"buitenland. De oorlog in den Balkan. INGEZONDEN STUKSElT. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. A schoentje naar Indië, dat de attentie had ge trokken van een reiziger der le klasse. Het jonge vrouwtje nam de hulde van haar ver eerder gaarna in ontvangst en ging zelfs op zijn voorstel in om op zijn kosten een eerste klasse hut te betrekken, Ds omgang van het paartje was zoo druk en zoo in 't oog loopend, dat die het onderwerp vao alle gesprekken uitmaakte. In Singapore aangekomen, ging bet paar met een deel der begage aan wal en nam in trek in een hotel en den wachtenden echtge noot werd telegrafisch medegedeeld, dat de jonge vroaw zich bedacht bad en met een ander door het leven zou gaan. Twee dagen later kwam Jhet antwoord»Accoord. Heb me verlootd met Marie X*. Het merkwaardige is, dat de verloofde van den verlaten, spoedig geti oosten echtgenoot de zuster is van den man, met wien het hand schoentje zal gaan huwen. (Java Bode.) Nog altijd geheimzinnig. Er is nog geen licht gebracht in de duistere zaak van den dubbelen moord in de Noliet- straat te Parijs, waarvan een rijke rentenier van in de tachtig en zjju dienstbode de slacht offers zyn geworden. Het vreemdste van deze misdaad is, dat er, hoewel er veel geld in het huis van den vermoorde aanwezig was en het lag bovendien op gemakkelijk te bereiken plaatsen niets gestolen is. Er bestaat een vermoeden, dat de concierge van het huis, waarin de misdaad gepleegd is, een vrouw van middelbaren leeftijd, meer weet dan zij tot dusver los wil laten. Men acbt het niet onmogelijk, dat menschen, die in het huis bekend waren de twee moorden gepleegd hebben. Reeds is vastgesteld kunnen worden, dat er op het gedrag van de dienstbode van den ouden heer Peltier niets aan te merken was, maar dat de nu verdachte concierge op schandelijke wjjze den goeden naam dezer vrouw bekladde. Ergerlijk. Uit Wirges in het Westerwald wordt een ergerljjk voorval gemeld. Daar verscheen op een gemaskerd bal in een koffiehuis, waar bij voorkeur sociaal-democraten komen, een vrouw, die zich verkleed had, om op Jezus in zijn lijdenstijd te gelijken. Zy droeg een langen rooden mantel, een doornenkroon, loshangende haren en een langen baard. Op haar rug hing een uit planken getimmerd, bijna 2M. boog kruis. Daarop stond in roode letters te lezen De eerste sociaal-democraat. Een gendarme maakte aan de stuitende vertooning een eind9. Tegen de vrouw is een aanklacht wegens godslastering ingediend. Hel socialisme in Engeland. Er zyn Engelschen die zich afdragen, wat er van de geordeude wereld terecht komt, nu zelfs leden van »our old nobility* socialist worden. Van Lord en Lady Warwick- is al lang bekend, dat zij zich onder de roode vaan hebben geschaard. Onlaugs voegde zich graaf Russel by hen. Nu is het de oudste zoon en erfgenaam van Lord Armstrong van nieuwe adel weliswaar, maar een machtig ridder van de nijverheid die in een blad zijn socia listisch geloot belijdt. Hij is zelfs revolutionair van zin. Als politieke actie niet baat dan de algemeene werkstaking, zegt hjj. Een dergelyke verklaring van het toekom stige hoofd vao het reusachtige bedrijt van Armstrong, Whitwbortb Co. te Elswick of althans van een van de groote belangheb bende in die zaak is niet zonder gewicht. Evenwel, de socialist Armstrong is nog maar 20 jaar oud. Een paar jaar geleden boorden de menschep, die in het doeD en laten van den adel belang stellen en wie stelt daar in Engeland geen belang in op van bet nieuws, dat de oudste zoon en erfgenaam van Lord Ribblesdule een oude familie so cialist was geworden. Hij was toen nog op de kostschool te Eton. De valsche tclegramzcnder. Wolter, de ontslagen adspirant-k wartier- meester, die Woensdad j.l. door den afzending van een valsch telegram geheel Straatsburg in rep en roer bracht, was eenigen tijd geleden door een krijgsraad voor ontoerekenbaar ver klaard. Herhaaldelijk reeds had hij in ellen lange artikelen in de sociaal-democratische »Freie Presse* het ongerijmde van die uit spraak trachten aau te toouen, van hoogerhand was daarop echter nooit gereageerd. Wolter wilde zich nu wreken door den autoriteiten een poets te bakken. Veertien dagen geleden had hij zich een telegram weten te verschaffen van den volgenden inhoud: Districtscommando Straatsburg. Z. M. heeft bevolen, dat da »Vize- leldwebeD Wolter een zesweeksche kuur te Norderney zal doen. Er zullen hem 300 Mk voor uitrusting en 700 Nk voor de reis wordeu uitbetaald. Nadere bijzonderheden per dienst brief.