UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Fock, gaf 35.000 gulden meer subsidie aan de zending in Indië dan zijn anti-revolntionairen voorganger. Hij stelde ruim 30 godsdienst leeraren meer aan. De liberale minister Van Tetz, (in het ministerie de Meester) deed den eersten beslis sende stap tot wering van den meisjeshandel en zorgde dat Nederland deel nam aan de Internationale conferentie te Brussel tot bestrijding van den handel in blanke slavinnen. Is het niet brutaal, roept spreker uit dat in het blad »de heilige familiedaartegenover aan het kleine volk wordt verteld, dat de liberalen »de slet« op den troon en »de nont uit het land willen sturen De bekende minister Van Raalteeveneens zitting hebbend in het ministerie-c?e Meester bracht de wet op het onderzoek naar 't vadér- schap zoo ver, dat het geheel voor afhandeling gereed was. Zijn dat alle maatregelen in strijd met Gods woord? roept spreker uit. Neen integendeel. De bekende Antithese* die te onzaliger ure door den grooten goochelaar dr. Kuyper in de politieke arena is geworpen, die groote staatkundige leugendie enorme onwaarachtig heid*, ziedaar de oorzaak die ons volk en ons parlement doemt tot niets doen, en een goede wetgeving in den weg staat. Tot welk een eigenaardigheid een dergelijke apolitieke anti-theseaanleiding kan geven, diene wel het volgende. Toen in de 2e Kamer de subsidie-aanvrage werd gevraagd voor den »Nederl. Gymnastiek- bond», was het o.a. de heer Van Asch van Wijk, de anti-revolutionaire afgevaardigde voor Amersfoort, die bezwaar maakte die subsidie te verleenen, omdat die bond op Zondag ook uitvoeringen gaf. Maar toen later *vijf tont werd gevraagd voor de wereldkennis te Brussel (de tentoonstelling), toen was die afgevaardig de er wel voor. En juist Zondags was die Brusselsche tentoonstelling het brandpunt van bandeloosheid en konden de jongelieden hun treden op 't slechte pad het gemakkelijkst vervolgen. De liberalen zijn ook wel voor die ten toonstellingen, in verband met handel en nijverheid maar die liberalen steunen cok een gymnastiekbond, die zich op gepaste wijze des Zondags vermaken. Op geniepige wijze werd aan het ministe- rie-de Meester een einde gemaakt, om redenen buiten de oorlogsbegrooting om, werd die begrooting door de rechterzijde afgestemd. Weliswaar stemde een deel der linkerzijde om rede van bezuiniging ook tegen, maar de linkerzijde was van de voorgenomen sluip moord van christelijke zijde niet op de hoogte, anders had de stemming aan de linkerzijde zeker anders geweest. Het ministerie-de Meester moest weg, omdat het de grondwets herziening in verband met 't kiesrecht voor stelde. En rechts was bang daarvoor, wetende de oneenigheid hierover in eigen gelederen. Daarom werd de oorlogsbegrooting afgestemd, waarmede de stok was gevonden om den hond te slaan. In Febr. 1908 trad het 2e zoogenaamd christelijk ministerie op. Zeer opvallend, dat in dat ministerie optrad als marine-minister de heer Wentholtdie zitting had in het paganistische ministerie-de Meester. De oorlog-minister Sabron behoorde nooit tot de christelijke party. De latere minister Cool was zelfs volgens de Standaard (4 Jan. 1911) een vrijzinnig-democraat. Minister Van Swinderen heette zelfs gematigd onverschillig, zoodat ook bij dezen het specifiek christelijke zoek was. Merkwaardig hoe bij alles, waar moet worden erkent dat christelijke beginselen bij te pas komen, de rechterzijde juist hopeloos verdeeld is. Bij de eedskwestie verklaart Lohman dat God geen eed wil, terwijl Ds. Schokking de eed een eerste christelijke eisch noemt. Heemskerk laat zelfs in de raden wet in art. 99 een belofte