Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. get! coalitieman aan het woord. „(hristriijtie" partij» inCoada. 1 Onze itidrttH ONTDEKT. No. 2358. Zaterdag 5 April 1913. 24e jaargang. FEUILLETON. UIT ONZE OMGEVING. Telef. Intero. No 15- ABONNEMENTSPRIJS; Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Glrootere letters na«r plaatstuimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant versehjjnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjjden Uitgever M. DE JONGE, te T e r Neuzen. GRONDBELASTING. De heer KI. de Vries is geweest en hij heeft de opgekomenen op eene keurige rede vergast. Geen debat werd gevoerd en in dat opzicht kan Luctor et Emergo met zijn advies te vreden zijn. Maar overigens Wel, dan moest wel ieder den indruk krijgen Het is verstandig van die lui, om maar geen debat té voeren. Want ze hadden aan het kortste lijntje ge trokken. Daar stond iemand voor ons, bezield met liefde voor de Openbare School, iemand, die zijn onderwerp ten volle meester was, die het op boeiende wijze wist te behandelen, iemand, die tevens optrad rechtschapen, oprecht, een strijder met open vizier. Toen hy na de pauze het christelijk blad uit ons stadje eens even onder handen nam over de wijze, waarop het zich meende te mogen uiten,, toen heeft zeker ieder aanwezige, van welke partij ook, genoten van de fyne ironie, waarop deze begaafde spreker, het geschryf van het blad critiseerde. Zijne citaten uit schoolboeken der openbare school op gevoelvolle en bevattelijke wijze voorgedragen, hebben wel diep doen gevoelen, dat de openbare school niet zoo slecht is, als de tegenstanders zoo gaarne in hunne niet steeds fijne woordenkeus willen doen ge- looven. Neen, die daar aanwezig was, is naar huis gegaan met de overtuiging, dat de aanslag op de openbare school er eene is op onze ARTHUR STRINGER. 2) „Een oogenblik. Hoe kon u dat snoer in een sigarettenkoker bergen „Het was een prachtigs ketting van zes en twintig diamanten in platina schakels gezet, met een hangor van smaragd. Ik stak hem in dezen koker." Weidler keek naar den zilveren koker met het monogram. Er konden gemakkelijk honderd sigaretten in. „Hoeveel was dat diamanten snoer waard „Ik heb er in Paiys, dus zonder invoer rechten, negen duizend francs voor betaald. Het was een kort snoer, maar de diamanten waren buitengewoon mooi." Weidler scheen verder geen belang in de waarde van den ketting te stellen. Hy was al naar den anderen kant van de kamer gegaan, keek de ramen na en inspecteerde de toilettafel, die tegenover de brandkast stond. „En er wordt niets anders dan de diamanten vermist?" vroeg hy. „Niets anders." volkseenheid, op ons volksbestaan, dat met behulp van staatsgelden diezelfde staat wordt ondermijnd, omdat zijne eenheid, dus zijne volkskracht te loor gaat. De heer De Vries heeft de harten zijner hoorders doen ontgloeien, liefde gewekt en liefde gesterkt voor het instituut onzer volks eenheid, voor de openbare school. Wij zijn hem dankbaar voor zijne schoone lezing, door hem, als steeds, op een hoog peil gehouden. Mr. dr. J. v. Best komt de kiezers in het land van Hulst eens ïnlichteu. Zondag trad hij op te Kloosterzande, Maan dag te Hulst. Hi) verdedigde de Tariefwet, zooals hij dat reeds op meerdere plaatsen deed. Hij bleek voor de dwangverzekering. Alle maal dingen, die bij een coalitieman geene verbazing behoeven te wekken. Mag men op het verslag in Zelandia afgaan, dan heeft Mr. dr. J. v. Best dingen gezegd, die men van zoo'n ontwikkeld man stellig niet zou verwachten, al is het waar, dat men van de coalitie veel aandurft. Volgens Zelandia dan heeft Mr. Van Best gezegd, dat de libe ralen allerlei beginselen huichelen, dat zy alles beloven, wat men maar verlangen wil, dat zij naar geen beginselen vragen. Een eind verder wordt het liberalisme eene ongeloovige partij genoemd. Verderop zien wij: Hoe meer zoo iemand het gezag aanrandt van God en Diens dienaren, des te hooger staat zoo iemand in de oogen van liberalen en ongeloovigen, die zoo gaarne hooren, dat op het gezag wordt afgegeven Over de concentratie werd gezegd: »De con centratie heeft tot patroon heilige gekozen de St. Sociaal-democratie. Reeds nu knielen de liberalen voor Mr. Troelstra.