* Dit telegram gaf hij in de uniform van een telegrambesteller aan het commando af Kort daarop kwam hij op het bureau, quasi om te informeeren of omtrent het reeds een nadere beslissing was genomen. Men verzocht hem zich 's anderen daags op het politiebureau te vervoegen. Dit gaf hem blijkbaar te denken, zoodat bij het veiliger achtte zich hais over kop naar Zurich te begeven. Hier trachtte hij nu den Duitschen consul erin te lopen loopeu, waarin hij hij echter niet slaagde. Hij ging toen een koffiehuis binnen en kreeg 'daar twist met een politieagent. Om de een of andere reden scheen de politie hem voor een spion te houden en Wolter, die dit gemerkt had, keerde derhalve spoorslags naar Straats burg terug, waar hij toen de bekende streek uithaalde. Amerikaansehe rcdeu. Te Houston, in den staat Mississippi, is dezet dagen voor het gerechtsgebouw een neger gelyncht, die verdacht werd van den moord, gepleegd op een blanke vrouw. De ongeluk kige werd op den brandstapel gebrachten het vunrtje werd aangestoken door den broeder van de vermoordde. Gelukkig maakte de vader van de gedoode vrouw spoedig een eind aan het afschuwelijke schouwspel, door den neger dood te schieten. Een dag of wat te voren was een andere neger gelyncht, ook al op de verdenking dat bij de pleger van den moord was. De mannen, die bij de lynchpaatij de leiding hadden, beweren, dat de terdoodgebrachte neger had bekend en dat hij ook verklaard had dat het le slacbtaffer medeplichtig was geweest aan de daad. B E L G I E. Eeu incident. In de Kamerzitting van Donderdagmiddag heeft een incident plaats gehad, dat een oogen- blik de geheele kamer in beroering bracht. Bij de bespreking van de grondwetsherzie ning viel de katholieke afgevaardigde Goblet het algemeen kiesrecht aan, dat volgens hem in Frankrijk eerst tot het cesarisme en toen tot een republiek met centraliseerende macht heeft geleid. Hier interrumpeerde de Limburg- sche afgevaardigde Gielen met de woorden »Tot een verrotte republiek*. Onmiddellijk volgde een onbeschrijflijk tumultDe geheele linkerzijde sommeerde de regeering, om te verklaren of men over de republiek op die wijze mocht spreken. De heer Gielen trachtte zijn woord te rechtvaardigen met de verzekering dat hij het Fransch kiessteisel bedoeld had. De voorzitter Schollaert verklaarde toen overtnigd te zijn, dat geen beleediging geuit was tegenover de bevriende natie, waarna hy de Kamer verzocht met hem den kreet aan te heffen: »Leve Frankrijk*, waaraan alle aan wezigen, de meeste staande gehoor gaven. De ministerpresident verzocht vervolgens den heer Gielen de door hem gebezigde woorden terug te nemen, hetgeen deze deed, waarna het incident was afgeloopen. De algemeene werkstaking. De Brusselsche afdeeling van dé socialisti sche partij heeft Donderdagavond een verga dering gehouden in het Volkshuis. Vandervelde verklaarde, dat, terwijl hij gedu rende zes maanden hardnekkig gepoogd had de algemeene staking te bezweren, de socia listische Kamergroep, nu men zich voor het feit gesteld zag, met de grootste mogelijke energie zou meewerken om de staking te doen slagen. Vervolgens besprak men de aan te wenden propagandamiddelan, de organisatie van de beweging, de staking in de openbare dignsten, den te verleenen steun en de verzekering der hsndhaving van de orde, De operaties en de verwachtingen. De toestand is niet helderder geworden. Alle dagbladcorrespondenten worden met groote zorgvuldigheid van het gevechtsterrein geweerd. Niemand kan dus iets anders mededeelen over hetgeen gebeurd dan wat officieel wordt los gelaten. En dat is verwarrend. Dat maakt elke oriertatie onmogelijk. Wijl de berichten uit verschillende bron over een zelfde feit steeds met elkaar in tegenspraak zijn. Er wordt bijvoorbeeld gevochten bij Boelair, een plaatsje op het schiereiland Gallipoli. De Turksche berichten melden, dat de Turken in dien strijd de overwinning behaalden, de Bul garen beweren precies het omgekeerde- Wat moet nu de op een afstand dien