BINNENLAND. Gemeenteraad van Zaamslag. UIT ONZE OMGEVING. In de praktijk zou dat hierop neerkomen, dat in hoofdzaak mannen het zouden krijgen, en daaronder velen, die 't niet eens noodig hebben. Daar is nu eenmaal een som van enkele millioenen uitgetrokken, om dadelijk leniging te brengen in ouderdomsellende, ontstaan door stoffelijken nood. W.at doet nu de minister, die door zijn artikel -357 de verdeeling dier millioenen zal bewerkstelligen Brengt hij 't pensioentje aan wie het noodig hebben, mannen en vrouwen zonder uitzonde ring Neen Hij doet andersIn onze brochure over de wet zeiden wij er het volgende van »Hij roept bijeen (in zijne gedachten) de oude arme menschen in ons land. Daar staan vooreerst tal van oude groot moedertjes, die wel nooit in loondienst hebben gearbeid, maar die steeds hebben gewerkt zonder loon, in haar gezin, dikwijls ook in het gezin barer kinderen. O, hard o, moei zaam o, met zelfopofferende liefde hebben zij gearbeid Niet alleen gedurende de hitte des daags, maar ook des nachts, aan het ziekbed, aan de lijdensponde van een geliefde zoo dikwijls. De machtige verdeeler der millioenen jaagt die moedertjes echter weg, met art. drie honderd zeven en vijftig van zijn ontwerp, (zie blz. 14 onderaan), waarvan zij, treurig hoofdschuddend, blijk geven niets te begrijpen Daar staat een groot aantal arme oude mannen, die hun leven lang schoenmaker, kleermaker, barbier, keuterboertje, dorpssmid, winkeliertje, marskramer zijn geweest, totdat ja, totdat zij niet meer konden. De machtige verdeeler der millioenen jaagt hen echter weg met zijn artikel 357, waarvan zij de billiijkheid en het reehtvaardige niet kunnen inzien. Daar staat ook een aantal andere oude menschen, vroeger, ja tot in het 65ste en 70ste jaar nog patroontje, maar nadien verarmd. En vol vertrouwen zien zij op naar den machtigen verdeeler der millioenen, die hen echter wegjaagt met zijn artikel 357, waarin zij, och armenoch eenige kennis van de samenleving noch een greintje menschelijkheid kunnen zien. Nu hebben de heeren mr. Goeman Borgesius, Tydeman en Drucker voorgesteld, om dat pensioen op rechtvaardige grondslag te ver- leenen, en het te geven (evenals in Dene marken) aan menschen, die het noodig hebben. Zij hebben daartoe een amendement inge diend. Als dit geschrijf onder de oogen mijner lezers komt, zal het lot ervan wel alreeds beslist zijn. Maar ik vrees met groote vreeze Immers, als het vrijzinnige amendement werd aangenomen, zou de vrouw iets gaan genieten van de invaliditeitswet. En als het de vrouw geldt, is men bij de clericalen aan het slechtst denkbare kantoor. Laten alle mannen van karakter in Juni a. s. bij de stembus opkomen voor het goed recht hunner zusters, echtgenooten, moeders PERIO. Het vertrek van II. M. de Koningin en de Prinses naar den Taunus. H. M. de Koningin en Prinses j Juliana zijn Woensdagavond per Staatsspoor naar den Taunus vertrokken, om zich aldaar bij Z. K. H. den Prins te voegen en er eenigen tijd te verblijven. Een buitengewoon groote menigte bevond zich ditmaal, volgens het »Hbld.«, èn in de Rijnstraat, vóór het stationsgebouw, èn op het perron, ter weerszijden van de Koninklijke wachtzaal, voor welke de lange extra trein, bestaande eensdeels uit de H. M. toebeboorende salon- en slaaprijtuigen en verder uit gewoon materieel der S. S., gereed stond. Toen H. M. met Haar dochtertje omstreeks 7'/4 uur in de hofauto voor den stations ingang verscheen, ging er een luid gejubel op uit de menschenmassa in de Rijnstraat. Terwijl de Koningin daarvoor vriendelijk buigend dankte, maakte het Prinsesje buiginkjes naar het publiek. Aan de hand van de Koningin betrad het Prinsesje de Koninklijke wachtzaal, waar ditmaal, nu H. M. voor langeren tijd de stad verliet, verschillende autoriteiten bijeenge komen waren om Haar uitgeleide te doen. Aanwezig waren de Gouverneur der Residentie, Luitenant-Generaal De Meester; de burge meester van 's-Gravenhage, jhr. mr. dr. Van KarnebeekHr. Ms. opperstalmeester, Baron Bentinck de gezant van het Duitsche Keizer rijk, de heer Von Mullerde secretaris det Duitsche legatie, de heer Von Scharfenberg en de attaché van dat gezantschap, de heer Agath. Bovendien de leden van het gevolg dat H. M. vergezelde en waaronder