Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HINDERWET. HINDERWET. Een ChnstelijH blad. Op glad ijs. Jiog niet gelieerd. Wat wij altijd beweerden. Jhr. pc jVmralt'tg Zaamslag. No. 2349. Woensdag 5 Maart 1913. 24e jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per H maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc, No IS ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters na«r plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W 0 e II 8 d a g- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JAN HARTE Nz., smid wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener grofsmederij, in een gedeelte van het perceel plaatselijk gemerkt 78 en gelegen aan de Donze-Visserstraat, kadastraal bekend Sectie L No. 979, en dat op Maandag 17 Maart 1918, des na middags 8 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 3 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenenteneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Yoor onze lezers willen we eene kleine ver gissing herstellen. Niet in het dagblad »L)e Tjjd* doch in »Van onzen Tydc, een week blad, heeft het oordeel van prof. Struycken gestaan over het bidden van kindertjes voor de verkiezingen. Voor hen, die het oordeel zelf zien willen, wijzen wij er op, dat het ook in De Volkswil* van 22 Februari is opgenomen, zoodat het vrijwel binnen ieders bereik valt. De vergissing deelen we onzen lezers mede. Aan Zelandia zeggen wij alleen Wie moedwillig de waarheid verbergt, liegt. Wat wij over prof. Struijcken zeiden, was de waarheid, Enkel de plaats was onjuist ge noemd. Zelandia evenwel liegt moedwillig hare lezers voor. Ook De Volkswil moest laatstelijk het blad toevoegen Gy zult tegen uwen naaste geen valsche getuigenis geven. En Zelandia beschouwt zich nogal als een Christelijk blad. Het was vergadering te Zaamslag. Vergadering van de vroede vaderen. En het was de eerste in het jaar. De Voorzitter, Zaamslag's achtbre burger vader, wist dat. Het was al wel een beetje laat in het jaar, maar hy zou toch eene nieuwjaarsrede doen hooren. Deze openingsrede moest iets buitengewoons wezen, want. immers 1913 zal een buitenge woon jaar zijn. En de burgervader deed het ook buiten gewoon, zoo heel anders dan andere burge meesters. In alle dingen kan men specialiteit worden. Ook op het gebied van openingsredenen voor vergaderingen van een dorpsgemeenteraad. Behalve de gebruikelijke plichtplegingen, zooals ook de collega's in andere gemeenten maken, wenschte de burgemeester aan Zaam slag's gemeenteraadsleden kracht en sterkte toe, kracht en sterkte met het oog op de verkiezingen in dit jaar Hoe hield zich deze vertegenwoordiger der Koningin Jammer, dat hij nog niet zeide, wie gekozen moest worden voor de Kamer, voor de Pro vinciale Staten, voor den Gemeenteraad. Evenwel fluisterde ons iemand toe, dat de burgemeester den aanwezigen raadsleden een hart onder den riem wilde steken, omdat som- miger zetel maar wankel staat. Een sprankel van medegevoel dus. Het zal ons niet verwonderen, dat een of ander partijgenoot van den burgemeester hem er welwillend op wijzen zal, dat zijn schaatsen niet scherp genoeg zijn voor het gladde ijs, waarop deze grootheid zich waagde. Dat dwalingen niet gemakkelijk hersteld worden, bleek uit de laatste zitting van den Raad van Zaamslag. Ook thans werd niet teruggekomen op het onverdedigbare besluit, tot gedeeltelijke sluiting op Zondag der herbergen. Vooral als het nieuwe vervoermiddel van deze streek, de tram zijne intrede doet op Zaamslag, zal men duidelijk het onbillijke van den bestaanden toestand inzien. Waarom dan niet tijdig het vroeger genomen besluit ingetrokken Want de tram zal in ieder geval op Zondag rijden en het kan niet anders dan tot schade van Zaamslags neringdoenden strekken en tot misbruiken aanleiding geven, als de ver keerde toestand van thans bestendigd blijft. In het kiesdistrict Zaandam, het district, waarvoor de heer Duys zit, heeft de heer F. Netscher voor eene eandidatuur bedankt. Het Kath. Dagbl. Het Huisgezin vindt dat slim van Netscher, want zegt hetbij eene herstemming zouden de coalitiepartijen niet overgaan op een anti-clericaal als Netscher. M. a. w. dit coalitieblad, eerlijker dan de andere coalitiebladen, zegt reeds maanden te voren, dat ze niet bang zyn den socialist te