Dames- en Kindermantels. 3°|o TIJDGEESTPOLISSEN i 3°|o TIJDGEESTLOTEN verkrijgbaar. NIEUWSTE. MODELLEN BUITENLAND. De oorlog in den Balkan. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. VEREENIGDE STATEN. DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 12 Maart 4.5 4.19 Donderdag 13 4.34 4.49 Vrjjdag 14 5.7 5.25 Zaterdag 15 5.46 6.10 Zondag 16 6.40 7.15 Maandag 17 7.58 8.52 Dinsdag 18 9.47 10.39 AD VERTEN TpL E N. JACS, DE KOK - TER NEUZEN, Buitengewone collectie Tabaks-Pijpen, Sigaren-Pijpen, Sigaretten-Pijpen Imitatie. Barnsteen, Brocaliet. Echt. Geheel nieuwe sorteering modellen. Ter Neuzen. J. DE SMIDT-POTHOVEN. EN WEDER van een café te Montreau-Leneuf, is een licht gashouder ontploft. De toeschouwers, ongeveer 150, werden door een panischen schrik bevangen; een gedeelte slaagde erin zich te redden langs de trap, een twintigtal sprong uit de ramen. Ofschoon de brand spoedig was gebluscht, waren 46 personen min of meer ernstig ge- kweet, 10 verkeeren in hopeloozen toestand. Het meerendeel der gekwetsen lijdt aan brandwonden of is vertrapt. De anderen zijn j| gekwest, toen zjj uit het raam sprongen. Een vreeselijke ontdekking. Volgens een telegram uit Montreal aan de »Daily Expres* hebben eenige Canadeesche gidsen een ontzettend drama ontdekt, dat zich korten tijd geleden in een eenzame streek van Britsch Columbia heeft afgespeeld. Op hun tocht kwamen zij nl. bij een afgelegen hut aan, waar zij eenige uren wilden vertoeven. Op hun herhaald kloppen ontvingen zij echter geen antwoord, waarop zij de deur openbraken. Voor hun oogen vertoonde zich eeu verschrik- j keljjk schouwspelop den grond lag het let- I terljjk in stukken gesneden ljjk van een man I zekeren Henri Le Claire, die met een gids I van de Hudsonbaai, Lemieux genaamd, de wildernis ingetrokken en in de sneeuw ver- I dwaald was geraakt. Gedurende een maand hadden zij zich I uitsluitend met de dierenhuiden die zij bij I zich hadden, moeten voeden Lemieux had I ten slotte in een aanval van waanzin, zijn I makker gedood. Toen het vreeselijke van zijn I daad tot hem begon door te dringen had hij I met behulp van zijn mes op de deur der hut, I bovenstaand verhaal van het drama neerge- I schreven waarna hij de vlucht genomen had. Vermoed wordt, dat hij op zjju beurt in de sneeuw den dood gevonden heeft Een groote familie. Een merkwaardig man is de bakker Beckett I van Yarmouth. Deze is voor de tweede maal I gehuwd en had uit zjjn eerste huwelijk elf, I uit het tweede twee-en-twintig kinderen. Van I de 33 kindeten zjjn er nog negentien in leven, I van wie er nog tien thuis zijn. De namen van al de kinderen kende Beckett niet meer. Eiken avond houdt hij een appèl om te weten of de jeugd binnen is. Zulk eeu familievader zou in Frankrijk zeer zeker het Legioen van Eer krjjgen. Ongeregeldheden bij een begrafenis. De begrafenis van de ongelukkige slacht offers van den auto-aanslag, die Zondagavond bij Hennigsdotf plaats bad, gaf tot schandelijke ongeregeldheden aanleiding. Uien voor de begrafenis stonden duizenden voor de toegangen tot bet kerkhof. Slechts een beperkt aantal menscheu, van toegangskaarten voorzien, konden worden toegelaten. Tegen half drie werd het dringen van de buiten staanders zoo erg, dat uit de dichte menigte geschreeuw, geklaag en gesteun opging. Om de voorsten wat lucht te geven, besloot de politie de hekken van het kerkhof open te maken. En wat nu voorviel spot met elke be schrijving. Allen drongen naar binnen. Vrouwen en kinderen liepen gevaar onder de voet te komen en gilden om hulp. De politie poogde te vergeafsch de opdringende menigte tegen le houden en zoo tenminste de kinderen voor dooddrukken te bewaren. Maar nu ontstond een vechtpartjj tegen de politie. Den agenteu werden de helmen van het hoofd geslagen, parapluies werden