strijd gadeslaande journalist daarvan gelooven Zoo gaat het rondom, op alle slagvelden Bij Tsjataldja, bij Adiianopel, bij iSkoetari, bij J anina. En daartusschen door wordt het overzicht nog bemoeilijkt door allerlei niet te^controleeren geruchten. Zoo wordt verhaald, dat de grootvizier Zaterdag met den legercommandant Issed-pasja met generaal Sawot en generaal Dinitrijef een onderhoud heeft gehad, over de sluiting van vredespreliminaren op den grondslag van afstand van Adrianopel met benoeming van een vertegenwoordiger van den Sultan in die stad. Op de meening van generaal Sawof dat de Bulgaarsche overwinningen bij Gallipoli de,vredesvoorwaarden moesten doen wijzigen, zouden de onderhandelingen zijn afgebroken. Zoo wordt verhaald, dat de oud-grootvizier Hakki-pasja, belast met het hervatten der vredesonderhandelingen naar Londen an deren berichten melden naar Boecharest zou vertrokken zijn. In Boecharest zou hij Bulgaarsche gedele geerden vinden, van wie de Bulgaarsche ge zant in Roemenië er een is. Dat zyn berichten over de vredesonderhan delingen. Maar de ministers in Konstantinopel ver klaren dat van die geruchten niets waar is, en dat de regeering beslootden strijd te beëindigen in een bloedbad, zoo de Otto- maansche souvereiniteit en de eer der vlag niet worden gehandhaafd. Wat de minister van binnenlandsche zaken daarmede bedoelt, zegt hij niet. Evenmin als Enver-bey niet nader verklaart wat hij verstaat ondervrede in overeenstemming met de eer van het leger en het land. Groote woorden en tegensprekende be richten. Een te slappe grond om een gebouw van redeneering op te plaatsen. Het zakt in elkaar voordat men de eene concluaie goed op de andere kan stapelen. Maar dat Turkije met groote woorden of met een beroep van de vrouwen van Kon stantinopel op het rechtvaardigheidsgevoel en de humaniteit der Europeeschen vorsten zal te redden zijn, is ondenkbaar Wel is er in de legeraanvoering wat meer flinkheid en eenheid merkbaar, zegt een be richtgever van de »Frankf. Ztg.« te Kon stantinopel en is in de plaats van de gren- zelooze verwarring die onder Nazim-pasja heerschte, vastberadenheid en vertrouwen ge komen maar dat baat niet veel meer. Vóór drie vier maanden had het Turkije kunnen redden. Thans kan het t einde nog wat vertragen. Maar de gebrekkige inten dance is de Achillespees van t 1 urksche leger, en daaraan kan het nieuwe bewind nipt veel doen. Toch is de diplomatie in Konstantinopel, volgens dien berichtgever, verbaasd over de plotselinge, nieuwe kracht die Turkije ver toont. Zij had het »de profundis* over Europeesch Turkije reeds aangeheven, en niet nu,, dat de begrafenis nog wat uitgesteld moet worden. Een der Turksche ministers zeide zelfs »De groote mogendheden zullen zich er van kunnen overtuigen, dat Turkije slechts schijndood was. Zelfs als Adrianopel valt en de groote mogendheden een nieuwe interventie meenen te kunnen wagen, zullen zij zich in hun berekening vergissen. Zoolang er een weerbare Turk is, kan de vrede op dien grondslag niet tot stand komen. Kunnen wij he,t in Europa niet meer uithouden, dan zullen wjj den strijd in Azië voortzetten.* Maar dit moet wellicht nog gerekend worden tot de Turksche »groote woorden.* Daarmede redt men het land niet. Wel met soldaten geld en geld. Soldaten zijn er nog wel, maar als zij niet te eten krijgen kunnen zij het niet lang uithouden. En geld is er niet. Waar echter de »nervus rerum« ontbreekt »da schweigen alle Floten*. MEXICO. De opstand. In Mexico is weder eens een militaire op stand tegen de regeering van president Ma- dero uitgebroken. Omtrent dezen opstand wordt uit Mexico- City aan de »Daily Mail*, onder dagteekening van Zondag, geseindGeneraal Felix Diaz, een neef van den gewezen president Porfirio Diaz, werd door de ontevreden troepen bevrijd uit, de gevangenis, waar hij opgesloten was, nadat de opstand, dien hij in October j.l. in Veracruz had trachten te verwekken, mislukt was. Generaal Bernardo Reijes, die ook in de militaire gevangenis opgesloten was, werd eveneens bevrijd. Hij en Diaz stelden zich daarop aan het hoofd van de revolutionnaire beweging. Reyes werd echter gedood, toen hij met de troepen het Nationale paleis belegerde. President Madero, die zich op dat oogen- blik op