steunen, als het in hun kraam te pas komt. De andere bladen van rechts zullen niet erg ingenomen zijn met deze openhartige beken tenis van Het Huisgezin. Voor een stampvolle zaal trad Zaterdagj.l. te Zaamslag op Jhr. De Muralt, ingenieur te Zierikzee, candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer in het district Oostburg. Na opening der vergadering door den voor zitter der kiesvereeniging, ving spreker zijn rede aan. Aanvankelijk hadden vele vrijzin nigen met spreker het voornemen gehad, om in de verkiezingsstrijd die ons wacht, alle scherpte in het debat te voorkomen. Het liefst zou spreker dan ook uitsluitend over zakelijke onderwerpen als: het kiesrecht, ondenvijsvraag - stuk, tariefwet, of verzekeringen het woord hebben gevoerd. Het schandelijk optreden van een deel der pers van de rechterzijde o. a. het blad de Heilige famelie waarin den libe ralen wordt verweten dat zij de slet op den troon en de non uit het land willen jagen, het doen bidden van de kinderen op de scholen, om bij de verkiezingen de zege te brengen aan rechts tegenover die z. g. God lochenendeliberalen,zietdat alles! roept spreker .uit. noopt ons tot scherp verweer. De anti-these wordt weer voorop gesteld, de kleine luiden worden weer opgezweept kmet Godsdienstige leuzen. Het is een plicht van de vrijzinnigen, die valschheid aan de kaak te stellen om het volksbedrog te voorkomen. Spreker ging in het kort na de parlemen taire geschiedenis vanaf het jaar 1897. In dat jaar kwam het ministerie Goeman Borye- sius aan het bewind, terecht genoemd het mi nisterie van »Sociale rechtvaardigheide. Dit ministerie bracht ons, de ongevallenwet, de wo ningwet, de gezondheidswet, de leerplichtwet, de persoonlijke dienstplicht enz. Een uitne mend ontwerp Amtenwet* werd door het mi nisterie ingediend, welk ontwerp echter niet meer in het Staatsblad kon worden gebracht. Wanneer men de omstandigheden kent, behoeft het toch niet te verwonderen, dat het bekwame ministerie Borgesius in 1901 moest plaats maken voor een zoogenaamd »Christelijk minis terie*. Immers le waren de concervatieven niet gediend van Pierson's vermogensbelasting. 2e ook de werkgevers, hoe zeer het recht vaardige van een ongevallenwet inziende werden door die wet op nieuwe uitgaven in het bedryf gebracht, terwijl ook de admini stratie die de wet mede bracht, vooral in den aanvang, hun tegenstond. 3e. De kleine lui- werden door de clericale propagandisten om den tuin geleid. De politieke domine's van het slechte soort, maakten hun wijs dat de leerplichtwet in strijd was met Gods' heilige ordenantiën, en dat sloeg in. Wanneer spreker hier gewag maakt poli tieke domine's« wenscht bij uitdrukkelijk er bij te voegen, dat hij volstrekt niet behoort, onder diegenen, die meenen dat een predikant zich niet met politiek zou mogen bemoeien. In vele gevallen kan het zelfs een plicht van de drager van dit hooge ambt zijn, daadwerke lijk aan de politiek deel te nemen. Maar spreker doelt op die predikers van het Evan gelie, die de Godsdienst misbruiken tot het bereiken van politieke voordeelen. 4. De katholieken werden door de priestei-s opgezweept in verband met de persoonlijke dienstplicht. Immers nu moesten de jonge lieden, die tot de meerbedeelden behoorende, ook naar de kazerne evenals de arbeidersjon gen. 3e. De oneenigheden onder de liberalen over 't kiesrechtvraagstukdit alles bracht het kostelijk ministerie-Borgesius ten val. En dr. Kuyper sloeg zijn slag. Hij ver- eenigde wat hij vroeger uiteen gejaagd had n. 1. Rome en Bord. Vond een geloofswortel uit, waarop christenen en concervatieven op konden stoelen, en richtte de bekende naam looze vennootschap tot exploitatie van de christe lijke beginselen op.t Ik zeg, riep spreker uit, *tot exploitatiewant inderdaad alles wat wij zagen om ons heen, leerde dat de scoalitie* niet de religie in ons land bevorderde, maar de godsdienst misbruikte tot het krijgen van de politieke macht, een macht, waarmede be reikt wordt een sschijn-godsdienst*, een »schijn- christendom* van de allerlaagste orde. De goeden niet te na gesproken, hoeveel schijn christenen vinden wij tegenwoordig, vooral onder de groote lui, om de vette baantjes te bemachtigen - Spreker merkt op, dat het den Katholieken niet ten kwade is te duiden, dat zij de hulp van dr. Kuyper hebben