Rechtszaken. Gemengde Berichten. gezichten en vond ze soms boven de rooskleu rige lampjes van restaurant-tafeltjes, of in ver verwijderde opera-loges, of in voorbijschie tende auto's, of voor rijtuigraampjes of zelfs boven op omnibussen. Eu hij was heel moeilijk te voldoen, wat betreft de verlokkende schoonen van de middernachtelijke soupers, die bij zorg vuldig ontweek, en de teD toon gestelde be koorlijkheid van de meest geliefde actrice, die hü uit den weg ging. (Wordt vervolgd). Moord. liet proces-Vergouts. Wjj vestigen de nandacht onzer lezers, voorn 1 die van Sluiskil en omstreken, op de hoogst belangrijke openbare vergadering Zaterdag 12 April in Sluiskil te houden. Daar spreekt de bekende heer Welleman van Ivrabbendijke, een man doorkneed in de praktijk van den landbouw en op de hoogte van de wetgeving daaromtrent, iemand, die tegelijk ook degelijke studie gemaakt heeft van de tariefwet en andere wetten. Daar zal ook optreden de eandidaat der Vrijzinnigen in het district Oostburg voor de Tweede Kamer, de heer Jhr. R. de Muralt, die nu al in onderscheidene plaatsen eene spreekbeurt vervulde, en steeds overal volle zalen trekt. Men verzuime de gelegenheid niet beide heeren te gaan hooren. Volksonderwijs. Evenals in Ter Neuzen had de heer KI. de Vries Sz. van Amsterdam groot succes op zijne fraaie rede in het belang van de open bare school te Zaamslag en Axel. Met on verdeelde belangstelling werd ook daar geluisterd naar de beschouwingen, welke na de pauze door den begaafden spreker op zijn gewone vlotte, aangename wijze, voor de vuist weg, gegeven werden. De afd. Zaamslag kon zich weer verheugen in toeneming van het toch al groote ledental; in Axel werd eene nu reeds vele leden tellende afdeeling opgericht. De heer De Vries kan terugzien op eene welgeslaagde tournee. Na gemeenschappelijk overleg tussehen den vertegenwoordiger van den Belgischen staat als eischer en den verdediger der maat schappij GentTer Neuzen werd de zaak van de aanvraag om failliet-verklaring, door den staat naar men weet ingediend, tot binnen vier weken verschoven. Dan zal die bepleit worden. Zaamslag, 8 April. Als tijdelijk Hoofd aan de Openbare Lagere School te Othene is aangesteld de heer H. C. L. Kok. Aan den heer W. van Petegem alhier is op zijn verzoek ontslag verleend als deurwaar der bij de Plaatselijke Belastingen en als Marktmeester. Tot Marktmeester dezer Gemeente is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer J. A. Lensen alhier. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 14 dezer de gemeenten Sas van Gent, Philippine en Hoeken Dinsdag daarop volgend Westdorpe, Overslag en Zuiddorpe. De kommies 8e kl. J. F. Amelunxen is 1 April van Koewacht naar Hontenisse verplaatst, de kommies 2e kl. J. Visser met 1 Mei van Axel naar Wormerveer en de komm. 2e kl. P. H. Röther met dien datum van Terheijden naar Hulst. De verplaatsingen van L. Boot naar Hon tenisse en van M. van Dam naar Koewacht zijn ingetrokken. Uit Koewacht wordt aan het Hand. v. Antw.« gemeld dat daar een tiental dronken kerels Woensdag op de jaarmarkt den heer B., onderwijzer, zoo deerlijk hebben mishandeld dat zijn aangezicht één wond vormde. Bovendien had hij op het lichaam kwetsuren en werden hem zijn kleeren van het lichaam gerukt. De politie hield het hoofd der bende, zekere J. aan op de wijk Het Riet. De andere zijn ook bekend. Uitvoer van vee naar Ilelgifc. De »Gazette van Gent* heeft opgemerkt, dat de veehandel tussehen Nederland en België in de maanden Januari en Februari ieder jaar in belangrijkheid afneemt. Ook gedurende het overeenkomstige tijdvak van 1913 vertoont het cijfer van den uitvoer van Nederland naar België wat de runderen betreft, een aanzien lijke daling. Veel vraag was er bij de naburen naar koeien uit Nederland voor de vetweiderij. Ook naar Nederlandsche lammeren was in dat land veel vraag, terwijl Belgische kooplieden voornamelijk in Zeeland tegen hooge prijzen een groot aantal paarden en veulens op kochten. In de Zaterdag te Cadzand gehouden raadsvergadering, zoo schrijft men aan de Midd. Ct., werd de aanbesteding voor het bouwen van eene openbare lagere school gegund voor 18 935. Daardoor werd de begrooting voor 1913 ge wijzigd als volgt. Ontvangsten Bijdrage van het Rijk krach tens artikel 48 der onderwijswet