* Maar dit alles was nog niet genoeg. Deze ontwikkelde spreker moet (altjjd vol gens Zelandia) zelfs zoover gegaan zijn, te beweren, dat als Links won, de wetten tegen de zedeloosheid zouden worden ingetrokken, ja, nog sterker, dat aan de ontucht weer vrij spel zou gelaten worden. Van een ontwikkeld man als Mr. dr. J. v. Best toch is, kan men niet veronderstellen, „U vertelt mij, dat niemand deze dingen heeft aangeraakt sinds de inbraak." „Niemand heeft er een vinger naar uitge stoken. Ik begreep, dat het 't beste zon zijn om alles te laten, zooals het was, totdat u bet gezien bad „En n weet zeker, dat er niemand aan is geweest „Heel zeker," was het geduldige antwoord vaD Dunseith. Weidler was oogedarig weer naar de open brandkast geioopen, beproefde het slot, keek naar binnen en bekeek vluchtig het cijferslot. „Mag ik u eens vragen, of mevronw Dun seith ook rooktvroeg hy, biijkbaar zonder eenige reden. „Neen, mijn vrouw rookt niet," verklaarde Dunseith met byzonderen nadruk op deze ont kennende woorden. „En wie heeft den diefstal ontdekt?" ging de onverstoorbare Weidler door. „Tk zelfvanochtend vroeg, toen mevrouw Dunseith nog sliep. Ik was bang, dat ze het snoer zou missen en dan zon schrikken. Ik giDg [dus naar de brandkast om den ketting er uit te krijgen. De koker lag er nog, maar het snoer was weg." „Eu u koD Diet zien, dat er iemand aan de kast was geweest?" „Ik kon er niets aan zien." „En het slot was niet geforceerd?" dat hij per abui3 eenige onjuistheden debiteert. We moeten dus aannemen, dat hier willens en wetens geinsinueerd wordt op eene wijze, die we niet nader willen aanduiden. Over de neutrale school werd gezegd, dat ze niet alleen het gezag afbreekt van God en de Koningin, maar ook der ouders. En dan werd nog aan de goedgeloovigen diets gemaakt, dat zoo Links won, de meesters uit den Haag zouden worden thuis gestuurd, zooals men jaren lang burgemeesters heeft thuisgestuurd. Me dunkt, als men in eene enkele ver gadering zooveel dingen zegt, die den toets der waarheid niet kunnen doorstaan, het nog al welletjes is. Een troost hierbij is, dat men door zulke beschuldigingen niet den tegenstander onteert, maar dat men zichzelven op een lager stand punt stelt. Voor ons is het een bewijs te meer, dan geen middel (hoe af te keuren ook) ongebruikt zal worden gelaten om de vrijzinnigen te be kampen. Voor ieder vrijzinnige is het daarom plicht te strijden met open vizier, met eerlijke wa penen, maar tevens met groote kracht. Waar op zoo'n wijze gestreden wordt, kan men begrijpen, waarom een blad als Luctor et Emergo dit jaar liever debat vermydt. Toch moeten wij zeggen, dat na lezing en herlezing van het verslag in Zelandia het ons bijne ongelooflijk voorkomt, dat een man van ontwikkeling en kennis kan gesproken hebben, zooals dat verslag vermeldt. Men schrijft aan »Het Vad.* ln het district Gouda is de stoot gegeven tot de oprichting van een nieuwe »Christelijke« partij, die den naam draagt van Vrjj-Anti revolutionaire Party. De leiding van deze party in wording be rust bij het bestuur van de Vrij-Anti- revolutionaire kiesvereeniging »Keuchenius< te Gouda, welke thans alle pogingen in het werk stelt om in de verschillende plaatsen van het district Gouda afdeelingen op te richten, waarin zy reeds in enkele gemeenten moet geslaagd zijn. „Zoo als u ziet. En de ramen zyn voor zien van eleetrische bellen, die overgaan, als men de vensters van buiten tracht op te schniven. „Wie wist de cijfers van het slot?" „Ik, myn vrouw en baar kamenier, Lucy Braley." „Met andere woorden, juist de drie personen, die gisteren hier in huis waren „Precies." „Heeft de kamenier Lucy Braley my een half uur geleden binnengelaten „Vertel my eens wat van haar 1 „Daar valt niets anders van haar te zeggen, dan dat ze buiten alle verdenking staat." -Maar kunt u daar wel zeker van zyn „Ja, beslist. In de eerste plaats is ze, zoo als n gezien hebt, ver over de veertig. Ze heeft al twintig jaar lang in de familie van mijn vrouw gedieod, voor zjj hier kwam. Ze is met de kinderen opgegroeid. Mijn vrouw heeft haar als jong meisje al gehad zy zou door een vuur gaan voor haar