0 die obstructie. UIT ONZE OMGEVING. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. dat het door den minister bepaalde klokje van 1 uur alleen'berekend is voor de Prote- stansche beambten. De Katholieken zouden reeds veel vroeger dienst kunnen doen, omdat (aldus het Vaderland) «zooals de heer De Stuers het met vrij moedige bloemrijkheid uitdrukte, «omdat Onze Lieve Heer reeds om 6 ure 's morgens voor hen te spreken is.« (Wij denken er natuurlijk niet aan den spreker om deze uit drukking van mindere religieusheid te ver denken, maar moeten ons toch de opmerking veroorloven, dat dezelfde anti-revolutionairen in de Kamer, die deze woorden minzaam glimlachend aanhoorden, in heilige veront waardiging zouden zijn losgebarsten als een lid van links zich aan deze expressie had gewaagd). Dat er veel Protestantsche min naars van de kerk onder de suppoosten zouden worden aangetroffen werd eindelijk ten sterkste door Neerland's beschermer van de kunst betwijfeld, dit met het oog er op, dat er onder dit personeel tal van gepensi- onneerden uit het koloniale leger zijn, «die juist niet gewend zi]n aan den voet van den preekstoel te gaan zitten.* Wat wij natuur lijk voor rekening van den heer De Stuers laten. «Minister Heemskerk heeft zich met voor hem buitengewone warmte, om niet te zeggen, heftigheid, schrap gezet tegen den aandrang van den heer De Stuers. Hij wilde zelfs niet «overwegen*, wat toch anders, zooals Weert's afgevaardigde ondeugend opmerkte, het ge liefkoosd bedrijf is van dezen minister. Bij de onmogelijkheid om het «specifiek Christelijke* in de wet te verwezenlijken, moet met een vervroegd sluitingsuur op Zondag van het Rijksmuseum en andere van die uiterlijkheidjes van Holland-op-zijn-smalst toch de indruk gewekt worden bij ons Christenvolk, dat in heel wat dierbaarder richting gestuurd wordt dan onder die booze liberalen geschiedde. »De minister, geheel door den heer De Steurs in den hoek gedrukt, verschool zich ten slotte achter de moeilijkheid, om een onderzoek in te stellen naar de geloofsbelijde nis van het personeel van het Rijksmuseum. Maar ook dat wapen werd hem uit de hand geslagen het enfant terrible der coalitie zei met een openhartigheid, uitermate geschikt om den Van Wijnbergen's den schrik om het hart te doen slaan, dat dergelijke onderzoeken toch aan de orde van den dag waren We hadden bepaald graag de gezichten aan de rechterzijde gezien toen deze coalitieman zoo openhartig de door ons gecusiveerde woorden bezigde. «Gelukkig voor de coalitie*, zegt de Arnh. Courant, «dat Minister Heemskerk een Zondags wet niet zoo erg «urgent* acht.* We zijn benieuwd, hoe de anti-rev. kiezers hier over denken, maar zouden die menschen wel iets van deze dingen weten De over- groote meerderheid zekér niet. Voorzoover ze nog lezen, zijn het alleen hunne bladen, en Standaard e.a. van die richting onthouden aan hunne lezers, al wat de coalitie maar zou kunnen schaden. En zulke staaltjes krijgen de volgelingen zeker niet te zien. Ook zonder dat zal evenwel de twijfel in hunne harten komen. De sehjjn en misleiding kunnen op den duur met blijven voortgaan. De Standaard is nog steeds aan het tobben, van Zoutkamp de neveuzaal in. „Hii kmnt Frits een visite brengeu", zei mijnbeer ernstig tot z(jn vrouw. „Komt mijnheer van Zoutkamp bij ons aan huis?" vroeg mevrouw opgetogen. Mijnheer knikte. „Dat is niet om Frederik, dat is om Emma", zei mevrouw slim. „Zoo vrouw, denk je dat? En waarom?" „Akeligheid! jij met je eeuwige getwjjfel bederft ook altijd alles." Even later: „Als we hem nu