Vrijzinnig Niouws- on Advertentieblad voor Zoeuwsch-Vlaandoren, In „zekere" kringen. £en courantenbericht. Onder Voorwaarden. gtti Voorstander Van bet bijzonder onderwijs aan het woord. MILITIE. No. 2354. Woensdag 19 Maart 1913. 24e jaargang abonnementsprijs. FEUILLETON. Telef. Interc, No 15. Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters nasr plaatsvuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, ~j y a r rf n. m o r e e li bil den Uitgever M. DE JONDE, te Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zate Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst, broederdienst of aan wezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders. De Burgemeester der Gemeente Ter Neuzen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van vrijstelling van den diensfblj de militie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt Eigen vrijwilligen dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst oi een uittreksel uit het stamboek. Voor hen. die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belanghebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstelling, indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secretarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Vrijdag, 28 Maart a. s,des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gewenscht. Broederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een broeder die ter inlijving bestemd iB ten deze wordt gelijkgesteld met een broeder, die dient. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden overgelegd lo. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van eiken wettigen broeder of half broeder, die ter inlijving bestemd is, dient of ge diend heeft, zoomede ten aanzien van eiken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is gesteld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2o. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder lo. bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bij de in schrijving is of binnen clen hierna te noemen tijd ter secretarie dezer gemeente alsnog wordt op gegeven, zonder verdere bemoeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuigschrift, onder 2o. bedoeld, moet door of vanwege den inge- door HENDRIK DE HEYDE. 5) iaw]ri „Ik herinner mij echter", vervolgde de heer Sims, „dat jhr. S. wel een Zoutman of Hout kamp kende, en dat deze Zoutkam of Zout- pan verwant is aan eene zekere familie, en dat hij inderdaad in zekere kringen moet ver- keereD." Na deze belangwekkende mededeeling fronste de diplomaat de wenkbrauwen, terwijl hij de lippen op elkaar perste, hiermede duidelijk te kennen gevendemeer kan en mag ik niet zeggen. Mijnheer Tor, die het noodig vond om nadrukkelijk te doen uifkomen, dat ook hij niet geheel zonder »relaties" was, wendde zich eensklaps tot den diplomaat, en vroeg vertrouwelijk „Zeg 's, m'n waarde heer Sims, rookt de president van den hoe heet 't? ik kan ook maar geen namen onthouden o ja, daar heb ik 'tde president van den Raad van State, rookt die nog altijd zulke gemeene sigaren Hij heeft er mij eens een gepresenteerd, en dat was bocht, meneer, bocht „Dat is dan zeker zeer lang geleden, mijn heer Tor?" schrevene aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voor keur op Vrijdag, 28 Maart as., des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Daarbij moet door of van wege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerder jarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den militie raad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met af wijking hiervan, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het ver- leenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeente ambtenaar, bij voorkeur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zonder dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat De wet bepaalt namelijk onder zekere voor waarden Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierbedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene tusschen 10' en 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van do broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren omschreven is onder „Broederdienst", doch voor dit geval moet het opmaken van een schriftelijke overeenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming geschieden in de maand Juli, bij voorkeur tegelijk met het opmaken van het voor vrijstelling vereischt getuigschritt. Om vrijgesteld te worden wegens eigen vrij- „Nu, zoo heel lang kan 't toch niet zijn." „De president van den Raad van State", antwoordde do diplomaat kurkdroog, „heeft, voor zoover mij bekend is, nog nooit gerookt." „Kan zijn! kan zijn!" stemde mijnheer Tor eenigszins verlegen toe, „maar hij heeft dan toch altijd een gevulden koker bij zich voor zijn vrienden." „Een man, die niet rookt, is geen man", meende de heldhaftige Frederik. „Foei, jongen", zei mevrouw Tor bestraf fend, „je mag toch niet van zoo'n hoogge- plaatsten persoon als den president van den. hoe heet 't ook weer „Raad van State", vulde haar echtvriend gewichtig aan. „Van den raad van state zeggen, dat-ie geen man is". Frederik ergerde zich aan de burgerlijke inzichten van zijn moeder, en wendde zich tot mijnheer Lorsig met de vraag, of hij ook niet vond, dat een president van den Raad van State, die niet rookt, geen man is. Hij praatte gaarne met oudere heeren, behalve met zijn vader. De heer Lorsig wilde juist antwoorden, dat de stelling, zooals zij ge formuleerd was door Frederik, niet geheel juist kon genoemd worden, maar dat het om gekeerde der stelling veel waarheid bevatte, toen een rijtuig voor de deur stilhield. „Henri," fluisterde Emma haar zuster in t oor, „netjes om in een rijtuig te komen, hè 't Reed zoo willigen dienst of wegens