Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DRANKWET. DRANKWET? No. 2345. Zaterdag 15 Februari 1913 24e jaargang aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. 3 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters na«r plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M- PK JONGS, te Ter Neuzen. Telef. Intere No IS De Burgemeester van TER NEUZEN W brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn van 1 Maart tot en met 31 October 1913. Ter Neuzen, 12 Februari 1913. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HÜIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, van AMAl US ALOIJSIUS EUGENIUS VERMAST, bierhuishouder, wonende te Ter Neuzen, voor het heneden voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 69 en gelegen aan de Djjkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge schied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 12 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van ALPHONSUS DE BLOCK, paardenkoop man, wonende te St. Nicolaas, gedomicilieerd te Ter Neuzen, voor liet bovenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 5 en gelegen aan den Schuttershofweg. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 12 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Vergadering van Donderdag 13 Februari. Voorzitter, de heer J. Huizinga, burgemees ter. Aanwezig de heerenDees, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke en Van Borssum Waal- kes. Atwezig de heeren Visser en Wieland. De Voorzitter opent de vergadering met de mededeeling, dat de heer Visser verhinderd is de vergadering wegens lichte ongesteldheid bij te wonen. Hij hoopt spoedig zijn herstel te mogen vernemen en wil tevens hier van de gelegenheid gebruik maken dien heer namens den Raad zijne gelukwenschen aan.te bieden met den dag van heden, waarop hij zijne veertigjarige echtvereeniging viert. Hij spreekt den wensch uit, dat de heer Visser nog lange jaren naast zijne echtgenoote een gelukkig leven moge leiden en dat zijn kinderen en familie nog lang daarvan getuigen mogen zijn. Hij eindigt zijn rede met den wensch, dat de familie Visser steeds in welvaart moge toenemen. (Applaus.) Thans is aan de orde I. Notulen. Deze worden zender discussie vastgesteld. II. Ingekomen stukken. De volgende stukken worden voor kennis geving aangenomen. a. Het bericht van C. J. Bakker, dat deze de benoeming tot onderwijzer aan school D, te Sluiskil aanneemt. h. Eene mededeeling van den heer Coumou, dat hij de benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil aanneemt. c. Het door Gedep. Staten van Zeeland goedgekeurd raadsbesluit van 9 Jan. 1913. tot wijziging van de begrooting voor 1913. d. De berichten van het aannemen van hunne benoeming door de heeren Speetjens, Drost, Van Borssum Waalkes, Le Nobel, Kramer, Van Hasselt en Mulder tot leden van de Commissie van Toezicht op het M. O. e. Het verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1912 voor de afd. Sluiskil, waaruit blijkt, dat de redenen van schoolverzuim hoofdz. bestonden in het koe wachten, oppassen van kleine kinderen, het verrichten van veldarbeid. Alle opgeroepenen verklaarden de verdiensten hunner kinderen niet te kunnen missen. Voor bijna allen was bij den schoolopziener aangedrongen op clementie. Dit jaar waren de ongeoorloofde verzuimen grooter dan het vorig jaar, wat toe te schrijven is aan het te kort aan werkkrachten in den landbouwstand en de daaruit voortsprui tende hoogere loonen. De beslissingen van Gedeputeerde Staten van Zeeland omtrent de ingediende reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag over 1912. Ongegrond verklaard werdep de beroepen van F. de Bree, weduwe van K. Kielman en van C. Hamelink. Vernietigd werd de aanslag van P. van der Hooft, terwijl die van E. Willems werd ge bracht van de 8ste in de 7de en die van I. Gazan van de 20ste in de 14de klasse. III. Vaststelling van den tekst van de verordening op de heffing en invordering van de schoolgelden voor het m. u. 1. o. en de H. B. S. B. en W. stellen o. a. voor Voor kinderen