Woningbouw Volgens geloofsbelijdenis. ~uïr 0ft2E OMGEVING. Kerknieuws. Kantongerecht te Ter Neuzen. zelfs het tracteeren van de kiezers kwam bijna niet voor. »Het is nu maar de vraag, of dit zoo blijven zal. Uit de Koloniën kan ons het bederf komen, en de handelsstand kan het kwaad verergeren. »We hoorden reeds van rijke Chineezen, die geld zonden om de Christelijke regeering den bons te geven. Rijke Indo's volgden dit voor beeld. De Openbare onderwijzers in Indië lieten ook reeds van zich hooren. En het Ta rief-Comité laat zoo rul de roebels rollen, dat Ommen er reeds door werd omgezet.* Dat staat in het blad van den man, die als minister-partijleider eene Mathilde West- meyer voor de »partijkas« duizenden guldens van op lintjes beluste personen liet innen. Wij moeten echter even opmerken dat er niet de allergeringste aanwijzing is dat »het bederf« uit de koloniën tot ons zal komen en de handelsstand dat kwaad zal verergeren. Dat bederf is thans nog alleen zooals dr. Kuyper zegt »beneden den Moerdijk*, dat is bij hen, die op denzelfden »gror.dslag« staan als dr. Kuyper en mej. Westmeyer. En Chineezen zoowel als »Indo's« dat zijn Nederlanders, dr. Kuyper, hebben het goede recht om op volkomen juiste en wettige wijze gelden beschikbaar te stellen ten einde bij de verkiezingen de liberale denkbeelden krachtiger te helpen verbreiden en propageeren. Daarin steekt geen bederf, steekt niets ver keerds. Het is de eenige wijze waarop deze »Chineezen en Indo's« kunnen strijden tegen de clericale regeering in Indië, waarvan zij het verkeerde en verderfelijke aan den lijve ondervonden hebben. Wij hebben tot ons leedwezen vernomen, dat de berichten omtrent geldelijken steun aan de liberale verkiezingskas door Indische Chineezen schromelijk overdreven zijn. Wan neer wij de Chineezen, over wien wij regeeren, zelfs het recht willen ontzeggen door het schenken van gelden den strijd tegen een in hun meening verkeerde politieke richting te steunen, ontnemen wij hen elke mogelijkheid om mede te spreken. Het zou ons leed hebben gedaan, als eenige liberale kiesver- eeniging de gelden geweigerd had, die, be grijpen wij het wel, nooit zijn aangeboden. Wel is in Indië de overtuiging algemeen, dat een kerkelijke regeering voor Indië niet deugt en nog onlangs mochten wij vernemen, dat de. ongevraagd, in Indië wonende Europeanen geld zonden aan den penning meester van de liberale regelings-commissie. Of die Indische Europeanen »rijke Indo's* waren, weten wij niet maar wij begrijpen ook niet wat het er toe doet. In Augustus had de Gemeenteraad van Bussum in beginsel besloten de R. K. arbeiders- bouwvereeniging »St. Jozeph« ter wille te zijn in haar verzoek om een voorschot van 140.000 voor den bouw van 65 arbeiders woningen. Toen later bleek, dat slechts R.-Katholieken lid van de bouwvereeniging »St. Jozeph* kunnen zijn en de voorzitter dier vereeniging mededeelde, dat deze leden het eerst in aan merking komen voor bewoning van de per- ceelen, hadden de vrijzinnigen bezwaar tegen den steun als niet in het algemeen belang. Het gemeenteraadslid, de heer Zwaarde maker stelde, om eene principiëele beslissing „En toch vond 'k 't zielig vanmiddag voor dien armen Klaas Klomp." Allen erkenden, dat j,het zielig sroweest was, want allen waren edelmoedig gestemd. „Als we hem van de week ereis te eten vroegen", stelde Emma voor, die in de over rnaat van haar eigen geluk een ieder gelukkig wilde maken, „b