Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Arrondlssements-ltechtbank te Middelburg ons protestde bijzondere had een warm plaatsje ingenomen'aan de staatsruif, en van toen ging het steeds creseende, denk slechts aan het bouwwetje, waarbij het bijzonder onderwijs zelfs 2 maal zooveel kreeg als Minister Heemskerk beschikbaar wilde stellen. Met uitspraken van de hoofden der kerkelijke partijen maakte de heer De Vries het duidelyk, dat de toeleg is de bijzondere school tot regel, de openbare tot uitzondering te maken. Het voorgestelde art. 192 wil het onderwijs maken tot een voorwerp van aanhoudende zorg van de regeering. Het openbaar onderwijs wordt alleen daar gegeven, waar de ingezetenen er zelf niet voor zorgen. Alle onderwijs zal bekostigd worden uit de kassen van gemeenten en Rijk. 't Openbaar wordt gegeven met eerbiediging van de godsdienstige begrippen, niet meer van allen zonder onderscheid, maar van de ouders der schoolgaande kinderen. Helder stelt spreker in 't licht hoe het worden zal het loopt uit op verdrukking der minderheden. Er komt verdeeldheid, splitsing, 't Onderwijs wordt duurder, niet beter, maar in aard, wezen en omvang slechter. Het bekende leegpompen had tot heden nog een rem in den vorm van noodzakelijke, persoonlijke bijdragen. Is de openbare school tekort geschoten in hare taak Met kracht en klem wordt ver klaard hoe goed de inrichting werkte en nog werkt ten bate van het kind. Uit boekjes op de verschillende scholen in gebruik be wijst de redenaar hoeveel de openbare school voor heeft op de bijzondere om het onbe vangen kind te leiden tot zooveel mogelijk waardeering voor den evenmensch aan het kind moet gegeven worden een algemeene grondslag van kinderlijk-verstandelijke ont wikkeling, kinderlijk medegevoelen en naar den leeftijd kinderlijk zedelijk streven. Dat is in den geest der Bergrede. De openb. school leidt op tot reinheid en deugdzaam heid en trouwzij legt den grondslag tot alle belijdenissen. Met eene krachtige op wekking om mee te strijden voor Volksonder wijs eindigt de heer De Vries zijne schoone, pakkende rede. In de pauze gaven zich enkele aanwezigen voor het lidmaatschap op, maai niemand voor debat. De heer De Vries nam na die pauze »Luctor et Emergo* nog onderhanden, welk blad hem in Amsterdam was toegezonden. Hij deed dit op de hem eigen waardige, kalme en aangename, maar uiterst degelijke wijze, en liet daarbij nogmaals uitkomen, hoezeer de openbare -school de Christelijke is bjj uit nemendheid. De Voorz., de heer De Groot, dankte den spreker voor zijne uitnemende rede, en de aanwezigen voor de belangstelling. Tevens liet hij ook van zijne zijde een opwekkend woordje volgen, vooral met het oog op het belang van de volksschool bij de komende verkiezingen. Op Vrijdag 4 April sprak de heer De Vries in Zaamslag op 5 April zal hij het in Axel doen. Spoorweg Gent—Ter Neuzen. Dinsdag had andermaal te Gent een ver gadering plaats van de aandeelhouders van de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen. Ze waren nu druk opgekomen. Bij het openen der zitting werd n.l., aldus vermeldt de Gazette van Gent,< meegedeeld, dat 407 be voorrechte aandeelen en 1414 gewone aan- deelen vertegenwoordigd waren, d. w. z. tezamen 1821 aandeelen, recht gevende op 312 stemmen. Doordat beslag werd gelegd op de boeken enz. der maatschappij in verband met de zaak- Wilmart, was het niet mogelijk, aan de ver gaderden een balans over te leggen Ver volgens bleek uit het uitgebracht verslag, dat de exploitatie van den spoorweg niet den minsten stilstand ondervond. De advocaat De Jonghe, raadgever dei- maatschappij, herinnerde daarna aan de twee voudige vergunning, aan de maatschappij dooi de Belgische en Nederlandsche regeeringen toegestaan, vergunningen, die voor België nog over 44 jaar, voor Nederland over 53 jaar loopen. De concessie schrijft voor, dat de maat schappij van alle reehten vervallen zal worden verklaard, als de exploitatie onderbroken wordt. In 1911 beliep het cijfer der ontvangsten 710.000 frank. In October 1.1. bevatte het kapitaal 5000 gewone aandeelen. Bovendien zijn er 3171 bevoorrechte aandeelen. Het maatschappelijk kapitaal beloopt 485.500 frank. „Zij hebben wel een spoor achtergelaten," verkondigde Weidler kalm. „Ik zoo Lucy Braley nog wel eens graag willen zien." „Verdenkt u