Die moeite Hon hij sparen UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Moord. De zoogenaamde briefschrijver in Zelandia heeft weer eens een brief uit het IVe district pasklaar gemaakt. Hij heeft het natuurlijk over de candidaats- stelling en over de vreugde bij zijne partij gen,ooten, dat niet mr. Fokker, maar de heer De Muralt als candidaat gesteld is. Nu, ons verheugt het ook, niet omdat wij iemand als mr. Fokker niet de keuze waard zouden achten. Verre van dien, maar wij zijn er zeker van, dat de heer De Muralt meer stemmen op zich zal vereenigen, daar hij hier gansch geen onbekende is en juist zijn openbaar optreden in deze streken een' blij venden indruk heeft gemaakt. De briefschrijver verheugt zich, omdat Fokker uit Leiden zou verward zijn met Fokker, die lid is der Commissie voor de visscherjj op de Schelde en dat zou ten goede gekomen zijn aan mr. Fokker uit Leiden en dus aan links. Wij laten dit gebeuzel voor rekening van den briefschrijver. Maar hij wil ook trachten links wat twee spalt te wekken. Hij vertelt, dat het IVe district naar de pijpen van Ter Neuzen moet dansen. De waarneid is, dat aan deze zijde van den Braakman steeds wakker gestreden is voor iederen candidaat uit het IVe district. De waarheid is, dat op de Oostburgsche vergadering de heer De Muralt de meerder heid behaalde alleen met stemmen uit het IVe district. Geen enkele stem van de kiesvereenigingen te Ter Neuzen, Axel of Zaamslag was daarbij. Toch waren daar alle stemmen voor den heer De Muralt. Hadden die dus in Oostburg mede moeten tellen, dan was de meerderheid zeer groot geweest. De briefschrijver vergist zich, als hij denkt de liberalen uit het IVe district te kunnen verdeelen. Zoo onnoozel zijn de kiezers daar nu niet. In ieder geval is de bedoeling van onzen briefschrijver al te doorzichtig. Voor ons is het dubbel plicht eensgezind als trouwe wachters voor ons district pal te staan. In de op Donderdag a s. des voor middags te 10 ure te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling van den tekst van de veror deningen op de heffing en invordering van de schoolgelden voor het m. u. 1. o. en de hoogere burgerschool. Benoeming van 6 leden vau de Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen. Op de aanbeveling staan S. van Rees, D. van den Ouden, L. J. de Vries, P. M. Geelhoedt, F. Five, J. T. van Aerde, allen aftredenden, alsmede de heeren J. de Smidt, A. Tholens, J. van der Pejjl, P. J. Scheele, P. A. de Bruine Iz. en J. B. Galle. Benoeming van 2 leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Op de aanbeveling staan de heeren J. Risseeuw, N. J. Imandt, beiden aftredenden, alsmede A. Dieleman en A. J. Faas. Voorstel inzake de opruiming van den muur aan de Markt en den Smidswal. Voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst en tot verkoop van een strook gemeente grond gelegen aan de Markt en langs de gedempte haven. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den directeur van de hoogere burgerschool. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van het hoofd van de nieuwe m. u. 1. o. school. Voorstel tot wijziging begrooting voor 1912. Idem tot wijziging begrooting voor 1913. Voorstel tot vaststelling van het kohier van het schoolgeld over het le kwartaal 1913. Voorstel in zake het bouwen van huizen voor rekening der gemeente. Voorstel op ingekomen aanvragen om ont heffingen van plaatselijke belastingen. Reclames hoofdeljjken omslag. De kapitein H. J. Verhulst van het 4e reg. vesting-art. te Ter Neuzen, wordt over geplaatst bij de veldartillerie. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht J. P., 43 j., commission- nair te Hoek. Tegen P. was, ter zake van poging tot oplichting te Zaamslag, door de rechtbank te Middelburg een bevel tot gevangenneming afgegeven. Zaterdagmiddag werd op de Raadszaal te Axel een vergadering gehouden van de onderwijzers bij de Rijks-normaallessen aldaar. Na afloop hiervan werd de heer C. Hagers, directeur dezer inrichting, die wegens ver trek naar Indië voor de laatste maal deze vergadering presideerde, op hartelijkd wijze toegesproken door den heer A. de Volder, die hem, ook namens zijn mede-onderwijzers aan de R. N. L. een fraaie teekening