Gemengde Berichten. van. den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling van het kohier van den hoof- delijken omslag voor 1913. Voorstel tot heb verleenen van goedkeuring aan de rekening over 1912 van de Commissie tot wering om schoolverzuim te Sluiskil. Idem voor Ter Neuzen (kom). Voorstel van den heer A. H. Donze, omtrent wijziging van de verordening op den genees-, heel- en verloskundigen dienst Voorstel tot gedeeltelijke beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1913. Voorstel tot aanwijzing van een lid voor het Comité in verband met het plan tot stichting eener electrische centrale voor Zeeuwsch Vlaanderen. Voorstel tot het betuigen van instemming met een adres van den heer J. van Rompu, gericht aan de Commissie van advies voor spoorwegdienstregelingen. Voorstel tot het verleenen van machtiging aan B. en W. in de begrooting van 1913 af- en over te schrijven. Reclame hoofdelijken omslag van 1912. De pogingen, door de Centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen gedaan, om de kiesvereenigingen in Oostburg er toe te krijgen om Jhr.de Muralt te Zierik- zee vergunning te verieenen bij eventueele verkiezing in de beide districten het zwakste te aanvaarden zijn mislukt. De heer de Muralt heeft in verband hiermede thans de finitief voor de candidatuur in het district Enkhuizen bedankt. Door het vervroegen van den trein, die thans v.m. 8.52 uit Ter Neuzen naar Gent vertrekt, tot 8.20 is bij den aanstaanden zomerdienst een directe en snellere verbinding tusschen Vlissingen en laatstgenoemde plaats verkregen, welke vooral met het oog op de Gentsche tentoonstelling van belang mag worden geacht. Ook in verband met deze tentoonstelling zullen door de stoom vaartmaatschappij »Zeeland« in verbinding met den prov. stoom- bootdienst op de Wester-Schelde en den spoor weg Ter Neuzen—Gent kaarten van Londen naar Gent verstrekt worden. Hiertoe zal de prov. boot, die te 6.35 uit Vlissingen vertrekt de voor Gent bestemde passagiers van de dagboot overnemen, mits deze daartoe tijdig waarschuwt. Voor Vlissingen en Middelburg is van veel belang het voornemen van den prov. dienst om gedurende het tijdvak van 13 Juli tot 15 September des Woensdags en Zondags een extra boot te laten loopen na aankomst van den trein, die om 8.30 (G. T.) uit Gent vertrekt, welke boot te ca. half elf te Vlissingen aankomt en dan nog aansluiting geeft op de laatste tram naar .Middelburg en op de nacht boot van de »Zeeland«, Besprekingen zijn gaande om, mocht dan de electrische tram verbinding station Keersluis gereed zijn, een tram te laten lóopen van het station naar de remise en daar op de laatste tram aansluitend. Op deze dagen zou ook een extra tram loopen na de werkmanstram van 5.10 v.m. uit Middel burg om reizigers aan de provinciale boot te brengen. Deze dienst zal ook worden georganiseerd op 27 April, den datum van de opening van de groote bloemententoonstelling te Gent, op 4 Mei den dag der sluiting van deze tentoon stelling en tevens van de regatta te Ter Donck en op 11 Mei, len Pinksterdag. (»Midd. Ct.*) Kort Da de maatschappelijke promotie vau mijnheer Tor, toen Frederik zich no£ wel eens verwaardigde over menschen als neef Klompert te spreken, noemde deze verlichte telg der Torren hem den ellendigsten philister, die op twee sabelbeenen roodliep de zusters duiden hem soms aan als Klaas Klomp, dan weer ais Jan Klaasseu, ook wel eens als IJzeren Hein, vaker echter als „dien vervelenden vent," en meestal in 't geheel niet, en het echtpaar Tor verafschuwde den klomperigen drogist, om dat hjj zoo echt burgerlijk was, en altijd in gezelschap over zyn „zaakje" sprak, en voor al omdat b(j den beer Tor, voor Emma's vier-en-twintigste jaar, dat in het teeken der gelukte speculatie stond, twee maal uit den brand 'uad geholpen. „Neef," zei mevrouw, „we zouden 't na tuurlijk heel aangenaam vinden, nietwaar, als „Als we 't maar van te voren geweten hadden," vulde mijnheer aan. ,,K(jk ik was nog van plan geweest, om gistereo den knecht even om ballet te laten vragen." „Hi, hi, ballet!" gichelde Clara, „dat is toch heel iets anders, U moet zeggen belet. „Als u 't zegt," sprak neef eerbiedig, „dan kan 't wel zijn, dat ik mij