Zondag 23 Maart (te Paaschdag). Maandag 24 Maart (2e Paaschdag). Gemeenteraad van Zaamslag. ""~~UIT ONZE" QMGEVING." Kerknieuws. Gemengde Berichten. B U1TENLAND. een administratieve rompslomp van je welste. Een Ziektewet, waarin het voornaamste t.w. de geneeskundige verzorging niet is geregeld. En ten slotte een Tariefwet. een aanslag op onzen bloeienden handel en nijverheid, een dreigend gevaar voor onzen landbouw en onze veeteelt. De Tariefwet wordt daardoor mede de voor naamste inzet bij den komenden stembusstrijd. Wij zijn overtuigd, dat het Nederlandsche Volk als het over deze wet, los van alle politiek, te beslissen had, het zich met over- groote meerderheid tegen de protectie zou ver klaren. Dat weet men rechts zeer goed. En daarom zal men trachten het antithese-paard weer op te tuigen. Denk dan aan de woorden van Ds. van Hoogenhuijze, die den strijd »voor of tegen den Christus« heeft veroordeeld, die gezegd heeft dat daardoor aan het ware Christelijke geloof onnoemlijke schade wordt toegebracht. Maar de kiezers zullen, wij hebben het reeds gezegd, verstandiger zijn. Alle ophitsen, alle aanblazen van godsdienstige dweepzucht zal niet helpen. In den loop der jaren is het gedoe der Christelijke coalitie meer en meer duidelijk geworden. Al dat schermen met godsdienst zal dat succes niet meer hebben als in 1901 en 1909. De oogen zijn opengegaan en de stembus van 1913 zal spreken. Vergadering van Dinsdag 18 Maart 1913 des namiddags 1 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer J. de Feijter, burge meester. 1. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en met een renvooy goedgekeurd. 2. Mededeeling wordt hierna gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. het in de vorige vergadering aange houden eervol ontslag van den heer A. Kok, Hoofd der school te Othene, wordt thans met ingang van 1 April a.s. verleend. b. eene missive van heeren Gedeputeerde Staten, waarbij in overweging wordt gegeven de toevoeging »met de blijkbare bedoeling om andere menschen lastig te vallen of volksop loop te verwekkenin het bij besluit d. d. 28 Februari toegevoegde nieuw lid h art. 17 der politie-verordening te laten vervallen. Het artikel wordt zonder die toevoeging opnieuw in haar geheel vastgesteld. c. d. en e. een drietal missives van als voren houdende terugzending goedgekeurd van de in de vergadering van 28 Febr. vastgestelde kohieren op de Hondenbelasting, Schoolgeld en Suppletoir kohier Schoolgeld over 1912. f. eene missive van de herbenoemde leden van het Burgerlijk Armbstuur de heeren S. Scheele, A. Klaassen en Jac. van Hoeve, houdende kennisgeving aanneming benoeming als lid van dat bestuur. Stukken c, d, e en worden aangenomen voer kennisgeving. g. eene missive van W. van Petegem, deurwaarder bij de plaatselijke belasting houdende verzoek toekenning jaarwedde inzake dat deurwaarderschap. Op voorstel van B. en W. wordt besloten hem daarvoor 2,50 jaarwedde toe te kennen. h. dat goedgekeurd van Heeren Ged. Staten is terugontvangen het raadsbesluit d.d. 28 Februari 1913, houdende wijziging van de begrooting dienst 1912. i. eene missive van het Bestuur van de Com missie van toezicht op het Lager Onderwijs, houdende toezending van het verslag der Commissie over het jaar 1912. Dit verslag wordt voor de leden ter secretarie ter inzage nedergelegd. III. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt hierna besloten het contingent manschappen in te lijven in 1913 van de brandweer te bepalen op 9. IV. De premiën veemarkt in dit jaar te houden, worden hierna evenals in 1912 be paald, met uitzondering van punt 6 en 7 daar wordt gelezen in plaats van »paard« merrie- paard. V. Op voorstel van den Voorzitter wordt hierna besloten punt 6 van de agenda af te voeren en daarvoor in de plaats te stellen «benoeming lid van de plaatselijke school commissie* wegens periodieke aftreding van den heer C. A. Wisse. dat de tweede beschouwingswijze zekere voor- deelen heeft, waartegen het door n aangevoerde niet kan opwegen Hoe trotsch nievrouw ook zijn mocht op haar illnsteren gast, bet