toe in plaats van de eed (voor de secretarissen). De doodstraf noemde de anti-revolutionaire Lucasse »een kroon op onze wetgeving». De minister Nelisse vindt dit »een onsmakelijke vergelijking», terwijl ook de minister Loeff er niet aan dacht de doodstraf weer in te voeren. De Prof. aan de sehool voor afge scheiden predikanten te Kampen, de heer Lindeboom, acht wederinvoering van de dood straf neen eerste eischt van een christelijk be wind, terwijl de voorman van de christelijk- historischen Mr. Verkouteren er gegrond op den Bijbel weer een andere meening op na houdt. Dezelfde oneenigheid treffen wij aan bij »de voorwaardelijke veroordeeling De Standaard is er sterk tegen. Mr. Verkoutereri sterk voor. De minister Regout ving aan met bij de indiening van zijn ont werp over voorwaardelijke veroordeeling aan te tnonen »dat het niet in strijd was met de christelijke beginselen.» Bij „de echtscheidingwil mr. Verkouteren de mogelijkheid verruimen. De bekende president van de Groningsche rechtbank Jhr. mr. Van Siuinderen, man van rechts, acht het nuttig de echtscheiding te vergemakkelijken, terwijl de minister Regout daar vlak tegen over staat. De nieuwe armenwet van Heemskerk wordt door de Synode van de christelijk gereformeerde kerken »in strijd met de christelijke beginselen* genoemd. De roomsche afgevaardigde D#. Kooien, is er sterk voor. De anti-revolutionaire Ds. Rudolph te Leiden noemt die armenwet ,.een Borgesiaansch samenstel". Zelfs gaan sommige propagandisten van rechts zoo ver, dat zij den volke verkondigen dat in handen van de liberalen, als komende van de Franschte revolutie het koningschap niet veilig is. Spreker herinnert er aan dat het christeneh waren, die Willem de Zwijger vermoorden, dat het calvinisten waren die Filips II af zwoeren, dat het de christelijIre partijen wareh die Karei de Ie, Hendrik de IVe en de Ve deden vermoorden ^met dolken, die voorat waren gezegend. En dat alles was vóór de Fransche revolutid"! Spreker staat hierop even stil bij de voor stellen voor grondwetsherziening. Het art. 109, waarin nu staat dat de Koning en Staten-Generaal tesamen de wetgevende macht zullen vormen, zal worden gewijzigd. Alleen de Koning zal voortaan die macht vormen. En dit is zegt spreker een aanranding van onze volkssouvereiniteit. Hier mede wordt met geweld de historische lijn van 100 jaren verbroken. Zelfs de roomsche Prof. Struijken te Amsterdam komt hiertegen op. Volgens de grondwetsherzienings voor stellen zullen de gemeenteraden niet evenals nu als hoofd van de gemeente fungeeren, maar zal de Burgemeester in formeelen zin dit worden. Spreker erkent dat deze wijzigingen meer formeele waarde hebben, maar zij toonen toch ondubbelzinnig aan, tot welke reaction- naire maatregelen het po'itieke christendom moet leiden. i Ook wijdt spreker uit over de verdeeldheid van de rechterzijde over de Staatsloterij. Kuyper's christelijke beginselen drongen hem tot afschaffing en de roomsche minister Kolh- man noemt het neen onschuldige liefhebberijt, die 6 ton per jaar in de schatkist brengt. Van een Zondagswet komt door de ver deeldheid der rechterzijde ook niets, hetgeen spreker duidelijk aantoont. Spreker acht het eenerzijds gelukkig, dat de rechterzijde er niet in slaagde de zondags wet tot stand te brengen, die door overdreven eischen tal van neringdoenden, die het dikwijls alleen van den Zondag moeten hebben, worden geschaad. Anderzijds wijst hij op de werkelijke onmacht van de coalitie om deze, volgens hem, eerste Christelijke wet, tot stand te brengen. Zelfs de zedelijkheidswet spelen de politieke Christenen uit als iets echt christelijks van het