in lijst aanbood. In welgekozen woorden dankte de heer Hagers voor den steun en de medewer king, die hij steeds van hen heeft genoten en voor het prachtige cadeau, hem bij déze gelegenheid aangeboden. De heer H. A. van Dalsum te Hulst richt een open brief aan de notarissen van Nederland, onder den titil »Verkrachting van de vrijheid van drukpers«. In dezen open brief zegt de heer Van Dalsum dat hij ter verantwoording voor de Kamer van Toezicht van Notarissen te Middel burg is geroepen naar aanleiding van eeri door hem in »de Volksstem« geschreven artikel. Hij heeft dienaangaande advies ingewonnen van prof. mr. Treub, die verklaart dat als de Kamer naar aan leiding van dat artikel hem, Van Dalsum, een waarschuwing mocht toe dienen, zij de grenzen van haar bevoegdheid geheel te buiten zon gaan. De heer Van Dalsum heeft dan ook niet voldaan aan de oproeping van genoemde Kamer voor haar te verschijnen. Hij ontving thans afschrift van het besluit van genoemde Kamer, waaruit wij de volgende alineas lichten Overwegende dat genoemde notaris, hoewel behoorlijk opgeroepen, niet te vergadering is verschenen Overwegende dat naar het oordeel der Kamer door de opname van bedoeld hoofdartikel door voornoemden notaris een handeling is gepleegd, strijdig met de eer en de waardigheid van het notarisambt, in zooverre daarin wordt beweerd »dat een daad van corruptie door het hoogste burgerlijk gezag in Nederland in bescherming wordt genomen* Gezien artikel 50 c. der Wet op het Nota risambt waarschuwt dien notaris te dier zake. Welke enorme, ingewikkelde en kost bare installaties de moderne nijverheid ver- eischt, en welk wonderen in deze dagen de techniek wees voort te brengen, moge blijken uit het volgende De »Socleté Nouvelle des Glacecries Neer- landaisest te Sas van Gent bestelde voor ver eenvoudiging van 't transport in haar fabriek die gelegen is aan 't kanaal van Sas van Gent naar Ter Neuzen, een omvangrijke transport inrichting, bestaande uit twee installaties om te lossen en een daaraan aansluitende groote electro-hangspoor-installatie voor het trans porteeren van fosfaat, kolen, zand, pyriet in stukken en tot het verschepen van superfos faat. Bij deze installatie zijn niet minder dan 12 afzonderlijke banen aanwezig met een totale lengte van 5635 M, De capaciteit bedraagt bij de hoofdbanen 100 ton per uur. Door de hangbanen wor den de losinrichtingen met de magezijnen voor pyriet, fosfaat, kolen en zand, de silos met de molens, de superfosfaatfabriek met dë superfosfaatopslagplaat3en, het pyrietmagazijn met de ovens en de kolenopslag plaatsen met de ketels, automatisch verbonden. Bovendien worden de overblijfselen met het halve aan tal transportbakken vervoerd en verwijderd en ten slotte tot superfosfaat in spoorwagens ge laden. De kosten van deze automatische trans portinrichting, welke wordt geleverd door de firma Adolf Bleichert en Co. te Leipzig, be dragen niet minder dan vijf maal honderddui zend gulden. De kommies 3e kl. bij den dienst der dir. bel., invoerrechten en accijnzen A. van Male is met ingang van 1 Maart verplaatst van Roswinkel naar Sas van Gent. De anti-rev. kiesvereeniging Luctor et Emergo, te Oostburg heeft, naar De Zeeuw meldt, mr. P. Dieleman, te Middelburg, met algemeene stemmen candidaat gesteld. Zaterdagvoormiddag bezocht een com missie uit Ged. Staten, vergezeld van deh hoofd-ingenieur en ingenieur van den Rijks waterstaat, alsmede van den directeur van den Provincialen stoombootdienst op de Westef- Schelde per provinciale boot »Zuid-Beveland* de gemeente Hoedekenskerke. Eenige opne mingen ter plaatse werden gedaan, waarschijn- kjk in verband met een nieuw te bouwen steiger en uitbreiding van den dienst op de Wester-Schelde. Daarna vertrok het gezel schap naar Hansw.eert. (Midd. Öt.) Logger vergaan. Zondagochtend te 5 uur is de logger »Scheve- ningen 246*, eigenaar-reeder C. Pronk Czn., nabij het havenhoofd te Scheven in gen ge strand. De bemanning is gered. Het schip is verloren. De volgende bijzonderheden worden aan het Hdbl. gemeld Des ochtends te 5 uur kwam bij den direc teur der Scheveningsche haven het bericht in dat een logger, de haven zeilende willende binnenkomen, in den havenmond onklaar was geworden