ereis meteen te eten vroegen „Nu al?" vroeg mijnheer, „we kennnn hem pas." „Akeligheid, altijd tegenspreken als ik iets zeg." Toen de Torren vertrokken, geleidde van Zoutkamp ben tot aan den uitgang, waar hjj afscheid nam. Een moeder, die een dertig jarige dochter heeft op te rnimeu en voor veeieiscbeade klanten nog een 23-jarige scboone inpetto heeft, laat zich door geen eti- kette weerhouden, en een dreigenden blik op den heer Tor werpend, noodigde mevrouw haar aanstaanden schoonszoon voor den vol genden Zondag te dieneoren. Zy knikte vrien delijk, als wilde zij zeggen „Geneer je niet, doe 't maar gerust, hoor en mijnheer van Zoutkamp nam na veel plichtplegingeu baar lieve invitatie aan. (Wordt vervolgd). dat de Kamer voor Kerstmis niet eerst de Invaliditeitswet heeft afgedaan, en de be grooting laten ^liggen. Het;j;blad weet van de gevolgde orde van werkzaamheden ijselijke narigheden te vertellen «Ten leste, dat nu de Invaliditeit weer voor kwam, de heeren zich in die twee maanden'! weer. zoo duchtig'bleken geladen te hebben, dat't liedpken «Van voren af aan nog niet half uitdrukt, wat de heeren met hun obstructie aan- durven. Nu wij weten, dat die «obstructie* geleid heeft wat de schrijver in De Standaard blijkbaar niet had verwachttot aanneming, met verpletterende meerderheid, mede gevormd t door een aantal anti-revolutionairen, van een amendement van rechts, klinken zulke^ klachten over obstructie toch wel komiek. i Voor plaatsing op de keizerslijst zijn alhier aangegeven 17 examenkiezers, 7 belas tingkiezers, 7 spaarbaukkiezers, 18 inwonende zoons, 32 wegens dienstbetrekking en 5 woningkiezers, samen 86. Met ingang van 1 Maart is tot agent van politie te Vlissingen benoemd, de agent van politie J. J. Daansen alhier. De kapitein H. J. Verhulst, van het 4de reg. vesting-art. te Ter Neuzen, die 1 April wordt overgeplaatst bij de bereden- art., is bestemd voor het 4de reg. veld-art. te 's-Hertogenbosch. Door zekere uitlatingen van iemand had de politie alhier vermoeden gekregen, dat voor eenige maanden alhier een kinder moord had plaats gehad. Een onderzoek werd ingesteld op de hofstede waar de vermoedelijke ongehuwde moeder toen ter tijd dienstbode was. Verschillende personen werden in verband met dit onderzoek gehoord en genoemde dienstbode in arrest gesteld. Door de politie wordt in de nabijheid der hofstede ontgravingen gedaan, naar men zegt, zonder resultaat. Genoemde dienstbode is gisterenmorgen 1 in vrijheid gesteld. Door Gedeputeerde Staten is aan J. Gort te Ter Neuzen, lid van den Raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Middelburg op zijn verzoek ontslag verleend. Op de voordracht voor hoofd der o. 1. school te Axel zijn geplaatst de navolgende heeren 1. J. E. Rietbergen, hoofd der o. 1. school te Hardinxveld 2. D. A. van Houte, hoofd der bijz school te Lobith 3. W. Wieberdink, hoofd der o. 1. school te Ede. Zaamslag. De op 15 dezer vastgestelde kiezerslijsten voor de kamers van arbeid be vatten 79 patroonkiezers en 171 werklieden kiezers. v Voor plaatsing op de kiezerslijst is aangifte gedaan door 33 loonkiezers (één dienstbetrekking) 5 loonkiezers (twee dienstbetrekkingen) 31 loonkiezers (inwonende zoons) 1 huurkiezer (één woning); 5 spaarbankkiezers 8 belastingkiezers elders aangeslagen. Totaal 83 kiezers. Woensdag den I2en Febr. werden te f Hulst, Donderdag den 13en Febr. te Axel en Vrijdag en Zaterdag, 14 en 15 Febr., te Oost- o burg premiekeuringen gehouden van tweeja rige merries, tweejarige hengsten en dekheng sten van 3—13 jaar. Te Hulst werden 