stuk geslagen op politie hoofden. De kransen, die de deelnemers van de begrafenis droegen, werden vernield, alles werd vertrapt, onder den voet geloopen, ver woest. Het was een groote ruïne. Eindeljjk slaagde de politie er weer in, de hekken te sluiten. Maar van de duizenden, die buiten stonden, waren er genoeg binnengedrongen, om het kerkhof tot een treurtooneel, de begrafenis tot een schandaal te maken. Gelukkig dat de politie den toegang tot de kapel had afgesloten 6d daarin slechts houders van kaarten toeliet, zoodat de godsdienstoefening slecht gestoord werd door het gegil en geschreeuw der buiten- staanden, niet door onordelijkheden in de l Moordaanslag. Uit Teheran seint Reuter aan het Hbl.: De Belgische directeur der douanes te Boesjire, Constant, en zjjn vrouw keerden na een diner naar huis terug, toen een onbekende Pers naast hun rijtuig kwam loopen en eenige revolver schoten lostte. Mevrouw Constant werd on middellijk gedood, de heer Bonstant ernstig gewond. Een familie die fortuin kreeg. Te Washington is dezer dagen de weduwe v»n den groot-kapitalist Levi Z. Leiter over leden. De Leiters waren, ook buiten de Vereenigde Staten, maar vooral in Engeland, zeer bekend. Leiter zelf was n.l. een beurs- magnaut van beteekenis. Hij had door eigen werkkracht en financiersgaveu zijn groot fortuin En, eenmaal rjjk, werd zijn echtgenoote een figuur van invloed en aanzien in de kringen der uiigaande wereld in Washington, New-York en Londen. De dochters Leiter, meisjes van opmerkelijke schoonheid, deden huwelijken, die uit sociaal oogpunt zeer geslaagd zijn te noemen. Een dier dochters trouwde met lord Suffolk een andere met den oudsten zoon van lord Scars- dale, George Curzon. Deze was toen reeds onder-minister van koloniën geweest in een ministerie-Salisbury. Het huwelijk vond plaats in 1895 en in 1899 werd hij onderkoning van Indië. De dochter van Levi Leiter, eertpds bescheiden klerkje in een winkel te Chicago, maar sindsdien multi-millionair en beurskoning geworden, zag zich verheven tot onder koningin van Britsch-Indië, welk hoog eere-ambt zij met glans en waardigheid heeft bekleed. Blijkens een mededeeling, die wij in een Engelscb blad vinden, zijn de Leiters van Elollandsche afkomst. Een Jacob van Leiter zou in 1760 uit Amsterdam zijn gekomen en zich in Maryland hebben gevestigd, in welken staat door een zijner nakomelingen, Andrew Leiter, het plaatsje Leitersburg was gesticht. Zijn eerste gratie. President Poincaré werd Zaterdag het eerste doodvonnis ter onderteekeuing voorgelegd. Het betrof een jeugdig arbeider, die in een aanval vau drift, een politieagent vermoord en verschillende andere personen verwond had. Poincaré heeft van zijn recht tot gratie ge bruik gemaakt en het doodvonnis in levens- lauge tuchthuisstraf veranderd. In de haven van Baltimore heeft Vrjjdag een ontploffing plaats gehad aan boord van een lichter, die naast het Engelsohe stoomschip »Alum Chine* bezig was dynamiet in te nemen. Beide schepen werden totaal vernield. Het stoomschip had een bemanning van 23 koppen aan boord, terwijl ook aan boord van den lichter een aantal mannen aan het werk waren. Volgens het politierapport werden 4 man gedood en 25 gewond. Volgens latere opgaven werden 20 personen gedood en 50 verwond, terwijl er nog 40 vermist worden. Tengevolge van de ontploffing werd een gedeelte van het dek van het Ame- rikaansche kolenscbip »Jasonc 700 voet ver weggeslingerd, waarbij 3 personen der beman ning van dit schip werden gedood en 29 gewond. Stukken van het ia de lucht gesprongen schip en vele onontplofte kisten dynamiet werden overal in het rond geslingerd. Een dezer kisten viel op het dek van de sleepboot Atlantic* en ontplofte daar, wat-tengevolge had dat 3 personen gedood werden. De »Alum Chine* laadde 340 ton dynamiet