Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VACCINATIE. In „zekere" kringen. pe plattelander en het district Oostburg. 7e erg. KatnerVerKigzinggn. Rn iwzaatn debat. No. 2346. Woensdag 19 Februari 1913. 24e jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 13 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement „aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootere letters na«r plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdag morgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Te TER NEUZEN komt vacant de betrek king van AGENT VAN POLITIE, aan welke betrekking verbonden is eene jaar wedde van f 525,met zes tweejaarlijkscne verhoogiugen van f 25, eene jaarlijksche toe lage voor kleeding van 75, en eene toelage in eens voor eerste uitrustiog van f 15, Sollicitanten, niet ouder dan 30 jaar en lang minstens 1,70 M. kunnen hunne eigenhandig op zegel geschreven verzoekschriften inzenden aan den Burgemeester vóór den 28 Fe» bruari 1913. In het verzoekschrift moeten ook worden vermeld naam en voornamen (voluit), datum van geboorte, tegenwoordige en vroegere woonplaatsen en betrekkingen, godsdienstige gezindheid en burgerlijke staat van den sollici tant. De aanstelling geschied voor 1 jaar. Bjj gebleken geschiktheid volgt een defini tieve benoeming. Voor de sollicitanten zal de Burgemeester op de gemeente-secrttsrie te spreken zijn Maandag den 3den Maart 1913 van 10 tot 12 uur des voormiddags. Ter Neuzen, 17 Februari 1913. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vac cinatie en revaccinatie door den heer 1). BUIJZE, gemeentegeneesheer, zal bestaan in 'de kom der gemeente op Donderdag 27 Februari 1913 in het lokaal bij school C op Java 's namiddags ten half twee ure, en te Sluiskil op Zaterdag 1 Maart 1913 in een der lokalen van de openbare school, 's na middags ten drie ure. De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Ter Neuzen, 18 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. door HENDRIK DE HEYDE. 1) Emma Tor, die zonder 't zelf recht te be seffen, dertig jaar was geworden, zou een aardige jonge vrouw geweest zjjn, als ze getrouwd was, maar ongehuwd gebleven, droeg zy de kenteekenen van een saai en nutteloos leven de vermoeidheid, verveling en zenuw achtigheid, die aan het te lange wachten gepaard gaan, lieten reeds duidelijke sporen achter op haar burgerlijk gelaat. Toch zag Emma er niet kwaad nit: haar gezicht was friscb, ofschoon een weinig grof, en al was het rood der bolle wangen wat ordinair, en de neus nogal onbeduidend en het baar een weinig jjzerdraadachtig, de grjjze oogen kon den zoo recht gezellig kijken en de mond kon zoo bekoorlijk glimlachen, dat men het burgerlijke in Emma's gelaat en hare negen laatste jaren gedeeltelijk vergat. Zij kon zich niet beroemen op een schitterend vernuft, zjj was niet vlag van begrip en weinig ont wikkeld, maar voor een jonkman, die vooral op de degelijkheid van zijn aanstaande echt- genoote lette zich tevreden stelde met zijn De Redacteur van De Plattelander, de heer P. Teunissen te Amsterdam blijft maar door- sputteren in zijn blad. Hij wil met alle geweld een landbouwman, alle landbouwers, liberalen, anti-rev.Chr.- hist., R.-Katholieken denkt hij onder één agrarisch hoedje te vangen. Heeft de heer Teunissen dan uit de candidaatsstellingen niet begrepen, dat de kiezers in Oostburg, ook de landbouwers, van die eenzijdigheid niet gediend zijn Het eenige, wat bereikt kan worden, is de verdeeldheid nog erger, de verbrokkeling nog grooter te maken. Eenig resultaat kan de heer Teunissen niet bereiken, wel eenige verwarring stichten. De landbouwers, die met den heer Teunissen instemmen, worden thans verzocht een schrijven bij hem in te zenden, om instemming te betuigen. Laten wij hopen, dat het aantal bewijzen van instemming zeer klein zal zijn. Dit staat in ieder geval vast, dat de heer Teunissen het district Oostburg niet kent. Hij zou anders zijne onpractische pogingen staken. We hebben reeds gewezen op het bidden voor de zege der coalitie door de kindertjes op R. K. scholen te Haarlem. We hebben onze diepe afkeuring over zulk bedrijf uit gesproken en evenzeer over bet feit, dat minister Heemskerk en ook de anti-rev. afgev. Blum den moed misten om zoo'n handelwijze te veroordeelen, vooral in dezen tijd, nu de bijzondere scholen vanwege het Rijk, dus uit de Algemeene kas rijkelijk gesubsidieerd worden. Ook hebben we aan de kaak gesteld de manier, waarop een R.