloeden, zou zyn eindoordeel iets kunnen wijzigen. Hy bemerkte met schrik al dadelijk, dat zy de macht had om ieder aan zich te hechten. Zy eisctite de liefde van hen, die haar omringden. Ze beschouwde het als haar recht, die liefde van haar man en van haar ondergeschiktenhet bewijs daarvan had hij al gehad Toch had Dhr. De Feijter sprak eenige gepaste woorden van dank aan sprekers en aan toehoorders, en vuurde de kiezers aan het gehoorde nog eens goed te overdenken en met elkaai te be spreken, om dan, in Juni hunne stem uit te brengen op den candidaat van links, dhr. De Muralt. 't Was een succesvolle avond. Jammer nog, dat er geen debat was. BELGIE. De staking. Uit Bergen (in Henegouwen) wordt aan het Hbl. bericht. Maandagnamiddag te vier uur luidde een groote demonstratie van veertig duizend arbeiders op de Place publique te Bergen de algemeene staking in. Yandervelde, Vandersmisse en Destree spraken. Er heerschte volmaakte orde. Alle openbare bedrijven loopen geregeld in Brussel en in de omstreken. De trams loopen geregeld. Een derde van de arbeiders in de groote industrie staken. In Charleroi is de staking algemeen in de kolenmijnen, op enkele zeldzame uitzonderingen na, maar de werkzaamheden tot onderhoud van de mijnen worden geregeld verricht, door de ontboden werkkrachten. In de metaalnijverheid wordt gedeeltelijk gestaakt. In de glasblazerijen is de staking nog niet begonnen. In La Louviére is de staking algemeen. In het centrale bekken is het aantal stakers 25000. Een enkele onderneming werkt met vol slagen personeel. Op de lijnen Houdeng—Roeujx en Mig- nauxBrussel zijn electrische geleidraden doorgesneden Te Luik is de staking in het meerendeel der bedrijven begonnen. In tien kolenmijnen wordt gestaakt. Op de Fabrique Nationale werken van de 3500 arbeiders 1400. Te Bergen in Henegouwen is de staking in de kolenmijnen algemeen. Hier hebben ongeveer 35000 mijnwerkers den arbeid neer gelegd. In de steengroeven staken 2000 arbeiders. zy een gecompliceerd karakter, meende hij te moeten toegeven. Die gecompliceerdheid strekte zich zelfs uit tot baar japon. Hem, den on wetende, scheen het toe, of zij wel drie ja ponnen aan had, de een over de ander, de eerste was klaarblijkelijk een glad, vierkant uitgesneden, wit satijnen kleed met een voor baan van zilverachtige kant, de tweede eeu wit chifion dingsigheidje, waarvan de zijbanen met kristallen waren versierd, en eindelijk een van zwart chifion met goud afgezet en om het middel, vanwaar het terugweek om in een sleep te eindigen, met een paarlen gesp vastgehouden. Langs het buitenst, golvend gewaad zag hjj weer belegsels van zilverkant over donkerpaars fluweel, die de overweldi gende kostbaarheid van het toilet nog ver- haogden en hem onwillekeurig toch onmisbaar toeschenen, net zooals de heele verschijning, niettegenstaande haar wonderlyd samenge raapte kleeding, toch op hem den indruk maakte van eeu volmaakt schilderij. Hy voelde het wel, in haar karakter zou hy hetzelfde contrast vinden, dezelfde overdreven eenvoud en dezelfde verrassende ingewikkeldheid van kleine bijzonderheden. De schilderij daar voor hem scheen te volmaakt om haar te naderen. Maar hij had zyn werk voor zich en hy moest dit probleem oplossen. „Hoe kan ik u helpen?" vroeg ze met haar ernstigen, gereserveerden glimlach. In de metaalnijverheid en de aardewerk- industrie is de staking algemeen. De trams loopen geregeld. Te Quiévrain zijn slechts de helft der werk lieden die in Frankrijk werken, aan den arbeid gegaan. Te Gent staken bijna alle wegwerkers. In de spinnerijen werken de meerderheid der arbeiders. In de metaalnijverheid is de staking bijna algemeen. In de cementfabrieken zijn enkele werkstakers. De sjouwerlieden werken. De staking aan de haven is verre van alge meen. Een deel der booten werkt met volle dige ploegen, een ander deel met onvolledige ploegen. Aan de scheepvaartmaatschappijen Red Star Line, Harwicb-lijn en Norddeutsche Lloyd wordt doorgewerkt. De stakingsbeweging deed zich onmiddellijk na middernacht gelden. De overheid heeft de noodige maatregelen genomen. Zoo zijn de petroleumtanks, de houthavens, de electrische centrale, de hydrau lische kranen, een deel der kaden en het station afgezet door troepen, burgerwacht en veld wachters. