Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. puntjes en paaltjes- Zes weken journalist. Christendon en politieK- Vrede op aarde! Bloeddorstig. GEMEENTERAAD. No. 2344. Woensdag 12 Februari 1913. 24e jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 eent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement®aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Het bericht in de bladen, dat een zóó be slist voorstander van Staatspensionneering als Jhr. R. de Muralt candidaat is gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Oostburg, is door tienduizenden iu den lande met groot genoegen vernomen. En niet het minst door de ruim 45,000 leden van den Bond voor Staatspensionneering. Immers, het wordt tijd dat het vraagstuk der wettelijke ouderdomsverzorging tot be slissing komt en wel tot een andere be slissing dan de tegenwoordige regeering er aan geven wil. Niet alleen de loontrekkenden (dat zijn in hoofdzaak de mannen en nog lang niet allen) maar de menschen moeten worden gevrijwaard tegen een ouderdomsleed, dat gevolg is van armoede. Even averechts als de ouderdomsverzorging door deze regeering wordt opgevat, doet zij het met andere zaken. Terwijl de Grondwet nog altijd voorschrijft, dat »het openbaar onderwijs een voorwerp is van de aanhoudende zorg der regeering», zien we die aanhoudende zorg gewijd aan het bijzonder onderwijs, en wordt het openbaar onderwijs als een stiefkind behandeld. In Limburg en Noord-Brabant pompt men de openbare scholen met allerlei middelen leeg, en besluit dan tot opheffing. Tot schoolopziener worden soms menschen benoemd, die geen brief zonder fouten kunnen schrijven. Onlangs werd iemand tot hoofd eener bij zondere christelijke school benoemd, die vroeger tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen. En hjj dankte zijne benoeming aan het feit, dat hii goedkoop geld beschikbaar stelde voor onderwijsdoeleinden. Het »bouwwetteke«, dat oorspronkelijk twee ton beschikbaar stelde om de bijzondere school- door LEO RIKMENSPOEL. 4) Met een kleinen, maar kostbaren schat van aanteekeningen ging ik naar bet redactiebu- rean, om een verslag in elkaar te tooveren. Want getooverd moest er worden. Ik weet nog goed, hoe ik mjjn notities doorsnuffelende, bij mij zelf dachtWas bet non maar een maandblad, waar ik het voor maken moest, dan zon ik er een heel aardig artikeltje van in elkaar zetten." Maar een maandblad was het niet, neen, zelfs geen weekblad, doch een tweemaal daags verschijnend dagblad en mijn verslag moest in de ochtend-editie en het was toen ai half één 's nachts. Maar onversaagd als ik sinds eenige weken was, begon ik te schrijven en om kwart over twee de haan kraaide nog niet had Ik, boven eigen ver wachting. een heel aardig verslag van ander halve kolom klaar. Het kon niet anderB, door zoo iets moest een jonge snuiter als ik was, de aandacht trekken van de hoofdredactie besturen tegemoet te komen in de bouwkos ten, werd in een vloek en een zucht tijdens de behandeling veranderd in een wet, die een half millioen kost aan den Staat. Zóó maar, bij amendement. En zulks, niettegenstaande minister Heemskerk verklaard had, dat er niet meer dan 2 ton beschikbaar was. Het wetje voor de scholen van M. U. L. O. verborg ook een addertje, dat vele voor standers er niet in gezien hadden. De subsidie voor niet-verplichte leervakken wordt soms reeds bemachtigd als er in een gansche week drie kwartier lang wiskunde wordt gegeven. Op den 15en Januari zitten vele scholen vol, omdat het aantal leerlingen van dien dag maatstaf is voor de hoegrootheid van het subsidie. Daags daarna zijn vele leerlingen verdwenen. Op R. K. scholen laat men de kinderen bidden voor den uitslag der verkiezingen. En zoo is er op onderwijsgebied zooveel, dat niet door den beugel kan, en waardoor de voor stander van oprechtheid in het openbare leven wordt bedroefd, omdat het de school verlaagt tot politiek instrument. Eene regeering, die geen andere fout bezat dan deze, dat zij zulke toestanden liet voort duren, verdient reeds te worden vervangen. Hoeveel te meer dan de bestaande regeering, die geen enkele harer beloften heeft ingelost, en zich in zake de