UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. leed de man echter. Behalve minder ernstige kweisuren had hij een zware houw in het achterhoofd, waarschijnlijk met een parang toegebracht. De overledene was een stevig gebouwde Javaan, waarschijnlijk koelie op een naburige onderneming. Het moet in den laatsten tijd op de onder nemingen rondom Tebing Tinggi met de veiligheid niet bijzonder best, gesteld zijn en vooral op de onderneming Ramboetan heeft, men daarover niet te roemen. Onlangs nog werd een mandoer op den grooten weg door vier zwartgemaakte kerels aangebonden De djaksa van Tebing Tinggi kwam van morgen voor het gerechtelijk onderzoek op de onderneming. Een wederzien. Men schrijft uit Merauke aan de „Java Bode*: Onlangs kwam te Merauke ter reede een stoomschip van de Koninklijke Paketvaart- maatschappij waarvan de kapitien minder aan gename souvenirs aan Nieuw-Guinea heeft. Deze was destijds 1ste stuurman op het s.s. «Generaal Pel* en werd door 5 pijlschoten ernstig gewond, terwijl drie andere heeren van dat schip door de inboorlingen zijn gesneld en.opgegeten. Dat was in den tijd, dat er nog geen Me rauke bestond, doch dat Z. N. Guinea toch periodiek door de schepen der Paketvaart be zocht werd bij wijze van vlagvertoon. De lezers zullen het zich nog wel herinneren, hoe die heeren toen ergens bezuiden de Meraukerivier aan wal zijn gegaan en nooit teruggekeerd zijn, laaghartig vermoord door de op witmen- scheD beluste kannibalen. Bedoelde lste stuur man, ongerust als men aan boord begon te worden over het uitblijven van de passagie rende heeren, kreeg de opdracht ook aan den wal te gaan om zyn collega's te zoeken, maar nog in de sloep zittende werd hij door de be volking die aan het strand stond te pijlen, met vijf pijlen geraakt. Eerst heel veel later, lang nadat het N.-I. Gouvernement zich te Merauke had genesteld, is het feiteljjk pas bekend ge worden, dat inderdaad drie beereo van de «Pel* werkelijk gedood zijn geworden, terwijl ook langzamerhand gegevens werden verkregen betreffende de toedracht dezer affairede kampongs die een aandeel in den buit hadden gehad werden gesignaleerd. Toen nu onlangs die gezagvoeder te Merauke was, had hij be hoefte eens één der schuldige kampongs te zien vergezeld door slechts enkele gewapende lieden bezocht hij de kampong Boeti, die het leeuwenaandeel aan witmensohenvleesch had gehad. Wat moet er in dien man zijn omgegaan, toen hij daar rondwandelde te midden van at die wreedaards Zaterdag werd alhier door het bestuur van den polder Nieuw Neuzen in het Hotel Centraal* aanbesteedhet verhoogen en ver zwaren van den zeedijk, tusschen de dijkpalen 17 en 21, over eene lengte van 334 M., en tusschen de dijkpalen 20 en 30 over eene lengte van 878 M., met daarbij behoorende werken en het onderhoud daarvan tot 30 April 1914. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. M. Dekker te Brouwershaven voor f 36.450, L. van de Velde te Bruinisse voor 36.150, J. Panny te Krabbendijke voor 36.138, Job Wolfert te Hoek voor 36 000, C. Klaassen te Zaamslag voor 35.998, R. Verschelling te Ter Neuzen voor 35.880, M. Jacobs te Goes voor 35.870, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 35.870, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 35.650 en J. van Drongelen te Hoek voor 35,550. Maandagavond gafdekorfbalvereeniging »Astra« eene soirée in het hotel des Pays Bas alhier, toegankelijk voor hare leden en dona teurs. De presidente, Mej. van de Sande opende de bijeenkomst en drukte de hoop uit, dat deze feestavond velen aanleiding zou geven, de vereeniging hun geldelijken steun toe te zeggeu. In de pauze werd dan ook een tiental