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. Te Doornik wordt op alle fabrieken en in richtingen doorgewerkt. In het bekken der steengroeven, der kalk ovens en de kolenbekkens staakt een deel der arbeiders. Er heerscht volkomen rust. Te Hoboken zijn 600 stakers op 8000 werklieden. Te Mechelen wordt gewoon doorgewerkt. Te Vervies, Dison en in de omgeving van Luik schat men het aantal stakers op 15,000.; in 't geheele Luiksche op 50,000. Volgens een opgave is het aantal stakers in de provincies Namen en Henegouwen 81,500 kolendelvers, 36,500 metaalbewerkers, 18,500 glasblazers, 18,270 steenhouwers, 8800 andere werklieden. Te Brussel, is de eerste daad van sabotage ontdekt in een fabriek van marokijnleer in een der voorsteden, waar drie groote machines voor het naaien van leer zijn beschadigd. Te Louviére is een telegraafdraad tusschen de stations Leval en Courcelles (in Henegouwen) doorgeknipt. „Ik wilde alleen maar het een en ander weten van die gestolen diamantenbegon by, ondanks zicbzelven onhandig en in het geheel niet op zyn gemak. „Zoo?" zeide ze met kalme verbazing. Dit een-lettergrepige antwoord scheen een zachte wenk te zijo, dat haar echtgenoot hem waarschijnlijk al alles veiteld had. Weidler begon in te zien, dat by karakters voor zich had, die hem nieuw waren, karakters even ingewikkeld en gepolijst, als de meubels om becu heen, karakters, die hem geen gelegen heid gaven snel een gevolgtrekking te maken, die zich nooit bloot gaven. Hij keerde dus koppig weer tot den diefstal terug. „Hoeveel waren die diamanten waard?" vroeg hy. „Waard?" her.haalde ze. „Ik bedoel de diamanten zelf," legde hij uit, en hij merkte, dat ze aarzelde. „Drie-en-twintig duizend dollar," was het autwoord. „Daar bent u zeker vao „Ja." Hij kon zien, dat zy zijn even twijfeleu kwalijk nam. „Hoe komt dat?" De korenbloem-blauwe oogen keken hem een paar seconden oplettend aan. „Omdat ik ze heb laten taxoereo, toen ik het zetsel niet lang geleden liet nazien. „Waarom?" vroeg hij onmiddollyk. SPANJE. Aanslag op den Koning. Uit Madrid wordt geseind aan het »Hbl.« Op het oogenblik dat de Koning van de parade terugkeerend het gebouw der Spaansche bank passeerde, werden drie schoten op hem gelost. De Koning werd niet geraakt. De aanslag had plaats onder de volgende omstandigheden. Nadat de troepen gedefileerd hadden voor den Koning, als slot van de militaire feesten aan de Avenue Castellana naar aanleiding van de beëediging der recruten, reed de Koning, gevolgd door den generalen staf naar de Alcala-straat, op den terugweg naar het paleis. Plotseling kwam iemand uit de menigte, die langs den weg geschaard was, naderde den Koning, greep met de linkerhand de teugels van het paard en haalde met de rechterhand een revolver te voorschijn, om op den Koning te schieten. Deze, den moordenaar voor zich ziende, liet zijn paard steigerendoor deze koel bloedige daad werd niet de Koning getroffen maar het paard. Onmiddellijk greep een politieagent den moordenaar beet en poogde hem te over meesteren maar dit kon niet beletten dat hij nog twee kogels afschoot in de richting van den Koning, die echter te hoog gericht waren. Het eerste schot had de handschoen van den Koning bevuild. De officieren van het gevolg van den Koning snelden onmiddellijk toe om hem te omringen de politie liet aan beide zijden het trottoir ontruimen, waar door een paniek ontstond en enkele personen gewond werden. De Koning, die van het paard was ge sprongen, zette zich weer in den zadel en riep»Leve Spanjewaarop de menigte met donderend gejuich antwoordde. Onder groote geestdrift zette de Koning daarna zijn rit voort. De aanslag werd gepleegd door een Spanjaard, een timmerman, Rafael Sanchez Alegro geheeten en 25 jaar. Hij werd ge arresteerd door een gendarme, die hem de revolver ontnam. Het volk wilde hem lynchen. Vier personen werden gearresteerd, name ly k de man die den aanslag pleegde, een Franschman, die zich aan de zijde van den Weer was het even stil. „Och, uit ydelheid, zou ik zeggen." „IJdelheid?" vroeg hij terwijl zy half minachtend haar schouders optrok. „Ja, ik vond het prettig om een deskundige te hooren zeggen, wat ze waard waren. Zij waren nu eenmaal van mij en ik wilde wel eens weten, hoe kostbaar ze waren." „Zeker, zeker," stemde Weidler toe. terwijl hy aandachtig naar do punten van zyn schoenen keek. Toen keek hjj weer op. „Maar dat is per slot niet het belangrijkste in deze zaak. Ik wilde eigenlijk weten, of u ook eenig idee over dezen diefstal heeft." „Niet in het minst." „Is hij even geheimzinnig als de vorige? Even wonderlijk als het verlies van de parelen smaragden zes maanden geleden „Precies even vreemd 1" „Eu u bent het met u man eens, dat op die Lucy Braley geen verdenking kan val len." Zij kon over deze vraag glimlachen. „Ja, ik moet het werkelijk geheel eens met hem zijn. Lucy is volmaakt, door en door goed en eerlijk." „Dus u denkt niet, dat de dief zich hier ia huis bevindt „Dat zou toch niet kunnen!" „En waarom niet?" „Maar we waren toch maar met ons ter mra DOOK

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1