van bedeelden en van hen, die schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, is geen schoolgeld verschuldigd, wanneer door de kinderen wordt voldaan aan de in de ver ordening tot regeling van het M. L. 0. in deze gemeente gestelde voorwaarden. Voor de toepassing hiervan worden als onvermogend aangemerkt zij, die öf niet of naar een zuiver inkomen van minder dan f 500,in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen. Volgens art. 3 bedraagt het schoolgeld per leerling en per jaar f 6,bij een inkomen van vader, moeder voogd of verzorger van f 500 f 700; f 12,bij een inkomen van 700 900; f 18,900 1200; f30,- 1200 1700; f42,-1700 2300; f54,- 2300 -„3400; f66,— 3400 -„4400; f72,van meer dan f4400. Voor meerdere kinderen uit één gezin tege lijk schoolgaand wordt het schoolgeld voor- het tweede en ieder volgend kind geheven tot een bedrag van 75 °/0 van dat, hetwelk voor één schoolgaand kind uit dat gezin ver schuldigd is. Voor leerlingen der buitengemeenten is hetzelfde schoolgeld verschuldigd als in het eerste lid van dit art. is aangegeven. B. en W. stellen voor het M. O. eene verordening voor, waarvan de voornaamste artikelen als volgt luiden Art. 2. Voor kinderen van bedeelden en van hen, die, ofschoon niet bedeeld onver mogend zijn, is geen schoolgeld verschuldigd, wanneer door die kinderen wordt voldaan aan de in de verordening tot regeling van het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente gestelde voorwaarden. Voor de toepassing van dit artikel worden als onvermogend aangemerkt zij, die öf niet, öf naar een zuiver inkomen van minder dan 100,in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen. Art. 3. Het schoolgeld bedraagt per jaar: Voor tfeD leerling der derde klasse f 30,— wanneer diens vader, moeder, voogu of ver zorger een zuiver inkomen heeft van meer dan f1200, en niet meer dan f 1700; f50, wanneer dit inkomen f 1700f 2300 bedraagt f60,wanneer het f2300f3400; f 80, wanneer het meer dan f3400 en niet meer dan f4400 ep f90,wanneer het inkomen meer dan f 4400 beloopt. Voor een leerling van de vierde of vijfde klasse, 50. wanneer diens vader, moeder, voogd of verzorger een zuiver inkomen heeft 1200.of minder f 60,bij een inkomen van f 1200 f 1700 f 70,- 1700 -„ 2300; f 80,- 2300 - 3400 f.100,— 3400 4400 f120,— meer dan f 4400. Voor meerdere kinderen uit één gezin, te gelijk schoolgaande, wordt het schoolgeld voor het tweede en ieder volgend kind geheven tot een bedrag van 75 °/0 van dat, hetwelk voor één schoolgaand kind uit dat gezin veischul- digd is. Voor het bijwonen der lessen in één of mèer vakken wordt een schoolgeld van fl. jer maand en per vak geheven. Voor leerlingen der buitengemeenten wordt het schoolgeld met 50 °/0 verhoogd. Het zuiver inkomen hunner ouders, voogden of verzorgers wordt berekend overeenkomstig de verordening op het heffen van een hoofdei, omslag in deze gemeente. Naar hun inkomen zal tijdig worden geinformeerd. Art. 6. Het schooljaar loopt van 1 Sep tember 31 Augustas, d. a. v Deze verordening treedt 1 Sept. a. s. in werking en geldt tot 1 September 1916. Beide verordeningen, die op het M. U.L.O. en M. O. worden zonder belangrijke discussie vastgesteld IV. Benoeming van 6 leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren S. van Rees, D. van den Ouden, L. J. de Vries, P. M. Geelboedt, F. Elve, J. T. van Aerde allen aftredenden, alsmede de heeren J. de Smidt, A. Tholens, J. van der Peijl, P. J. Scheele, P. A. de Bruijne lz. en J. B. Galle. Met algemeene stemmen worden de aftreden de leden gekozen. V. Benoeming van 2 leden van de Commis sie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Op de aanbeveling komen voor de heeren J. Risseeuw, N. J lmandt, beiden aftredenden, alsmede A. Dieleman en A. J. Faas. Er wordt overgegaan tot stemmen, waarbij de heeren Risseeuw 11, lmandt 9 en Faas 2 stemmen op zich vereenigden, zoodat de heeren Riseeeuw en lmandt herkozen werden. VI Voorstel in zake de opruiming van den muur aan de Markt en den Smidswal, nair aanleiding van de tot standkoming van den nieuwen