Bekendmaking. Pootaardappels. M. J. VAN DIXHOORN. Ter Neuzer). Tapijten, Karpetten, Loopers, Kleedjes, Cocostapijt en Loopers. VLOERZEIL in alle breedten tot 3,65 HL. Crème en Witte Vitrage. Gordijnkanten en Franjes. Linnen-, Keper- en Vitrage-Rolgordijnen. I ARMONICA'S, J. D. DIJK, ONTVANGEN Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. PLANTAARDAPPELS (Bravo's) Bij de verkiezing van een Bestuurslid der Af deeling AXEL van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij op a. s. Woensdag wordt met den meesten aandrang aanbevolen, de heer van wien we verzekerd zijn, dat hij de landbouwbelangen in het algemeen ten zeerste zal behartigen. EENIGE LEDEN. Effen en gestreept LANCASTER, Tevens zullen daar feestelijkheden van aller lei aard worden ingericht, waarbij alle deel nemers in middeleeuwsche dracht znllen ver schijnen, terwijl ook de bewoners van die huizen zich zoo veel mogelijk in de dracht zullen steken van den tijd, waaruit het stadje dagteekent. Brand in een vuurwerkfabriek. Men meldde Zaterdag uit Leeuwarden aan de Tel. Toen hedenmiddag het personeel van de firma Schuurmans, te Leeuwarden, bezig was met het maken van vuurwerk, ontstond er brand in de werkplaats, waar een massa kruit en veel afgewerkte stukken waren opgeslagen. Het vuur deelde zich spoedig aan het kruit en de vuurpijlen enz. mede, waardoor hevige ontploffingen plaats hadden, die op verren afstand werden gehoord. Ruiten van de in de nabijheid staande woningen sprongen, de deuren sloegen open, terwijl de muren van een paar huizen werden verzet. De vlammen deelden zich mede aan de bakkerjj van den heer Gillebaard en reeds aan een bed in het bulpziekenhuis, waar een vyltal roodvonk patiëntjes werden verpleegd. De dienstdoende zuster behield haar tegenwoordigheid van geest en bracht de kleinen met de hulp van een paar toegesnelde personen in veiligheid, ter- wjjl de brandweer met veel materiaal hulp verleende. Terwjjl de vuurpijlen en ander vuurwerk de lucht invlogen, klonk plotseling de nood kreet »Er ligt een knecht van Schuurmans onder het puin Op dit geroep schoot de rechercheur van politie Bakker toe, drong door de verstikkende kruitdamp de werkplaats binnen en smaakte het genoegen den vermiste naar buiten te brengen. Deze had ernstige brandwonden bekomen en werd naar een ziekenhuis gebracht. De agent viel op straat bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bjj. De brandweer was spoedig het vuur meester. De schade is zeer aanzienlek. Diefstal van f2000. De heer G. van Nimwegen, hoofd van de R. K. school in de Isaac Hubertstiaat te Rotterdam ontdekte Zondagavond, toen bjj met vrouw en kinderen thuis kwam in zijn woning aan den Boezemsingel, dat er tjjdens zijn afwezigheid inbrekers in zijn huis geweest waren. Waarschijnlijk hebben zij zich met een valschen. sleutel toegang herschaft. In een achterkamer hebben zij een linnenkast geopend, waarin een ijzeren geldkistje geborgen was en uit dit kistje aan bankpapier, gouden tientjes en gouden vijfjes een bedrag van ongeveer f2000 gestolen. De daders hebben geen spoor achtergelaten en zijn tot dusverre onbekend gebleven. De heer van Nimwegen is tegen inbraak verzekerd. Maandagmiddag om 3 uur brak te Vel- seroord brand uit in een hooimijt van den herbergier Braams. Twee menschen, een scharen slijper en een stoelenmatter, die er zich te slapen hadden gelegd, liepen ernstige brandwonden op. De Belgische stoomboot »Cockerill« was Donderdag met een lading kolen van Newcastle vertrokken. Op reis had men wegens het slechte weer de ruimen niet kunnen openleggen. Het gevolg daarvan was, dat de gassen van binnen opgepropt bleven. Zondagochtend voer het schip Dover voorbjj. Tusschen die stad en Dungeness bad kort daarna een ontploffing in het voorschip plaats, waardoor zes mannen brandwonden opliepen, D.l. één ernstig en de andere licht. Te Dover heeft de »Cockerill« daarop de gewonden ontscheept. Te Brussel heeft Zaterdag op klaar lichten dag een man in de Koningstraat zjjn vrouw, die hem zes maanden geleden verlaten had, doodgeschoten, terwjjl ze met een heer wandelde. De dader had een vraag tot echt scheiding