Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Geen debat. gen Valsche Vlag. Een salto tnortale. )(et fiasco Van Minister KoHjtnan. No. 2351. Zaterdag 8 Maart 1913, 24e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: IVr 8 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen, Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abounementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. Nn 15 ADVERTENTIE PR IJ S: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zater dagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Mag men Z. in Luctor et Emergo gelooven en wij hoorden het reeds vroeger verluiden dan zal men van rechts niet in debat gaan en eigen vergaderingen houden zonder gelegen heid tot debat. Na een regeeringstijdperk, als thans een rechts ministerie heett doorgemaakt, is dat misschien ook maar het verstandigst. Zie je, zegt Z, als men in het genre Rood huizen vervalt, dan is het wijzer van de ge legenheid geen gebruik te maken. Ja, zeker, Z, die Roodhuizen was niet ge makkelijk. Jaren gingen reeds heen, dat hjj hier sprak (het was in 1905), maar nog krjjgt men bij vele anti-rev. de nachtmerrie, als men zijn naam maar noemt. Geen kleine eer voor den heer Roodhuizen. Het is dan ook een van de best geharnaste strijders, die wij hebben. Dus men wil rechts liefst niet aan debat. Het spijt ons, er^is anders in*de welhaast afgeloopan regeeringsperiode stof te over. Dat zal het hem juist wezen, denken wij. Mr. Aalberse hield voor zijne geestverwanten eeDe rede te Amsterdam. Hjj bestreed de vrijzinnige concentratie zoo veel hij kon. Volkomen begrijpelijk 'van dezen volbloed coalitieman. Hij sprak over wetten, die aangenomen zi;n en nog aangenomen moeten worden. Maar het eind van het liedje was iets, dat de schare moest overtuigen. Dat was weer het oude stokpaard, de anti these. Hoe omvaar ook, de strijd werd weer voor gesteld als voor of tegen den Christus. Die oude leuze moet weer opgerakeld, om de coalitie teTredden. Wij herhalen: Het is niet links, het is rechts, dat weer met die valsche leuze voor den dag komt. Als men de houding van Minister Talma in het geheele'verzekeringsdebat nagaat, dan zal ieder eerlijk moeten erkennen, dat de plot selinge overname'door,"den Minister van het amendement-Duys allerwege een gekken in druk maakt. Dat men het rechts als natuurlijk doet voor komen, hoewel men enkele weken terug heel anders redeneerde, behoeft ons van die partij niet te verwonderen. Het overnemen van het amendement is in onze oogen eene verbetering in eene wet, waarmede we overigens niet sympathiseeren, maar voor rechts is het, zooals de heer Marchant het noemt, een noodschot gelost met het oog op de verkiezingen. Wij zouden het noemen een salto mortale en zoo de heer Talma geluk gewenscht moet worden, dan zou het zijn, omdat hjj na dezen onverwachten en gevaarlijken luchtsprong nog op zijne beenen staat. Dat Minister Talma hard gewerkt heeft, geven wij gaarne toe. In verband met het voorafgaande waren de afkeurende woorden van den heer Goeman' Borgesius volkomen terecht. Onder het opschrift van Het groote Fiasco* wijdt de N. R. Ct. een artikel aan minister Kolkman. Het is nu wel zeker, dat het financieel beleid van het kabinet-Heemskerk vol komen fiasco gemaakt heeft. Gisteren is, zonder eenig verzet, ja zonder dat iemand eene poging gedaan heeft om den nalatigen debiteur nog eens te helpen, het faillisse ment uitgesproken op eigen verzoek van den minister van financiën nog wel. Droeviger échec heeft nog nooit een minister onder hooghartiger woorden trachten te verbergen. Men herinnert zich de meedoogenlooze critiek, die het Kamerlid Kolkman steeds bereid was over alle financieele voorstellen, geen uitge zonderd, van het vorig kabinet ten beste te geven. Van alle plannen, die de heer De Meester ontwikkelde, was er geen een goed. En als de heer Kolkman alle voornemens, om 's lands financiën in een geregelden toestand te houden, van de baan had geschoven, riep hij schande, dat men kostbare sociale maatregelen tot stand wilde brengen, zonder in de groote uitgaven, die daaruit zouden voortvloeien, te hebben voorzien. Voor de tijdelijke maatregelen tot behoud van het even wicht op 's lands budgetde opcenteu- heffing, had hij niet anders dan afkeuring en spot. Toen