v. Dinsdag". „Goed kind, ik heb er niets tegen", zei de edelmoedige mam», en allen waren edel moedig genoeg om geen bezwaren te oppe ren. „Dan ga ik morgen zelf naar 'm toe, Jat zal-ie aardig vinden", veronderstelde Emma, die barstte van gelok, en wel goudstukken bij handen vol onder do armen had willen rondstrooien, „ik ben d'r in geen eeuwigen tijd geweest." „In geen jaren", zei Clara. „We zullen lol hebben met dien sukkel", grinnikte Frederik minachtend. Sinds zijn doux-entretien met mevrouw Lorsig was bij, zoo mogelijk, nog in zjjn eigen achting ge rezen. „Foei, vent!" vermaande mevrouw, en in edelmoedige stemming begaf men zich ter ruste. Toen de toekomstige mevrouw van Zout kamp 's morgens naar neef Klompert wan delde, had zjj naar omstandigheden gewijzigd, hetzelfde vreemde gevoel, dat iiaar vader den te verkrijgen, eene motie voor, waarbij Ver klaard werd, dat de Raad niet kon ingaan op verzoeken, welke op den voorgrond stellen de geloofsbelijdenis van bijzondere personen en voornamelijk zoo niet uitsluitend de be langen van ingezetenen van pene bepaalde geloofsbelijdenis willen bevorderen. Deze motie werd van liberale zijde (minder heid) verdedigd en door de Katholieke fractie en de beide anti-rev. Raadsleden (dat laatste moet ons niet verwonderen) bestreden. De motie werd verworpen met 8 tegen 7 stemmen. De liberalen stemden natuurlijk voor de motie, ook het Christ.-bist. raadslid, terwpl ook één Katholiek (de heer Wiggers de Vries) de billijkheid en rechtvaardigheid der motie voelde en met de liberalen medestemde. Het slot was, dat de f 140.000 werd toegestaan, onder voorwaarde, dat mogelijk werd gemaakt, dat zoo noodig 1L deel der woningen beschikbaar bleef voor niet-Katho- lieken. Zoo werd dus het uitsluitingssysteem toch eenigermate beteugeld. Het verzoek der afdeeling Bussum van de 8. D. P., om den bouw van gemeentewege ter hand te nemen (een veel zuiverder stand punt dus) werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Volksonderwijs. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de spreekbeurten van den heer KI. de Vries Sz. van Amsterdam te Ter Neuzen, Zaamslag en Axel. De bedoeling is op te komen voor de belangen der openbare school, welke nog altijd drie vijfde van alle schoolgaande kinderen trekt. Ze staat bloot aan zware aanvallen, maar het ontbreekt haar niet aan kloeke ver dedigers. Zoo iemand is de heer De Vries, iemand van groote verdiensten op onderwijs- gebeid, een man, die de kunst verstaat zijn gehoor te boeien, die de voorstanders weet op te wekken zonder de tegenstanders te verbit teren. Niemand verzuime de gelegenheid hem te hoorenzoowel voor vrouwen als voor mannen valt er uit eene rede van den begaafden spreker veel goeds te leeren. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor bet examen nuttige handwerken de dames M. S. van der Peijl en F. S. Lansen te Ter Neuzen en J. J. P. Stoffels te Sas van Gent. Othene. In aansluiting met wat wij de vorige week schreven over bet afscheid van den heer A. Kok, het hoofd der Openbare School te Othene, kunnen wij melden, dat op den laatsten schooldag, Zaterdag 22 Januari, vele ouders van schoolgaande kinderen, vooral vrouwen tegenwoordig waren. Namens de oudste scholier werd de heer Kok toegesproken, terwijl ook een oud-leerling het woord voerde. Het was treffend te zien, hoe velen diep geroerd waren, toen het einde daar was van een arbeid zoo lange jaren met energie, met