nieuwe donateurs aangeworven. Het programma werd keurig uitgevoerd, dat ze zoo slordig op haar bijouterieën is. Zjj schijtit er al bed weinig oui te geven. Nadat haar parels gestolen waren, hield ik haar altijd voor den gek en zeide, dat ze heelemaal niet voorzichtig met den familie kabel was, zooals wij het halssnoer noemden. We plaagden haar zelfs met haar brandkast. Toon ik dus die diamenten gisteravond nog op haar toilettafel zag liggen, nam ik ze stil letjes weg en stopte ze in myn sigaretten koker. Ik dacht, dat ze er nog naar vragen zou, maar ze heeft niets gezegd. Voor ik dus naar bed ging, dacht ik ineens weer aan m(jn sigarettenkoker en keek of bet snoer er nog in wastoen heb ik den koker met den ketting in de brandkast weggesloten. (Wordt vervolgd). zoodat het een gezellige, vroolijke avond werd. De nrs. I en 6 Wiener Streich Orebest waren voor velen eene verrassing. Er bleek uit, dat onze korfballers ook muziekliefhebbers zijn. Wanneer de leden de spreuk indachtig blijven, dat door gestage oefening de kunst verkregen wordt, zullen ze wellicht eenmaal nog een zeer interesant ensemble vormen. De Speenhoffvoordrachten en «Hannes ver huurt kamers* verwekte algemeene vrolijkheid. Ook de beide blijspelen werden keurig vertolkt. Kortom het was een succesavond voor Astra. De vrolijkheid, door de diverse voordrachten opgewekt, bleef er in tot vroeg in den morgen. De lanciers vermaakte dansers en kijkers, terwijl de Two Step zoo keurig gedanst werd, dat een bisnr. hier zeer zeker gewenscht zou zijn geweest. Zanmslng. Hield de zangvereeniging, voorzitter de heer C. A. Wisse, tot voor korten tijd hare gewone repetitiën in een der localen van de bijzondere school, hoofd de heer S. Brouwer, thans is door die ver eeniging aan het Kerkbestuur vergunning gevraagd om die repetitiën te mogen houden in de consistoriekamer. Ter secretarie dezer gemeente is door een zevental ingeschrevenen voor de militielichting 1914 aanvrage gedaan ter bekoming van vrijstelling van broederdienst en door een tweetal wegens kostwinnerschap. Bedroeg het aantal kiezers op de kiezerslijst 1912/1913 683. Op die voor 1913/1914 be draagt dit 708. Afgevoerd werden n.l. 45 kiezers en er op nieuw opgebracht 70 kiezers. Toen de slager Van Fraeijenhove Maandag morgen met paard en wagen, waarin efcn varken, naar Ter Neuzen reed, schrok op een gegeven oogenblik zijn paard zoodanig, doordat er van een hem vooruit rijdende wagen een stuk glas op den weg viel, dat paard, wagen, varken en voerman allen in de sloot langs den weg terechtkwamen. Voerman, paard en varken, kwamen pr gelqkkig zonder eenig letsel af, terwijl adn den wagen eenige schade werd toegebracht. Biervliet. Vrijdag j.l. trad alhier in open bare vergadering op de candidaat der vrij zinnigen in het district Oostburg de hepr Jhr. de Muralt. De voorzitter de heer Verhage leidde de spreker in. De zaal was stampvol er waren namelijk ruim 250 toehobrdets aanwezig en de spreker wist gedurende bijkans drie uren zijn gehoor uitnemend ie boeien. Zoowel de applaus tijdens de voor dracht als na aflocp van den avond, toondën aan dat de vergadering in overgroote meerder heid met het gesprokene instemde. Op hartelijke wijze bedankte de heer Verhage den spreker voor zijn leerzaam betoog en sprak den wensch uit dat nog vóór de verkiezingen de heer de Muralt andermaal in Biervliet zou mogen optreden. Het was een genotvollen avond. IJzenili.jke. Voor een goed bezochte ver gadering trad in de zaal van den heer Brón op de heer de Muralt, de candidaat van de vrijzinnige kiesvereeniging voftr de a. s. ver kiezing der Tweede Kamer. De spreker behandelde in hoofdzaak het voorstel