vergis. Hij is anders 'o heele nette vent van voorkomen. „Wie?" vroeg Emma, die niet van een Znamslatï. Na oproeping en herhaalde oproeping hebben zich voor de vacant komende betrekking van Hoofd der Openbare Lagere School te Othene 3 sollicitanten aangemeld. Op Dinsdag 18 Maart des namiddags ten ure zal eene Openbare Raadsvergadering worden gehouden. Op Vrijdag 4 April zal alhier in het Open baar optreden de heer K. de Vries uit Am sterdam. Op Zondag 16 Maart a. s. hoopt Ds. H. P. M. de Walle, beroepend predikant bij de Ge reformeerde Gemeente alhier, na des morgens te zijn bevestigd door Ds. G. rde Jager te Wolfaartsdijk des namiddags ten 2 ure zijn intrede in deze gemeente te doen. Wie zal 't winnen Voor eenigen tijd liet de heer Van Dalsum, notaris te Hulst de hem in eigendom toebe- hoorende Kreek aan de Reuzenhoek afzetten met palen en ijzerdraad. De aanpalende landbouwers zijn nu heen-- gegaan en hebben de palen verwijderd. De openbare raadsvergadering Van lJzendijke van Maandag was voornamelijk gewijd aan het electrische licht. Definitief werd nu besloten tot stichting en in eigen beheer nemen eener electrische centrale en de installatie daarvan op te dragen aan de firma Gebr. Polak te Vlissingen. De kosten zullen gevonden worden door het sluiten eener geldleening van ƒ30.000. Hier onder zijn ook begrepen een bedrag van 6000 voor het aanschaffen en plaatsen van meters en 1400 voor de straatverlichting. Aan P. B. van der Weijde wordt grond in erfpacht gegeven voor het bouwen van twee huizen. De overige punten der agenda werden aangehouden tot de vergadering van Vrijdag a.s. De heeren Bekaar en De Milliano waren afwezig. (Midd. ,Ct.) Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames J. S. van 'de Sande en C. P. van Overbeeke te Aardenburg. Door den Bond van Beetwortelsuiker- fabrikanten zijn de prijzen voor den volgenden uitzaai als volgt bepaaltvoor de Zeeuwscbe en Z.-Holl. eilanden f 11.50, voor levering Markt en eigen haven f 12 en voor levering aan de fabriek f 13 per 1000 KG terwjjl de premiën voor vervroegde levering zijn afge schaft. De pulpprijs is bepaald op 2.50 en afgehaald aan de fabriek 2.25. Het stoomschip »Zuid-Beveland« van den prov. stoombootdienst op de Westerschelde zal eerstdaags een reparatie aan de ketels moeten ondergaan, welke is opgedragen aan de scheepswerf van de firma J. en K. Smit te Krimpen a.d. Lek, waar ook genoemd schip werd gebouwd. De »Zuid-Beveland« zal dan tevens op genoemde werf worden verlengd. Itrund gedurende eeu godsdienstoefening. Zondagnamiddag is er tijdens eeD gods dienstoefening in de Gereformeerde Kerk te Lemmer, welke geleid werd door ds. de Geus, brand op het dak ontstaan. Door het kalme optreden van den predikant werd een paniek voorkomen, en kon de schare het kerkgebouw ordelijk verlaten, zonder dat er een ongeval „netten vent" kon kooren spreken, zonder aan mynheer Zoutkamp te denken. „Ik sprak immers van mijn knecht," lysde neef. „Mulders is wat oud en de winkel is druk eu zoodoende heb ik er een hulp bijge nomen. Een nette jongen, al zeg 'k 't zelf, maar er zit Diet veel by. Hy is zenrig en langzaam „Zoo heer, zoo knecht," fluisterde de kwaad aardige Frederik. en hy heeft veel geld noodig voor iemand van zijn stand hij heeft nou al twee maal om 'n voorschot gevraagd. Toen-ie by me kwam (hjj woont by me in ik had toch Dog 'n net zolderkamertje, dat goed is afge- scheidc van 't meisje) „Heb je ooit zoo'n zanik gehoord?" infor meerde Emma, de zenuwachtig werd. „ik zeg, toen had ie geen fatsoenlijk stuk aan zyn lijf, maar ik kan me nou ook bestig voorstellen, dat iemand, die knap van person is, nog al ereis wat aan zyn uiterlijk spendeert, eD zoodoende heb 'k gezeid Emma, die slechts zeer matig belang stel de in den tweeden winkelbediende van de firma Klompert, viel den eenigen deelgenoot in de rede.: ,,'t Is jammer, dat u 't niet vooruit gevraagd hebt, want „Och ja, meisie", teemde de philister, „je moet ook altijd eerst goed informeeren, wien plaats had. De brand, die zich tot een ge deelte van het dak beperkte, kon toen worden gebluscht. f 11,000 vermist. Uit de brandkast in de pastorie van de R.