afsluitdijk aan de gemeentehaven. De heer De Jager informeert of er ook eene kostenberekening is gemaakt en of het werk bij aanbesteding zal geschieden. De Voorz. deelt mede, dat hieromtrent nog geen besluit is genomen. Wel meent hij, dat bet iu de bedoeling van B. W. ligt, dit werk openbaar aan te besteden. Mocht evenwel eene andere regeling de voorkeur verdienen dan zal deze in overweging genomen worden. De heer De Jager zou gaarne weten of het werk aan de gemeentehaven nu toch wel vol komen in orde is, vooral ook wat de buizen betreft. De Voorz. De Rijks en Provinciale autoriteiten hebben geen bezwaar gezien om het werk goed te keuren. De heer De Bruijne wenscht te weten of er ook gevaar bestaat, dat het huis van den heer Bedet bij het afbreken van den muur, beschadigd zou kunnen worden. De Voorz. Dit zal worden onderzocht. Er zijn nog meerdere zaken hangende. Er is sprake van, om de vischmarkt te verplaatsen binnen den thans bestaanden kaaimuur, Een ander verzoek wordt o.verwogen, n. 1. om eene vischmarkt te bouwen aan het eind, der Nieuwstraat. Dit laatste plan ontmoet verschillende bezwaren het eerste verdient de voorkeur. De heer De Jager wijst op de waarde der der bazaltsteeneu onder den kaaimuur en vraagt of er plannen bestaan die steenen, welke eene waarde vertegenwoordigen, alsnog uit te graven. De voorz. uit de vrees van B. en W., dat de uitgraving meer zal kosten, dan de waarde welke de steenen vertegenwoordigen. De heer Eijke is hier bijna van overtuigd en ontraadt daarom de uitgraving. De heer De Jager geeft zijne meening gaarne voor eene betere, te meer wanneer deze door deskundigen wordt geuit. De voorz. zal een nader onderzoek instellen. VII. Voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst en tot verkoop van een strook gemeente grond gelegen aan de Markt en langs de gedempte haven, ingevolge een verzoek van H. Bedet alhier, die van plan is zijn pand op den hoek der Markt te verbouwen. De Voorzitter trekt het voorstel van B. en W. in. Met den heer Bedet is door B. en W. onderhandeld over den verkoop, doch deze wil slechts 100 gulden voor den grond en den muur betalen, terwijl f200,— gevraagd werd. Den pas tot verder onderhandelen is hem echter niet afgesneden. Met het oog op de fondamenten van den muur dient eeu strook grond van 30 c.M. breedte, mede te worden overgenomen. De geheele oppervlakte van grond en muur beslaat 16 M2. Misschien is eene toenadering te verkrijgen, wanneer ieder der aangrenzende eigenaars f100 betaalt voor de overname. We geven dus den heer Bedet de gelegenheid met ons nader in onderhandeling te treden. VIII. Voorstel tot regeling van de jaar wedde van het hoofd van de nieuwe M. U. L. 0. school. B. en W. stellen voor Genoemd hoofd met minder dan 5 dienst jaren eene jaarwedde toe te kennen van f 1800met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren 2000; met 10 dienstjaren en meer f 2200. De vergoeding voor het gemis van het genot van vrije woning wordt vastgesteld op f 200,per jaar. Voor de toepassing dezer verordening komen als dienstjaren in aanmerking de jaren door gebracht als hoofd eener school. Ingekomen is een missieve van de Commissie van Toezicht op het M. U. L. O., waarin wordt gemeld, dat de concept regeling van B. en W. hun aanleiding geeft tot de volgende opmerkingenf Volgens de bestaande verordening genieten de hoofden der scholen binnen de kom ge legen 300 vergoeding bij gemis aan een ambtswoning. Aangezien dit bedrag meer overeenkomt O O met den huurprijs, die eventueel hier zal moeten worden voldaan, geven zij in overweging het salaris te verminderen met 100 gulden en bovenbedoelde vergoeding te verhoogen met 100 gulden. Het niet of niet geheel toekennen van eene periodieke verhooging zooals art. 3 in de Concept verordening omschrijft, draagt het karakter van eene strafof de toepassing daarvan niet in strijd komt met de wet op het L. O. kwam twijfelachtig voor. (In art, 3 wordt n.l. bepaald, dat de periodieke ver hoogingen onthouden, uitgestald of verminderd

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1