haar?" vroeg Dunseith met ontevreden blik. „Neen, maar zjj kan rojj misschien helpen om achter de waarheid te komen, als ze maar praten wil." (Wordt vervolgd). Het aantal uitgegeven obligaties bedraagt 12.124, een waarde van 6 002.000 frank ver tegenwoordigend. Den eersten October 1912 was er voor 978.47(Ufrauk aan schuldvorde ringen van leveranciers. Het passief bedraagt in totaal 7.282.470 frank. Naar men weet vluchtte Wilmart, de ge delegeerd commissaris, in October en barstte het schandaal los. Voor meer dan 14 miljpen frank waren onregelmatige obligaties in om loop gebracht. Het bestuur der maatschappij wilde in die omstandigheden vóór alles een faillissement vermijden. Reeds gaven de maanden Januari en Februari van dit jaar een vermeerdering met 34.000 frank op het voor gaande jaar. t Mr. De Jonghe meende, dat binnen enk}ele jaren de staat den spoorweg op voorwaarden, uiterst voordeelig voor den laatsten, zou kunnen overnemen. Toen is een akkoord voorgesteld. Omtrent de door de bestuurders genotrien maatregelen ontspon zich eenig debat. Tóen over de bekrachtiging daarvan zou worden gestemd, werd deze met 259 tegen 52 stemmen en één onthouding verworpen. Uit dit resultaat volgt, dat de beslissingen tijdens de vergadering, waar over het akkoord beraadslaagd werd, genomen, vernietigd worden te weten de benoeming der toen aangeduide liquidateurs. Daarna werden 7 bestuursleden en 5 com missarissen benoemd, ter vervanging van de overledenen of van hen, die ontslag namen. Tot bestuurder werd o a. de heer J. van Rompu te Ter Neuzen benoemd. Het akkoord is dus verworpen. Een advocaat uit Brussel betwistte de geldigheid der stem ming echter. We herinneren eraan, dat de Belgische sta^t, die zelf voor 300.000 frank van de maat schappij te vorderen had, de failliet-verklaring heeft geëischt, als de aandeelhouders zouden weigeren, het akkoord te bekrachtigen. Zaaiuslag. Bij schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie d. d. 28 Maart j. 1. is de ontvangst bericht van de door den Raad dezer gemeente vastgestelde wijziging der algemeene verordening van politie d. d. 18 Maart j.l., zoodat binnen acht dagen na de afkondiging dier wijziging het in deze gemeente verboden is op straat luid ruchtig te zingen, te schreeuwen of geraas te maken, te spelen of slaan op instrumenten, trommels, ketels of andere voorwerpen. Al spelende viel de 8-jarige J.H., Donder dagmiddag zoodanig dat hij een zijner beenen brak. Dr. W. J. Assies verleende de eerste geneeskundige hulp. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de heer C. P. Minjon benoemd werd tot directeur van het fanfiirengezelschap »Uon- cordia* te Axel. 's Avonds werd den jubelaris een serenade gebracht de heer A. E. O. Krujjsse, voorzitter van het muziekgezelschap, sprak den directeur op hartelijke wijze toe. Hij bood hem, ook namens het bestuur van »Concordia« een vulpenhouder met goud ingelegd aan. In welgekozen woorden dankte de heer Minjon voor de hartelijke toespraak en voor de hulde, hem door de werkende leden van »Concordiac gebracht. -- Benoemd tot tijdelijk onderwijzer in Vaderlandsche geschiedenis aan de Rijks normaallessen te Axel de heer J. Michielseh, hoofd der school te Sas van Gent, en aan de voorbereidende klasse de heer A. J. Hol, on derwijzer te Axel. De Donderdag te Hulst gehouden ver gadering van aandeelhouders der stoomtram wegmaatschappij Hulst— Walzoorden heeft de balans en de winst- en verliesrekening goed gekeurd en het dividend op 7 pet. bepaald. Bij de publieke verkooping van de huishoudelijke goederen der dames Vervaet te Biervliet werden de kooplustige en nieuws gierige vrouwtjes Dinsdag tijdens een regen buitje toegelaten in het lokaal der R. K. be waarschool, naast de woning der dames V. De vloer zakte plotseling in een, de bezoek sters der veiling kwamen van den drop in den regen, n. 1. in den kelder, waarin heel wat water stond. Een der vrouwen, die mede de diepte in ging, ontstelde zoo hevig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Rechtbank heeft in hare zitting van 4 April de volgende vonnissen uitgesproken C. V., oud 29 j., zonder beroep te St. Jar steen, is wegens mishandeling veroordeeld tqt f 3 boete of 3 dagen heciit. (eisch f 5 boetje of 5 dagen hecht.) M. C. V., oud 27 j., zonder beroep te Sj. Jansteen, is wegens mishandeling