van tariefverhooging van minister Kolkman en de dwangverzekering van minister Talma. De eerste wet bestempelde spreker als teen aanslag op onze volkswelvaartt en als teen rooftocht op de zakken der kleine luidenhet geen door hem helder werd uiteengezet. De dwangwet Talma achtte hij in strijd met de christelijke beginselen. Spreker bestreed de mannen als Lohman en anderen die beweren dat de ouderdomsverzekering in de neutrale zone ligt. «Merkwaardig* merkt spreker op, dat ook de rechterzijde de christelijke be ginselen uitschakelt, als dat beter past in hun kraam, maar spreker laat als liberaaRcjie uitschakeling niet toe en houdt vol dat öe sociale verzekering wel degelijk kan gelezen worden uit den Bijbel, bijv. denkende aan het «draagt elkanders lasten*. Uit alle religieuse geschriften kan men dan ook lezen dat de dwangverzekering in strijd is met de christelijke beginselen en dat de staatspensionneering de eenige rechtvaardige oplossing aangeeft. Spreker toont dit uit gebreid aan, waarop krachtig applaus van jle vergadering volgde. De heer de Muralt wees er op dat men hem tracht voor te stellen als anti-roomsch en als anti-clericaal. Spreker is Protestant maar staat op geloof gebied niet tegenover de Roomsehen, maar naast de Roomschen. Het laat hem zoo koud als ijs hoe iemands geloof is. Dat moet een ieder maar voor God en voor zich zelf weten. Hij laakt het dan ook in dr. Kuyper dat dezeén zijn vroegere geschriften de Roomschen zpo beleedigd heeft. Indien onder anti-clericaal bedoeld wortlt, zich met kracht verzetten tegen het gehuichel dat men tegenwoordig in den lande waarneemt, vodral onder de groote lui om de vette baantjes machtig te worden, jadan is hij er trotsch op dat hij anti-clericaalis. Spreker verklaart hier uitdrukkelijk dat hij het volste vertrouwen heeft in het werkelijk Godsdienstig gevoel van de kleinere luiden. Zeer zeker treft men zeer vele brave, werke lijk vrome menschen aan, ook onder de hooger geplaatsten, maar spreker walgt van die vrome »politieke schurkendie met het woord God in den mond maar met de wereld in het hart loopen. In zijn studententijd heeft hij tal van jongelieden ontmoet, die toen om geen God of kerk gaven en nu als vrome lieden in de Prov. Staten, Tweede Kamer, en Gemeenteraden zitting hebben. De hooge hoed bedekt dan dikwijls een masker dat niet anders dan slechten invloed kan hebben op onze samenleving. Op politiek gebied (niet in 't dagelijksch leven) staat spreker vierkant tegenover alles wat anti-revolutionnair is. De conservatieven ondergrond van die politieke party bevalt hem niet. Veel dichter staat hij in politieken zin gesproken bij de heeren Aalberse en bij den heer Pastoors en dergelyken, die in elk geval op sociaal gebied, d.w.z. voor maat regelen, die het geheele volk helpen, veel voelen. Spreker krijgt van geestverwanten allerlei uitknipsels uit couranten, gestuurd met de bedoeling hem in te lichten wat de «clericalen* van hem lasteren. Spaart de moeitezegt spreker. Laster noch leugen deert hem. Hij neemt er niet eens notitie van en gaat den rechten weg die hem den besten lijkt, en naar hij hoopt tot overwinning mag voeren. Yoor het debat gaf zich op de sociaal democraat de heer Van der Werff. Op vrij scherpe wijze viel deze den heer de Muralt aan over het feit, dat deze het nog voor den heer Aalberse eenigzins had opgenomen en trachtte aan te toonen dat de heer Aalberse met zijn bekende tienurigen arbeidsdag-motie een naar figuur had geslagen. Verder verweet hij den inleider dat de liberalen op militair gebied niet schromen voor meerdere lasten en mede gewerkt hebben voor uitbreiding van het contingent. Ook verwijt hij