UIT ONZE OMGEVING. kunnen worden, wanneer de geschiktheid, het gedrag, de ijver of plichtsbetrachting van den Directeur te wenschen overlaten en wel op advies van den Inspecteur van het M. 0. of van de Commissie van Toezicht De voorzitter deelt mede, dat de traktementen der leeraren nader zullen worden geregeld. Daarvoor is zekerheid noodig omtrent de in deeling der vakken enz. B. en W. nemen het voorstel van de Com missie over om het salaris van het hoofd der school vast te stellen op respectievelijk, f 1700, f 1900 en f 2100, naar gelang der dienstjaren en hem f 300 per jaar voor woninghuur toe te kennen. De heer Secretaris licht voorts toe, dat men niet in strijd komt met de wet op het L. O. door het afhankelijkstellen der periodieke ver hooging van ijver, gedrag enz. De heer De Jager vraagt over deze veror dening hoofdelijke stemming. Alle leden stemmen voor, behalve de heeren De Bruijne en De Jager, zoodat deze veror dening met de aangebrachte wijzigingen is goedgekeurd. IX. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den directeur der H. B. S. B. en W. stellen eene verordening voor, waarvan de voornaamste artikelen ais volgt luiden Art. 1. De directeur van de H. B. S., met minder dan 5 dienstjaren geniet eene jaarwedde van f 3000,met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren f3250; met 10 en meer dienstjaren f3500, Art. 2. Als dienstjaren komen in aan merking de jaren doorgebracht als directeur eener H. B. S. Ingekomen is eene missieve van de Commisie van Toezicht op het M. O. met verzoek aan den Raad, lo. het salaris te willen bepalen als volgtbij eenen diensttijd var. 5 jaren of minder op f2700; bij een' diensttijd van meer dan 5 en minder dan 10 jaren op f 2950 en bij een' diensttijd van meer dan tien jaren op f 3200, indien de benoemde niet en op respectievelijk f3000, f 3250 en f 3500. indien deze wel den graad van Doctor bezit. 2o. het aantal dienstjaren elders als direc teur doorgebracht in rekening te brengen tot een minimum van vijf en 3e in de verorde ning te spreken van leeraar-directeur of direc teur tevens leeraar. Nadat de heer Huizinga heeft opgemerkt, dat B. en W. niet accoord gaan met het voor stel der Commissie, neemt de heer Drost dit voorstel over. De Voorz. verdedigt het standpunt van B. en W. Zender salarisverbetering is een Direc teur eener H. B. S. moeilijk te bewegen zich in Ter Neuzen te vestigen. Daarom is een behoorlijk salaris voor dien ambtenaar vast gesteld. De heer Drost licht het voorstel der Com missie nader toe. Zij heeft gemeend het salaris van den directeur afhankelijk te moeten maken van het al of niet bezitten van den graad van Doctor. Het geschiedt bij alle takken van onderwijs, dat het bezit van eene of meerdere acten beloond wordt, Ik stem toe, beide direc teuren kunnen even bekwaam zijn, doch de graad van Doctor geeft recht op eene vergoeding. Dat de Commissie van oordeel is, dat het aantal dienstjaren, elders als directeur door gebracht, slechts tot een maximum van vijf jaar in rekening dient te worden gebracht bij de bepaling van diens traktement, vindt zijn oorzaak in het volgend motief Indien we verhooging van salaris geven bij 12, dienstjaren waarbij de jaren van het ambt, elders uitgeoefend, medetellen, dan ont nemen wij den prikkel aan zulk een' ambte naar om een hooger salaris te verdienen. We hebben hier meer aan een jong direeteur. Dhr. DeesIs het niet aan te bevelen, de vergoeding voor woninghuur van den directeur iets hooger te stellen dan die voor de overige ambtenaren Mocht zoo iemand voor de bepaalde toelage later geen geschikte woning kunnen vinden, zijn stand waardig, dan zal hij reclameeren. De heer DrostDe gemeente geeft een toelagedoch betaalt niet de woninghuur. De Voorz. is het met dhr. Drost eens. Als antwoord op de opmerkingen van dhr. Drost, deelt hij mede, dat ook in de vergadering van B. en W. over het bezit van den Doctors graad is gesproken. Wanneer de door de Commissie bedoelde regeling in de verordening wordt opgenomen, drukt op een Directeur zonder graad eene zekere minderwaardigheid. Blijkt, dat zulk een benoemde een superieur man is, dan lijkt me deze bepaling een straf toe. B. en W. zullen echter rekening houden met het al of niet' bezit van een graad. Dhr. Van Borsum WaalkesHoe is de oproeping gesteld, wat de salarieering betreft