Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, j(iet batig Voor debat. Stemmen tegen het accoord DRANKWET- No. 2360. Zaterdag 12 April 1913 24e jaargang. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No IS ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootere letters na«r plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. In Rotterdam is in de Groote Doelezaal voor eene zeer druk bezochte vergadering opgetreden het lid der Tweede Kamer Di. D. Bos met het onderwerp: de beteeken is dei- aanstaande verkiezingen. Het was eene mooie en gloedvolle rede, met groote eerlijkheid en openhartigheid uitge sproken. Niet minder dan zes personen namen aan het debat deel. Het waren de dames Mej. Knappert en Mej. Helderman, benevens de heeren De Zeeuw, en Spiekman, tot de S. D. A. P. behoorend, Dr. W. v. Ravesteijn, van de S. D. P. en v. d. Velde, voorzitter van het Comité van actie voor den Bond van Staatspensioneering. Geene kleinigheid voor Dr. D. Bos om al deze debaters naar eisch te beantwoorden. Toch wist hij dit beknopt en zakeljjk en tevens zeer duidelijk te doen. Opmerking verdient, dat de heer Spiekman zijn debat begon met de hulde te brengen aan de wjjze, waarop hier, in tegenstelling met Christelijke vergaderingen debat werd toegestaan de eerlijkheid kan op deze wijze hoog gehouden worden. Dat woord van hulde was werkelijk verdiend. Het mag bekend vorondersteld worden, dat door den candidaat der vrijzinnigen in het district Oostburg Jhr. De Muralt ook het debat niet geschuwd wordt. Het schijnt, dat op de Christelijke vergade ringen in deze streek geen debat zal toegestaan worden. Nu, na eene regeeringsperiode als die wij achter ons hebben, is dat nog zoo'n wonder niet. Velen aan de rechterzijde hebben maar liefst, dat de waarheid aan hunne kiezers niet al te duidelijk wordt. Door struisvogelpolitiek hopen zij thans het verst te komen. In de C.-H. Nederlander doen zich ook reeds stemmen hooren tegen het voorloopig accoord door de coalitie getroffen. Juist de verdeeling der zetels voelen zij als het smadelijke, voor de C.-H. Unie in het accoord gelegen. De eene schrijver, de heer C. E. v. Koets veld, zegt »lk hoop, dat onze mannen in Ede en Ommen er onmiddellijk het meest ge paste antwoord op zullen geven, door te candideeren de beide aftredende leden, de heeren Schimmelpenninck en Bichon, of als de laatste zich niet meer beschik baar stelt, dan een candidaat door het district zelf gekozen, en niet een, die het wordt opgedrongen onder pressie der anti-rev. »Er zijn nog vele andere bpzwaren tegen dit accoord maar daarover op 24 April. Mocht het op dien dag worden verworpen, dan bedenke men wel, dat de verantwoordelijkheid voor een breuk niet drukt op wie onaannemelijke voorwaarden afurijst, maar op wie ze stelt. Ook de andere schrijver onder het pseudo niem Frans Issalanus is over de verdeeling der zetels slecht te spreken. Vooral Ommen en Ede wekken zijne verontwaardiging op. Hij zou met den geest der kiezers meer rekening wenschen gehouden te zien. In Ede is door de Chr.-Hist. reeds ant woord gegeven op het accoord van de drie rechtsche partijen. De Chr -Hist, kiesvereeniging te Ede heeft jhr. G. J. A. Schimmelpenninck opnieuw candidaat gesteld. Het schijnt dus, dat deze van dwang niet gediend is. In het district Oostburg schijnt de Chr.- Hist. kiesver. meer voor h^t accoord te voelen. Die kiesvereeniging besloot (waaraan trou wens weinigen twijfelden) de candidatuur van mr. P. Dieleman 'te steunen. Waaruit weer blijkt, dat de een gemakke lijker in het gareel loopt dan de andere. Zitting van 9 April 1913. Voorzitterde heer. J. Huizinga, burge meester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, Scheele, Drost, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke en Van Borssum Waal- kes. Afwezig :de heeren Wieland wegens ziekte, en de heer Lensen. I De notulen worden onveranderd goedge keurd. Aan de orde is II. lngekomon stukken a. Bericht van den heer Lensen, dat hij verhinderd is de zitting bij te wonen. b. Missive van Ged. Staten waarbij goed gekeurd is terugontvangen het kohier der hon- belasting over 1913. c. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende de regeling de jaar wedde van een te benoemen hoofd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs. d. Missive van den Min. van Binn. Zaken houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende de vaststelling der jaarwedde van den te benoemen directeur H. B. S. e. Proces-verbaal van kas opneming bij de gemeente-ontvanger waarbij bleek dat in kas, was aan contanten f43071 57, overeenkomende met de daarbij behoorende bescheiden. f. Jaarverslag over 1912 en rekening en verantwoording van de Chr. Werkliedenveree- niging »Rom. 13: 1« te Ter Neuzen. g. Missive van Ged. Staten, waarbij wordt medegedeeld de goedkeuring van het raads besluit tot af- en overschrijving der begrooting 1912. h. Idem waarbij is goedgekeurd terugont vangen het kohier van de Hoofd. Omslag 1913. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. i. Adres van bewoners der Kerkhoflaan waarin zij klagen over den toestand van den afvoer van het vuilwater, dat uit de goot voor hunne woningen moeten loopen in een sloot. Die sloot is zoodanig vervuild dat zij verzoeken daarin zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen. Dit adres wordt ter fine van advies of zoo mogelijk ter afdoening gezonden naar B. en W. j. Adres van het bestuur der vrijwillige brandweer >Luctor et Emergoc alhier waarin wordt medegedeeld, dat zij steeds getracht heeft bij branden zoo spoedig mogelijk tot blussching mede te werken. Van de gemeente ontving zij daarvoor een jaarlijksche bijdrage van f 75. Dit bedrag is evenwel veel te weinig om te zorgen dat de vrijwillige brand weer steeds gereed is, dit bedrag zou minstens f 350. moeten zijn. Aangezien het toch wenschelijk is dat de brandweer onder leiding van een persoon staat, stelt adressante voor de motorspuit, voor een nader te bepalen som, aan de gemeenta over te doen. Dit adres wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. III. Benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op het lager onderwijs, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Speetjens. Ter benoeming worden aanbevolen de heeren Ds. J. F. van Hulsteijn en A. J. M. Nolet. (De aanbeveling is alphabetisch opge maakt). Benoemd wordt dhr. J. F. van Hulsteijn met 9 stemmen; op dhr. Nolet waren 2 stemmen uitgebracht. IV. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Speetjens. Ter benoeming worden aanbevolen de heeren Ds. J. F. van Hulsteijn en A. J. M. Nolet. (De aanbeveling is alphabetisch opge maakt). Benoemd wordt dhr. J. F. van Hulsteijn met 7 stemmen op dhr. Nolet waren 4 stem men uitgebracht. V. Rekening over 1912 van het Burgerl. Armb. te Ter Neuzen. De ontvangsten bedroegen 6325.99, de uitgaven 6251.00. Alzoo een goed slot van f 74.99. Met algst. goedgekeurd. V. Voorstel tot goedkeuring van een stratenplan. De Voorz. deelt mede, dat het stratenplan betreft een nieuwe weg van de Axelsche brug naar het Ziekenhuis. Het plan heeft met het advies van de Commissie van bijstand en van den bouwmeester voor de leden ter inzage gelegen. B. en W. stellen voor dit in zijn geheel goed te keuren. Dhr. De Jager vraagt of het plan be antwoordt aan de bepalingen van art. 53 der bouwverordening, vooral wat betreft de rioleering. Als hij wel ingelicht is dan zou binnen enkele jaren een andere waterloozing moeten gezocht worden. De vraag is nu of de gemeente daarbij kwaad kan, dat wil zeggen, zal die er later niet voor opdraaien. De Voorz. zegt, dat deze kwestie loopt tusschen Waterstaat en Domeinen. De voor gestelde waterloozing is tijdelijk, n.l. voor 3 jaar na afloop komt die kwestie weer bjj Domeinen. Dhr. De Jager vindt het een mooie boulevard, maar als later de waterloozing of rioleering maar niet ten koste van de gemeente moet komen. De Voorz. deelt dit bezwaar niet. In de waterloozing kan desnoods op andere manier worden voorzien. Later zal toch ook in de waterloozing van de buurt Java ook moeten worden voorzien. Dhr. Drost meent uit dit laatste op te merken, dat er voor de gemeente wei degelijk bezwaar bestaat. Het is zoo gelegen als er eenmaal huizen staan en Domeinen is niet genegen voor een andere