-K. kerk te Schipluiden wordt een bedrag van elf duizend gulden vermist. Men ver moedt, dat de diefstal heelt plaats gevonden iu den nacht van Dinsda» op Woensdag. De brandkast is geforceerd. Eeu meevallertje. Men meldt aun »De Geld.* dat de heer K. uit Silvolde voor eenigen tijd te Arnhem een oude gesloten brandkast kocht, waarvan de sleutel niet aanwezig was en welke kast schijn baar ledig was. Deze brandkast is door eeu smid geopend eu bij nauwkeurig onderzoek moet toen gebleken zijri dat er zich een pakje met oude gouden, zilveren en bronzen munten uit de 13e tot 16e eeuw in bevond, vermoedelijk munten die zeer veel waarde hebben. Politie-beambteu mishandeld. Zondagavond laat werd eeu adjunct-inspec teur van politie in de Raamstraat tb 's-Gra- veuhuge door een man opzettelijk tegen het lijf geloopen, en toen de inspecteur daarover een opmerking maakte, gat de man hem een slag in het gelaat. Hjj wilde hem daarop aan grijpen, maar werd toen aangevallen door anderen. De politie-ambtenaar dreigde zijn aanvallers met de revolver, maar dit had slechts tot gevolg, dat zich weldra een vijan dige meuigte vormde, die hem zijn vuurwapen eu zijn wandelstok ontrukte. Ook zijn pet raakte in de worsteling zoek en zijn kleeren werden vernield, terwijl hij s verschillende bloedende verwondingen aan het hoold opliep, welke aan den centralen post 1 van den eerste-hulpdienst werden verbonden. Door politie-agenten werd omstreeks rnidder- i nacht uit een herberg aau de Jan Hendrik straat een tweetal personen naar het commis sariaat aan de Riviervischmarkt overgebracht. Een hunner zou de man zijn, die den politie -ambtenaar het eerst een slag heeft toegebracht de ander zou hem hebben geholpen. De adjunct-inspecteur moest tijdelijk buiten dienst gesteld worden. Te Glanerburg, gemeente Lrnneker, is 'Zondavond de wachtmeester der marechaussee Van Wijnen bij het overbrengen van een arrestant niet levensgevaarlijk door een mes steek in den rug gewond. De vermoedelijke dader is in arrest. Verduistering vim f 43.1)00. Te Amsterdam is Vrijdag aangehouden de directeur voor Nederland van de Mutual Life Insuiance Company of New York, verdacht van verduistering van f 43,000 ten nadeele van die maatschappij. De Telegr. meldt daaromtrent: De verduisteringen zijn gepleegd over een tijdsverloop van eenige "jareu. Door het bij springen van familieleden, die in financieels moeilijkheden verkeerden, was de betrokkene, 'die bij de desbetreffende levensverzekering maatschappij gunstig en als een goede werk- 'kracht stond aangeschreven, in geldelijben 'achterstand geraakt. Hij trachtte zich te redden door voor te geven, dat op loopende polissen door de houders voorschotten werden gevraagd. Deze sommen werden door het hoofdkantoor gezonden in afwachting van de polissen, waarop ide voorschotten zouden moeten worden afge- teekend. Met de aldus verkregen so.mmen •werden de tekorten gedekt. Het hoofdkantoor wachtte tevergeefs op de polissen. je in huis neemt, maar 't is anders toch geen kwaje jongen, als komt-ie soms wat laat thuis." Emma werd radeloos „ik bedoel, neef Klompert, dat u eerst belet had moeten vra gen", riep ze, wel wat vinnig, uit. „We komen misschieD niet uit met 'teten, zie je", verklaarde meneer. „Maar myn beste", riep mevrouw gebelgd, >róó afgepast is 't bjj ons niet. Kijk 's neef, fioe grsag wy u ook te eten zouden hebben, d's is, ziet u.kijk ereis, 't is maar dat. „Als 't u niet schikt", zei neef onderdanig én verlegen. „Neen, beste vriend, zóó bedoelen wij 't riiet", hernam mynheer, die een inval kreeg, <Juia»r daar komen vanmiddag drie heeren en eeu dame bij ons dineeren. en nu zyn die dame en haar man Engelschen, zie je, en dje spreken dus alleen Eogelscb. „Gud, hebt u nog Eogelscb geleerd na die spikkelatie riep neef Klompert in extase uit. „Ik zou dien vent kunnen krabbeD",-snerpte Emma hysterisch, terwyl de languinistische heer Tor stroef antwoordde„Ik wou dus maar zeggen, dat er aan tafel voortdurend Eugelsch zal gesproken worden, en dat u zich dus bijster zoudt vervelen." Hy werd beloond door de bewonderende blikken van mevrouw en hare drie lievelin gen, en ook door neef Klompert, die hem Toen die, na herhaalde aanmaningen niet werden gezonden, werd den te Amsterdam gevestigde hootdaccountant der