en op het noorderhoold was geloopen. Onmiddellijk werden de bemanning van de motorreddingsboot jhr. Rutgers van Rozenburg van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings- maatschappjj en het havenpersoneel gewaar schuwd om hulp te verleecen. De logger helde spoedig op de schuine beton blokken over, zoodat van de pier slechts één man gered kon worden. Met het grooléte gevaar wegens de zware branding tegen de steenen bestorting - - kon de motorboot den logger naderen, die langzamerhand meer en meer ging overhellen. Eén voor één wist men de zeven overige opvarenden van den logger in de boot te krijgen. Nauwelijks was de laatste man aan boord of de logger sloeg om en verdween in de diepte. Het schip is totaal verloren. De bemanning van de reddingboot werd door de aanwezigen gehuldigd voor haar kranig werk bij deze zeer gevaarljjke redding. Ook 'n gevangenis In den nacht van Donderdag op Vrjjdag is het een Duitscher uit Osnabrück, die te Venlo iu voorarrest zat, in afwachting van zijne uit levering naar Duitschland, gelukt uit te breken en heeft hij met de medeneming van een rij wiel de vlucht genomen. Wat een brutaliteit hjj aan den dag heeft gelegd, blijkt uit bet volgende. Hij zat opgesloten in een der cel len van bet politiebureau op de Markt. Hjj heeft van zjju cel een der houten spijlen we ten te verwijderen, heeft zich toep door de opening, die 32X26 cM. groot was, gewerkt, vervolgens heeft hjj een aanwezig rjjwiel ge nomen en moest om buiten te komen het bu reau passeeren, waar de nachtdienst hebbende agenten vertoeven. Deze konden, doordat de deur dicht was, van een en ander, dat zeer zeker heel stil in zjjn werk is gegaan, niets hooren. Niettegenstaande men oniniddeljjk op onderzoek uitging, is van den uitbreker nog geen spoor gevonden. Vermoedeljjk is hjj bevreesd geweest voor zjjne uitlevering en heeft hjj in Duitschland nog straf te goed. Het geheele geval is te wjjten aan de in richting der cellen aldaar. WareD de raampjes van jjzerea in plaats van houten spjjlen voor- zinn geweest, de ontvluchting ware oomogeljjk geweest. (L. K.) Ontploffing in een gasfabriek. Maandagmorgen te 10uur, had in de gasfabriek te Oss, in opdracht eener daartoe benoemde commissie, een onderzoek plaats van de geheele fabriek. Er was een begin gamaakt met afsluiting der hoofdleiding, om zoodoende zuivere controle te hebben op den stations- en den proefmeter. Vermoedelijk is iu de hoofdleiding, in de kamer waar meters en regulateurs staan, een lek ontstaan, waardoor gas ontsnapte, dat waaiscbjjnljjk niet dorr den ventilator naar buiten kon worden verwekt. De baasstoker W. Phillipsen was doende geweest met eenige werkzaamheden in genoem de lokaal, waar nooit met vuur mag worden gekomen en waaraan hjj ook nu stipt de hand had gehouden. Bjj het verlaten van het lokaaltje, waarvan hjj de deur open had laten staan, is ontsnapt gas hem nagezogen en in aanraking gekomen met het retort- of ontstekings-vlammetje in het naastgelegen kamertje. Aanstonds ontstond een hevige ontploffing waardoor de baas-stoker tegen den grond werd geslagen en zjjne kleeren vuur vatten. Onmiddelljjb stonden beide lokalen in brand en werden stukken van het dak weggeslagen. De zoon van den baas, W. Phiüpsen Jr., stoker aan de gasfabriek, de stoker Jai Rujjs en de opzichter Koeken, bekwamen bjj het redden van den baas-stoker emstige brand wonden. De baas-stoker verkeert in levens gevaar. Hjj is naar het gasthuis overgebracht. De schade aan gebouw, machineriën en meters is nogal belaogrjjk. Verzekering dekt echter de schade. (»'s-H. Ct.«) MeD schrijft aan »Het Centrum* Meermalen reeds werd geklaagd over den tragen gang, waarmede zoovele faillissementen worden afgewikkeld. Een typisch voorbeeld van langzame afwerking geeft voorzeker het faillisse ment te zien van de voormalige Noord- Brabantsche bar k te 's HertogenboschIn 1902 werd genoemde instelling failliet ver klaard. In 1906 volgde de eerste uitkeering de crediteuren ontvingen toen 15 pCt. In 1910 zegge acht jaren na de faillissementsverklariVig, kwam de 2de 1913, na elf jaar wachten, wordeu de crediteuren verbliud met een 3e uitkeering van 5 pCt. De slot scène speelt natuurlijk etteljjke jaren later I)e