drie mijlen afstand van de stad be vond, wist het paleis weder binnen te komen met behulp van loyaal gebleven troepen en zich daar te versterken. Generaal Felix Diaz heeft zich intusschen, na een hevig gevecht, meester gemaakt van de »Ciudela«, het arse naal, waar groote voorraden wapens en muni tie liggen opgestapeld. „Bij de gevechten by het paleis en de »Ciu- dela* werden een menigte burgers gedood. Het plein voor het paleis lag vol dooden en gewonden. Naar het heet, zijn 400 mijnwerkers van de Pachucamijnen, voorzien van dynamiet- bommen. op weg naar de hoofdstad, waar zij zich zullen aansluiten bij Diaz. Hoe het met de politie staat, is nog eenigs- zins twijfelachtig. De bereden politie schijnt de partij van Diaz te hebben gekozen, de politie te voet is loyaal gebleven, maar verroert geen vin om Diaz te helpen. Van liet bericht, dat Madero gevangen zou zijn genomen, is nog geen bevestiging ont vangen. Buiten verantwoordelijk der Redactie.) Ter Neuzen, 9 Februari 1913. Mijnheer de Redacteur, De vraag in het artikel »fijne manieren« in Uw blad van gister »of de burgemeester zich zal laten terroriseeren* geeft mij aanleiding tot het stellen van een wedervraag en wel dezezal de meerderheid van Ter Neuzens kiezers zich laten terroriseeren en plukken Ik geloof niet dat de meerderheid der kiezers die verleden jaar 't adres tegen de H. B. S. teekenden er de menschen naar zijn. Dat wij voor niets zullen terugdeinzen daarvoor sta ook ik U borgmijn kleine vermogen heb ik er veil voor. Ik wil er thans alleen van zeggen dat de artikelen in Luctor m. i. de waarheid in zeer zachten en bescheiden vorm bevatten en be twijfel of die zeer zachte vorm in den loop van dit jaar wel gehandhaafd zal kunnen worden. De helft plus één regeert. Ik geloof dat onze burgemeester dat verleden jaar vergat toen Z. E. A. die helft 1 en nog meer de handschoen toewierp. Wee de minderheid als de stembus ons gunstig is want zij zal betalen. Met dank voor de plaatsing. Uw. dw. »PRUDENTIA.« »Un homme averti en vant deux,* dachten we, toen ons dit ingezonden stuk ter plaatsing werd aangeboden. We zijn niet bevreesd op den grooten weg te blijven en hebben dit stukje een plaatsje gegund, ons natuurlijk de vrijheid voorbe houdend, ieder voorkomend geval afzonderlijk te beoordeelen. De vraag van »Prudentia« is niet erg ge lukkig gesteld. Er is toch van terrorisme geen sprake geweest. Er is gewoon uitvoering gegeven aan een door de meerderheid wettig genomen besluit. De teekenaars van het 'adres verleden jaar, dat zal Prudentia* wel weten, zijn er voor een groot deel ingeloopen. We weten nu, dat de volgers van »Pruden- tia* voor niets zullen terugdeinzendat hij zelf er zijn klein vermogen voor veil heeft. Luctor zal den zachten vorm (sicharer artikelen niet kunnen handhaven. Het is mogelijkin Luctor zelf hebben we ten minste eene bedekte bedreiging gezien aan het adres van ouders, die hun kinderen naar de H. B. S. zenden. De laatste bedreiging is ook fraai. Als Prudentia en de zijnen winnen, dan zullen ze de tegenpartij raken. Een vreemde uiting, vooral voor iemand, die zich nogal Prudentia noemt. Onze lezers gaan dit ingezonden stuk nauw keurig na en laten het ook eens aan vrienden en bekenden lezen. Menig twijfelaar zal op die manier ons een helper worden. (Red.) DAGEN. Voorm. Nam Woensdag Donderdag V rijd air Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 12 Februari 5.7 5.23 13 5.42 6.1 14 6.23 6.48 15 7.16 7.50 16 8.30 9.15 17 10.4 10.50 18 11.29 - TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 3 Febr. Pieter Yerduin, oud 26 j., jm. en Elisabeth Dooms, oud 22 j., jd. Willem Muller, oud 23 j., jm. en Sophia Anthouia van Aalst, oud 19 j,, jd. Geboorten. 5 Febr. Hendrik Levinus Jacob, z. van Jacob Willemsen en Sara Cathelijntje de Brauwer. 8 Febr. Catharina Francisca, d. van Johannes van Maelsaeke en Maatje Remiju. Jan, z. van Anthonie Adriaan Scheele en Catharina Cornelia Gort. Ov.erlijden. 5 Febr. Jan van Aoker, oud 14 j., z. van Charles Franciscus en Sara Verhegke. Nicolaas Jan Verheijke, oud 13 j., z. van Pieter en Jacoba Maria Jonkers. 1 Febr. Esther Elisabeth Stoffijn, oud 1 w., d. van Johannes Francois en Maria Janna Leijs. 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3