was baar niet onwel gevallig, dat naar bloedeigen zoon dien grooten man durfde tegenspreken. Glunder keek z(j de tafel rond. (Wordt vervolgd.) Op de door B. en W. opgemaakte aan beveling komt met den aftredende voor de heer P. J. Wisse. Op den aftredende worden uitgebracht 8 stemmen, 1 blanco en 2 stemmen op den heer P. J. Wisse. Bij de hierop gehouden rondvraag vraagt de heer Scheele nog waarvoor de cintels zijn gebruikt, waarop de voorzitter meededeelt dat die deels zijn gebruikt voor de voetpaden en op de wegen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Gisterenmiddag bij het doorvaren van de Axelsche brug alhier, geraakte de roeiboot van een scheepje bekneld tusschen het roer en een ander voorbijvarend schip. Het ge volg was dat de 74-jarige schipper W. West dorp van Borsselen een slag van de roerpen kreeg waardoor hij overboord viel. Gelukkig kon de drenkeling, die een hoofd wonde had bekomen, spoedig aan boord ge haald worden. Dokter Buijze, die spoedig aanwezig was, heeft de wonde verbonden. Men hoopt dat het ongeval voor den bejaarden schipper geen nadeelige gevolgen zal hebben, De heer A. Kok, die ruim 31 jaren hoofd der school te Othene was, heeft ont slag genomen, daartoe genoodzaakt döor zijn gezondheidstoestand. Bij velen op dat gehucht maakte dat be danken een' diepen indruk. De heer Kok is op Othene gekomen mèt de school. Hij heeft als jonge man en later op rijperen leeftijd steeds met lust en ijver zijne beste krachten besteed aan de hem toevertrouwde jeugd. Wie den toestand van voor 31 jaren op Othene kende, weet, dat het geachte school hoofd daar een reuzentaak heeft vervuld. Met bart en ziel gaf hij zich aan zijne leerlingen, bij wist zich in te leven, zoodat de bewoners van het gehucht hem spoedig als een der hunnen leerden beschouwen. Orde en tucht wist hij aan te kweeken zoodat na eenige jaren Othene niet te herkennen viel. Veel heeft hij ten goede veranderd, tijd en moeite offerde hij, om leerlingen, waar iets in zat, verder te brengen. Van hem kon men zeggen, dat hij leefde voor zijne school. Dat desondanks door sommigen eene andere school noodig werd gevonden, was niet zijne schuld. Met eere heeft hij gewerkt, met eere gaat hij heen. Woensdag namen de leerlingen en onder wijzers van de Rijks Normaallessen te Axel, waaraan hij jaren werkzaam was, afscheid. Namens de leerlingen werd hem bij monde van den heer Rijnberg een prachtig inktstel in oud zilver aangeboden. Zeer bewogen was de scheidende bij dit afscheid. Vrijdagavond maakten zich een flink aantal getrouwen van Othene op, om bij het heengaan van het geachte schoolhoofd hunne hartelijke belangstelling te doen blijken. Door een paar oud-leerlingen werden treffende woorden van hulde en dankbaarheid gesproken en de wensch uitgedrukt, dat nog een aantal jaren van ongestoorde rust den heer Kok mogen geschonken zijn. Zoo iemand, dan heeft hij het verdiend. Innig bewogen dankte «Meester Kok*. Het was hem een troost nog zoovele oude getrouwen aanwezig te zien. Zij, die opgekomen waren, kwamen diep onder den indruk van het scheiden. Menige herinnering werd opgehaald. Veel lief, maar ook veel leed heeft de heer Kok op Othene ondervonden. De splijtzwam heeft helaas ook op het kleine gehucht haar werkirig doen gevoelen. De flinke opkomst en het hartelijke mede gevoel der aanwezigen zijn hem bij het scheiden zeker eene vertroosting geweest. Zaterdagmorgen neemt hij afscheid van de schoolkinderen, waarbij hem als aandenken een fraaie wandelstok met inscriptie zal over handigd worden. Meester Kok zal niet spoedig Othene ver geten, waar hij zoo lang het goede zaad in de harten der kleinen strooide. Othene zal ook meester Kok niet vergeten. Hij zal bij velen in dankbare herinnering blijven. Dat heeft hij ook verdiend. Znamslag. Een twaalftal personen is kennisgeving gedaan dat zij voorloopig niet op de kiezerslijst geplaatst zullen worden. Zaterdagavond j. 1. hield de afdeeling Groene Kruis alhier ten huize van Mej. Platteeuw eene algemeene vergadering. Slechts een 26 tal leden waren tegenwoordig. In die vergadering bracht de Secretaris der afdeeling o. a. verslag uit van de afdeeling over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de afdeeling thans 213 leden telt en deed de Penningmeester rekening en verantwoording. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. van Dis en F. C. Wisse, terwijl in de plaats van den heer A. van Fraeyen- hove, die niet meer in aanmerking wenschte te komen werd benoemd de heer A. de Kraker en in plaats van de heer A. Kok die heeft bedankt wegens vertrek de heer Jac. Maas te Othene, Evenals vorige jaren werd besloten voor 1913 weer een bedrag van 150.beschik baar te stellen voor aankoop verplegings- artikelen, terwijl op voorstel van een der leden besloten werd te beginnen in dit jaar een bedrag af te zonderen voor latere aankoop van een brancar. Werd voor eenigen tijd door W. van Petegem ontslag gevraagd uit zijne betrekking van marktmeester, thans is door hem ontslag gevraagd uit zijne betrekking van Deurwaarder bij de Plaatselijke belastingen. De wedstrijd van harmonie- en fanfa recorpsen, welke op 15 Aug. te Hulst zal plaats hebben, beloofd schitterend te zullen zijn, zegt »Zelandia«. Ofschoon de termijn voor de deelneming aan den wedstrijd nog niet gesloten is, hebben de volgende 14 vereenigingen reeds toegezegd aan den wedstrijd te zullen deel nemen le de Kon Harmonie van Heer (bij Maastricht) bestaande uit 69 werkende leden. 2. De Kon. Harmonie »Echo des Montagnes* van Polleur (bij Spa), 46 werkende leden. 3. De Fanfare «St. Cecilia* van Erembodeghem (bij Aalst). 45 werkende leden. 4. De Kon. Harmonie »St. Cecilia» van Temsche. 5. De Harmonie de »Kolpingszonen« van Bergen op Zoom. 6. »De Yereenigde Werklieden* van Ter Neuzen. De Fanfare Excelsior van Ter Hole. 8 De Fanfare Vrijheid Eendracht* van Lamswaarde. 9 De Fanfare »Scheldegalm« van Hansweert. De Fanfare »Oefening na Arbeid* van Nieuw en St. Joosland. 11 De Fanfare »Concordia« van Axel. 12 De Fanfare de »Albrechtsvrienden« van Clinge (België). 13 De Fanfare «Eikels worden Boomen van Westdorpe en 14 het Waterlandsch Fanfare corps van Buiksloot bij Amsterdam. Te Groede werd Maandag in een verga dering van het departement van't Nut verslag uitgebracht door de commissie voor de volks bibliotheek, waaruit bleek dat in 1912 1200 boeken waren ter lezing verstrekt, terwijl het aantal uommers in de bibliotheek bedraagt 730. De begrooting voor 1913'14 werd opge maakt en achtereenvolgens benoemd tot bi bliothecaris de heer KI. J. Hardon, tot afge vaardigde ter algemeene vergadering de heer H. G. Hammacher, tot zijn plaatsvervanger de heer J. L. Boone, en tot afgevaardigden ter büwoning eener bespreking in het kanton Oostburg met andere vereenigingen van onder- wijsbelangen, de heeren Hammacher en D. H. van Zuijen, terwijl de heer Hammacher, als bestuurslid aan de beurt van aftreding zijnde, werd herkozen. Men meldt uit IJzendijke aan de Midd. Crt. Een viertal werklieden keerden Woensdag morgen huiswaarts, omdat zij door het slechte weer toch niets konden uitvoeren. De hevige wind maakte dat zij een hen achterop komenden automobiel ondanks het getoete* niet hoorden. Vlak bij gekomen stoven de verschrikte voet gangers op zij. Hoe hard de chauffeur ook remde, hij kon niet verhinderen dat de zijwaarts glijdende machine vader en zoon Neijssen aan raakte en op de steenen deed terecht komen. Bij onderzoek bleek, dat de vader ongekwetst er afkwam, terwijl de zoon behalve een gebroken klomp een onbeduidende wond aan den voet opliep. In den automobiel zat de ingenieur van de Z. V. T. Mij Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 91/', u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Hulst. Yoorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. P. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. 2 u. en 51/, u., Ds. Fraanje. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/a u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. NED. HERYORMDE KERK. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. (leen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. GEREF. GEMEENTE (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Ds. Fraanje. OUD-GEREF. GEMEENTE (Ylooswijkstraat.) Ter Neuzen Yoorm. 9 u., Leeskerk. Een zonderlinge vervolging. Het aartsbisschoppeljjke paleis te Fiesole zoo verhaalt „de correspondent van het Bsrl. Tageblatt.« d.d. 17 dezer was hedennacht het tooneel eener tragi-comedie, die het pu bliek eener bioscoop in verrukking zou hebben gebracht. Het was 3 uur iu den nacht toen de kok van den aartsbisschop plotseling een zeldzaam gedruisch vernam. Hij stond op en zag' een onbekende bezig in de voorkamer van den aartsbisschop. Snel wapende zich de kok met een grooten bezem en sloeg alarm. En nu verscheuen in enkele oogenblikken een half dozijn geestelijken en bedienden, allen in nachthemd, met kaarsen, stokken en oude sabels gewapend, om den roover te vangen. De aartsbisschop zelf was ontwaakt en Dam in een even weinig officiéél kostuum aan de vervolging deel. Trap op, trap af, als een schare witte spoken, jatgden zij den inbreker door alle gangen na tot bjj zich door een sprong uit een venster redde, na in het voor bijgaan nog een horloge te hebben meegenomen. Daar iedereen in nachtgewaad was, moest nu de vervolging gestaakt worden, zoodat de roover in eeu zijstraat ontkwam. Een Duitsrli militair luchtschip vernield. Uit Karlsruhe wordt gemeld Hel militaire luchtschip Ersatz L. Z. is Woensdagmiddag om een uur op het exer citieterrein geland, en na de landing tenge volge vuu deu hevigen storm middendoor gebroken. Het voorste deel van het luchtschip was Da de landing met kabels aan den groud verbonden, toen het achterste deel nog door den storm heen en weer gezwiept werd. Plotseling, tegen v'jjf uur 's namiddags, begon het middenschip te kraken en brak het omhulsel. Het voorste deel is daarna nogmaals in tweeën gebroken en ligt geknakt op den grond. Het achterste deel zweelt nog in de lucht en wordt door soldaten vastgehouden. Intijds geknipt. De New-Yorksche politie schijnt een goeden slag te hebben geslagen. Zij heeft elf maDDeo gearresteerd, die naar ze vermoedt, bebooren tot de bende der autobandieten, die iD den laatsteD tijd New-York onveilig maakten. Juist toen de lieden gearresteerd waren, was het plao gemaakt voor een rooftocht in Broadway eu Fifth Avenue, die nu door de activiteit der politie is voorkomen. Een juweelendiefstal. Alweer heeft men een juweelendiefstal te melden. Een Russische dame, echtgenoote van een Russisch officier, is te Berljjn een handtaschje met al hare juweelen tot een waarde vau 120.000 Mark ontstolen. Genoemde dame, die op reis was van Nizza naar huis, was te Berlijn afgestapt. 's Avonds na haar aankomst, bevond zij zich iu een restaurant, waar zjj kennis maakte met een meisje van negentien jaar. Spoedig stelde zich een heer aan beiden voor, die zich noemde »von Wettersheim*. Men bezocht een ander lestaurant waar een nieuwe »jonker« zich bij het gezelschap aaD- sloot, gezamelijk werd toen een theater Unter den Linden bezocht. In de garderobe gaf de niets kwaad vermoedende dame haar taschje met juweelen af en de penning stak een der pseudo-jonkers in den zak. Later verwijderde hjj zich 6D maakte zich met de juweelen uit de voeten. Een paar uur later, na afloop der voorstelling, ontdekte de goedgeloovige Rus sische den diefstal. B E L G I E. De algemeene werkstaking. De meeste bladen beschouwen de uitspraak van het nationaal comité voor het A. K. en de A. W. als beslissend er valt niet meer aan te twijfelen, schrijft de Indépendance, het gaat op de algemeene werkstaking aan. De motie met een zeer groote meerderheid aan genomen, laat niet de .minste illusie daarom trent. In deze motie wordt geconstateerd, dat men zich na de verklaringen van den pre mier in den toestad bevindt van vóór 6 Maart, d. w. z. vóór de terugneming van de bedrei ging met staking. Tevens wordt verklaard, dat de zaak van de grondwetsherziening groote vorderingen heeft gemaakt, daar de heer de Broqueville zelf moest toegeven, dat verschil lende leden der rechterzijde er voor waren,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2