moest hij plotseling zelf voor het financieel beleid de verantwoording dragen. Och heden, wat een figuur begon hij toen dadeljjk te slaan Achtereenvolgens bracht hij alle afgekeurde en vinnig bestreden denkbeelden weer in de Kamer terug. Hij liet er geen liggen successie-belas ting, nieuwe inkomstenbelasting, ja tot het debietrecht op tabak toe was hem goed. Zelfs de opcenten-heffingVoor de kostbare sociale verzekering werd het nieuwe tarief ontworpen. Doch invalidi- teitwet en tarief stonden dan ook met elkaar in onverbreekbaar verband. Daar mede hield minister Kolkman althans nog een draadje vast, dat hem aan den vroege- ren Kolkman bond. Gisteren moest hij de balans van zijn boedel vertoonen. Een reusachtig tekort. De nieuwe inkomstenbelasting schoof hij zelf op zij als een debiteur, dien hij niet wilde manen. Het debietrecht op tabak staat reeds lang onder de zeer dubieuse posten geboekt. Minister Kolkman spreekt er niet eens meer over. En voor het tarief vraagt hij thans uitstel van betaling, hoewel de invaliteitswet reeds het komende jaar een drietal miljoenen zal vergen Al wat hij tegenover deze slechte posten kan schrijven, komt neer op eene slappe verhooging van de successiebelasting plus opcenten, opcenten, opcenten. De opcenten waar de minister langzamerhand op verliefd is geraakt. Is er niet iets ro mantisch in, in dien ouden haat, die thans in zoo sterke genegenheid is verkeerd Zie hier nu toch inderdaad een desolaat financieel beleid. Een volslagen fiasco. Het is de geschiedenis van den berg, die na heel veel moeite een muis heeft gebaard. Groote woorden kleine daden. Het blad besluit met een vraag, die feitelijk buiten het financieel beleid van de regeering staat, maar die het toch niet achter mag houden. De regeering heeft thans de afwerking van haar financieele luchtkasteelen naar 1914 verschoven. Hebt gij er pp gelet, dat dus reeds nu de aanhangig ge maakte voorstellen tot grondwetsher ziening in het tweede gelid zijn gesteld Vergadering van 4 Maart 1913. Voorzitterde heer J. Huizinga, burge meester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig de heeren Wieland, De Jager en De Bruijne. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde I. De notulen dèr vorige vergadering. Deze worden aldus vastgesteld. II. De volgende ingekomen stukken wor den voor kennisg. aangenomen. a. Kenuisgeving van den heer De Jager, dat hij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. b. Een schrijven van den heer L. de Bruijne, met verzoek om hem een stuk bouwgrond, gelegen aan de Markt, ten Noorden van het woonhuis van W. Bedet, ter breedte van on geveer 6.50 M en ter diepte van ongeveer 17 M, in erfpacht af te staan of aan hem te ver- koopen tegen 10 gulden den M2. Er wordt besloten het verzoek in handen te stellen van B. en W. om beticht en advies. c. Kennisgeving van Gedep. Staten, dat de gemeenterekening over het jaar 1911 is goed gekeurd. d. Eene missieve van Ged. Staten, waarin wordt bericht, dat de volgende aanslagen in den hoofdelijken omslag over 1912 worden teruggebracht: G. de VTiendt van de 53ste naar (de 33ste klasse, C. v. d. Hooft van de 33ste naar de 32ste, P. de Feijter Johz. van de 32ste naar de 30ste J. D. Thielman van de 33ste naar de 31ste, A. Nolet van de 29ste naar de 28ste en L. Hamelink van de 26ste naar de 22ste, terwijl de reclame van K. Dees Az. ongegrond werd verklaard en diens aan slag mitsdien gehandhaafd blijft in de 18de klasse. e. Kennisgeving van de heeren N. J. Imandt en J. Risseeuw, dat zij hunne herbe noeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil aannemen. f. Idem van de heeren P. M. Geelhoedt, F. Elve, J. Th. van Aerde, L. J. de Vries, D. van den Ouden en S. van Rees voor de zelfde commissie te Ter Neuzen. g. Mededeeling van Ged. Staten, dat zij geen termen aanwezig achten om art. 13 van het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad, ter vernietiging voor te dragen. Echter wordt er op gewezen, dat het voorschrift geen dwingende kracht heett. h. Kennisgeving van het Dagel. Bestuur' naar aanleiding van een verzoek van den heer De Jager, dat de kosten voor het dempen van de gemeentehaven bedroegen 9978.19. i. Mededeeling van Gedep. Staten, dat het hun wenschelijk voorkomt in art. 3 der ver ordening tot