in, bestemd voor de Pauama-Kaoaalwerken. In de nabijheid van den lichter lagen de sleep boot »Atla'itic« en verscheidene motorbooten, die de »Alum Chine* van proviand voor de reis voorzagen. Plotseling steeg een rookwolk uit 't ruim van het schip op. Een lid der be manning die dit zag begreep onmiddelijk wat het was en sprong schreeuwende van angst te water, gevolgd door andere leden der doode- lijk verschrikte bemanning. Veertien anderen sprongen op een motorboot langszjj, die meteen afgestooten werd en wegstoomde. Nog geen 200 voet had de boot afgelegd, of met vreese- lijken knal volgde de ontploffiug. Vlammen- zuilen schoten in alle richtingen uitde»Alum Chine* op. De brokstukken van het schip, sommige tonuen zwaar, deelen van de machi nerie werden honderden voeten hoog de lucht ingeslingerd, terwijl stukken ijzer van 50 kilo zwaar later by Anne Arundel, drie a vier mij len van de plaats des onheils, zijn terugge vonden. De bovenbouw van het kolenschip Jason, dat naast de» Alum Chine* lag, werd 700 voet weggeslingerd. Da schok was zoo hevig, dat hij werd waar genomen te Reading (in Pennsylvanië) op bijna 100 mijlen afstand, te Atlantic City (New Jersey) en in de hoofdstad van Delaware. Daar was juist in het Lagerhnis een parlementslid aan het woord, toen hij den schok voelde, de opmerking maakte >dat is zeker een aardbe ving*. Een schoolgebouw te Sparrow Point, verscheidene mjjlen van Baltimore, stortte ge deeltelijk in, terwijl daarbjj tal van kinderen gekwetst werden. Baltimore zelf is door elkaar geschud als bjj een hevige aardbeving. Wolkenkrabbers in 't midden van de stad wankelden op hun grondvesten. Duizenden ruiten werden inge drukt. Het aantal dooden en gewonden is nog niet met zekerheid vastgesteld kunnen worden. In een telegram aan een Duitsch blad wordt dat der eersten op 60, dat der laatsten op 200 'geschat. De toestand. Heel de wereld weet, zegt het Hbld., dat Janina verleden week voor de Grieken de vlag heeft gestreken, dat Essed-pasj i zich met troepen, geschut en ammunitie aan den Diadochos beeft overgegeven alleen de Turken weten 't niet. Officieel doen zij ten minste zoo. Maar behalve de Porte en het diplomatieke korps, die slechts weten mogen wat officieel is medegedeeld, wist iedereen inKonstanstinopel het feit, en met nog veel meer bijzonderheden en versieringen dan in officieele berichten zouden zijn medegedeeld. Waartoe dient dan het officieel verzwijgen van feiten, die toch niet verborgen kunnen blijven 5} En waartoe dient het officieel verspreiden van onwaarheden, zooals van het verhaal, dat de »Hamidié« drie Grieksche transportschepen in den grond heeft geboord De »Hamidié«, de onvindbare, is bij Chal- cidice niet geweest en heeft geen Grieksche transportschepen in den grond geboord, maar zocht opnieuw een toevlucht in het Suez- kanaal. Met onjuiste berichten kan men echter geen volk op den duur bezig houden. En «Ie belangstelling in Konstantinopel is veel meer gewekt door den strijd tusschen Mahmoed Schefket en het comité, dan door de valsche berichten over Turksche overwin ningen, of de verzwegen nederlagen van de Turken. De optimistische berichten over den nade renden vrede hebben plaats gemaakt voor een meer neerslachtige stemming. En voor een deel zijn die gegrond op de onrustbarende berichten uit Konstantinopel. Volgens de Times vreest men, dat het co mité, zoodra de vrede tot stand is gekomen, Mahmoed Schefket als zondebok in de woes- tjjn zal jagen en pogen zal een zuiver Jong- Turksch kabinet te vormen. Maar volgens de Daily Chronicle zal het zoover niet eens kómen. Mahmoed Schefket is zeer onder den indruk van den weinigen steun, die zijn stre ven in Turkije vond. En daarom wil hij zoo spoedig mogelijk aftreden, en zijn ambt over dragen aan Hilmi-pasja, den vroegeren gou verneur