ijver, met echte beroepsliefde vervuld. Menigeen, ook mannen, stonden de tranen in de oogen. Zij gevoelden zoo goed, dat daar heen ging een man, die het steeds goed met leerlingen en ouders had gemeend. Bij het afscheid ontving iedere leerling van den heer Kok een portret. Een vreemde indruk maakte het, dat geen burgemeester of andere autoriteit het de moeite waard had geacht door zijne komst vorigen dag h(j het uitgaan der kerk bezielde. Z(j hoopte maar dat er geeu volk iu dón winkel zou zijo, daar zij het onnoodig vond, dat de heele stad, en bijgevolg ook de beer van Zoutkamp, baar intieme relaties met neef Klompert zou keonen. Z(j trad de drogisterij binnen. De oude Mulders stond achter da toonbank te pruimen. Hjj horkende haar niet. „Is mijnheer Klompert thuis vroeg Euiro». „Ik zat 't ereis effetjes vragen, dame", antwoordde de knecht verwonderd, terwgl hij de deur van het binnenkamertje opendf. „Hendrik", riep bij, „is meneer thuis, dat je weet? d's is 'n joffrouw." Geen antwoord. „Waar ben je toch riep de oude knecht knorrig, „d'r is immers volk Emma hoorde ouderaardsch gestommel, e 1 eveu later maakte de tweede winkelbediende, in een helderen witten kiel en roet 'n sloofjja voor, zijn entrée door een kelderluik. „D'r is volk, dat naar den baas vraagt wee.j toen niet zoo traag as 'k je roep," bromde Mulders. De witjas, met een grooten stamper in zijn baud, naderde, en vroeg beleefd „Wat wenschjt de dame?" maar eensklaps bleet hij al» aan den grond genageld staan, en de oude heer Mulders ving in zijne eerzame armen bezwijmende Emma op, die stamelde „Mijnheer van Zoutkamp EINDE. blijk van belangstelling te geven in het moei zame en vruchtbare werk van zoovele jaren. Want zoo ergens, hier was belangstelling verdiend. Wij wenschen den heer Kok nog vele jaren van rust en gezondheid. Hij heeft zijne rust met eere verdiend. Zijn goede reputatie als schoolhoofd en als mensqh zal steeds bij zijne dorpsgenooten in dankbare gedachtenis blijven. Aan bovenstaande zijn wij nog verplicht eene opmerking vast te knoopen, die een eigenaardig licht werpt op de wijze, waarop sommige autoriteiten het openbaar onderwijs behartigen. Nu er nog geen nieuw schoolhoofd benoemd is en de onderwijzeres voor zes leerjaren komt te staan, was het zeker de plicht van het gemeentebestuur geweest, om een tijdelijk hoofd te benoemen. Was er eerst sprake van, dat de zoon van het vertrokken hoofd daartoe aangezocht zou worden, thans is ons gebleken, dat deze niet gevraagd is en dat het plan schijnt de zaak maar op haar beloop te laten, tot een nieuw hoofd benoemd is. Dat is geen manier van doen, vooral, nu weldra de inschrijving van nieuwe leerlingen moet plaats hebben. Of wil men door zulk verzuim de ouders dwingen hunne kinderen naar de bijzondere school te sturen Zou het Rijksschooltoezicht met dezen toestand bekend zijn In ieder geval is hier een verzuim, zoo onze inlichtingen juist, zijn, dat onverant woordelijk mag genoemd worden. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Ter Neuzen, de heer H. S. Gratema te Oo3tburg en in het arrondissement Hulst, de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury. Donderdag werd door het Bestuur van den Koudenpolder aanbesteed de levering van 100.000 K. G. macadam. Ingeschreven werd door de heeren Fr. J. J. Kieboom te Sas van Gent, voor f 8,75, Jac. Jansen te Ter Neuzen, voor f 3,75, N. V. »De Hoop« te Ter Neuzen, voor f 3,74, C. van den Hoek te Ter Neuzen, voor f 3,65, L. Nolson te Ter Neuzen, voor f 3,53. Gegund aan den heer Nolson. In 1877 werd door den heer G. A. Vor- sterman van Oyen te Aardenburg opgericht de eerste vereeniging in Nederland tot aan koop van door den verkooper gewaarborgde meststoffen en zaden, later ook voedermiddelen. De vereeniging begon met 8 leden, thans telt zij er 255 en naast haar zijn in geheel Nederland soortgelijke vereenigingen opgericht. Den 8en Januari 1912 was het 35 jaar ge leden, dat de eerste aanbesteding werd ge houden. Daarop werden aanbesteed 3400 K. G. superphosphaat a 14 tegen t 7 75; 2050 K G. Chilisalpeter tegen f21 en 9000 K.G. zoogen, verbeterde Peru—guano tegen f 16.50 alles per 100 K.G. In den loop van die 35 jaren werden door de vereeniging gekocht 23.421.800 K.G. kunst meststoffen, vertegenwoordigende eene waarde van f 1.083.664.44. Aangezien de zaadcontröle herhaaldelijk aan leiding gaf tot teleurstellingen werd de aan koop van zaden gestaakt en vervangen door den aankoop van voedermiddelen. Gedurende de laatste 10 jaar zijn daarvan gekocht 255.890 K.G. voor een bedrag van f 29.423.04. Wel zijn de laatste cijfers niet zeer aan zienlijk maar men moet bedenken dat Wel begrepen Eigenbelang« werkzaam is in eene kleistreek, waar de landbouwer gewoonlijk zelf voedsel genoeg verbouwt voor.zijn vee. De stichter dezer eerste vereeniging tot aan koop van gecontroleerde meststoffen enz. zoo in Nederland als België is nog steeds haar secretaris. Midd. Ct. Bij Kon. besluit van 22 dezer zijn herbenoemd tot burgemeester van Oostburg de heer H. S. Gratema en tot burgemeester van St. Jansteen de heer C. IJsebaert. In de Dinsdagavond gehouden gecom bineerde vergadering van den raad met regenten van het burger-gasthuis te Aardenburg, werd, naar aan de Midd. Ct. wordt gemeld, J. de la Vieune aangewezen om opgenomen te worden in het oude mannen- en vrouwen huis. In de daarop volgende raadsvergadering werd C. van Overbeeke Pz. met ingang van 1 April benoemd tot telegrambesteller. Besloten werd nog aan den pachter A. S. Leijs ontslag van pacht te geven eu dat land onderhands te verpachten aan J. de Bruijne alhier. Nadat nog was besloten de begrooting dienst 1912 te wijzigen in verband met de kosten van het geschil van bestuur in zake Burger- Weeshuis en na nog goedkeuring eener af- en overschrijving werd de vergadering gesloten. In de Dinsdag gehouden raadszitting te Sluis, waasbij de heer Stern, wegens uit- stedigheid, afwezig was, werd meegedeeld, dat dispensatie voor vak j op school B verleend en dat het eervol ontslag aan mej. v. Paassen, als onderwijzeres aan school C goedgekeurd was. Benoemd werd als regent over de Gods huizen de heer 1. J. Versprille met 4 stem men. Twee briefjes waren blanco. In de politie-verordening, wat betreft keu ring van levensmiddelen, werden op verzoek van Ged. Staten eenige wijzigingen aange bracht. De begrooting over 1913 onderging een groote verandering en werd opnieuw vastgesteld. Het hohier hondenbelasting werd goedgekeurd met 114 honden le klasse en 80 honden 2e kl. Vooraf stelde de heer Janssens voorj de belasting op de honden le klasse van f 2,50 op f3 te brengen. Dat voorstel werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Hierna ging de vergadering in eene geheime zitting over »Midd. Ct.« Dinsdagavond hield de heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, voor de a. r. kiesvereeniging te Ierseke eeu rede over het onderwerp Waarom geen staatspensioen?