regeling der jaarwedde van het hoofd der M. L. O. school de woorden »den Gemeenteraad* te vervangen door »Biyge- meester en Wethouders«, zoodat eventueel eene periodieke verhooging slechts op initiatief van laatstgenoemd college kan worden ingehouden. Hiertoe wordt besloten. III. Vaststelling kohier hondenbelasting voor het jaar 1913. Dit wordt vastgesteld op een bedrag van f 850.50. IV. Behandeling kohier hoofdelijken om slag voor het jaar 1913. De heer Moggré wenscht eenig protest te doen hooren tegen het behandelen van het kohier in deze zitting. Eerst Vrijdag 28 Febr. zijn de betreffende stukken aan de leden toe gezonden. Hij o. a. heeft weinig of geen tijd gehad deze met studie te kunnen inzien. Hij stelt daarom voor, de behandeling 8 of 10 dagen uit te stellen. Er zijn eene massa aangeslagenen, waarover nader zal moeten be raadslaagd worden. Veranderingen brengen in iemands aanslag is een te ingrijpende zaak, om zoo licht overheen te stappen. De Yoorz. wil een eventueel uitstel aan de vergadering overlaten. Hij erkent, dat de tijd van Vrijdag tot heden te kort is voor grondige kennisname, doch als excuus voor deze late toezending mag wel gelden, dat dhr. Tolhoek eenige weken ziek is geweest. Hij is de persoon, wien de belastingsregeling, speciaal die der laagste klassen, is opgedragen. Deze konden dus niet tijdig genoeg worden vastgesteld. Hij geeft de vergadering daarom in over weging, de werkzaamheden aan te vangen en eerst dan daarmede te staken, wanneer blijkt, dat voortgaan moeilijkheden oplevert. De gelegenheid tot uitstel blijft dan alsnog open. Wanneer spreker niet van meening was, dat men althans de hoogste klassen nu reeds zou kunnen vaststellen, zou hij de vergadering op 14 Maart bepaald hebben. De heer Moggré wil gaarne de zaken be spoedigen, doch niet op deze wijze. Men loopt z.i. thans te hard van stal. De heeren Lensen en Borssum Waalkes steunen het voorstel Moggré. De heer Dees meent, dat de bezwaren van den heer Moggré voornl. gericht zijn op de lagere klassen. Blijkt het nu, dat men op moeilijkheden blijft stuiten, dan kan men als nog uitstellen, doch hij wenscht althans een begin te maken. Het is z.i. een onaangename zaak, waar alle leden tot dit doel thans bij eengeroepen zijn, onverrichter zake huiswaarts te keeren. De heer MoggréIk kan mij voorstellen, dat U zich in staat acht thans de werkzaam heden aan te vangen. Het college van B. en W. heeft tijd en gelegenheid gehad tot grondige kennisname, doch de overige leden niet* Ik handhaaf daarom mijn voorstel. De heeren Lensen en Borssum Waalkes deelen nogmaals mede, dat ze dit steunen. De Voorzitter Die dagen is de heer Eijke verhinderd aanwezig te zijn. Daarom zou ik de volgende vergadering willen bepalen op 14 Maart. De heer Scheele merkt op, dat ook hij dan afwezig zal zijn. De heer Lensen Bij vorige gelegenheden ontvingen de leden toch ook drie a vier weken van te voren de stukken. Als we thans tot de voorloopige vaststelling van het kohier overgaan, zal dit ^an overwegenden invloed zijn op het aantal reclames. De heeren Eijke en Visser zijn voor het voorstel Dees om heden af te doen, wat mo gelijk is. De heer MoggréMijn bezwaren gelden evenzeer de hoogst als de lagere aange slagenen. De heer Donze Zooveel wijzigingen zul len, met het oog op de grondige behandeling van verleden jaar, thans toch wel niet aan gebracht worden. De heer Van Borssum WaalkesBoven dien thans zijn de heeren De Bruijne en De Jager ook niet aanwezig, waarschijnlijk is dit bij eene volgende zitting wel het geval. Er wordt besloten, het voorstel Moggré in stemming te brengen. Tegen stemmen de heeren Drost, Donze, Eijke, Visser en Dees. Vóór de heeren De Feijter, Van Borssum Waalkes, Moggré, Scheele en Lensen. Daar dus de stemmen staken, zal dit punt der agenda in eene volgende vergadering we derom ter tafel worden gebracht. V. Rondvraag Dhr. DrostMijnheer de voorz., is U iets bekend omtrent eene feestelijke opening van het kanaal Gent-Ter Neuzen en een bij die gelegenheid eventueel bezoek van H. M. de Koningin De voorz.Bij gelegenheid van de Tentoon stelling te Gent zal het kanaal feestelijk worden geopend. De buitenlandsche vorsten, o. a. de Koning van Engeland zullen dan verwelkomd TER

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1