gestoorde bruiloft. Men zal zich herinneren dat het vorig jaar in Appel onder Njjkerk op gruweljjke wjjze de schaapherder Van der Hart werd vermoord door den boerenarbeider G. van Kommer, 't Merkwaardige van de arrestatie was, dat deze geschiedde op het gemeentehuis te Barneveld, waar Van Kommer ïd den echt vereenigd zou worden met een jongedochter uit Zwartebroek. De dader zit zjjn straf uit en zjjn bruid, die nog te elfder ure ontsnapte aan het gevaar met zoo'n on-mensch in den echt te worden vereenigd, deed haar best haar oude liefde zoo spoedig mogeljjk te vergeten en haar levens- geldk te vinden op andere banen. Daarin is ze taraeljjk vlug geslaagd, want de vereeniging iuet den opvolger van Van Kommer, Knip genaamd werd Zaterdagavond in het ouderljjk huis te Zwartebroek gevierd door een gloeiende fuif. Dit merkwaardig geval had de belangstelling van de buurtgenooten. Bjj tientallen waren ze komen opzetten en de bruiloftsvreugde binnen werd beantwoord door het gezang eo gejoel van de buitenstaanden. Onder hen surveilleer de de onbezoldigde buitengewone gemeente veldwachter H. van der Kleut uit de gemeente Barneveld, ten einde de soms wel wat hinder lijke belangstelling te temperen, tot er plot seling op de menigte uit bet huis van Van Zoeren, waar men de stoornis in de pret bljjkbaar onaangenaam vond, een schot werd gelost. Niet een der rustverstoorders maar de rust bewaarder werd getroffen. Van der Kleut kreeg het schot in de rechterknie en moest op last van den te hulp geroepen dokter met de eerste gelegenheid de beste naar het Zieken huis te Utrecht worden vervoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zjjn van de bruiloftsgasten vjjf in arrest genomen. Straattoonceltje in Indië. Ter hoogte van de Roodebrug te Soerabaja trok een sombere stoet de aandacht, lezen we in het »Soer. Nieuwsbl.* Acht Madoereezen, vier aan vier in ketens geklonken bd een Madoereesche vrouw, allen in gevangeniskleren werden door drie inlandsche fuseliers onder bevel van een korporaal naar de gevangenis gebracht. De misdadigers werden uitgeleide gedaan door dertig of veeitig inlanders, op wier gezichten droefheid stond te lezen. Ter hoogte van de Javasche Bank werd halt ge- houdeu om den gevangenen gelegenheid te geven van bloedverwanten en vrienden afscheid te nemen. En toen volgde een tooneeltje zoo teeder, als men zelden van inlanders zier. De geboeide mannen werden omhelsd eo hunne handen werden net zoolang gekust, totdat de korporaal van meening was dat dit lang genoeg geduurd had. Toen werd voorwaarts gecommandeerd 6D soldaten en gevangenen begaven zich naar de gevangenis. Men vergat een oogenblik, dat deze menschen ernstige mialadigers waren, toen men hun leed zag en dat van de velen, die hen volgden. Want zy hadden ernstige misdaden begaan, de meesten hunner wareu wegens moord veroordeeld, wjjl Madoereesche eer zoo licht geraakt wordt een beleedigend woord, hoongelach en de beleediger literneer met een pisoblati in het hart. Diefstal iu eeu kerk. Te Nispen (gem. Rozendaal) is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in de R. K. kerk. Alle gouden en zilveren sieraden der beelden, verschillende kelken en cibories zjjn ontvreemd. De dienst kon Zon dagmorgen niet plaats vinden, daar de vaten ontbraken. Daders tot heden onbekend. De 20-jarige O, de Vries te Meppel begaf zich Zondagavond te 11 uur uit een herberg aldaar, waar hjj kaart gespeeld had, naar huis en kreeg op straat twist met een paar jonge lieden uit Steenwjjk. Plotseling kreeg hjj een steek met een mes in de borst, waarop hjj ineen zakte. Agenten van politie droegen hem naar het bureau, alwaar De Vries na een korte wjjle overleed. De verdachten zjjn in bewaring genomen. Nog verneemt men, dat de dader is H. Bezembinder uit Steenwjjk. Grafschennis. Op het kerkhof te Helmond heeft men het grafmonument van dr. De Bruyn geheel stuk geslagen en het koperwerk meegenomen. In verband hiermede zjjn 20 personen ge arresteerd. Cupido aan boord. Aan boord van een der laatst aangekomen mailbooten heeft zich, naar men aan het Soej. Nieawsbld. meldt, de volgende bistorie afge speeld. Per tweede klasse reisde een hand-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 2