christelijkheid der coalitie, waarop zij steunt, volgens een onverdacht christen, Mr. Dr. van de Laar te Gendringen zóó heeft gedragen, dat de leuze dient te wor den aangeheven Vóór het kruis, tegen de coalitie Al is op de personen, die deze Regeeriug vormen, hoofd voor hoofd niets aan te mer ken, als regeering hebben zij 't leelijk laten liggen. Is het zwakheid Is het 't gevolg van het feit, dat menschen van zoo uiteenloopend ge loofsbeginsel samenwerken Is het de invloed van behoudszucht, waardoor een deel dergenen, op wie de regeerieg moet steunen, wordt ge leid Wij weten 't niet. Maar wat wij wel weten is dit, dat het Nederlandsche volk hard verlangt naar een meerderheid en naar een kabinet, dat een eind maakt aan de misère van thans. PERIO. De heer ds. J. R. Slotemaker de Bruijne, predikant bij de Nederl. Herv. Gemeente te enik kreeg een zeer animeerend eD loftuitend pluimpje opgestoken. Dat maakte mij hoe langer hoe enthousiaster, en ik begon zelfs al onbewust een plotselingen dood van onzen hoofdredacteur of een ander wonder lijk vooval te wenschen, want ik was er stel lig van overtuigd, dat ik dan in zjjn plaats zou komen. Ik geloof, dat ik toen heelemaal vergeten was, dat ik twee-en-twintig jaren telde. Maar ik heb het reeds meer vermeld ik was zeer voorbarig geworden, buiten m(jn verworven onversaagdheid en mjjn kennis van vreemde talen. - En nu wil ik nog wat vertellen, dat op zichzelf beschouwd niets interessants was, maar toch zoo aardig, verrassend en belang rijk voor mij werd iö zjjn gevolgen. De zaak was doodeenvoudig als volgtIk ging bjj de groote Amstordamsche slagers op infor- matis uit naar een beweging onder de sla gersgezellen. Toevallig kwam ik ook bij een slagersknecht, die in een kantongerechtzaak over ongekenrd vleesch als getuige had moe ten .optreden. Doordat 's mans naam in het krantenverslag vermeld was geworden, had bjj verschillende klanten verloren, die het Utrecht, heeft Maandagavond j.l. in de Alge- meene (Studenten) Debatingclub te Utrecht een zeer belangrijke redevoering gehouden over het onderwerp Christendom en politiek. In zijn redevoering stelde de spreker zich tegenover de liberalen, maar ook tegenover de clericale coalitie. Daarvan zeide hij »De tegenwoordige coalitie is niet christe lijk te noemen. Want materieel zijn de leden het niet eens. Formeel is ei tusschen Room- schen en Protestanten een zekere eenheid beiden willen gerekend zien met een geeste lijke overtuiging, maar formeele eenheid is voor practische politiek onvoldoende. En materieel verschillen zij in de hoofdzaken dei- overtuigingen omtrent geloot, kerk, gezag, vrijheid, zonde, genade. Ook in de toepassing dier overtuiging op huwelijkswetgeving, be vordering der zedelijkheid, de zending, de Zondagsrust. Ook onder de protestanden zijn ingrijpende verschillen, juist ten aanzien van de eerst aan de orde komende punten. Het is onwaar, dat de verbondenen stoe len op één wortel des geloofs. En door de tegenwoordige verdeeling wordt het oordeel over de groepen onzuiver en onbillijk. Want in zake vrijheid van godsdienst, van drukpers, van vergadering zijn de geloovige Protestan ten met de liberalen één in zake de grenzen der staatsbemoeiing is er veel verwantschap tusschen de vrij-liberalen en de christelijk- historischen. De verdeeling van ons volk in twee deelen is onjuist.» Waar de antithese-leugen op de onbe- schaamdste manier door de roomsche Voor hoede» en dergelijke bladen reeds weer wordt gepredikt, verheugt het ons, dat een ernstig en hoogstaand man als ds. Slotemaker de Bruijne die openlijk veroordeelt. Er is en zeer terechtoveral in de beschaafde wereld een streven merkbaar, om den oorlog onmogelijk te maken. Vrede op aarde is aller wensch. Neen, dat is te veel gezegd. Er zijn blijkbaar nog velen, die een oorlog billijk en rechtvaardig achten. Men jammert wel, als in een bloedigen oorlog duizenden onschuldige levens worden vernietigd, maar men vindt zoo iets toch noodzakelijk en niet te keeren. Nog niet lang geleden sprak «De Stan daard», het allerchristelijkste van de «christe- krantenbericht maar half gelezen hadden, doch direcht een ongunstig oordeel velden, en van „zco'n knoeier" geen vlepsch meer wilden hebben. Dat vertelde mij die man in geuren en kleuren en in een heel bedroefde stemming, niet zonder mjjn medelijden op te wekken, eu hjj eindigde met een smeekbede tot m(j „of ik er niets aan doen kon, want de zaak kwam in hooger beroep weer voor, en of ik dan z(jn naam er toch niet weer bij zou noemen." Nu is een van mjjn deugden, of misschien ook maar mjjn eenige deugd, dat ik in booge mate menschlievend ben. Dus zei ik tot den man „Wat ons blad aangaat, zal ik er stellig voor zorgen je naam komt e» niet hjj hoorüe goeie man was toen zoo gelukkig, dat-ie-beloofde me schriftelijk te willen bedanken en daarom moest en zou ie mjjn adres weten, dat ik hem dan ook gaarne verstrekte. Eenige dagen later kwam de zaak voor en zijn naam stond Diet in de krant enik kreeg een hartelijken dankbrief van den slager metingesloten een bankje van vjjfentwintig galden lijke« bladen, met zeker welbehagen van de ontzettende nederlagen der «ongeloovige» Turken. Wat echter het hoofd eener «christelijke» school dezer dagen in een «christelijk» blaadje durfde schrijven, gaat alle perken te buiten. Bedoelde onderwijzer, de heer Drewes, hoofd van een groote «christelijke» school te Amster dam, schreef, dat hij wel graag had willen meedoen om de Turken «op hun huid» te geren. Want de Turken vormen een onbekeer- lijke menigte, die zich verzet tegen Christus. En het was, zei hij, voor zijn leerlingen van onschatbare waarde, als hij hen er op kon wijzen, hoe de kankerplek uit Europa wordt uitgesneden en dus blijkt, dat de goddelooze niet altijd zal heerschen. Wij zouden wel eens willen weten, hoe zoo'n man nu eigenlijk geschiedenis kan onder wijzen En hoe kan zoo'n Christen spreken van den God der liefde, van der menschen Vader, als hij zijn kinderen leert, dat de neder laag der Turken een gerechte straf is voor hun ongeloof? Hoeveel hooger staat dan toch de Openbare school, die den oorlog een gruwel noemt en zonder over teksten te kwezelen, den kinderen leert, dat alle menschen Christenen en Joden en Turken en Heidenen, broeders zijn en als broeders op deze aarde moeten samenwonen. Weg met den oorlog, maar ook weg met zulke onchristelijke «christelijke* onder wijzers De V. De anti's hielden Zondag 19 Januari een feestelijke vergadering in een kerk te Amster dam om het 350-jarig bestaan te vieren van den Heidelbergschen catechismus. Dat was een feestje waard De leestredenaar ds. Schoonhoven maakte van de gelegenheid gebruik, nog eens krachtig te pleiten voor de invoering van de doodstraf. Op grond van eenige bijbelteksten toonde de spreker aan, dat God de doodstraf, eischt. Hij voegde er bij, dat onze «christelijke» Regeering in staat van beschuldiging gesteld moest worden, omdat zij nu reeds 5 jaren verzuimd had, de doodstraf weer in te voeren. Door een afgescheiden dominé in staat van beschuldiging gesteld worden dat ziet er voor onze Regeering maar leelijk uit De V. Hen kan zich voorstellen wat die slager verrukt moest zjjn geweest, dat hjj zóó den spijker op den kop had geslagen en wat ik bljj verrast werd door zoo'n douceurtje, want laat ik het maar eerlijk bekennen, dat was meer dan de helft van mjjn zes weken jonr- nalistensalarisMjjn chef zeide mjj, dat ik het geld moest terug zenden, maar, al was ik er nu geen cent rijker door, „verdiend" had ik het in allen gevalle. Ja, dat was de laatste aangename ervaring uit mijn jour nalistieke loopbaan, want eenige dagen later, toen ik mjjn vaste aanstelling als verslaggever aan het blad op een goed salaris'verwachtte, werd mij flegmatiek door de directie mede gedeeld, dat de verwachte vacature niet zou komen en men mjj dus niet langer gebruiken kon. Ook dat moet een goed journalist niet uit het veld slaan, dacht ik want ik was nu jnist eens niet voorbarig en vergat, dat ik van dat oogenblik af reeds geen journalist meer was Hilversum, 27 October 1912. EINDE. TER De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering Tan den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 13 Februari 1913, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 10 Febuari 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 1