werd ver hoogd met f 4733.75. Geldleening ter voor ziening in de kosten van het bouwen eh meubileeren eener openbare lagere school, van den aankoop van een huis met terrein ten behoeve der stichting van een onderwijzers woning wordt bepaald op 24 000. Uitgaven stichting, verbouwen of aankoop van schoollokalen, onderwijzerswoningen en terrein daarvoor wordt verhoogd met 26.830. De huur van schoollokalen wordt gebracht op 480 en de post voor aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen wordt ver hoogd met f 1400. In de Donderdag gehouden openbare terecht zitting van den Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering had de uitspraak plaats in zake L. L. A., Middelburg en de Verzeke ringsbank de Nieuwe Eerste Nederlandsche 's Gravenhage, partij van rechtswege P. W. de F. Ter Neuzen, waarbij de beslissingen der Rijksverzekeringsbank werden bevestigd en de vorderingen ontzegd. Ongegrond verklaard werd het beroep van Th. J. te Noordgouwe, op grond dat de wet geen beroep tegen een tijdelijke uitkeering toelaat. De officier van Justitie te Middelburg is in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank van den 28 Maart j.l. waarbij E. L., 48-jarige huisvrouw L. C. v. S., geboren té Groede en wonende te Vlissingen is vrijge sproken van de haar te laste gelegde overtreding van art. 297 van het Wetboek van strafrecht. De eisch was 9 maanden gevangenisstraf met mindering der preventieve hechtenis. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht M. v. P., huisvr. van A. P., wonende te Sint Jansteen, verdacht vjn het plegen van het misdrjjt genoemd onder art. 297 van het Wetboek van strafrecht. Onder de train. Maandagmorgen is de bjjna 4 jarige Cornelis K., toen hij met zjjn ouderen broer zijn vader in de remise van de electrische tram te Vlissingen eten ging brengen aldaar onder een tramwagen geraakt, waardoor hem beide beentjes boven de knie werden verbrijzeld. Het ventje werd naar 't St. Josephziekenhuis gebracht. De toestand is ernstig. Moordaanslag te Nijmegen. Zaterdagmiddag werd een zekere K., gep. O.-I. militair, op de gruote Markt te Nijmegen onverhoeds door een zekeren de G. overvallen en met een groot kaasmes in het onderlijf gestoken. Een surveilteerende agent van politie schoot onmiddellijk toe en ontwapende den dader, die daarop in verzeherde bewaring werd genomen. t n De getroffene, die levensgevaarlijk is ge wond, werd hevig bloedende, naar het. Canisius ziekenhuis gebracht. Oorzaak van dezen moordaanslag moet de verhouding zijn, wa»r- in K. tot de echtgenoote van den dader stond. Reeds dezer dagen had naar aanleiding daar van een vechtpartij plaats gehad tussehen de G. en K. De schipbreuk der Wiegand. Omtrent het ongeluk, het Duitscbe stoom schip Wiegand Zaterdagmiddag overkomen, wordt door een correspondent van de »Midd. Ct.« het volgende gemeld. Nog niet lang was de mailboot »Prins. Hendrik* in volle zee of de radio-telegrafist ving een draadloos telegram op van de »Wiegand*, dat dit schip in zinkenden toe stand zich bevond ter hoogte van 't lichtschip >Waudelaar< en dringend hulp noodig had. Direct werden de noodige orders gegeven en alvast voorloopige maatregelen getroffen, ter wijl dadelijk koers gezet werd i aar de plaats des onheils. Een Vlissingsche loodsschoener werd onderweg nog gepraaid en de schepen van den toestand op de hoogte gebracht. Deze schoener, No. 4, keerde terug en volgde de mailboot. Al spoedig kreeg men daar aan boord de Wiegand* in 't zicht. Duideljjk was te zieD, dat 't schip reeds aanmerkelijk dieper lag dan in normale omstandigheden. Zware zeeën sloegen er aan alle kanteD overheen. Toch was 't nog onder stoom en hield de kapitein op de Belgische kust aan. Zooals later bleek dreef 't op zjjn waterdichte schotten en was zoodoende de machinekamer droog gebleven. Toen de mailboot dicht genoeg genaderd en bijgedraaid was, werd een reddingsboot uitgezet. Voor de bemanning daarvan werden vrijwilligers opgeroepen. Alle leden der equipage boden zich aaD. Een keuze werd gedaan en weidia had de boot, iemand met vijf koppen onder bevel van den 2en officier, den heer A. Matzinger het schip verlaten, nageoogd door de overige bpmanning en een 80-tal zich aan boord bevindende passagiers. Ondanks de zeer moeilijke zee ter plaatse had de reddingboot het