ministerie-Heemskerk, alsof niet iedereen weet dat de liberale minister Cort van der Linden reeds vroeger een zedelijkheidswet had ontworpen. Dat nu liberalen tegen de wet stemden, was geheel op dezelfde gronden, als die ontwikkeld tegen de wet door het christelijk historisch kamerlid, Jhr. De Savornin Lohman. De splijtzwam werkt gestadig door. Katho lieke boerenleenbanken, christelijke voetbalclubs. Te Rijswijk een christelijke dansclub. Chris» telijke geitenfokkerijen en eierveilingen (bij Den Haag). Neutraal, Katholiek en anli-revolution- nair brood. Ziedaar roept spreker uit, een staaltje van de splitsing onder de burgers van 't zelfde land. Een christelijk ministerie bevordert een kolonel die pas geduelleerd heeft tot inspecteur der cavalerie, waarover een motie van afkeuring komt door liberalen ingediend. Die motie wordt in de 2e Kamer met bijna algemeene stemmen aangenomen. Wat heeft een vogelwet, een trekhondenwet. een visscherijweteen octrooiwet, eene boteneet, schepenwet, enz. met christelijke beginselen te maken Uit alles blijkt dat ons volksleven wordt vergiftigd. De huichelarij neemt toe. Post- circulaires worden verzonden, waarin wordt voorgeschreven een onderzoek in te stellert naar 't geloof van de sollicitanten. De mate van orthodoxi die een predikant aanhangt, wordt van regeeringswege getoetst, alvorens hij wordt bencemd tot predikant in Indiè, Waar moet dat heen roept spreker uit. Volgens de pers moet zelfs een burgemeester in de buurt van Zaamslag in openbare raad den wensch hebben geuit op een »goeden uitslagt. der verkiezingen. Mocht die burge meester daarmede bedoeld hebben »dat Jhr. De Muralt gekozen wordt» dan past hij voor dien hartewensch. Van een eerste dienaar der kroon in de gemeente, aanvaardt spreker een zoo alleszins misplaatste gelukwensch niet. Maar misschien bedoelde die burgemeester) wel sprekers sociaal-democratischen of antin revolution.nairen tegencandidiat. Spreker wijstj zijn geestverwanten er hierbij op, dat zij zich niet moeten bekommeren om den laster die de tegenpartij in allerlei vorm onder de kiezers brengt. Laster van clericale zijde, deert spreker niet, dit leerde de ervaring reeds afdoende elders. Hij groeit juist tegen den laster in, het staalt hem ]uist in den zwaren strijd, door zijn overtuigd geloof dat rechtvaardigheid op den duur wint en dat er niet alleen een God is voor de rechterzijde maar dat Hij ook zorgt voor links. Ook over de aanslag op onze Nederl. Herv. Kerk is spreker niet gesticht. Onze Nederl. Hervormde Kerk moet er uit, dat is Kuyper's doel, daar »moet het naar toe. Spreker die reeds jaren betrekkingen als diaken en nu als kerkvoogd bij die Vader- landsche Kerk bekleed, roept allen op om die kerk te handhaven. Moge al groote verschillen in de belijdennissen van de leden van die zelfde kerk voorkomen, dit mag er nimmer toe leiden, die kerk te verwoesten, waardoor een groot deel van ons volk, die niet gere formeerd kunnen worden, den godsdienst ge heel den rug zullen gaan toekeeren. Spreker verklaart uitdrukkelijk dat hij tot de »modemerichting behoort. Hij deelt dit mede om den schijn te vermijden, alsof hij zijn sympathie voor de Vaderlandsche kerk wil misbruiken, om de orthodoxe-Hervormden aan het spek te krijgen. Deze weten wat zij aan spreker in dézen hebben. In verband hiermede wijst spreker er op hoe de theologische faculteit in Utrecht meer en meer gereformeerd wordt. Hij wijst op de benoemingen van Prof. Visscher, Prof. Van Leeuwen en nu op die van Prof. Noordzij die de Vaderlandsche Kerk uit beginsel haat. De grondwetscommissie raadde reeds aan Art. 171 van onze grondwet zoo te