Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Openbaar Lager Onderwijs. Openbaar Lager Onderwijs. In „zekere" kringen. Hoogere Burgerschool en School voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. id? No. 2353. Zaterdag 15 Maart 1913. 24e jaargang abonnementsprijs FEUILLETON. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Telef. Interc No 15- Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. örootere letters nair plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e u 8 d a g- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzea Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maanden Maart, April en Mei, ter gemeente-secretarie, gelegenheid zal bestaan voor het bezoeken van bovengenoemde scholen, te worden ingeschreven. Nadere inlichtingen kunnen ter gemeente-secre tarie worden verkregen. Ter Neuzen, den 11 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ouders, die hunne kinderen aan onderstaande lessen tot 1 Sept. 1913 willen doen deelnemen uit, daarvan aangifte te doen ter ge meente secretarie vóór 1 April 1913. a. meer uitgebreid lager onderwijs aan school B b. onderwijs in de vreemde talen en wiskunde aan de avondschool van school B. Ter Neuzen, 11 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Aanvragen tot toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan vóór 1 April 1913, voor wat de scholen A, B en C betreft ter gemeente-secretarie en voor wat school D te SLUISKIL betreft bij het hoofd dier school. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud zijnde of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 11 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Z. komt ons in een Christelijk blad eens uitleggen, dat zoo dikwijls bijzondere scholen verward wordt met Christelijke scholen. door HENDRIK DE HEYDE. 4) '1 Echtpaar Lorsig van Waveren en m(ju- hear Sims zaten in het salon, dat mijnheer tot voortdurende ergenia van zjjn deftige we derhelft met onverantwoordelijke koppigheid „goeie kamer" en soms ook „'t salonnetje" bleef noemen, en daden alsof zij volmaakt de kunst verstonden, om den vervelenden tjjd voor een diner niet vervelend te vinden. Mijnheer Lorsig was een zwaarlijvig heer met kleine beentjeszijn onafscheidelijke lange jas viel af langs een breede borst, die steeds demonstratief vooruit werd gestoken, opdat een ieder er zich van kon overtuigen, dat mijnbeer Lorsigs daden in overeenstem ming waren met mijnheer Lorsigs woorden, en dat er werkelijk geen lintje in zijn knoops gat stak. Zijn aotiparlementaire neigingen kwamen echter minder tot uiting, want of hij sprak over de hooge politiek of over de voortreffelijkheid van een nieuw merk sigaren, hij bracht steeds den indruk teweeg, dat hij zijn maidenspeech, zoo niet met een verkiezings rede voorbereidde. Er zijn zegt Z, ook bijzondere scholen, door vrijzinnigen opgericht. Dit is zoo. Het is een uitvloeisel van dezelfde verderfelijke wet, die het aantal Christelijke scholen deed groeien. De gelegenheid maakt den dief. Zoo ook hier. De subsidie maakt het al te gemakkelijk. En zoo vindt men tegenwoordig neutrale scholen, niet door de overheid gesticht. Wij betreuren dat. Want al zijn die scholen neutraal en zijn zij dus voor iedere gezindte toegankelijk, er dreigt een groot gevaar ook hierbij. Dat is het standenverschil. Zeker, wij weten, dat standenscholen hier en daar bestonden. Maar dat gevaar voor splitsing naar stand is veel grooter geworden. Door de gemakkelijke gelegenheid om sub sidie te krijgen. Die eene aparte inrichting wenscht, trom melt maar eenige liefhebbers, die ook zoo denken, bij elkaar. Eene vereeniging wordt gesticht, een fondsje gevormd en verder mag de Staat opdokken. Nu moet men nog eene zekere geldsom offeren. Dit is nog eene waarboig, zij het ook eene. kleine, dat er niet al te wild op ingesprongen wordt. Krijgen de kerkelijke partijen hun zin, dan kan het Rijk voor alles zorgen, en dat zonder de noodige waarborgen, dat geen fraude ge pleegd word. Met het bouw wetje, waar bij de aanneming in de Kamer zoo vreemd mee