aanvaard. Immers leert het geschiedblad, dat door de Calvinisten hun de kerken en goederen zijn ontnomen. Dat zij het, in den loop der eeuwen in ons land verloren terrein trachten te herwinnen, spreekt van zelf. Maar wat niet van zelf spreekt is, dat dr. Kuyper vroeger die katho lieke burgers heeft uitgemaakt voor alles wat leelijk was, hun aantastte in hun geloof en later alles weer wegdoezelende, om eigen eer, aanzien en macht. Jacht naar succes deed verbinden, wat iu werkelijkheid niet bijeen behoort. Met dr. Kuyper kwam het eerste christelijk ministerie aan het bewind. Wel is waar had den wij in 1889 het z. g. christelijk minis- terie-Mackay, maar dit ministerie had naast zich een linksche eerste kamer. Dr. Kuyper maakte, volgens veler meening, zonder in achtneming van den eerbied tegenover onze Oranjevorstin, Koningin Wilhelmina van de lastige liberale eerste Kamer af, door ze te ontbinden. Het Ministerie-Kuyper beloofde bij zijn op treden 11 groote en 11 kleine wetten, o.a. beloofde hij een werkliedenpensionneering landbouwraden tariefwet Zondagswet bestrijding drank- en speelzucht ineen schakeling v. h. onderwijs. En hij gaf. niet anders dan een drankwet, die iedereen treurig vindt, een partijwetje n.l. de onder- wijsnovelle, waarbij zonder eenige waarborg voor goed onderwijs geld werd gegeven aan bijzondere scholen, de snelvuurkanonnen en het speetwetje. De eenige sociale maat regel die Kuyper nam, was het verbod van nachtwerk bij 't haringspeten weer in te trekken, wantdie haringen die konden niet wachten geen dag en geen nacht Spreker zegt hier dat inderdaad het bedrijf van bet haringspeten, nachtwerk noodig maakt. Het verwijt in dezen aan dr. Kuyper is dus niet het wetje zelf, maar het verwijt houdt in, dat dit het eenige was wat hij aan sociale verzorging sin negatieven zins. gaf. In 1905 riepen de kiezers zeer terecht aan het politiek-christelijk ministerie Kuyper het tot hier toe en niet verdertoe. Het mini sterie de Meester kwam aan het bewind. Van een vrijzinnige meerderheid was eigenlijk geen sprake. Men staat dan ook verwonderd over het feit, dat dit minieterie in de 2 jaren die het leefde, nog een belangrijke sociale wet n. 1. shet arbeidscontract* in het Staatsblad bracht. In korte spanne tijds diende minister de Meester in een prachtig stel financiëele wetten, waarvan enkele zélfs dienden tot voor beeld voor de latere roomsche minister Kolk man. Minister Veegens bracht in het 2e jaar reeds het ouderdomsverzekeringsontwerp, ter wijl minister Staal bezuinigingsplannen indien de, wel is waar zeer matig, maar toch zoodanig, dat ze toohden dat hij den goeden weg op wilde. Wel is waar stelde Veegens een dwangverzekering voor en geen staatspen- sionneering. Maar in die dagen had Enge land zijn wereldberoemde "maatregel n.l. »de Staatspensionneering* nog niet getroffen. Ge lukkig zijn thans de geconcentreerde vrijzin nigen allen voor Staatspensionneering, zoodat alle linker partijen zich tegen de dwangverze kering keeren en aansturen op de rechtvaar dige staatspensionneering. Tijdens de verkiezingsdagen in 1905 konden wij vernemen uit den mond van de z. g. chris telijke debaters, dat die heidensche liberalen de christelijke beginselen zouden ondermijnen. En is het niet merkwaardig, dat geen enkele van die debaters ons maar één geval kunnen noemen waarbij het ministerie de Meester een maatregel voorstelde in strijd met de christe lijke beginselen Het tegendeel is juist waar. Minister Cohen- Stuart, de liberale minister van marine, trof een maatregel, waarbij aan de predikanten gelegenheid werd gegeven om de schepelingen te bezoeken op kosten van den staat (de be kende dominé circulaire). De liberale minister TER VEI ZE\S< VOLKSS Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van de Naamlooze Vennootschap Zuid-Nederlandsohe Olie-handelsvereeniging te Middel burg, om vergunning tot het oprichten eener bewaar plaats voor petroleum en benzine in een gedeelte van het perceel plaatselijk gemerkt 1 en gelegen aan het Kazerneplein, op het perceel, kadastraal bekend Sectie C No. 2678, en dat op Maandag 17 Maart 1913, des namiddags 3 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en dezo mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Ter Neuzen, 3 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1