-K. blaadje De Heilige Familie over de liberalen schreef. Dezen werden afgeschilderd als eene groep, die gods dienstige meisjes het land uittrapt, maar slechte vrouwen vereert. In een nummer van 19 Januari komt een eigen veruuft, was zjj toch wel eeu begeer lijke partjj, want tot op haar vier-en-twin- tigste jaar had zij haar mosder trouw iu het huishouden bjjgestaau. Zjj kon eeu burger pot koken, rekkeo, strjjken, boenen, naaien, breien, matjes kloppen, verstellen, messen sljjpen, glazen omwasschen en stof afnemen en behalve deze kundigheden zou zy in het huwsljjk een bruidsschat meekrijgen, die haar volkomen in staat zou stellen de verrichten van deze huishoudelijke bezigheden aan on dergeschikten over te laten. Hoe degelijk ook van nature, zou zjj er stichtelijk voor bedankt hebben, om ooit weer aardappelen te schillen, uien schoon te maken of de „va ten" om te wasschen, want haar handen had den geducht geleden ouder al het grove werk. De handen rood en dik, waren haar eeu onuitputtelijke bron van kwelling. Met de eigenliefde, die volgens een beminnelijk Fransch sophist de grootste vleiers is, bad zij zich sinds zes jaren wel wjjs gemaakt, dat hare handen, zooal niet blank en smal dan toch minder rood en minder dik waren geworden, maar zoo vaak zjj naar haar drie- en-twintig jarige zuster Clara keek, die niet in de beslommeringen van het huishouden gedeeld had moest zjj met spijt erkennen, dat de onfeilbare middeltjes uit den parfumerie winkel van Snuf en Zonen weinig hadden uitgewerkt. artikel voor, getiteld .Nette luidat zoo mogelijk nog weerzinwekkerder is dan het vroegere. Toen in 1909 in deze streek een R. K. spreker optrad te Philippine, Sas van Gent en Ter Neuzen voor de candidatuur van mr. P. Dieleman, schilderde deze de liberalen ook af op een manier, die gelukkig bij een aantal zijner partijgenooten geene instemming vond. Wij verti-ouwen, dat ook thans diegenen, die niet geheel van een Zelandiageest door trokken zijn, met ons zoo'n schrijven ten sterkste zullen veroordeelen en niet doen als de heer Blum en minister Heemskerk in de Kamer. Zelfs zijn er thans prentbriefkaarten in den handel waarop gedichten van Zuster Teresa, gecomponeerd door L. M. A. Schoenmakers, getiteld: »Tot 't Goddelijk bart«, ook al eene bede voor de overwinning der coalitie. Ten overvloede lezen wij in het R. K. blad. Het Huisgezin »Op voorschrift van het doorluchtig Epis copaat zullen de geestelijken in de Mis bidden de Oratis Pro quacumque necessitate voor het welslagen der verkiezingen. »De Oversten der Moederhuizen, zoo vrou welijke als mannelijke, zijn uitgenoodigd, hun onderhoorigen, naar goedvinden, te laten bid den voor dezelfde gewichtige aangelegenheid. Zou Luctor et Emergo, het blad, dat zoo gauw klaar stond De Volkswil eene afstraf fing te geven, hierover niet eens zijn oordeel zeggen Want wij zeggen met rechtHet wordt dit jaar al te bar, en we weten, dat vele Chr-hist., ja zelfs anti-rev. dat oordeel onder schrijven. Er worden door de rechterzijde hier en daar voorloopige candidaten voor de verkiezing ge steld. De Standaard waarschuwt daartegen. Immers het staat nog niet vast, »of we weer in coalitie zullen gaan Dan volgt deze ont boezeming Wordt daartoe, wat lang niet zeker is, ook ditmaal besloten, dan drukt de moeilijkheid hiervan zeer ongelijk. In het ééne district mag men dan optrekken voor een Antirevolutionair en doet 't van Op vier-en-twintig-jarigen leeftijd, toen Emma nog de dochter was van een hard ploeterenden winkelier in verlichtingsartike len. was zy verloofd geweest met een spich- tigen gelen kantoorbediende, die juist op den dag, dat de heer Tor een man iu bonus werd, het engagement verbrak. Nadat Emma een zenuwtoeval gekregen