den liberalen dat deze niet hebben mede gewerkt om het voorstel van den socialist Vliegen te steunen om uit de successierechten 11 millioen gulden meer te halen. De heer Van der Werff wijst er verder op dat de salarissen van de onder wijzers veel te laag zijn en het voorkomt, dat onderwijzers worden geweerd omdat zij lid zijn van den onderwijzersbond. Ten slotte wekte de debater de aanwezigen met gloed op, om partij te kiezen tegen het kapitalisme, teneinde te komen tot een beteren toestand in de maatschappij. De heer de Muralt gaf een uitgebreide repliek. Spreker begon met op te merken dat het hem genoegen had gedaan dat de heer Van der Werff hem niet zacht had aangepakt (afgedroogd) hiermede is althans zeker voor de vergadering te IJzendijke duidelijk ge worden dat de broederschap tusschen socialisten en liberalen nog niet zoo bijster groot is. De rechterbladen maken de kleine luiden wijs (de grooten weten wel beter) dat socialist en liberaal één is. Dan hadden zij van avond aan het tegendeel eens kunnen smullen. De heer de Muralt zégt omtrent den heer Aalberse alleen gezegd te hebben dat hij dichter bij deze staat, al is hij katholiek, dan bij een anti-revolutionnair. Dichter bij den een dan bij den ander, kan nog tver wegvan allebei zijn. Wat betreft de uitbreiding van het leger verwijt hij den socialisten dat zij in den nacht van minister Staal wegliepen, terwijl bekend was dat deze minister een zwakke poging deed om te bezuinigen, hetgeen door den heer Troelstia op 22 Nov. 1910 in de Tweede Kamer met eenige woorden is erkend. Het ministerie de Meester viel mede met de hulp van de socialisten, terwijl toch bekend was dat dit ministerie de grondwetsherziening voorstelde met de bedoeling van invoering van algemeen stemrecht. Spreker weet wel, dat ook de vrijzinnig democraten en de heer Thomson tot den val van het ministerie medewerkten, maar hij beeft het nu alleen over de socialisten. De socialisten kunnen gemakkelijk zware eischen stellen, zij weten toch dat zij de verant woordelijkheid voorloopig niet behoeven te dragen voor hetgeen zij beloven. Spreker bedoelt niet dat de debater hier te kwader trouw praatjes heeft verkocht, maar spreker merkt op dat het heel wat anders is als liberaal beloften te doen met de wetenschap binnenkort in de werkelijke gelegenheid ge steld te worden die beloften na te komen. De bekende Duitsche socialist Bebel zeide op het groote socialistisch congres te Erfurt De socialisten moeten eischen stellen die door de andere partijen niet kunnen worden gestelden de heer Troelstra zeide in de Tweede Kamer 17 Maart 1911, Sprekers partij zal in af- zienbgren tijd niet plaats nemen in het regeerings- kasteel achter de ministerstafel. Geen partij staat in dezen zoo vrij als de sociaal-democraten*.. Spreker vraagt wat dit tzoo vrijbeteekent Spreker herinnert er aan dat de spcialisten Troelstra, Van Kol, en Schaper indertijd tegen de leerplicht stemden. Aan den bekenden katholiek Schaepman is het te danken ge weest, dat die wet er net door kwam. Was toen de wet gevallen, zeer zeker hadden wij de wet zelfs nu nog niet. En de kinder voeding, waarom het verzet van de socialisten plaats had, komt nu toch vrij aardig tot zijn recht. Spreker is zelf voorzitter van de vereeniging Schoolkindervoeding te Zierikzee en het is heerlijk dat smullen van die kinderen te zien, al betreurt hij het, dat deze wijze van aalmoesuitreiking nog noodig is. Of de socialisten betere voorstanders zijn van staatspensionneering betwijfelt spreker althans tegenover hem. Vele Fransche socialisten hebben zich nog op het congres te Nimes gekant tegen de staatspensionneering. Viviani, nu ja