wijzigen, dat er volledige gelijkstelling zou komen, finantiëel voor alle kerken. Aan de historisch gewordeD bevoorrechte positie van de Ned. Herv. Kerk wil men een einde maken. Welis waar heeft de Regeering dat voorstel van de commissie niet overgenomen, maar men behoeft maai de Standaard er over na te lezen, om met schrik en beven 'n nieuwe Kamer te zien gekozen, waarin rechts weer groote meerder heid heeft. Zeker is dan te verwachten, dat bij wijze van amendement het voorstel der commissie toch in de nieuwe grondwet komt en dan is het met de Nederl. Herv. Kerk gedaan. De Katholieke kerk zal van dien eventueelen maatregel geen voordeel hebben. Van die zijde kan wie weet nog steun verwacht worden om een en ander te keeren. Spreker eindigde hiermede onder daverend langdurig applaus het eerste gedeelte zijner rede. Het boeiend betoog werd met ademlooze stilte gevolgd. Het was een prachtigen avond. Over het tweede gedeelte geven wij later verslag. Ged. Staten hebben aan den nienw bedijkten polder in het Axelsche gat de naam gegeven van »Van Wuijckhuisepolder. Benoemd tot hootd der o. 1 school te Axel de heer D. A. van Houte, hoofd eener bijz. school te Lobith. De heer S J. van der Werf te Oostburg is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan school A te Biervliet. In de Vrijdag te Zuidzande gehouden spoedeischende vergadering van de stemheb bende ingelanden van het Waterschap »de Watering Cadzand» waren aanwezig of ver tegenwoordigd 88 stemhebbenden en afwezig 21, lezen wij in de Midd. Ct. Het plan der geldleening ad f68. 000 voor het aanleggen van grintwegen werd gewijzigd en de rente bepaald op 4'/2 °/0, verder werd het bestuur gemachtigd, om, wanneer de geld leening niet tijdig genoeg volteekend is het aanleggen der grintwegen uit te voeren in 1914 en dan te onderhandelen met den laag- sten inschrijver. Ter gelegenheid van het 30 jarig be staan der Volkszangschool werd Donderdag avond te Aardenburg in de sociëteit »Spoor tot Vriendschap» onder leiding van den heer H. Dieho, onderwijzer van genoemde school opgevoerd de operette »De Prins van Sind«., Een vijf en twintigtal leerlingen kweten zich uitstekend van hun taak en werden door de toehoorders die in grooten getale waren op gekomen luide toegejuicht. De pianobege leiding werd verdienstelijk uitgevoerd door mej. J. de Graaff. De heer G. A. Vorsterman van Oyen, de nog eenig overgebleven oprichter had vooraf een aangename toespraak gehou den en de bestuursleden herdacht die elkaar als zoodanig waren opgevolgd. Een woord van dank aan allen, vooral aan den leider, die meehielpen, om dezen avond tot een wel geslaagden te maken. De Katholieken in het district Oostburg. De »Z. K.« meldde dezer dagen »Zaterdag j J. had in het Patronaatsgebouw te Oostburg eene vergadering plaats van de centrale besturen der R. K. kiesvereenigingen in Zeeuwscb Vlaanderen W. D. en der anti revolutionaire kiesvereeniging in het district Oostburg. Uit de beraadslagingen bleek, dat beide partijen het over de in het district Oostbnrg te volgen gedragslijn volmaakt eens zijn. De vergadering vereenigde zich eenparig met de candidatuur-mr. P. Dieleman, welke door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging gesteld werd, zoodat in dien geest aan de af- deelingen der R. K. kiesvereeniging zal worden bericht.» De »N. Z. Crt.» stelt echter in 't licht dat hiermee nog niet de beslissing over de can- didatuur-Dieleman door de katholieke gevallen is, al wordt zij wel verwacht. Van hooggeachte zijde« wordt aan dit blad er op gewezen dat er natuurlijk alleen sprake kan zijn van een candidaat der R. K. kiesver eeniging als al de