begaan tegen hare moeder veroordeeld tot 14 dagen gevang, (eisch idem.) A. B. D., oud 39 j., slager te IJzendjjke is wegens emvoudige beleediging van een ambte- na r veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht, (eisch idem.) J. P., oud 42 j., comrai8sionnair te Hoek, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens poging tot oplichting veroordeeld tot 4 maanden gevaDg. met mindering dar prev. hecht, (eisch idem.) Door het O. M. bij het gerechtshof te 's Gravenhage werd Woensdag zes weken ge vangenisstraf geë9cht tegen S. D. P. V.. kan tonnier C. S. E. V., schippersknechtG. V., werkman, allen te Sluiskil en L. S., stoker te Puttershoek, beklaagd van mishandeling van zekeren Tollenaar in December 1.1. te Ter Neuzen, terwijl bekl. z ch bij die gelegenheid ook zouden hebben schuldig gemaakt aan verzet tegen marechaussees. De rechtbank te Middelburg bad aan ieder der beklaagden l maand gevangenisstraf opgelegd. De verdediger Mr. J. Weyl voor twee der beklaagden optredende pleitte vrjjspraak. Zondag April 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u, Leeskerk, en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9 u., Ds. A. Timmerman. Hulst. Voorm. 9'/^ u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Godsdienstoefening en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en ö'/j Ds. J. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraafc). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en ö'/a Leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/» u., Evangelisatie. Een vrouw verbrand. Donderdagmorgen te kwart voor zeven zag een vrouw te Leiden rook komen uit het boven raam van de woning van de 79-jarige vrouw Kuivenhoveo, in het Joost Frans van den Lindenhofje aan de Van der Werfstraat. Zij waarschuwde onmiddellijk den portier die de brandweer per telephoon opriep, terwijl zij en audere vrouwen de voordeur openden en naar het bovenvertrek gingen. Zij vonden de kamer deur gesloten en de gang vol rook. Toen de brandweer kwam, de deur forceerde en het raam openschoof, vond men de oude vrouw verkoold op den grond liggen. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een peluw, dat de vrouw vermoedelijk oj> een brandend kacheltje had gelegd, in aauraking is gekomen met een brandend petroleumstel, dat naast de kachel stond en waarop zij water heeft willen koken. De vrouw heeft blijkbaar nog vruchte- looze pogingen gedaan om de deur te berei ken en deze te openen, wat haar niet is mogen gelukken. De brandj zelf was spoedig ge- bluscht. Berooving. In de vestibule van het kantoor der Dis conto Mij. te Rotterdam is aan een kantoor- looper van de firma A. van Hoboken Zoon, een portefeuille ontrold, waarin f 2500 aan bankpapier en nog eenige effecten. Een dag te voren is in de vestibule van het kantoor der firma R. Mees Zooneu aan iemand, uit Delft een biljet van 1000 ontfutseld. Voor zoover uit de aangiften is op te ma ken, heeft men weer met een clubje van zes personen te doen. De paarden achter den wagen spannen. Een zware, volgeladen wagen van het circus Paul Wilke reed Woensdagavond in de smalle Wjjngaard.straat te Goes tegen het hekwerk van een huis en verbrijzelde dit. Men spande daarna de paarden achter den wagen, om het gevaarte terug te freaken. Plotseling rukten de dieren, die nu zonder disselboom moesten trekken, den zware» circuswagen los. Het gevaarte draaide schuin de straat over en het voorstuk drong tusschen een groepje belang stellenden door in den gevel van een der omstaande huizen. Een jong meisje werd tegen de huizenrij gedrukt, schoof toevallig juist voor een van de ruiten en werd daar doorheen in een kamer geduwd. Een van de Duitsche koetsiers geraakte zoodanig tusschen wagen en huis bekneld, dat bp, na uit zijn benarde positie verlost te zijn, neerviel en zwaar inwendig gekneusd bleek. Hoewel spoedig geroepen doktoren zijn overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtten, wilden zijn makkers hem blijkbaar niet alleen inden vreemde achterlaten en droegen hem naar het station. Brand te Antwerpen. De Belgische bladen melden een hevigen brand, die Maandag heeft gewoed in het hippodroom te Antwerpen, dat gedeeltelijk werd vernield. De brand brak uit even na de voorstelling, toen de toeschouwers de zaal reeds hadden verlaten. Hp breidde zich in enkele minuten uit, zoodat toen de brandweer aanrukte de zaal een vuurzee scheen. Weldra stond het eeheele achtergebojw in brand, te 2 uur in den nacht stortte de groote koepel van het gebouw in en eerst te 4 uur was men den brand meester en was het gevaar voor de aangrenzende huizen geweken. De schade is nog niet te overzien. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het gebouw werd opgericht in 1902. Bief gesnapt. Te Müuchen is op het drukste uur van den dag op een der levendigste punten een brutale straatroof gepleegd, dié evenwel niet gelukt is. Een vroegere koetsier van een groote schoenenfirma had met een 20 jarigen mede plichtige een der bestelwagens van de firma den geheelen dag gevolgd en bemerkt, dat de koetsier een zware zak geld van een der banken gehaald had en die in het kastje onder den bok had weggesloten. Toen de koetsier bjj een ander kantoor zijn wagen een oogen- blik verliet, liepen de beide bandieten op den wagen toe en zonder zich om de voorbijgangers en de talrjjke daar snrveilleerende politieagenten te bekommeren, braken zjj het kastje open en namen den zak eruit. De jongste trachtte met den zak op zij o fiets te ontkomen, maar het geld was te zwaar, hij viel en werd gegrepen. Zjjn medeplichtige wist te ontvluchten, maar hjj is herkend. Sluitingsuur te New-York. In den nacht van Zondag op Maandag is te New-York de bepaling in werking getreden, volgens welke alle koffiehuizen, restaurants, enzoovoort om een uur 's nachts moeten worden gesloten, ondanks den heftigen tegenstand, dien deze maatregel had uitgelokt. Op vele plaatsen waar men wat al te langzaam overging tot sluiten, ging de politie zelve naar binnen en werden door haar de lichten uitgedraaid. De moord op den diamanthandelaar Provo. Na schitterende pleidooien en langdurige beraadslaging door de jury werd Gaston Ver- gouts ter dood veroordeeld en Richard Ver- gouts tot levenslangen dwangarbeid. Een geschenk van zijn vorst. Aan de vKöloisch Zeitung* wordt de vol gende anecdote betreffende keizer Wilhelm, aan een voor de volksscholen bestemd Dnitsch geschiedenisboekje ontleend, meegedeeld. De vorst vernam eens, dat een kapitein des morgens om 6 uur reeds voor zjjn soldaten les gaf. Dat vertrouwde Wilhelm niet erg. Om zich van de waarheid te overtuigen, ver scheen de keizer op een ochtend op dien tjjd in het vertrek, waar de officier zjjn soldaten placht te onderrichten. De soldaten waren aanwezig, echter ontbrak de kapitein. Toen nam de keizer het boek ter hand, dat bij die lessen gebruikt werd en gaf zelf les. Om 7 uur eerst daagdo de kapitein op en zag vol schrik, dat de keizer hem ver tangen had. Deze bestrafte hem niet, maar reikte hem slechts het boek met de woorden »zoo ver ben ik gekomen*. Teen verwjjderde bjj zich. Na eenigen tjjd zond de vorst den kapitein een wekker en gaf hem aldus te verstaan, dat hjj zich niet meer moest verslapen. Met water doodgeschoten. In Berljjn heeft een onderofficier op een vreeseljjke wjjze zelfmoord gepleegd, 's Morgens om 6 uur was hjj in de kazerne gekomen, deed daar het noodige af en ging toen weer naar zjjn kamer. Hier laadde hjj zjjn geweer met een losse patroon, vulde den loop met water, stak het in zjjn mond en drukte den haan met zjjn voet at Door de kracht van het uitgeperste water werd zjjn hoofd ver pletterd, natuurlijk onder ondrageljjke pjjnen. De man was 28 jaar oud en reeds vjjf jaar in dienst. Be auto-handieteu. Het Hof van Cassatie te Parjjs heeft, geljjk te verwachten was, het cassatieberoep der auto bandieten verworpen. Thans komt nog de quaestie der revisie van het vonnis tegen Dieu- donné gewezen. Tevens zullen verscheidene veroordeelden zeker een verzoek om gratie in dienen. Een Duitsch luchtschip in Frankrijk geland. Uit Luneville (dep. Meurthe) wordt gemeld E Zeppelin-luchtschip met Duitsche offi cieren aan boord is hier geland tengevolge van een gebrek aan den motor. Naar luid van te Friedrichshafen ontvaogen berichten, is hst luchtschip Z. 4, dat Donder dagochtend vroeg was opgestegen voor een hoogtevlucht, door storm en mist uit den koers geraakt. De commandant is kapitein Glund. De zich aan boord bevindende officieren bebooren tot de commissie van proefneming. De daling bij Luneville op Fransch grond gebied van een Zeppelin, waarin Duitsche

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2