werden op gemerkt Freule Six, Hofdamekapitein jhr. Sickinghe, adjudant van H. M., en jhr. mr. Van Tets, hoofdcommies bij het Kabinet der Koningin. Eindelijk zag men er, onder geleide hunner ouders, drie allerliefste kindertjes van den leeftijd van Prinses Juliana, die de verre reis gingen medemaken om ginds het Prinsesje als speelnootjes gezelschap te houden. Het waren de kindertjes Bentinck, kleinkinderen van Hr. Ms. Opperstalmeester. Een hartelijke, leuk kinderlijke begroeting had tusschen de speelkameraadjes en het Prin* sesje plaats, te midden van al diedeftige auto riteiten. Nadat H. M. zich met alle aanwezigen en-} kele oogenblikken had onderhouden, waarbij Prinses Juliana aan ieder hunner een handje gaf, begaven Koningin en Prinsesje zich op het perron en werden daar ontvangen door een luid gejuich, thans van de vele op het perron achter de hekafsluitingen verzamelden en dat in kracht][toenam| toen 't Prinsesje naar beide zijden eenige malen boog en met het handje groette. Toen begaven zij zich in den trein, waarna H. M. zich met de Prinses dadelijk terugtrok in 't salonrijtuig, waarvan de venstergordijnen waren neergelaten, terwijl de leden van het gevolg en de speel kameraadjes zich in den waggon naast dit rijtuig begaven. Even over half acht zette de trein zich onder hernieuwd gejuich in beweging, nadat H. M. nog enkele oogenblikken, ditmaal alleen, op het balkon van den salonwagen kwam om de autoriteiten, die zich thans op het perron hadden begeven, nogmaals te groeten. Zooals dezer dagen gemeld werd, verliet de trein echter nog niet dadelijk het stations emplacement, maar werd hij. nabij de kruising van Staats- en Hollandsche Spoor, op een zij spoor gezet, om eerst te 9 uur 43 min., na weer op de hoofdlijn te zijn teruggezet, defi nitief te vertrekken, als het Prinsesje en de speelnootjes vermoedelijk wel in slaap zouden zijn gevallen. De Staatsspoorwegmaatschappij had maat regelen getroffen, waardoor, terwijl de Konink lijke trein op het zijspoor verbleef, zooveel mogelijk het maken van geraas door uitgaande en binnenkomende of rangeerende treinen ver meden werd. Reuter seint uit Homburg von der Höhe Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana kwamen te 8.10 met extratrein hier aan, eni begaven zich met Prins Hendrik der Neder landen in automobielen naar de Hohe Mark. zijn Vergadering van Vrjjdag 21. Februari 1913. Voorzitterde heer J. de Feijter, burge meester. Tegenwoordig: 10 leden. Met kennisgeving afwezig de heer W. Scheele. I. Na opeuing der vergadering door den Voorzitter, spreekt deze eerst de wensch uit dat alle leden met denzeltden ijver en kracht de belangen der gemeente in 1913 mogen behartigen vooral wenscht hjj hun kracht toe in dit jaar met het oog op de verkiezingen, voorts Gods besten zegen voor hen zelf en hun huisgezin. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen, die onveranderd worden, goedgekeurd. II. De Voorz. deelt hierna mede dat op 25 dezer de boeken en kas zjju opgenomen van den Ontvanger en dat de ontvangsten en uitgaven tot op dien dag over de diensten 1912 en 1913 hebben bedragen f 37049.07® en 35647.09' zoodat in kas moest f 1401.90, welk bedrag aanwezig was. HL Mededeeling wordt hierna gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Een schrijven van de heeren P. C. de Moor, A. Hoste, J. P. Geelboedt en T. J. de Klerk houdende mededeeling aanneming be noeming als lid der Comm. tot wering van- schoolverzuim. b. een schrijven van Ged. Staten houdende toezending goedgekeurde begrooting. Dienst j. 1913. c. Een van als voren houdende toezending goedgekeurde rekening Dienst 1913. d. het verslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim over 1912. e. missieve van voornoemde commissie hou dende mededeeling dat tot voorzitter is benoemd dhr. P. C. de Moor en tot secretaris dhr. J. P. Geelhoedt. het beredeneerd verslag met hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuis vesting in deze gemeente over 1912 is ver richt. g. erne missive vau de Gezondheidscom missie houdende toezending van het verslag over 1912. Stukken a. b. c d. e. f. en g. worden aan- genomen voor kennisgeving. h. eene missieve van de voorloopige Com missie tot stichting eener electr. Centrale voor Z. VI. met