afdeelingen zich hebben uitgesproken. In verband daarmee wijst hij op art. 8 van het algemeen reglement bepalend dat in het jaar eener periodieke verkiezing het centraal bestuur eene vergadering houd in de eerste helft van April om zijn houding en werkwijze te bespreken voor de aanstaande verkiezing. In de Donderdag te Middelburg gehou den openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering had de uitspraak plaats inzake F. D., te Ter Neuzen. Klager werd niet-ontvankeljjk verklaard in zijn beroep, omdat hij zijn |premie niet had betaald binnen vijftieu dagen na den vervaldag. De Kantonrechter te Groningen heeft bij vonnis van 1 Maart j.l. K. T., agent der N. V. »De Tijdgeest», beschuldigd van over treding der loterijwet, van alle rechtsvervolging ontslagen. Verdronken. Te Huihuizen by Nijmegen zyn twee matrozen aan boord van de »Hollandia«, doordat een touw brak, over boord geslagen en verdronken. Ze heeten J. A. Blom en Kouveld en zyn afkomstig uit Rotterdam. Vier kinderen verdronken. Maandagavond is een aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam liggende, met zand geladen schuit plotseling gezonken. In de voor-, zoowel als in de acbterkajuit lagen 2 kinderen te slapen, n.l. 3 meisjes van ondersch. 5, 4 en 1'/, en een joDgetje van 21/a jaar, die allen verdronken zijn, zonder dat men iets kon doen om hen te redden. De schipper P. van den Akker en diens 28-jarige vrouw hadden zich juist even aan wal begeven. Terwyl zy in een café in de buurt zaten, hoorden zy op straat roepen, dat er een schip zonk. Ze snelden naar den waterkant, maar toen was het al zoover, dat er van hulp geen sprake meer was. Met geweld moest hun belet worden, dat zy zich in het reeds byna geheel gezonken schip begaven, aangezien zy dan onvermijdelijk ook verdronken zouden zyn. Een oogenblik tevoren was een van de omstanders, op het gerucht, dat er kinderen in de kajuiteu waren, nog in het achterruim gesprongen, doch mat bet oog op het levensgevaar, dat hy zelf liep, had hy het schip weer moeten verlaten. Brand weer, politie en de vele omstanders stODden volslagen machteloos geen van de vier kin dertjes kon gered worden. De ongelukkige ouders waren door deze verschrikkelijke ramp zóó aangegrepen, dat zij beiden naar het gasthuis gebracht moesten wordeu. Eenigen tijd nadat het schip geheel ge zonken was, zyn er twee lijkjes opgevischt. Tot kwart voor eenen in den nacht zijn de pogingen, om de beide andere lykjes boven te brengen, voortgezet, doch tevergeefs. Ook gisteren heeft men vruchteloos gedregd. Diefstal van geld en spurt-medailles. By den, in wielrenners-kringen, welbekenden rijwielhandelaar Sijbrands te Amsterdam is Zondagavond tusschen 9 en 11 uur, toen deze met zyn familie een vkalverstraatje was gaan maken», ingebioken. By terugkomst werd bemerkt, dat alles over hoop lag. Uit een geldkistje was ongeveer 170 gulden verdwenen, benevens eenige sieraden. Uit den winkel haddeu de ongenoode gasten bovendien een groot aantal zilveren medailles en lauwerkransen, te zamen een waarde van ruim 100 gulden vertegenwoordigde, meege nomen. Deze prijzen waren het eigendom van den wielrenner Blekemolen, die by de.i rijwiel handelaar in dienst was en wien nu o.a. een groote lauwerkrans, als eersten prya voor de »toer door Noord-Brabant» verworven ontstolen is. Voor den jeugdigen renner, die op de wieler baan aldaar zeer bekend was, vertegenwoordigen deze prijzen met inscripties natuurlyk een groote waarde en niet zonder weemoed denkt hy nu aan deze zuurverdiende pryzen terug die misschien reeds in de smeltkroes zyn ver dwenen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2