op het oogenblik geen socialist meer, die toch als socialist over de ruggen der arbeiders het ministersbaantje heeft gekregen, draaide wel brutaal weg zoogenaamd tde lichten des hemels uitmaar deed niets voor de arbeiders toen hij den hoogen hoed op had. Het blijkt, dat daar waar de socialisten meer macht krijgen, de kracht zooals by alle partijen verslapt. Dan komt de splitsing. Hier te lande heeft men reeds twee partyen n.l. de S. D. A. P. en de S. D. P. en men moet den heer Wijnkoop maar eens hooren om in te zien dat met de S. D. A. P. de zaak nog niet tot ieders bevrediging goed komt. De socialisten moesten in Italië de partijgenooten vrijheid geven om over de Tripolie oorlog te stemmen zooals zij dat wilden, om scheuring in de partij te voor komen. De bekende socialist Felice, juichte de Tripoli-oorlog zelfs toe. Misschien is dit ook geen socialist meer, maar zegt spreker, daar schieten de arbeiders wat mede op of de heeren socialist blijven tot zij ministers zijn en dan van het zaakje afscheid nemen. Als zij de macht hebben moeten zij juist socialist worden, of in elk geval blijven, daar hebben de arbeiders het meeste aan. Spreker in- tusschen gelooft dat de werklieden al die theorien moede zijn en nu, zooals op het congres te Leeuwarden werd geroepen teen dikkere boterham wenschen Welnu spreker is bereid daaraan mede te werken, maar dan niet door een tariefwet die den boerenstand zal dooddrukken, niet door een dwangwet met premiebetaling die de middenstanders en boeren het gelag laat be talen, maar door rechtvaardige belastingen. Spreker voerde nog het woord over art. 357 van de dwangwet Talma dat bedoelt te zijn „een begin van het beginvan het gaan in „de richting van de richtingvan de staats pensionneering. Over die verkiezingstruc hoopt hij het op een andere plaats te hebben. In elk geval past hier een woord van hulde aan den heer Duijs die van het artikel nog maakte wat het nu is, want anders zou het artikel niet eens een levende lokvogel maar een „opgezette" lokvink zijn geweest, ook sprak spreker schande over de slechte salarissen der onderwijzers. Spreker eindigde zijn repliek met een woord van dank aan den voorzitter en de aanwezigen en met een woord van waardeering over de wel scherpe maar toch aangename wijze van debatteeren van den heer Van der Werff, die althans, hoe ver van spreker afstaande, een behoorlijke gedachtenwisseling mogelijk heeft gemaakt en eerlijk, stelsel tegenover stelsel heeft geplaatst. Ook de debater vond een aandachtig gehoor en applaus der vergadering. Tegen 11 unr werd de vergadering dat een boeiende avond was geworden gesloten. Wij zien met verlangen den heer de Muralt nog eens hier terugkomen. Maandag 7 April bezoekt de Commis saris der Koningin de gemeente Kapelle, Schore, Ierseke, Wemeldinge en Kattendijke en Dins dag 8 April Aardenburg, Schoondyke, Nieuw- vliet en Groede. Oud-Vlaanderen. Weken geleden vermeldden we al, hoe iD de wijk Oad-Vlaandereh op de a. s. tentoon stelling te Gent verschillende huisjes zullen worden opgericht, waarvan de gevels bestaande gevels uit Zeeland te zien geven. De «Gazette van Gent* brengt nu daarom trent uitvoeriger nieuws. Op de Schipperskade vindt de bezoeker gevels van Veere en Vlissingen, in bijzonder «Het Lammetje* van eerstgenoemde) gemeente evenals den grooten put en den Campveerschen Toren. Daarnaast zal de bezoeker uit Zeeland huisjes uit Middelburg, Goes en Vlissingen herkennen evenals vijf gevels van Axel, Hulst en uit Sluis. Bij de brug ligt een Nederlandsche hoogaarts. Op het kanaal kunnen de bezoekers van Oud-Vlaandeien een tochtje doen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2