* Na een geschiedkundig overzicht van de verschillende wetsvoorstellen voor ouderdoms- verzekering zette hij breedvoerig uiteen, be ginnende met de paradijsgeschiedenis, dat de christen zich tegen den ouden dag verzekeren mag, en dat de mensch ondanks den zonden- val recht heeft op zoodanig loon, dat hij daarvan in de behoeften van het natuurlijk leven kan voorzien. Zoo kwam hij aliens op het werk van den bond voor staatspensioen en noemde de ver schillende bezwaren van zulk pensioen voor allen op, waaronder, dat het in strijd is met de schrift, en eigenlijk niets anders beteekent dan staatsarmverzorging, wat op staatscol- lectivisme moet uitloopen. De tarietwet achtte hij niet alleen noodig om er de kosten voor de sociale wetten uit te vinden, maar ook om de welvaart te verhoogen. Van de gelegenheid tot debat werd door de heeren De Korte en Ossewaarde gebruik ge maakt. De eerste verdigde staatspensioen zon der premiebetaling en meende dat het vol komen in Christus geest was, aan ouden van dagen, die veelal te weinig loon hadden ont vangen, een on bezorgden ouderdom te bezor gen. De heer Ossewaarde kwam o. a. krachtig op tegen de door spreker geuite maar onbe wezen beweringen, dat de sociaal-democraten alleen politieke agitatie ten doel hebbenden niet in een eeuwig leven gelooven. Na re- en dupliek ging de vergadering zeer laat uiteen. Er waren ongeveer 70 belangstellenden, waaronder merkwaardig weinig geestverwanten van den spreker, zegt de Midd. Ct. Zondag 30 Maart 1913. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Gebedsure voor 't Gewas. Doopsbediening. Sluiskil. Nam. 2 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Halst. Voorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 5'/s u., Leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en b'/t u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/j u., Evangelisatie. Zitting van 21 Maart 1913. Veroordeeld zijnJ. v d. W., werkvrouw te Ter Neuzen, t. z. v. overtreding der Leerplichtwet, t. b. v. f 3, subs. 3 d. h.A. K., en W. M. J. P., bootwerkers te Ter Neuzen, t. z. v. nachtrumoer, i. t. b. v. 3, subs. 3 d. h. v. i.E. F., visscher te Philippine, t. z. v. straatschenderij, t. b. v. 1, subs. 1 d. h. G. H., electricien; F. J. D., smid; D. K.? meubelmakerA. C. A. Ephotograaf, allen te Ter Neuzen, t. z. v. straatschenderij, i. t. b. v.f 5, subs. 3 d. h. v. i. C. F., visscher te Philippine, t. z. v. openb. dronkenschap, t. b. v. 1, subs. 1 d. h.M. D., schippersknecht te Ter Neuzen; P. v. d. V., arbeider en E. M. arbeider beiden te Assenede, t. z. als voren, i. t. b. v. 2, subs. 2 d. h. v. i. I. K., bontwerker te Ter Neuzen, t. z. als voren, t. b. v. 3, subs. 3d. h.; D. d. B., z. b. te Ter Neuzen, t. z. v. Leerplichtwetovertreding, t. b. v. 0,50, subs. 1 d. h. F. d. K., arbeider te Ter Neuzen, t. z. als voren, t. b. v. 3, subs. 3 d. h.M. J. A., herbergier te Ter Neuzen, t. z. v. overtreding der Drankwet, t. b. v. f 2, subs. 2 d. h.U. G., bierhuishoudster te Ter Neuzen, t. z. als voren, t. b. v. f 5, subs. 3 d. h., met verbeurdv. en vernietiging van het in beslag genomene. J. K., vischkoopman te Ter Neuzen, t. z. v. overtreding der Trekhondenwet. t. 2 boeten elk v. f 1, subs, ld h. v. i. b.P. M., melkboer te Ter Neuzen, t. z. v. overtreding der Trekhonden- wet, t. 2 b. elk v. f 0,50, subs. 1 d. h. v. i.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2