De Voorz.Sollicitanten worden opgeroepen naar eene vast te stellen instructie. Dhr. Van Borsum WaalkesWe dienen toch een salaris te noemen en kunnen dit Jaarna niet meer verminderen. Dhr. DrostIk zou hier niet willen spreien over minder wel over meerderwaardigheid. Wanneer er echter rekening met den graad gehouden wordt, zonder dat dit in de ver ordening is opgenomen, zal de ^Commissie hier wel genoegen mede nemen. Hij handhaaft echter zijn voorstel, Dit wordt hierna in stemming gebracht en met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren De Bruijne, Donze, Van Borssum Waalkes, Drost en de Feijter. Tegen, de heerenEijke, Dees, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen. Artikel I van het voorstel van B. en -W. wordt daarna z. h. s. aangenomen. Bij art. II verdedigt de heer Drost nog maals de meening der Commissie. We hebben, aldus spreker, anders kans, dat een directeur met genoemd maximum van dienstjaren solli citeert, alleen om daarvoor zijn maximum van salaris te bereiken. Verlaat zoo iemand dan daarvan spoedig onze stad, dat blijkt hieruit voldoende, welke feilen vastleven aan het voorstel van B. en W. We moeten "een prikkel laten bestaan om tot hooger salaris op te klimmen. - i f Het voorstel van den heer Drost, in stem ming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Wat het derde voorstel der Commissie be treft, n.l. om in de verordening te spreken van een directeur-leeraar, merkt de voorzitter op, dat deze terminologie wettisch onjuist is. Dhr. Drost zegt, dat deze toch gebruikt wordt te Dordrecht. Bovendien meent hij, dat het toch een uitgemaakte zaak is, dat de directeur tevens leeraar is. De Voorz.Zoo ik reeds zeide, komt in de oproepingsannonce, dat hij volgens de instructie benoemd wordt. Dhr. Drost trekt na deze mededeeling zpn voorstel in. Hij vraagt, of 1 September niet beschouwd wordt als een te late datum voor het in werking treden der verordening, waarop de heer Huizinga antwoordt, dat de ver ordeningen om advies zullen gezonden worden aan de bevoegde autoriteiten. Hij zou dit dus aan den heer Ten Bruggen Cate willen overlaten. De Raad kan hierop bovendien ten allen tijde terugkomen. Hierna komt de verordening met de aan gebrachte wijzigingen in stemming. Behalve de heer De Jager, stemmen alle leden vóór, zoodat ze is aangenomen. X. Voorstel tot wijziging der begrooting voor 1912. De Voorz. Deze wijziging betreft enkele uit te geven bedragen. De le, 3de en 4de kwartalen over 1912 komen ongeveer overeen met die van 1911. Het 2de kwartaal van 1912 is echter f 300 meer licht verbruikt dan in 1911. Vooral in de dagen der werkstaking was toen des avonds meer licht noodig. Er wordt een onderzoek ingesteld naar den meter Een tweede meter zal wenschelijk zijn voor controle. Thans bestaat er slechts één voor de straat verlichting. Dhr. Van Borsum Waalkes acht het meerder stroomverbruik van f 300, zéér hoog. Dhr. de Jager: Dat is 2000 kilowat a ƒ0,15. De Voorz. zal trachten de gemeente eene betere controle te verschaffen. XI. Idem tot wijziging der begrooting voor 1913- Onder het hoofd >Toelichting« komt de volgende noot voor Door den raad is besloten tot stichting eener school voor M. U. L. O. De begrooting van kosten is opgemaakt tot een bedrag van f 20,375,85. B. en W. stellen voor het bedrag der in komsten te vermeerderen met 5100. (Bij drage krachtens art. 48 der wet tot regeling van het L. O.). Het bedrag der uitgaven te vermeerderen met f 20,400 voor nieuw te stichten school lokalen met f 1000 voor scboolmeubelpn (M. U. L. O.)met 5Ó0 voor 't aanschaffen van schoolboeken, leermiddelen en schoolbe- hoeften voor M. U. L. O. Het bedrag, waarover alleen met goedk. van Gedep. St. kan worden beschikt te ver- hoogen met 3200. De uitgaven te verminderen met f 20000. (Gedeelte der kosten voor het stichten en op richten van eene gemeentelijke H. B. S.) XII. Voorstel tot vaststelling van het kohier van het schoolgeld over het le kwartaal 1913, tot een totaal bedrag van f 805.59. XIII. Voorstel op ingekomen aanvragen om ontheffing van plaatselijke belastingen. Er wordt besloten de gevraagde ontheffingen aan Riemens, Hamelink en 't Gilde niet te verleenen. XIV. Voorstel inzake het bouwen fran huizen voor rekening der gemeente. B. en W. deelen naar aanleiding van de opdracht der vergadering van 21 Nov. 