omgesprongen werd, wordt ook in de praktijk raar te werk gegaan. Sommige scholen hadden hunne gebouwen op kosten van het Rijk, van het algemeen dus, en wisten er bovendien nog een slaatje uit te halen. Geene regeering, ook niet eene vrijzinnige, zal in den tegenwoordigen tijd op den subsidie- weg terugtreden. Maar wel kan eene vrijzinnige regeering het verhoeden, dat het nog erger wordt. En ook kan gezorgd worden, dat aan ver- verschillende misbruiken een eind kome. De anti-rev. stellen het zoo graag voor, dat er een dwang heerschte ten opzichte van de openbare school. Niets is minder waar. Mevrouw Lorsig van Waveren droeg in derdaad de kenmerken van haar voorname- afkom8t, en wel op haar borst en aan haar ooren. Haar trots was het groote medaillon met gevlochten haar achter glas aan den eenen kant, en een gouden monogram W. V. op zwart email aan de feeerzjjde. Z(j had er bijzonder den slag vaD, om de aandacht van anderen op dit kleinood te vestigen, en was dan welwillend genoeg om met verheerlijkte stem te vertellen, dat het haar afkomstig was van Willem V, en dat deze „zelf" het mono gram op de keerzijde had.laten aanbrengen. Mevrouw Lorsig van Waveren droeg verder een paar oorknoppen, gemaakt uit de steenen van een brocbe, die mevrouw's grootmoeder aan had op den historischen dag in Torbay. Ofschoon zij zeer vaak nieuwe toiletten kocht, verscheen mevrouw sinds onhengelijken tijd op elke plechtige gelegenheid in de zijden japon, die zij droeg, toen de koningin een paar maanden geleden zoo vriendelijk zeido „Bent u nog familie van da jonkheeren van Waveren, die mijn betovergrootvader zooveel diensten bewezen Zoo heel gewoon, hé, net alsof. Mijnheer Sims was broodmager, of, zooals zijn spiegel nadrukkelijk volhield slank. De slanke magerheid, in een statige, spichtige gekleede jas gehuld, was het ware kenmerk van den snuggeren diplomaat, meende bij, en De vrijheid ooi bijzondere scholen op te richten was er. Maar dat was hun niet genoeg. Wel aparte inrichtingen, maar op kosten van de Openbare kas. Dit kwaad, eenmaal in onze wetgeving in geslopen, dreigt steeds verder in te vreten. Men noemt dat aan de overzijde de politiek der vrijheid. Der vrijheid om maar voortdurend dieper in de schatkist te grijpen voor hunne bijzon dere inrichtingen. Maar anders Zie iondom u en merk op, hoe deze voorstanders van de politiek der vrijheid, waar ze in de meerderheid zijn, op staatkundig en maatschappelijk gebied alles naar hun zin willen dwingen. En hoe de vrijheid wordt toegepast bij het vullen der Christelijke scholen en het leeg pompen der openbare, daar getuigen talrijke feiten van. Men tracht dit aan de overzijde niet meer te weerleggen, maar maakt er zich half gekkend van af, door bij het aanhalen van die feiten van Ketelaria te spreken. De school aan de ouders, die leuze gebruikt men bij de Christelijke partijen ook graag. Is ze waar, die leuze? De practijk leert het ook hier anders. Mooie leuzen leelijke daden. Zitting van 13 Maart 1913. Voorz.Dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig Dhrn Visser, Dees, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Bruijne en Donze. De notulen worden zonder aanmerking goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. a. Ingekomen waren eenige missives van Ged. Staten, betreffende goedkeuring van raadsbesluiten. Worden voor kennisgeving aangenomen. ■b. Verslag over 1912 van de vereeniging »De Vereenigde Handwerkslieden* voor wat betreft de teekenschool. Zal worden ter visie gelegd. c. Adres van de Hoofd-commissie voor de feestviering plan 1913 te Ter Neuzen, waarbij aan den raad gevraagd wordt om subsidie voor het schoolfeest. in sterker mate gold dit nog van zijn kleinen, gelen doodskop, waaraan een dunne gebogen neus bijna een overtolligheid leek. De glazen van zijn gouden lorgnet glinsterden zoodanig, dat nog nooit iemand mijnheer Sim's oogen gezien had. Het is mogelijk, dat hij niet slechts relaties in offieieele kringen bezat, maar dat hij er zelf deel van uitmaakte. Velen zijner vrienden waren hiervan overtuigd, ofschoon