4, te Axel 7, te Oostburg 14 tweejarige merries op de bekroningslijst gebracht. De collectie l.n de laatstgenoemde gemeente was volgans het oordeel van deskundigen bijzonder fraai. Voor t bekroning zijn voorgedragen te Axel 3 en te Oostburg 8 tweejarige hengsten, terwijl voor de centrale keuring te Goes op de drie keu ringsplaatsen werden aangewezen 15 drieja rige, 8 vierjarige en 7 vijf- en zesjarige dek hengsten. Van de 7—13-jarige dekhengsten werden er 8 op de bekroningslijst gebracht. In de Vrijdagmiddag gehouden raads vergadering te Sluis, waarin de heer Stern met kennisgeving afwezig was, werd medege deeld, a. dat bij de kasopname van den gem. ontvanger bleek, dat/6361.05 aanwezig moest zijn en dat de gelden in de orde bevonden waren b. 't bericht van Ged. Staten, dat de rekening over 1911 goedgekeurd was. Goedgekeurd werden de verpachtingen der gemeente-eigendommen, ten bedragen van f 2487. De voorstellen le tot verkoop van kaphout 2e ontheffing vragen voor 5 jaar van de in voering van vak j op school B, 3e uit te be- betalen f 156.965 aan de regenten der Gods huizen als bijdrage in de verplegingskosten typhuslijders, 4e de verordening op het keuren vleesch, visch, enz. 6e de verordening op de heffing van keurloonen, werden aangenomen. Een talrijk publiek woonde deze zitting bij, wegens de nieuwe verordening op het keuren van vleesch. Midd. Ct. Vrijdag is te Biervliet tot gemeentearts benoemd de heer dr. Hanedoes van Almkerk, arts te Vaassen (G.) De Biervlietsche berichtgever var de «Midd. Ct.« schrijft: De coalitieblade» hebben correspondenten, die er maar luk-raak los op schrijven. Hoofdplaat zou 65 nieuwe kiezers leveren, dank zij de roomsche actie, was zulk een bericht, misschien om als aansporing te dienen, ter navolging in andere katholieke gemeenten, of ontsteltenis te wekken in de liberale ge lederen. Van een autoriteit aldaar vernam ik 15 Febr. dat de winst 20 kiezers bedraagt. In mijn eigen gemeente worden door de Nieuwe Zeeuwsche 40 roomsche kiezers als winst geboekt, dat is maar effentjes meer dan de helft gelogen. We kunnen er ons op gewapend houden dat nog wel erger leugens, pardon onjuist heden, zullen gedebiteerd worden. «Vele rechtsche bladen staan voor niets*, is een geboekstaafde uitspraak. Uit Middelburg schrijft men aan ver schillende bladen ln een dorp aan gene zijde der Schelde heeft een gemeente-ambtenaar een zonderling stukje uitgehaald om het aantal kiezers te ver- grooten. Hij had ten kantore van den rijksontvanger eenige blanco beschrijvingsbiljetten voor de personeele belasting gevraagd, welke biljetten hem in zijn qualiteit van gemeente-ambtenaar werden verstrekt. Eenige dagen daarna ont ving de rijksontvanger een heel bosje inge vulde biljetten voor de personeele belasting. Dit wekte argwaan. Men toog op onderzoek uit, en wat bleek nu Dat geen van de in die biljetten genoemde personen belastingplich tig was. M. a. w. men had op onwettige wijze kiezers gefokt. Dadelijk viel het vermoeden van den ont vanger op den gemeente-ambtenaar, die ook bleek de schuldige te zijn. Hij was, nadat hij de blanco biljetten in zijn bezit had, eenige van de niet meest ontwikkelden in zijn ge meente, van wie hij de wetenschap bezat dat zij nog geen kiezer waren, met een bezoek gaan vereeren. De vraag werd dan gesteld of ze geen kiezer wilden worden. Op het antwoord «dank je wel, 't kost je maar je portemonnaie en het leven is toch al duur genoeg*, was des ambtenaars bescheid «Maar mijn goeie, beste man, het kost je geen rooien duit, je hebt immers een paard?