verzoek aan te wijzen een verte genwoordiger. De heer De Klerk is van meening dat in de gemeente toch goed licht is. De Voorzitter doet hierna nader mededeeling dat zich een Commissie heeft gevormd om te komen tot de totstandkoming eener Electrische Centrale en wijst vooral op de eventueel be schikbaar te stellen beweegkracht. De heer Wisse ziet niet de noodzakelijkheid er van in en is van meening dat het nogal een dure liefhebberij is vooral wanneer bet wordt aan gevoerd voor verwarming. Dhr. De Rujjter vindt het een groot verschil of de buizen door de fabriek of wel door de gemeente worden aangelegd, want let b. v. eens op de staalfabriek die gieg klaar zijnde failliet. De voorzitter stelt voor voorloopig toch een vertegenwoordiger te zenden. Na gehouden stemming wordt hiertoe benoemd dhr. J. de Feijter, 1 stem verkregen F. de Rugter eu M. db Jonge. i. een schrijven van dhr. A. Kok, hoofd der O. L. School te Othene houdende verzoek om eervol ontslag als hoofd der school om gezondheidsredeoen met ingang van 1 April a. s. De voorzitter stelt voor die ontslagname tot de volgende vergadering aan te houden. Dhr. Wisse is van dordeel tot dhr. Kok zijn louweren op het gebied van onderwijs heeft verdiend en zou niet langer dit besluit willen aanhouden, wellicht zou dit krenkend voor hem kunnen zijn. Na mededeeling van den voorzitter dat het niet de bedoeling is de zaak te rekken, maar slechts aan te houden tot een volgende vergadering. j. Een schrjjven van dhr. C. 't Gilde Jr. alhier waarin deze verzoekt alsnog in de gelegenheid te worden gesteld in te schrijven voor de leverantie van sintels ol althans die maatregelen te heffen dat beter worde nageleefd het raads besluit dat zegt, dat iedere leverantie boven de f 25,wordt aanbesteed. Maar toch zijn door de gemeente gekocht eenige wagons sintels, terwjjl dit niet is aan besteed. De Voorz. stelt voor dit adres aan te nemen voor kennisgeving. Dhr. De Klerk is van meening dat er toch veel voor te zeggen is. Waarna de Voorz. mededeelt dat de sintels kosten franco f 1 per 1000 K.G. cn dus de leverantie geen 125,— zal bedragen. Dhr de Fejjter geeft te kennen dat het toch gewenseht is voortaan zich aan het raadsbesluit te houden. k. Een schrjjven van .eeuige herbergiers houdende verzoek intrekking wjjziging alge meens politie-verordening wat betreft de sluiting der caté's op Zondag. Adressanten wijzen er o. a. op dat alhier wo.dt gevraagd een bestelhuis voor de tram en dat verlot in een dergelijk locaal toch gewenseht is in het algemeen. De Voorz. deelt mede dat het wellicht 1914 zal worden eer de tram rgdt en stelt eveneens voor het adres aan te nemen voor kennisgeving. Dhr De Jonge bljjft er bij dat het gewenseht is de verordening in te trekken, en stelt stem ming voor, waaruit bljjkt dat acht stemmen zjjn voor voorstel B. en W. en 2 stemmen die der heeren de Jonge en A. de Fejjter voor intrekking der verordening Aan de Brigade Commandant van de Rijks- veldwacht wordt hierna een gratificatie verleend ad f30,— evenals vorige jareo. IV. lugekomen is een verzoek van het Burg. Armbestuur, houdende aanvrage goed keuring wijziging begrooting dienst 1912 en een suppletoire subsidie ad 250, Dhr. De Putter noemt het een groot tekort. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoi besloten. V. en VI. Vastgesteld wordt hierna het kohier schoolgelden dienst 1913 ad 1144,60 en een suppletoir kohier ad f 2,40 dienst 1912. VIL Het kohier wegens de belasting op de honden wordt vastgesteld op f 208, VIII. De begrooting dienst 1912 wordt hiernu gewijzigd als volgt Ontvangsten, vermeerdering Hoofd, omslag met f 500, Uitgaven, vermeerdering en vijftien tal posten met f 919,02® en vermindering en viertal posten f 419,02®. IX. WegeDS vertrek en onvermogen woeden hierna vastgesteld een drietal staten oninbare posten t. w. schoolgelden ad f 10,80. Honden belasting f 9,—. Hoofd, omslag ad f20,59®. X. De Voorz. stelt namens B. en W. voor onbewoonbaar te verklaren de woningen wijk B 79, onbewoond en die, wijk D 109, bewoond door Abr. Kolijn en de termijn van ontruiming te bepalen voor de woning D 109 op 6 mud. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. XI. De Voorz. stelt hierna voor, voor rekening der gemeente aan te schaffen een schrijfmachine. Dhr. Wisse vraagt naar de kosten der machine, waarop de Voorz. mededeelt dat die kosten bedragen f 140 voor een deugdelijke machine. Met algemeeoe stemmen wordt hierna be sloten die machine aan te koopen. hondenbelasting voor hoofdelijken omslag XII. Tot leden van het algemeen Burger lijk Armbestuur worden hierna allen wegens periodieke aftreding herbeooemd de heeren Jacs. van Hoeve, A. Klaassen en S. Scheele. XIII. Aan de orde is thans wjjziging politieverordening door toevoeging een nieuw lid aan artikel 17 der Politieverordening, dat verbiedt op straat luidruchtig te zingen, te schreeuwen of geraas te maken, te spelen of slaan op instrumenten, trommels, ketels of andere voor werpen met de blijkbare bedoeling om andere menschen lastig te vallen of volksoploop te verwekken. Dhr. De Jonge zou a. graag artikel 17, lit. g beter toegepast zien, wat de Voorzitter toezegt, b. zien dat B. en W. uitvoerden hun toegezegde besluiten tot verbetering van den Axelschen weg. en riool Hoogstraat, waarop de Voorzitter mededeelt dat eerstdaags dit zal worden uitgevoerd, c. vraagt inlichtingen omtrent het eventueel opruimen van boomen voor de huizen op het dorpsplein met het oog op de tram. Niets meer te behandelen zjjnde sluit de Voorz. de vergadering. In de op Dinsdag, den 4 Maart 1913, te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen Ingekomen stukken Vaststelling kohier het jaar 1913. Behandeling kohier voor het jaar 1913. Door den heer J. A. van Rompu te Ter Neuzen, lid van Ged. Staten van Zeeland en lid van de Commissie van advies voor spoorwegdiensten, is in deze laatste kwaliteit een schrjjven gericht aan den Voorzitter van genoemde Commissie. In dit schrijven wordt een voorstel van het lid voor Zuid-Holland om 's voormiddags een sneltrein in te leggen, die van Rotterdam te 7.30, Bergen op Zoom, 8.50, Goes 9.30, Middelburg 9.50 vertrekt en te Vlissingen aankomt te 10 uur, toegejuicht, maar er op gewezen dat er nog veel meer gemak en voordeel van zou verkregen worden, indien deze trein iets vroeger te Vlissingen kon aankomen, teneinde aansluiting met de Prov. Stoombooten te verkrijgen. Breedvoerig en zaakrijk worden die voor deden in dit schrijven aangegeven. Daarbij loopt vooral in het oog het belang en het voordeel dat Zeeuwsch-Vlaanderen daarbij kan hebben. Verder wordt nog gewezen op het groote belang, dat Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland kunnen hebben van dezen sneltrein ip omgekeerde richting en ook wanneer deze treinen te Vlake zouden stoppen. Resumeerende besluit, dhr. van Rompu dit schrijven met het volgende te wenschen lo. een sneltrein, van Rotterdam in de rich ting Roosendaal, vertrekkende des voormiddags 6.37 stoppende te Bergen op Zoom, Vlake, Goes en Middelburg en aankomende te Vlis singen 9.12 2o. in verband daarmede eenige minuten vervroeging, indien mogeljjk van trein 337 3o. een sneltrein van Vlissingen vertrekken de des voormiddags 9.35, stoppende te Mid delburg, Goes, Vlake en Bergen op Zoom en aankomende te Roosendaal omstreeks 10.56 4o. stoppen van trein 182 te Vlake. Voor de betrekking van politie-agent te Ter Neuzen hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. Sas van Gent. Zaterdag 22 Februari 1.1. was het rekening en verantwoording van de fanfaren >De Verbroedering*, over het jaar 1912. Onder veel belangstelling van werkende en eere-leden werd de uitslag bekend gemaakt. Met batig slot van 1911 er onder begrepen beliepen de ontvangsten 27ö,04Va. De uitgaven f 176,871/». Batig slot over 1912 93,17. De openbare school te Nieuwvliet is gesloten met het oog op de verbreiding dei- mazelen onder de schoolkinderen. Bij koninkljjk besluit is ongegrond ver klaard het beroep van I. van Grol te Breskens tegen het besluit van Gedep. Staten van Zee land waarbij hem eene logementvergunning is geweigerd voor den kleinhandel in sterken drank. Beslist werd, dat appellants inrichting geen logement is in den zin der wet. Prov. Staten van Zeeland kozen in hun buitengewone vergadering van gisteren den heer H. J. E. Gerlach van St. Joostland, bur gemeester van Koudekerke tot lid van Gede puteerde Staten in de plaats van wijlen den heer P. J. Siegers.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2