ingediend. Luiteuaut Spandau te Luik. Men meldt aan het »Vad« uit Luik Wjj hadden met luitenant Spandau eenige oogenblikken nadat het ongeluk plaats had, een onderhoud. Luitenant Spandau was wel is waar nog eenigszins onder den indruk van het ongeval en de begrjjpeljjke emotie welke het gebeurde wekte, doch heeft niet de minste verwonding opgeloopen. De heer S. is in het hotel Angleterre te Luik afgestapt en hoopt naar Holland te vertrekken. Per auto was de heer Spandau van het vliegveld naar Luiü vertrokken. De heer Honciau is aan de rechterzjjde van het lichaam licht verwond, doch bevindt zich overigens ook zeer wel. Men verzekerde ons dat van de geheele vernieling van het toestel geen sprake is, daar het toestel binnen enkele dagen wel gerepa reerd zal zjjn. De oorzaak van het ongeval was het haperen van den motor, waardoor een zeer snelle noodlanding moest worden onder nomen. De botsing op den grond was zoo hevig, dat het rechterwiel gebroken is. Auto-ongelukken. Een auto reed tegen een boom met het noodlottig gevolg dat van de 3 inzittenden 2 werden gedood en de derde zwaar gewond. Ook te Essen had een auto-ongeluk plaats, waarbjj 3 personen gedood en 1 ernstig ge kwetst werd. Ballon-ongeluk. In Altenzum (Sleeswjjk-Holstein) heeft een ballonongeluk plaats gehad. Men vond oen ballon op het water drjjven. De ballon is ge nummerd 1367, de touwen van de mand waren doorgesneden. Men vermoedt, dat de inzittenden verdronken zijn. Het is geen Duitsche ballon, daar deze namen voeren. De haven van Brugge. Het schijnt alsof het noodlot van Brugge, de vroeger zoo bloeiende, sedert vele jaren in verval zjjnde stad, bezegeld is. Koning Leo pold II en zjjn hem blindelings toegedane minister-president graaf de Smet de Nayer, hadden het plan Brugge een nieuwe haven te geven, om door een breed kanaal naar de zee de stad, om zoo te spreken, nieuw leven iD te blazen. Ten koste van 40 tot 50 millioen francs of meer (precies is het niet te zeggen) werd de haven van B.ugge gebouwd. Nieuwe spoorlynen werden langs het kanaal naar de haven aangelegd. Een scheepvaartverbinding naar Huil kwam tot stand en men hoopte groote Duitsche scheepvaartmaatschappijen te kunnen bewegen, van Zeebrugge als aanleg- haven gebruik te maken. Maar nauweljjks twee jaren nadat het eerste groote schip de haven binnen geloopen was, kwam er een kink in den kabel. Het was geen geheim meer de haven begon te verzanden. In het begin trachtte men dit feit verborgen te houden en wat later werd verzekerd, dat die verzanding van voorbjjgaanden aard was en dat de noodige maatregeleu genomen waren, om dit euvel tegen te gaan. Dezer dagen heeft echter de afgevaardigde Fonteins eenige vragen aan den minister gericht, waaruit het treurige lot van de haven van Zeebrugge bevestigd wordt. Uit deze vragen blijktDe havenmaatschappjj van Zeebrugge heeft herhaaldelijk getracht nieuwe kapitalen op te nemen. In Juni 1909 werd een leening gesloten' van twee en een halt millioen francs; in December 1910 werd tevergeefs getracht 2.27 millioen francs op te nemen in Mei 1912 vroeg men 6'/s millioen doch kreeg slechts 2 millioen en thans wordt wederom 31/, millioen gezocht. Daarbjj werd in 1908 de diepte van de haven langs den kademuur steeds minder en niettegenstaande den baggerarbeid neemt de verzanding meer en meer toe. Het scheepsverkeer raakt in verval: in 1907 waren het 156; in 1908 106; in 1909 75; in 1910 80 en in 1911 97 schepen, die de haven van Zeebrugge binnenliepen. De minister was niet in staat op de vragen vau den afgevaardigde voldoende antwoord te geven. Het blijkt maar al te duideljjk, dat het zand een nieuwe hoop, om Brugge wederom tot bloei te brengen, begraven heeft. Levend verbrand. Op tragische wjjze is in Berljjn een 71 jarige smid in zjjn woning om het leven gekomen. Sedert twee jaren was de grjjsaard weduwnaar en bleef toen geheel alleen wonend ondanks zjjn .hoogen leeftijd, zjjn zwaar be roep uitoefenen. Nadat hjj eenige dagen niet meer in zjjn smidse gezien was, begon men naar hem te zoeken. Toen men de gesloten deur der woning geopend had, vond men den armen grjjsaard als verkoold ljjk. Naa3t hem lag een uit elkaar gesprongen petroleumlamp. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat het ljjk reeds een week daar gelegen had. Een klein erfenisje. Een jeugdige herder te Literne in de Fransche gemeente Beauvoisin, Marius Bonnaud geheeten, ontving dezer dagen een schrjjven van een notaris te Montpellier, waarbjj deze hem uitnoodigde ten spoedigste op zjjn kan toor te komen, om daar een zeer belangrijke tjjding te vernemen. Bonnaud liet zjjn herdersstaf in den steek en begaf zich naar den notaris. Deze nam hem mede naar Londen, waar hem bleek, dat zjjn vader, dien hjj nooit gekend had, hem de respectabele som van 37 millioen had nagelaten. Dat Bonnaud niet wedor naar zjjn kudde terugkeert, behoeft zeker geen betoog. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 27 Maart. Marinus Izaak Verschelling, oud 22 j.,jm. en Jansje Wilhelmina van Leuven, oud 22 j., jd. 28 Maart. Wessql Leunis, oud 31 j., jm. en Elsje Judith Maria van Leuven, oud 25 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Maart. Jacobus Her- rebout, oud 27 j., jm. en Hendrika Maria Ruben, oud 28 j., jd. Pieter Verduin, oud 26 -j., jm. en Elisabeth Donms. oud 22 j.. jd. Geboorten. 23 Maart. Willem Aarnoud, z. van Francois de Fejjter en Martha Houg. 24 Maart. Arithonius Joseph Alphonse, z. van Willem Johan nes Aloijsius Hamerlinck en Virginie Volkrvk. 25 Maart. Jacomina Anna, d. van Machiel de Doelder en Francina Harms. 26 Maart. Electerius Gustaaf, z. van Nicolaas Johannes Acke en Maria de Fouw. 27 Maart. Rosalia Neeltje, d. van Jozias Johannes Dieleman en Levina van IJk. Overlijden. 28 Maart. Martha Maria Dieleman, oud 5 md. van Pieter en Maatje van Cadsand. Jacoba de Bree, oud 51 j., d van Jacobus en Mag- dalena van de Wege. (Beiden overleden.) 29 Maart. Aletta Adriana Klaassen. oud 12 jd. van Andries Jacobus en Johanna Helena Will. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 2 April 11.45 Donderdag 3 0.9 12.29 Vrjjdag 4 0.46 1.2 Zaterdag 5 1.17 1.31 Zondag 6 1.46 1.59 Maandag 7 2.12 2.26 Dinsdag 8 2.40 2.53 Geboren ELISABETH MARIA LOUISA, dochter van A. J. KLAASSFN en J. H. KLAASSEN-Will. Ter Neuzen, 30 Maart 1913. Het Bestnuur der Vereenigde Handwerks lieden maakt bekend, dat vanaf heden het Vereenigingsgeboaw weder te htlUP is voor trouwpartijen en andere festiviteiten. Inlichtingen te bekomen bjj CIL L. kESBEkE, Secretaris. Ter Neuzen, 31 Maart 1913. Nog te bekomen zuivere bjj D. VISSER, Dijkstraat. Ter Neuzen. Heden ontsliep zacht en kalm ons inni^ geliefd dochtertje ALETTA ADRIANA, in den ouderdom van bjjna 13 jaar. A. J. KLAASSEN. J. H. KLAASSEN-Will. Ter Neuzen, 29 Maart 1913. Zoo Juist ontvangen in verschillende prijzen JACs. DE KOK, Ter Neuzen. V Verschenen by J. D. DIJK, Uitgever te Groningen, het Vroolyke Voordrachtenboek, getiteld 1 bevattende 40 Vroolijke Voordrachten, komieke Scènes, Humoristische Liederen, Luimige Coupletten, enz. INHOUD Als je dat eens wist. Ik ben weer vivat vrj)gezel. De verliefde huisknecht. Wat de Engelschen leeren. Bedrog. Het politiek ganzebord. De liefste bloem. Mpn schoone Blondine. Bis-Coupletten. Samuel Brommel. Zeeman's wonderen. Heinrich Pommerancies. Het ongeluks kind. De Huurkoetsier. Ik weet het weL De lotgevallen van een barbier. Tocht het hier. Dolle feestzang. De lustige schoenpoetser. Iets vrooiyks. De geplaagde student. Nieuwe conpletten op Kobussie Kobussie kyk eens om. Wat is de mensch HollandschJochem Brom, de huisknecht. Kon zg 't maai ver anderen. Vroolgke Piet. Bruiloftslied. De politieke Boer. Daar gaat hy weer. Beurtzang. Diefstal. De pantoffel held. Rariteiten. Vraag het maar aan Peter. Beste raad. Zoo gaat het. Drankbestrgdiug. Verkiezingslied. Die daar. Na toezending van postwissel a 0,55 of van 11 postzegels van 5 cent, wordt dit hoogst komische Voordrachtenboek onmiddeiyk franco per post toegezonden door den Uitgever Oude kijk-in-'t Jatstraat 66, GRONINGEN. in verschillende soorten en grootten. Linoleum-, Tafelzeil-, Waschdoek-, Wollen-, Pluche-, en Wasehdoek-Tafelkleeden. Tule- en Vitrage-Ondergordijntjes. 11 11 11 11 11 A&rnont de Brnijne,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3