* Op het antwoord van het fokbeestje dat het paard, dat hij wel eens gebruikt, niet zijn eigendom is, maar dat het dier aan zijn baas behoort, van wien hij het wel eens ter leen ontving, antwoordde de fokker «Welnu, dan ben je kiezer. Zet dus maar hier je hand- teekening*, wijzende op den onderkant van een inmiddels voor den dag gekomen beschrijvings biljet. Het slachtoffer teekende dan en het paard plaatste de ambtenaar er dan wel op. Op dezelfde wijze ging het zoo bij vele anderen. Misschien zou de opzet gelukt zijn, indien de man slimmer te werk was gegaan, door n.l. de beschrijvingsbiljetten niet per bosje, maar stuk voor stuk ter bestemder plaatse te deponeeren of indien de controleerende ambtenaren niet zoo bij de pinken waren geweest. Bij Kon. besluit is de Commissaris der Koningin gemachtigd tot het bijeenroepen der Provinciale Staten op Vrijdag 28 dezer teneinde als dan aan de orde te stellen, de verkiezing van een lid van Ged. Staten vacature wijlen den heer P. J. Siegers. Voor het te Middelburg in April af te nemen examen voor waterbouwkundig opzich ter, ingesteld door den Bond van Waterbouw kundige ambtenaren in Zeeland hebben zich 38 candidaten aangemeld. Bij Kon. besluit van 6 dezer is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille, in zilver, aan L. J. Bosdijk, winkelbediende en reiziger bij de firma Van den Broecke en Jutting, ijzerhandel, te Middelburg. Het Handelsblad meldt dat aan den Put schen weg nabij Bergen op Zoom zal worden gebouwd een gesticht voor zwakke vrouwen en kinderen in Zeeland. Tot directrice is benoemd mevr. van Fraaij- enhoven, terwijl als commissarissen zullen optreden de heeren del Campo, notaris te Re- nesse, jhr. de Muralt te Zierikzee, mr. M. Hartogs, advocaat te Bergen op Zoom, dr. v. d. Let te Ossendrecht en verder mej. de Crane. Zitting van 14 Februari 1913. Veroordeeld zijn: J. C. d. F.; D. C. d. R. J. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f B, subsidiair 3 dagen hecht. C. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, t. z. v. openbare dronkenschap bij 2e herhaling, t. e h. van zeven dagen; G. F, stadswerker; M. d. D., bootwerkerJ. C. D schippefJ. H werkman M. B., varensgezel; H. A. M., slager; M. d. B., bootwerker, allen te Ter NeuzenL. W., werk man te Westdorpe; F. A. A., schippersknecht te Philippine; J. W. J., zwervende, allen t. z. v. openbare dronkenschap, i. t. e. b. van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. O, knecht; M. R., arbeider; J. H. d. F. en P M. D., arbeider, allen te Axel, t. z. v. het schreeuwen, tieren en gillen op den openbaren weg, i. t. e. b. v. 2, subs. 2 dagen hecht. P. Sveldarbeider te Axel, t. z. a. v., tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. R., werkman C. L. W., knecht en P. F. C., knecht, allen te Zuiddorpe, t. z. a. vieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. K., landbouwer te St. Jansteen, t. z a. v tot eene boete van ƒ2, subs. 1 week tuchtschool. P. G koopman te Saffelaere, t. z. v. een trek- dier onbeheerd laten, t. e b. v. 1, subs. 1 dag hecht. L. v. d. C.A. W. S.M. d. P., veedrijvers, allen te Axel, t. z. v. als veedrijvers met het toe zicht op vee belast, niet zorgen dat het verkeer op den openbaren weg niet belemmerd wordt, i. t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. G. W., groentekoopman te Ter Neuzen, t. z. v. strooperfj, t. e. b. v. f 3, subs. 3 dagen hecht. C. d. G., schipper te Meeuwen, t. z. v. over treding van het Algem. Reglement van Politie van rivieren, kanalen enz. driemaal gepleegd, tot twee boeten van 