maatschappij een onderzoek opgedragen. Hy ontdekte niets, want de administratie was in orde. De directeur deelde hem echter zelf mede, tot welke handelingen hij zijn toevlucht had genomen. Aan de hoofddirectie werd daarop bericht, hoe de vork in den steel zat. De rechtskandige adviseur der maatschappij, bekend met de omstandigheden, die tot de malversaties hadden geleid, adviseerde om de zaak onder de roos te houden en den betrok kene in de gelegenheid te stellen, het bedrag van het tekort, in den loop der jaren aau te zuiveren en hem als directeur te behouden. De hoofddirectie scheen niet ongeneigd, tot een dergelijke oplossing mee te werken en het personeel van het bureau, dat op den chef zeer was gestelverheugde zich in de gevon den oplossing. Plotseling schijnt er een koetering te zyn gekomen in de opinie der hoofddirectie. Toen een der hoofddirecteuren uit het bui tenland Vrijdag te Amsterdam kwam, had hij schadevergoeding verlangd van de verzekeriog- maatschappjj tegen fraude te Londen, waar by de levensverzekering-maatschappij tot een be drag van 25,000 geassureerd was. De assurantiemaatschappij wenschte de 25,000 wel uit te keeren, mits de fraudeur, als afschrikwekkend voorbeeld, werd gearres teerd. The Mutual Life Insurance Company ol New-York heeft aan dien eisch toegegeven, eu de man is Vrijdagnamiddag gearresteerd, om voor den officier van justitie te worden geleid. Uit armoede. Ds. S. C. Kijlstra, van St. Jacobi-Parochie, vertelt in >De Wekker* welke redenen hem dreven tot bet besluit, om met de zijnen naar Amerika te amigreeren. Hij schrijft >Meuigeen als hij het mooie huis ziet, waarin de domioé woont, en hoort van het traktement dat hij geniet, denkt dat hij een zeer bevoor rechte positie heeft, een gemakkelijk, onbezorgd leventje, enz. Wie zoo denkt, vergist zich zeer. De dominé behoort tot zekeren stand en deze stand stelt zekere eischen, waaraan hij zich niet onttrekken kan en mag en wil. Maar zijn inkomen is in den regel op geen stukken daarnaar berekend. Er zyn uitzon deringen. Er zijn sommige goede traktementen. Er zijn ook predikanten, die zelf geld hebben of rijk getrouwd zyn. Er zjjn er ook, die op allerlei wijzeu geld weten ta krjjgen (rijke familie, studiebeurzen, enz). Maar er zyn er ook en ik denk heel velen, die op een fat soenlijke en zooveel mogelijk verborgene wjjze armoede lyden en voortdurend te worstelen hebben met nijpende zorgen. Vooral de zoo genaamde minimumlijders zij die 't moeten doen met pl.m. 1400, zooals ik en die dan ook nog een gezin hebben te onderhouden en kindereu aan een positie te helpen hebben een armelijk leven en worden door hun stoffelijke zorgen gebroken in hun levenslust en werk kracht en ijver om hun taak in de gemeente te vervullen. Dat is de korte waarheid. En de kans, dat 't voor my ooit veel anders en beter zal worden is zeer gering. »Dat is de reden, waarom ik een voor my en myn gezin gewichtig besluit nam. Ik ga mij uog eens weer losbreken uit myn dominé's leven en trek naar Amerika. Ik kan werken en heb lust om te werken, met mijn handen evengoed als met myn hoofd. Ik zal mjj weten te redden. Eo myn kinderen zullen zich in Amerika eeD positie veroveren, zonder dat hun ouders daarvoor jarenlang, ja hun heele leven lang krom behoeven te liggen. »lk stel heel nadrukkelijk voorop, dat myn armoede en myn onvermogen om mijn kinderen te ge*en, wat zij noodig hebben, de hoofdreden is die mij nu tot deze dingen voert.* Ontploffing in een bioscoop. Zondagavond te 9.45, is te Verviers tjjdens een bioscoopvoorstelling op de eerste verdieping warm de hand drukte, terwyl hy nadenkend dreinsde „Jawel, jawel 1 dat zie 'k heel goed in, en ik vind 't heel vriendelijk van u, dat u my vooruit waarschuwt. Had 't maar dadelijk gezegd Ik zal nu maar zien, of ik ergens in 'n eethu'srestaurang, terecht kom. Wel bedankt voor de attentie, hoor!" en by bedankte vervolgens mevrouw eo de drie jonge JorreD elk met een kleverigen hand druk voor „de attentie", en vertrok in de vaste overtuiging, dat hjj allervriendelijkst behandeld was geworden. „Wat 'n kwalzei Emma, terwyl zy met een vies gezicht haar hand afveegde aan het gordyn. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2