broederdienst, moet de reden van vrijstelling bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hbm, voor wien vrijstelling wordt gevraagd, door den Militie raad uitspraak moet worden gedaan. Om vrijgesteld te worden wegens aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden van vrijstelling bestaan op het oogenblik, waarop de Militie raad uitspraak doet. Ter Neuzen, den 12 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Onze aandacht werd getrokken door een berichtje uit Sluis in Zelandia. Het was naar aanleiding van de plechtige H. Communie door de kinderen aldaar gedaan. Na de beschrijving der kerkelijke diensten en het onthaal der kinderen in de Zusterschool komt dan deze ontboezeming »Ouders en kinderen, laat ons God vurig bidden, dat wij onze geestelijke overheid lang in ons midden mogen be houden, laat ons ook bidden, dat wij in Juni 1913 niet eene regeering krijgen, die door hunnen onverzoenlijken haat èn te gen priesters èn tegen broeders en zusters en allen Godsdienst het ons misschien on mogelijk zouden kunnen maken, nog zulke vreugdevolle dagen te beleven, door zooals in Frankrijk hun verblijf alhier onmogelijk te maken*. Het zijn de door ons uit Zelandia geciteerde woorden, waarop wij de aandacht willen ves tigen. Is het niet weerzinwekkend zulke voor spellingen te zien doen Dat uit een plaatsje als Sluis door den correspondent eene toevoeging plaats heeft, zoo laag-bij-den-grondseh en in strijd met de waarheid, spijt ons. Zoo'n berichtje getuigt juist van onverzoen lijken haat en tegelijk gebrek aan waarheids liefde bij den berichtgever zelf. Mogen wij er ook nog even op attent maken, dat, wat nu in Frankrijk den toon voert, het kroost is van bijzondere scholen V zacht; net 'n equipage." Mijnheer en mevrouw deden, alsof zij zich voor niets zoo weinig interesseerden als voor den man, die op de stoep wachtte, en Frederik was onverschilliger dan ooit. De specialiteit in 't dragen van verlichtingsartikelen diende „mebeer fan Soutkamp aan, en even later deed het keurig uitgedoste lid van „zekere kringen" zjjn joyeuse entree. Terwyl de gastheer hem met veel statie aan de verzamelde menigte voorstel de, keek de lorgnet van mynheer Sims den nieuw-aangekomene nitvorschend aan, en hem de hand reikende, zeide de diplomaat gewichtig „Is het mogelijk, mijnheer van Zoutkamp, dat ik laatst met lof over u hoorde spreken door zekeren referendaris, met wien ik de eer heb bevriend te zijn „Het is mogelijk, erkende de toegesprokene. Eenige oogenblikken heerschte er diepe stilte, daar mijnheer van Zoutkamp blijkbaar al de hem bekende referendarissen de revue voor zijn geestesoog liet passeeren. „U bedoelt toch niet den heer van R. sprak hij eindelijk. De diplomaat knikte goedkeurenddie jonge man, die voorzichtig genoeg was om geen naam voluit te noemen, moet wel een diplomaat in den dop zyn. „Van Ransw. vroeg hij zacht. „Juist, van Ranswijk." Mijnheer Sims verschrok door het volledig uitsprekeD van Het moet voor den candidaat der christelijke partijen eene onaangename gewaarwording verwekken, dunkt ons, op zoo'n manier stemmen voor zich verworven te zien. Maar misschien Onze lezers mogen den zin voltooien. Dat ook in onze streek de leugenpolitiek hoogtij viert als nimmer te voren, het blijkt voor ieder duidelijk uit wat wij aanhaalden. De een lastert, de ander keurt het stil zwijgend goed. Zoo marcheert het coalitiewerk. De anti-revolutionairen zijn bereid met de Chr.-hist. in coalitie te gaan. Maar ze stellen hun voorwaarden. In Ede moet weer een anti-rev. kamerlid worden. En ook in Ommen. Stuit het in Ommen op te groote bezwaren, dan moet Mr. Bichon van IJselmonde, de pas gekozene er toch uit. Het schijnt, dat de voormannen der Chr.-hist. in hunne meerderheid zullen toegeven, zij het ook na eenige tegenwerpingen. Wat zullen de volgelingen doen Dit weten wij wel, dat het in hunne gele deren woelt en gist. Meer dan een, het atgeloopen tijdperk over ziende, zal zich niet voor den wil der coalitie bukken. Na zooveel achterstelling zich nog voor waarden te moeten laten stellen. Het is van den zachtmoedigste te veel gevergd. In >Troffel en Zwaard* schrijft Ignotus (Dr. P. J. Kromsigt), zelf voorstander van bjjzonder onderwijs, o a. het volgende »En dan is er nog een punt met betrekking tot Rome en het bijzondere onderwijs, waarop ik uitdrukkelijk wijzen moet. Volgens de tegenwoordige regeling ontvangt Rome voor hare onderwijzers en onderwijze- den naam, en maakte een waarschuwend ge baar. „Neen," zeide by, „het was niet de heer van Ranswjjk. Het was jhr. S. „O, jonkheer S., dat kan zyn, ofschoon ik niet begrijp, hoe jhr. S., dien ik eens de eer had te ontmoeten Emma was verrokt, mijnheer buiten zich zelf en mevrouw in den zevenden hemel. Fre derik echter keek zjjn nieuwen vriend een weinig afgunstig aan. Nog nooit had mijnheer Sims hom op zoodanige wijze toegesproken hy was, ondanks zijn vijf en twintig jaren, altijd maar 'n jochie, dat er by de gratie Gods by mocht zitten, maar niemand nam bem au sérieox. Wie stelde belang in hem, wie sprak met hem over ernstige zaken En welke jonkheer of referendaris was zich van zyn bestaan bewast En na een jaloerschen blik op mynheer van Zoutkamp geworpen te hebbeB, keek hij zijn vader donker en onte vreden aan want die ouwe sok was de schuld van alles. Die had noo't een vinger verroerd om hem, Frederik, in „zekere kringen" binnen te voeren. Mijnheer van Z. geleidde op mevrouws minzaam verlangen de gelukzalige Emma naar de eetzaalde gastvrouw stennde op den dl- plomatieken arm van den boonenstakerigeu heer S., mijnheer L. had de bewegelijke Clara; die er lief uitzag, onder zijne hoede genomen, en het kind der van Waverens ging aan de VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1