van Macedonië die thans gezant in Weenen is, en die een zuiver Jong-Turksche regeering zou vormen. Bovendien blijven de officieren aandringen op wraak voor Nazim-pasja, en heeft Achmed Aboek, een der corpscommandanten voor Tsjataldja, nu al driemaal officieel den groot vizier gevraagd wanneer de moordenaars van Nazim-pasja ter verantwoording zullen worden geroepen waarop Mahmoed Schefket driemaal geantwoord heeftna het herstel van den vrede. Maar daarmede zijn de aanhangers der liga niet tevreden. En zoo duurt de strijd tusschen de soldaten voort, ten nadeele van de eensgezindheid en eenstemmigheid. Het volk echter staat vol komen zonder deelneming tegenover dien onderlingen strijd en den strijd naar buiten. Het verlangt slechts naar vrede, naar herstel van de rust, naar het dalen van den prijs der levensmiddelen, naar hervatting der handelsbetrekkingen. Maar de mogelijkheid daarop is niet groot, als de Porte, onder den invloed der Jong- Turksehe bedreigingen, aarzelt de voorwaarden te aanvaarden, door de mogendheden gesteld. En nog minder groo( wordt die mogelijk heid, als de Balkanstaten, in het besef van hunne positie andere, hooger eischen stellen dan in Januari. De mogendheden boden bemiddeling aan op verzoek van® de Porte, op^den grondslag van de goede raadgevingen van 'Januari. De Balkanstaten zijn echter met de toen gestelde eischen niet meer tevreden. Zij hebben nieuwe voorwaarden geformuleerd. Bulgarije wil een haven aan de Zee van Mar mara, Griekenland wil Janina behouden, en Montenegro eischt het bezit 'van Skoetari, dat de mogendheden aan Albanië willen toewijzen. Zoo wordt de bespreking over de bemid deling tevens de toetssteen voor de samen werking der mogendheden. President Wilson en zijn minister Bryan komen al dadelijk voor een buitenlandsche moeilijkheid te staan. De president van Cuba, nl. Senor Gomez, heeft, ondanks de protesten van de Unie, een amnestiewet geteekend, waarbij niet alleen aan politieke veroordeelden, maar ook aan tal van gewone misdadigers de vrijheid wordt hergeven. In Amerika zijn er nu velen, die op krachtige tusschenkomst van de Unie aandringen, omdat zij meenen dat door deze vrijlating op groote schaal van ge vangenen, waaronder zich zoovele gevaarlijke bandieten bevinden, leven en eigendom op Cuba ten ernstigste worden bedreigd. Senor Gomez zelf treedt spoedig af en in Amerika is men van meening, dat Gomez alleen de wet heeft geteekend, om het zijn opvolger lastig te maken. De voorstanders van een interventie zien in den maatregel van Gomez, die zich aan de Amerikaansche vertoogen niet in het minst stoorde, een beleediging van de Amerikaansche regeering en men is nu wel nieuwsgierig te vernemen, welke houding president Wilson thans tegenover Cuba zal aannemen. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 7 Maart. Jan Marinus Andriessen, oud 18 j., jm. en Magdalena de Feijter, oud 19 j., jd Jan de Putter, oud 20j., jm. en Maria Ollebek, oud 20 jjd. Leendert van den Berg, oud 22 j., jm. en Catharina Anthonia de Smidt, oud 20 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 6 Maart. Jan Francies Neels, oud 46 j., weduwn. en Jacoba Duivewaarde, oud 44 j., wed. Oene Ebe de Vries, oud 29 j,jm. en Catharina Pieternella Adriaansen, oud 25 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Kryn, z. van Krijn Hame link en Levina Krane. 5 Maart. Augusta Fran- cisca Theophile, d. van Petrus Florent de Bakker en Melanie Josephine Acke. 6 Maart. Helena Agatha, d. van Adriaan Coumou en Adriaantje Vink. 7 Maart. Pieternella Debora, d. van Jan Meeusen en Cornelia van Fraeijenhove. Overlijden. 2 Maart. Christina Sophia den Tenter, oud 12 m., d. van Petrus en van Mathilda de Nijs. 11 11 11 11 11 In Meerschuim, Calcine en Hout.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3