wrak spoedig bereikt. Inmiddels waren ook eenige Belgische kotters naderbij gekomen, dia eveneens een boot hadden uitgezet, zoo ook de Hollandsche loodsschoener No. 4. Zoowel in de Belgische booten als in de reddingboot der »Prins Hendrik* ging een gedeelte der equipage over. De etat-major bleef aan boord, gedeeltelijk op de brug, gedeeltelijk in de machinekamer. Onder hen bevond zich ook de Belgische loods v. d. Z. uit Vlissingen. Steeds meer en meer zocht de Wiegand* de Vlaamsche kust op, terwijl de uitgezette booten trachtten de verschillende schepen weer te bereiken. De boot van de »Piins Hendrik* gat de geredden over aan de Vlissingsche loodsboot, waarna getracht werd de mailboot weer te bereiken, wat in korten tijd geschiedde. Algemeen was men vel lot over de kranige manoeuvres door de reddingboot uitgevoerd. Toen deze, hoewel beschadigd bij 't binnen boord halen, weer in de takels hing en einde- ljjk op 't sloepeodek weer op haar plaats stond, weid de reis naar Queenborough voortgezet. In vijf kwartier was alles afgeloopen. Zaterdagavond nog is een gedeelte der ge redde equipage met een stoomschip te Vlissingen binnengekomen, Vrlgens vetklaring van een van hen is 't schip op den dijk by de West- hinder gestooten en zoo direct zwaar lek geworden. Van andere zijde meldt men ons nog Het wrak is aan den grond gezet achter den pier te Zeebrugge. Zaterdagavond is te Vlissingen aangekomen van IJmuiden het Zweedsch bergingsstoomschip »Belos«. Dit vaartuig is Zondagmorgen naar het gezonken stoomschip vertrokken. Te 's Gravenhage is Maandagavond een vrouw van verdachte zeden, vrouw P. geb. t. Z. in haar bovenwoning aan de Groote Brouwerstraat vermoord. Buren, die haar hadden hooren gilleD, vonden haar badende in haar bloed, met gapende wonden aan haar bals. Onmiddellijk werden politie en eerstehulp- dienst gewaarschuwd^ doch de vrouw was reeds overleden. De commissaris van politie in de 2e afdeeling, de heer Dietz, wat spoedig ter plaatse, eenigen tijd daarna verscheen de chef der recherche, de heer Aaltsz, later kwam ook het parket aan het onderzoek deelnemen. Omstreeks elf uur is als vermoedelijke dader van den moord een 18-jarige verpleegde uit het R. K. Weeshuis aangehouden. Een vrouw, die in hetzelfde huis als de vermoorde woonde, had gezien, dat kort vóór de ontdekking van het misdrijf een weesjongen bet huis had verlaten. Zij had hem eenigen tijd te voren met de vrouw gezien. De politie, hiervan in kennis gesteld, zond onmiddellijk een rechercheur met de vrouw per auto naar het Weeshuis, wnar zy den jongen aanwees, die daarop werd gearresteerd en overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. De vermoorde vrouw was gevonden met een schoenmakersmes diep achter in den hals, voorover op den grond liggende. Ook op het bed waren bloedvlekken gevonden, zoodat men vermoedt, dat haar daar de doodelijke steek is toegebracht. - Te Pasoeroean heeft een opzienbarend ongeluk plaats gehad. De N. Soer. Crt. ver telt hieromtrent: De iolandsche overweg wachter, even buiten het statiou, had voor een naderenden trein de barrières aan beide zijden van de haan gesloten. Zooals overwegwachters dat meer doen, stond hij op het midden van den weg, waar de beide einden der barrières in elkaar sluiten, tegen de barrière geleund, de armen links en rechts op de barrice rustende. Juist toen de trein naderde, kwam over den weg een motoifietsier, een Europeaan, aange reden. Deze scheen het bestuur over de motor fiets verloren te hebben, of kon wellicht niet remmen' Met vrij groote vaart vloog bij tegen de barrière op, juist ter plaatse, waar de over wegwachter stond geleund. Laatstgenoemde ontving een hevigen schok, tengevolge waarvan hij onder den voorbijsnor- renden trein werd geworpen en op slag werd gedood. Ook de fietser, die tegen de barrière aan botste, maakte een geweldigen smak en viel neer. Hjj moest van de plaats van het ongeluk worden weggedragen. De motorfietser, een jongeling van ongeveer 24 jaar, reed steeds zeer woest en heeft daar van thans de treurige gevolgen ondervonden. Hij is gewoon op het laatste moment te remmen, doch ditmaal weigerde de r6m, waardoor het ongeluk plaats had. Men verwacht, dat hem een strenge straf niet zal ontgaan en dat hij bovendien verplicht zal worden tot het doen van een uitkeering