meesteres, die haar altijd volkomen vertrouwd heeft." „En dat doet u ook „Ja, zy is een vrouw, op wie nooit ver denking zon kunnen vallen. We hebben altyd gemerkt, dat ze eerlijk en oprecht is. Door en doorIk zon haar evenveel ver trouwen als myn vrouw, in een geval als dit." Het district Gouda geniet thans de eer vier rechtsche groepen te herbergen, waarvan beide laatst geborenen, de christelyk-sociale party en de vrij-antirevolutionaire partij, elkaar onderling hevig bekampen en gezaamlijk een hevigen strijd voeren tegen de coalitie-partyen. Volksonderwijs. Voor een vrij groot gehoor sprak op Donderdag 3 April de heer KL de Vries Sz. van Amsterdam in Ter Neuzen. Wijzende op de opheffing eener openbare school te Oostdongeradeel, omdat er volgens den burge meester twee bloeiende bijzondere scholen waren, stelde hij in 't licht het gevaar, dat overal in het land dreigt van de tegenwoordige regeering, naar aanleiding van de voorstellen van de meerderheid der Commissie voor grond wetsherziening. Spreker toonde aan, dat het volk een stap terugdoet in de historie, als 't onderwijs wordt overgelaten aan het parti culier initiatief. Hij herinnerde aan het be gin van den schoolstrijd en aan de oplossing, die men in 1889 meende gevonden te hebben, afgaande op verklaringen der voormannen van rechts, Dr. Vermeulen, Schaepman, DeSavornin Lohman. Ook de heer Roëll en andere vrij- zinnigen hielpen mee aan de wet-Mackay, in het belang van den landsvrede. Volksonder wijs stond er toen voor juist als nu nogde Vereeniging strijdt, zoo niet voor goed bij zonder, dan toch voor bijzonder goed onder wijs. Onze strijd is altyd een voornooit een tegen wij hebben geen laster noodig. Minister Mackay zei in 1889, dat binnen de grenzen van Art. 192 der Grondwet aan het byzonder onderwijs gegeven werd al wat mogelijk was. Er was recht geschied. Onze Oud-Voorzitter dhr. Goeman Borgesius zette de kroon er op in 1901, toen hy bij de Leerplichtwet zelf voorstelde de meerdere kosten daaruit voor gemeenten en schoolbesturen voortvloeiende, te vergoeden door de subsidie naar even redigheid te verhoogen. 't Ministerie-Kuyper kwam met de onder- wijsnovelle van 1905, waarbij van staatswege gelden beschikbaar worden gesteld voor den aanslag op het openbaar onderwys, dat de kleinen en eenvoudigen van harte opvoedt tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. De novelle werd aangenomen, ondanks Weidier stond weer by de brandkast. „Als u het goed vindt," zeide hy, „zal ik deze dingen op de toilettafel leggen." Al sprekende had hy de zware varkeos- leeren bijouteriekist en den zilvereo sigaretten koker op de ksst getild. Dnnseith zag, dat by ze voorzichtig aan de kanten vasthield, alsof de aanraking hem zon kunnen besmetten. Toen hy ze opendeed, ging dat ook even ang»tig voorzichtig. „En u houdt nog vol, dat niemand deze zaakjes heeft aangeraakt?" hernam de de tective. „Ik bljjf bij wat ik tien minuten gele- deo gezegd hebantwoordde Dnnseith. „Maar komt het u dan niet vreemd voor, dat een dief, uit al deze weelde, juist dat ééne stnk zon kiezen en de rest laat liggen „Hij heeft ten minste een goede kens ge daan." „En dit is al de tweede keer binnen zes maanden, dat er by n aan hnis gestolen is „Ja, de tweede maal, den diefstal in Mamaroneck-huis meegerekend. En n knnt wel begrijpen, dat het my ontzaglijk hindert. Het kan me niet zoo veel schelen, dat het ding weg is, maar wel het feit bet on verklaarbare, hot geheimzinnige feit, dat een dief binnen kan dringen en een streng paarlen een snoer diamanten kan wegnemen, zonder dat hij een spoor achterlaat." TER 1H» De Burgemeester van TER NEUZEL, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staats blad no. 82) tot regeling der Grondbelasting Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en schatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, gedurende 30 dagen, op do secretarie der gemeente ter inzage zijn neder- gelegd eu dat aan ieder, wiens eigendommen in die staten vermeld ziin, eene kennisgeving zal worden gezonden. Ter Neuzen, den 2 April 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. DOOR „Ja."

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1