1912 mede, dat ze in overweging geven, om het idee, voor rekening der gemeente woningen te bouwen, voorloopig los te laten. De cijfers hun door den gemeentebouw meester verstrekt, gevoegd bij de wetenschap, dat er van particuliere zijde stappen zijn gedaan om te geraken tot een bouwonder neming, deden hen besluiten van het indienen van de bij de opdracht gevraagde plannen af te zien. Teneinde de pogingen van particuliere zijde, waarvan hiervoren sprake is, te kunnen steunen van gemeentewege, geven zij in overweging een besluit te nemen, om het college van B. en W. uit te noodigen den Raad te dienen van bericht en raad omtrent het huren voor rekening van de gemeente, hetzij van bestaande, hetzij van nog te bouwen woningen en zulks ten behoeve van het te benoemen personeel voor de H. B. S. De Voorzitter deelt mede, dat met een par ticuliere Maatschappij onderhandeld wordt over het aantal huurjaren. Mochten die onder handelingen spaak loopen, dan behoudt do Raad zich het recht voor van handelen. De heer Van Borssum Waalkes verzoekt over te gaan in commissoriale vergadering. De heer Lensen, kan zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. Het gaat hier om een principe. Het voorstel spreekt van het huren van woningen ten behoeve van het personeel der H. B. S. Wij behoeven niet te zorgen voor de woningen van het personeel. Waar zou dat toe leiden Waarde wet ons dit voorschrijft is dit wat anders. Nu zou men als bezwaar kunnen te berde brengen, dat er misschien geen woningen te vinden zullen zijn. Zijn deze bezwaren ook gerezen bij het benoemen van andere ambtenaren, b. v. van burgemeester en secre taris We zouden desnoods een toeslag op de sa larissen kunnen geven. Dan zijn wij toch vrij van alle moeilijkheden Met evenveel recht kunnen straks alle andere gemeentenaren een woning komen vragen. We begeven ons op eene helling, waarvan we niet weten, waartoe deze ons voeren zal. Ik kan me slechts met zulk een voorstel vereenigen, waarin gesproken wordt van de bemiddeling der gemeente, doch deze mag geen verantwoording, geen aansprakelijkheid op zich nemen. Dhr. Dees Dat is ook de bedoeling van B. en W. Dhr. Van Borssum Waalkes dringt nogmaals aan op een commissoriale vergadering. Hiertoe wordt besloten, zoodat de openbare vergadering tijdelijk overgaat in eene met ge sloten deuren. Na weder openbaar worden der vergadering trekt de voorzitter het voorstel van B. en W. in. Dhr. Drost doet daarop het voorstel, B. en W. uit te noodigen voorstellen te doen om in den bestaanden woningnood te voorzien, zonder verzwaring der gemeente-financiën. d. w. z. zonder dat dit leidt tot bijzondere uitgaven voor de gemeente. De beer De Jager De ervaring heeft ons geleerd, dat er nu eens woningnood, dan weer het tegendeel bestaat. In de naaste toekomst komt er gelegenheid tot bouwen in den ver bindingsweg van de Axelsche brug naar den Provincialen weg. Ik ben principieel tegen bouwen en verhuren van gemeentewege. Het voorstel van den heer Drost is wel voorzichtig. Doch eene eventueele gemeente lijke garantie of borgstelling kan ons alsnog daarbij in moeilijkheden brengen. Ik raad voorzichtigheid aan en ben tegen het voorstel Drost. Het voorstel van den .heer Drost wordt daarna aangenomen. De heer Drost en Dees verlaten de verga dering. XI. Rondvraag. De heer De Jager vraagt naar de kosten rekening van het dempen der gemeentehaven. De Yoorz. zal die in de volgende vergade ring opgeven. Dhr. De Bruijne De bewoners van Drie wegen hebben reeds lang overlast van over tollig hemelwater. Door den burgemeester is hun de wenk gegeven den sloot, voor hunne erven gelegen, schoon te maken. Dit is geschied, doch de afvoer van het water is daarvoor niet geregeld. De Voorz. heeft zelve het middel tot op heffing dezer toestand niet in handen dit be rust bij het polderbestuur. Wel weet hij den weg te banen om tot verbetering te komen. Hij heeft den bewoners aangezegd de draineer- buizen wat te laten zakken en als die toestand in orde is, zal hij het polderbestuur op zijne verplichtingen wijzen. De heer De Bruijne wijst voorts op de ver zakking van een gedeelte weg te Driewegen. De Voorz. belooft een onderzoek in te zullen stellen. Op een vraag van den heer De Jager of thans reeds een voorstel bestaat bjj B. en W. tot wijziging van art. 6. der genees- en ver- loskundigen dienst, antwoordt de Voorz. dat deze zaak in een volgende vergadering ter sprake zal worden gebracht. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering, die overgaat in eene commissoriale ter behandeling der reclames Hoofdelijken Omslag. Donderdagavond trad voor het Departe ment van het Nut van 't Algemeen alhier op Mej. Corry C. Huisinga. Was het publiek bjj haar vorig optreden albier uiterst voldaan, thans kunnen we ditzelfde moeilijk aannemen. Programma noch voordracht wekten ditmaal de algemeene bewondering. We zjjn er van overtuigd, dat deze spreekster bij machte is meer te geven, dan zjj ons dezen avond bood. Dat we om 10 uur reeds de wandeling naar huis konden aanvaarden is zeker iets ongewoons voor eene dergelijke vergadering. We twijfelen er niet aan of het Bestuur van het Departement zal ons een volgenden keer volledig schadeloosstellen voor deze teleurstelling. Door de schenking van een extra groote gift zal de R. K. parochie te Ter Neuzen iu staat gesteld worden een nieuwe kerk te bouwen. Als voorwaarde aan deze gift is verbonden, dat de aanbesteding vóór I November a.s. zal plaats hebben. (N. Z. Ct.) Dinsdagavond gaf de Rederijkerskamer »De Herleving* te Axel, ten huize van den heer J. E. Biansaart haar laatste uitvoering in dit seizoen, voor een overtalrijk publiek. Het eerste deel van het programma bestond uit een tooneelspel in drie bedrijven getiteld »Hereenigd« hetwelk door de wijze waarop dit werd opgevoerd niet naliet indruk te maken, waarna een bijzonder komische voordracht getiteld »Leve de Vooruitgang* de algemeene hilariteit opwekte. Het tweede deel wa» aan 't komische ge- wjjd Hannes zingt de opera Faust,* komische voordracht voor één persoon, had veel succes, alsook >Van Haarlem terug, of wij hebben d6 bloemvelden gezien*, door 2 personen, terwjjl een blijspel, »De Weerbaarheid vanJHeidorpc bijzonder amuseerde. Het muzikale gedeelte van den avond had deze keer bjjzondere attractie, daar de heer Goudstikker zich de medewerking had ver zekerd van den heer Jules Vereecken, een der beste pianisten van Gent, die met zjjn eigen en andere composities veel bjjval behaalde. De grimeering van den heer E. Vincent van St. Nicolaas verdient ook een woord van lof, zoodat ten slotte de Herleving* weer met voldoening op haar soirée kan teiugzien. Donderdagmiddag geraakte te Axel een wieg waarin een kindje van een paar maanden lag, in brand, doordien deze te dicht bjj de brandende kachel stond. Toen de moeder in de kamer kwam, stond de wieg in volle vlam. Het kind was deerlijk gebrand aan het gezicht, de borst en de beide armpjes. Geoeeskundige hulp was spoedig aanwezig. De toestand van de arme kleine is hopeloos. Hoek. Naar wjj vernemen zal alhier op Zaterdag 22 Februari a. s. Jhr. R. de Muralt, candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voor de kiezers iu het openbaar optreden. Zaainslag. Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is C. J. van Vessem aangewezen als 2e vervangend kantoorhouder. Door eenige herbergiers is, naar men ver neemt, weder een adres aan den Raad dezer gemeente verzonden, daarin verzoekende de gewijzigde politie-verordening, wat betreft de sluiting op Zondag van des voormiddags 9 11 en des namiddags van 2 4 uur, in te trekken. Eigenaardig is het te vermelden dat vanaf de vaststelling der verordening, Juni 1912, in ieder der daarna gehouden raadsvergadering een adres ter behandeling aan de orde was, verzoekende intrekking der verordening. Zal de aanhouder hier ook winnen In den nacht van 11 op 12 Februari zijn ten nadeele van L. C. in de Groenstraat alhier een tiental kippen ontvreemd. De rijks-politie jalhier is met het geval in kennis gesteld en stelt een onderzoek in. Op 15 Januari 1.1. bedroeg het aantal leer plichtig schoolgaande kinderen in deze gemeente en alhier woonachtig 197 jongens en 199 meisjes. Naar men verneemt zal Jhr R. de Muralt candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Oostburg, op Zaterdag 22 Februari a. s. des avonds ten zes ure m het hotel Wed. J. Platteeuw in het openbaar optreden. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan J. Schieman, te Philippine, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend dijkgraaf van den Kleine Stellepolder, provincie Zeeland4

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2