bad, kwam zjj tot de conclusie, dat 't „zoo toch eigenlijk beter was", omdat zij, du de maatschappelijke pos-'tie der Torren zoozeer was verbeterd, toch moeilijk verkeering kon aanhouden met een kantoorbediende van vijftien gulden per week. Ook twijfelen zij en hare ouders er niet aan, of een jong lid der aristocratie zou spoedig tot Emma en haar bruidsshat voelen aange trokken. Een meisje, dat op haar vier-en-twintig- ste jaar nog niet getrouwd is, kan het op haar vijf-en-twintigste doen en als zjj bet op haar vjjf-en twiotigste nog niet gedaan heeft, dan kan zij tot haar zes en-twintigste wachten. Maar is zij eenmaal zóó ver, dan wordt het toch wenschelyk, dat zjj langzamerhand met haar toekomstigen echtgenoot kennis maakt. Zoolang zij aan de goede zijde van de dertig staat, behoeft zij niet te wauhopen, maar is zij eenmaal haar vierde decennium ingetreden, dan wordt bet bedenkelijk. Ter elfder ure was redding komen opdagen voor de rood wangige Emma. Op het bal van de Club, harte, maar in het andere district moet men voor buurman naar de stembus, en dat gaat soms met lood in de schoenen. »Toch hielden onze mannen zich ook in dit opzicht steeds meesterlijk. In di stricten zelfs, waar ze zeer verre in de meerderheid waren, hebben ze heel een reeks van jaren lang met bewonderens waardige trouw den Christelijk-Histori- schen candidaat naar de Kamer geholpen. Denk in Friesland maar aan Dokkum, en in 't Zuiden aan Goes. »Die trouw was prachtig. »Maar juist met het oog hierop heeft Ommen zoozeer kwaad bloed gezet. En meer dan iets anders maant dit vooral, om ditmaal bij elke nu weer gestelde candidatuur het geheel voorloopig karakter ervan scherp te accentueeren. Tot zoover de Standaard. Wij mogen de christelijk-historischen een hart onder den riem staken. Weest verzekerd, het komt terecht. De anti-revolutionairen z u 11 ,e n in coalitie gaan, al dreigen zij voorshands nog wat. Zij zullen met bewonderenswaardige trouw in Dokkum en in Goes u blijven steunen. Ook in Ommen Daar twijfelt niemand aan. Hondjes die blaffen Het debat tusschen den kath. jhr Victor de Steurs en den anti-rev. minister Heemskerk gehouden, kan ons leeren, hoe ver de anti- rev. er nog af zijn, ook maar een hunner eigenlijke programpunten verwezenlijkt te zien. Met name op het punt van Zondagsrust is van den gemeenschappelijken geloofswortel weinig merkbaar. De kwestie tusschen jhr De Steurs en minister Heemskerk ging om het langer openhouden van het Rijksmuseum te Amster dam op Zondag. Tegenwoordig is het maar geopend van 13 uur. De heer De Steurs wenschte het van half een tot 3 uur, eene verlenging met een half uur dus. Het Vaderland (Unie-lib.) het debat be sprekende wijst op eenige uitlatingen van den heer De Steurs. De heer De Steurs betoogde, waarvan mijnheer Tor na de speculatie van zes jaren geleden lid was geworden had zjj eindelyk haar toekomstigen echtvriend ont moet. Hij was een knap jongmensch met bleeke gelaatskleur, hoog voorhoofd, kwynenden kne vel, smachtende oogen en een Romeinschen neus. Alle jonge dames vonden hem „erg interessant". Niemand kende mynheer van Zoutkamp en niemand wist, wie hem dien avond geïutroduseerd bad; niemand wist ook vanwaar bjj kwam en wat zyn kwaliteit was, maar daar hy een voornaam uiterlijk had en door zyue onbekendheid in een waas van ge heimzinnigheid gebuid was, stemden allen hierin overeen, dat mijnheer van Zoutkamb toch wel „iemand" zyo moest. Hy had me juffrouw Tor dien avond zeer veel oplettend heden bewezen, en ook kennis gemaakt met mynheer en mevrouw Tor en met den heer Frederik Tor, het iotellectueele lid der fami lie. Allen waren zeer ingenomen met myn heer van Zoutkamp, en men bad grooteu eer bied voor den heheimzinnigen vreemdeling opgevat, daar hy niet alleen „iemand" zijn moest, maar ook zeer lange en duistere zin nen bezigde, waarvan niemand iets begreep en die ieder dus zeer mooi vond. „'n Geschikte vent", fluisterde Frederik tot zyu vader, „hij komt my een dezer dagen opzoeken." Emma wandelde aan den arm van mynheer 4 TER Ml

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1