10, subs B dagen, hecht, voor iedere boete en tot e. b. v. f 0,S0 subs. 1 dag hecht. M. d. B., bootwerker te Ter Neuzen, t. z. v. nachtrumoer, t. e. b. v. 2, subs. 2 d. hecht. C. L. d. S., herbergier te Axel; P. H. W, herbergier te Ter NeuzenJ. C. W., herbergierster te Ter Neuzen; A. K., bierhuishouder te Ter Neuzen, t. z. v. het niet sluiten op tijd, i. t. e. b. van 3, subs 3 en 1 dag hecht J. F. V., bierhuishouder te Westdorpe, t. z. v. het niet sluiten op tijd, t. e. b. v. 5, subs. 2 dagen hecht. G. H, electricien te Ter Neuzen, t.z.v. Wapen wetovertreding. t. e. b. v. B, subs. B dagen hecht, met verbeurdverklaring en vernietiging der revolver en patronen. F. v. K., werkman te Westdorpe, t. z. v. orde verstoring in dronkenschap t. e. b. v. 2B, §ubs. B dagen hecht. J. Bvisscher te Bouchaute, t. z. v. het graven van schelpvisch, t. e. b. v. 2, subs. 2 d. hecht. W. Rvisschersknecht te Bouchaute, t. z. a. v., tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. R., koopman te Hoek, t. z. v. I.Jkwetover- treding, t. e. b. v. 3. subs 3 dagen hecht., met., verbeurdverklaring en vernietiging der maat. M. N. M. H., sjouwerman; F. A.H,letterzetter D. P. d. Dbootwerker, allen te Ter Neuzen en R. M. H., milicien te Vlissingen, t. z. v. het ver wekken van nachtrumoer, i. t. e. b. v. 3, subs. 3 dagen hecht. W. D, landbouwer; P. M. W. O., arbeider; C. S., arbeider, allen te Axel; E. R., arbeider te Boschkapelle en C d. M., arbeider te Zuiddorpe, t. z. v. verblijven in een herberg na sluitingstijd, i. t. e. b v. 2, subs. 3 dagen hecht. P. v. B., landbouwer en R. B. R., zonder beroep, beiden te Westdorpe, t. z a. v., ieder tot eene boete van 3. subs. 1 dag hecht. C. d. P., bootwerker te Ter Neuzen, t. z. v. het fietsen zonder licht, t. e. b. v. 1, subs. 1 d. hecht. A. A. Evarensgezel te Ter Neuzen, t. z. a v., zonder bel, t. e, b. v. 0,50, subs. 1 dag hecht. J. J. v. A., arbeider te Zaamslag, t. z. v. het fietsen zonder licht, t. e. b. van 1, subs. 1 dag hecht. L. V., arbeider te Axel, t. z. a. vtot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. D. K., werkman te Hoek, t. z. v. Leerplicht wetovertreding, t. e. b. v. 1, subs. 1 dag hecht. P. J. v. d. P., koopman te Westdorpe; A. H., arbeider te Axel en J. v. E., arbeider te Hoek, t. z. a. voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. In de zaken van: J. H., koewachter te Zaam slag; f. D., veedrijver te Axel; J. d. K., land bouwerszoon te Axel. teruggave bevolen aan de ouders zonder toepassing van straf. Aangehouden. Zaterdagnacht is door twee rechercheurs te Rotterdam aangehouden een 20-jarige man, wo nende aldaar. Dinsdag was hij in gezelschap van een kantoorlooper en voortvluchtig met f 1100, naar Antwerpen vertrokken. Daar hadden zij rondgezwalkt en zich in nieuwe klee- ren gestoken. Van Antwerpen zijn zij later naar Den Haag gegaan, waar bij aan den trein van zijn makker afscheid nam om naar Rotterdam terug te keeren. Zijn vriend zelf was, volgens zjjn verklaring, met een meisje, waarmede hij in Den Haag had kennis gemaakt, naar Parjjs vertrokken. Diefstal van f 1700. Maandag i« bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van een belangrijken diefstal, die Zaterdag moet zijri gepleegd bij den bande laar in antiquiteiten A. Monstezinos, Gelder- schekade 104 aldaar. Deze was met zijn vrouw de stad uittoen een inwonend familie lid des avonds thuis kwam, bemerkte ze on middellijk aan een omgevallen petroleumlampje dat er iets niet in orde was. Zq telegrafeerde

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2