aan de nabestaanden van den om het leven gekomen baanwachter. Een goede vangst. Op het telegraafkantoor te Rome werden Vrijdag vijf elegant gekleede personen, be- hoorende tot een internationale dievenbende, die vertakkingen heeft in alle Europeesche hoofdsteden, gearresteerd. Men vermoedt, dat door hen de talrijke diefstallen zijn gepleegd, waarvan verschillende te Rome vertoevende toeristen gedurende den Paaschtijd de slacht offers zijn geweest. To veel belangstelling. Er is een soort Amerikanen, dat er een eigenaardige manier op na houdt om van zijn belangstelling te doen blijken. De oud president Roosevelt heeft dit al menigmaal ondervonden en deze week nog eens een staaltje er van te genieten gekregen. Vrijdag werd n.l. het huwelijk van zjjn jongste dochter met dr. Richard Derby in de episcopale kerk te Oyster Bay voltrokken. Toen »kolonel« Roosevelt met zijn dochter aan den arm de kerk binnentrad, zagen zij zich plotseling omringd door een menigte van minstens 500 nieuwsgierigen, die vader en dochter met alle geweld van nabjj wilden zien, zoodat deze door de menigte willoos heen en weer werden geschoven en nu en dan ernstig gevaar liepen te vallen en. onder den voet te geraken. Toen vader en dochter eindelijk hun plaatsen hadden bereikt, bleek, dat de sluier van miss Roose velt in het gedrang afgescheurd wa9. De bruid had echter gedurende het onaangename tooneel geen oogenblik haar kalmte verloren. De moed van ecu blinde. In de Amerikaan8che stad Worcester (Massac husetts) wordt op het oogenblik een blinde zanger Edward Boyle, als de held van den dag gevierd. Op een avond, toen Edward Boyle in een groot specialiteitentheater een van zijn nummers gezongen had werd hem medegedeeld, dat er door kortsluiting brand onstaan was. Daar Boyle bjj lichtbeelden zijn liederen had doen hooren, brandde alleen het, voetlicht. Ieder oogenblik konden dus de aanwezigen de kleine vlammetjes, die spook achtig langs het balkon kronkelden, gewaar worden. Voordat het publiek daar echter opmerkzaam op werd, verzocht de blinde zanger met rustige, maar luide stem den aanwezigen zoo snel mogelyk zonder driugen den schouwburg te verlaten. Verschrikt sprong men op en toen men de vlammetjes rond het balkon bemerkte, dreigde er een vreeselijke paniek te zullen ontstaan. Eensklaps klonk helder en vol een van de lievelingsliederen van Boyle, die op de gewone wjjze hierbij door den pianist Rogere begeleid werd. Voordat de zaal voor de helft leegge stroomd was ging ook het voetlicht uit, zoo dat de zaal nu in volkomen duisternis was gehuld. Het gezang van den blinde had echter zoo'n kalmeerenden invloed, dat de zaal in de beste orde ontruimd werd. Eerst nadat het laatste gedruisch van schreden verstomd was, sprong de pianist op het tooneel en trok den moedigen zanger met zich mede door een achterdeur naar buiten. Het was meer dan tijd. De schouwburg brandde geheel uit. Het proces-Vergouts te Antwerpen is nog niet afgeloopen en blyft het voorwerp van alle gesprekken. De jury heeft een verzoek tot gratie voor Richard Vergouts geteekend, omdat zij hem alleen voor diefstal heeft willen verooideeleD en de straf levenslangen dwang arbeid dus veel te zwaar is. In de bladen verschijnen laugi juridische betoogen van rechtsgeleerden, die doen uitschijnen, dat eens te meer de rechters met den wil der jury-leden geen rekening hebben gehouden. Men voor ziet, dat het hof van cassatie het vonnis zal vernietigen voor wat Richard betreft. Een paar jaar geleden werd in een dergelijk geval het vonnis verbroken en de beschuldigde vrijgesproken. Toen Dinsdagavond beide veroordeelden het gerechtshof verlieten, werden zy door de duizendkoppige menigte uitgejouwd en uitge floten, dat hooren en zien verging. Vieren twintig bereden gendarmen, ter hulp geroepen, omringden het karretje en moesteu meermalen de woedende menigte met de blanke sabel chargeeren. Veel vrouwen en kinderen ge raakten in het gedrang onder den voet. De vrouwen vooral gingen heftig te keer en ge droegen zich als ware furies. Ook voor de woning van Gaston's vrouw werd door tierende benden tot laat in den avond gemanifesteerd. Chineesche zceroovers. De Britscbe rivierboot Taion, welke in de HoDgkongsche wateren vaart, is door rivier-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2