rioleering te zorgen, door de bewoners zoodanige pressie op de gemeente zal worden uitgeoefend, dat de gemeente toch zal moeten toegeven om er in te voorzien. De Voorz. kan den Raad daaromtrent gerust stellen. Uit hetgeen B. en W. door de ver schillende besprekingen reeds te weten zijn gekomen, hebben zij eenigszins zicht op deze zaak gekregen, op grond waarvan zij met vrijmoedigheid bet voorstel tot goedkeuring van het stratenplan, kunnen adviseeren. Dhr. Van Borssum Waalkes meent als hij de zaak goed begrijpt, dat niet alleen de kwestie loopt tusschen Waterstaat en Domei nen, maar ook met de gemeente. Dhr. Visser zou het erg jammer vinden als de Raad bezwaren maakte tot aanneming van het plan. Verondersteld dat na 3 jaar Water staat vol hield, dan is het toch Domeinen aan wie de gronden hooren. Dhr. Moggré zegt, als we nu maar de zekerheid hebben dat de rioleering niet voor rekening van de gemeente komt. De Voorz. gelooft het niet. Het is hem gebleken dat men de gemeente zeer ter wille is. Het voorstel tot goedkeuring wordt alsnu aangenomen met algemeene stemmen. VII. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adres van mej. M. Goossen, om meerdere vergoeding als telegram-bestelster te Sluiskil, waarbij wordt voorgesteld adressante 56.40 als gratificatie over 1912 toe te kennen. Zijnde dit bedrag bedrag meer ontvangen dan de jaarwedde van de telegrambestelster bedraagt. Dit voorstel wordt met alg. st. aangenomen. VIII. Voorstel van B. en W. tot vermin dering van den omvang van het onderwijs aan school B. naar aanleiding van de op 1 Sept. a. s. te openen school voor M. U. L. O. Met dit voorstel gaat de Commissie van toezicht accoord en geeft tevens in overweging een regeling te treffen om in 't vervolg het schooljaar te doen loopen van 1 Sept. tot 31 Aug. van het volgende jaar. In verband daarmede de verordening te wij zigen in dien zin, dat het onderwijs zal om vatten op de scholen A, B en C de vakken, vermeld onder a tot en met k en op school D de vakken onder a tot en met 1. Dhr. De Jager vraagt als school B nu een gewone lagere school wordt, of dan het hoofd en de onderwijzers worden bestendigd of wel denken B. en W. die onder te brengen in de nieuwe M. U- L. O.-school. Of op welke wijze met deze dure leerkrachten zal worden gehandeld. Dhr. Dees vindt, dat het nu zal worden een kwestie van persoonlijken aard, waarom hij voorstelt dit te behandelen in een zitting mot gesloten deuren. Dit voorstel wordt voldoende ondersteund, waarna de vergadering overgaat in geheime zitting. Na heropening deelt de Voorz. mede dat als het voorstel wordt aangenomen en de school is teruggebracht tot een gewone school, niet direct uit te maken is wie er overcompleet is of wie overgeplaatst kan worden naar de M. U. L. O.-school. Belanghebbenden zullen zeker gebruik maken om te solliciteeren. Hij kan in deze verzekeren dat B. en W. daarin wel zullen mede werken. Het voorstel tot terugbrenging van school B tot een gewone lagere school wordt aan genomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Van Borssum Waalkes. Dhr. Drost vindt het, nu het feit er ligt en hoofd en onderwijzers achteruit zullen gaan in hun inkomen, hard, heel hard. De zaak mag nu volgens de wet correct zijn, maar het blijft toch hard. Wat spr. betreft zou hy in dezen een tijd perk van overgang wenschen. Het hoofd der school heeft thans een leeftijd bereikt, die het niet gemakkelijk maakt een andere betrekking te krijgen. Aan deze zou tot aan het tijd perk van pensioneering het bestaande tracte- ment kunnen worden toegekend. Maar ook voor de onderwijzers zal er verschil in salaris zijn, dit verschil zou hij over eenige jaren willen verdeelen, b.v. ieder jaar f 50, Burgemeester en Wethouders ran TER NEUZEÏi, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, van MARIA KOLIJM Wed. van Abraham Elias Bliek, winkelierster, wonende te Ter Neuzen, voor het linker voorlokaal (winkel) van het perceel plaatselijk gemerkt 28 en gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge schied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 7 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1