geen hnnner eigenlijk wist, wat onder „offi- cieele kringen" verstaan moest worden, of waar zulke kringen te vinden waren. Maar allen wisten hoe men doen moest om den schijn aan te nemen of men er dagelijks in verkeerde. Men behoefde slechts do beide woorden met gewichtige nonchalance zoo on- dnidelijk mogelijk, en toch voor ieder ver staanbaar, uit te spreken, om vervolgens de wenkbrauwen samen te trekken, de mond hoeken op elkaar te drukken als zinnebeeld der diplomatieke zwijgzaamheid, en de kin tusschen daim en wijsvinger te laten stennen. „Gelooft n, dat de heer van Zoutkamp zich beweegt in.zekere kringen vroeg de gastheer den diplomaat. „Jae-ae", kraste deze, „dat is te zeggen. de beer van Zoutkamp is u begrijpt, mijn waarde heer, ik krijg zooveel namen te hooren. Eerbiedig knikken van alle aanwezigen, terwijl mijnheer Lorsig tot zijn vrouw flnis- Op voorstel van den Voorz. wordt dit adres gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. d. Verzoek van het Burg. Armbestuur om goedkeuring voor het af- en overschrijven op de begrooting 1912. Z. h. st. goedgekeurd. e. Adres van den heer A. C. Risseeuw te Sluiskil, waarbij adressant mededeeld, dat hij op verzoek de leiding op zich heeft genomen van een gemengd koor, dat plan heeft de feesten van plan 1913 op te luisteren. Hij verzoekt om voor het houden van zang oefeningen gebruik te mogen maken van een der localen van de Openb. school. De Voorz. stelt namens B. en W. voor aan dit verzoek te voldoen voor wat betreft het gebruik van de localen, maar dat over het verlichten en verwarmen later zal worden beslist. Aldus besloten z. h. st. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde vraag, deelt de Voorzitter mede, dat een schrijven is ontvangen met de mededeeling dat er bij H. M. de Koningin geen plan bestaat tot bijwoning der feesten bij de opening van het kanaal GentTer Neuzen. De vergadering gaat alsnu over in «en met gesloten deuren tot het behandelen van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Na heropening der vergadering wordt vast gesteld het kohier van den Hoofd. Omslag over 1913. Het eindcijfer kan nog niet worden mede gedeeld, maar het tarief zal met 4°/0 worden verlaagd. III. Voorstel tot het verleeneu van goed keuring van de rekening over 1912 van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen (kom.) IV. Idem voor Sluiskil. Z. h. st. goedgekeurd. V. Voorstel van den heer A. H. Donze, omtrent wijziging van de verordening op den genees-, heel- en verloskundigen dienst. Na eenige discussie bleek, dat het voorstel bij de leden geen ondersteuning vindt, waarna het voorstel van B. en W., om de verordening ongewijzigd te laten, wordt aangenomen z. h. st. VI. Voorstel tot gedeeltelijke beschikking terde „Hij moet geweldig geaftaireerd zijn." en dan ontschiet mjj wel eens de naam van een der jongeren." „Zeker, zeker, maar de heer van Zout kamp. „De heer van Zoutkamp Ik herinser mij, eenige weken geleden sprak ik den president van den HoogeD Raad. De heeren knikten gemoedelijk en onver schillig. „En hoe maakt-ie 't schenen zij te willen vragen, maar de diplomaat vervolgde of neen, 't was bij een andere gelegenheid 't was een referendaris aan 't departement van financiën." „Baron L.?" vroeg de heer Lorsig half fluisterend. „Neen, jhr. S.", antwoordde de man met den doodskop op denzelfden toon en allen begrepen natuurlijk onmiddellijk, wie met jhr. S. bedoeld werd. Maar L. kwam ook even binnenwippen („wat 'n toevallig samentreffen vao drie vrienden", dachten allen), en vroeg, nadat w(j over onverschillige zaken hadden gesproken, of een onzer toevallig den heer van Zoutkamp kende. Zoutkamp of Houtman, iets dergelijks was 't. Met namen ben ik toch altijd in de war. De dames glimlachen even eerbeidig als bevallig bjj dit treffende voorbeeld van een groot man, die ook zijne tekortkomingen heeft, en de heeren maakten een gebaar vaa in stemming om te kennen te geveD, dat zij ook geen nameD konden onthouden. (Wordt vervolgd.) TER VEI mS< LKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1