BUITENLAND. i De oorlog in den Balkan. Burgerlijken Stand. Nederlandsch Tooneel van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Ter Neuzen. H, HARTQG- oogenblik later wederom te water te duiken. Thans zwom hij naar het tuintje tegenover het kantoor der firma Gerard Mauritz, klom op de trap, over het hek en bevond zich dus weer op den vasten wal. Ziende, dat de politie een omsingelende beweging maakte en geen uitweg meer wetende, liep hij het Maartensgat op en het kantoor der firma Gerard Mauritz binnen, waar hij zich in een kolenkast in den gang onder een jas verborg, De politie, inmiddels in het Maartensgat aangekomen, vernam van omwonenden, waar de vluchteling was binnengegaan en had dezen dan ook spoedig te pakken, nat en zwart. Geboeid werd hij overgebracht naar het hoofd bureau van politie en vervolgens ter beschik king gesteld van den garnizoens-commandant. Met den trein van 11 u. 17 min. is hij onder militair geleide naar Den Helder overgebracht, om aldaar ter besehikking van de militaire autoriteiten te worden gesteld. Een proces oin 30Ü millioen francs. De vorige week Donderdag is voor het gerechtshot te Tunis in eerste instantie uitspraak gedaan inzake het proces om een nalatenschap van 300 millioen francs. Zooals iniertjjd werd vermeld, hebben de erfgename van den overleden Tunischen generaal Ben Ayod een een proces aanhangig gemaakt om de Tunische regeering te nopen het door den generaal ach tergelaten vermogen, dat door haar geconfis- seerd was, aan hen uit te betalen. De Tunische regeering werd veroordeeld doch is onmiddellijk in hooger beroep gegaan. De nieuwe behandeling van de zaak is vastge steld op 19 Juni a.8. en dan zal beslist worden, of de staat het geld behouden kao, of de erf genamen uitbetalen moet. De kosten van het proces bedragen reeds een vermogen. Een aanslag De 8igareokoopman Bernardo Herrodo vond Maandagavond een pakje in de vestibule van zyn woning en gaf het aan zijn vrouw toen deze het begon open te maken had een ont ploffing plaats. Mevrouw Herrodo werd gedood, haar man en juffrouw Fughmann die bp Herrodo in huis woonde werden ernstig gekwetst. Daar mejuffrouw Fughmann werkzaam is in een dameskleermakerij, waarvan de werksters staken, en zij weigerde zich bij de staaksters aan te sluiten, gelooft de politie dat de bom door de staaksters gezonden is. Aan boord van de paketboot Canada van de Fransche maatschappp Cyprien Favre hebben de officieren, behalve de kapitein, den dienst geweigerd, omdat de salarisverhooging, door de Société den trausports maritimes, toe gezegd na de laatste staking, niet is ingevoerd bij deze maatschappij. Het schip heeft de haven van Marseille niet kunnen verlaten. Het heeft veel passagiers aan boord, onder hen ook honderd Grieksche reservisten. De kiesrechtvrouwen in Washington zitten in angst. Studenten hebben hen gedreigd bij een betooging, die zij op touw hebben gezet, 2000 ratten en muizen onder hen los te laten. En voor deze dieren blijven zelfs de strjjdlustigste vrouwen bang, naar 't schijnt. Aan den hortog De la Rochefoucauld is te Parijs voor 20,000 gulden aan zilverwerk ontstolen. De dader, een Duitsche bediende, is voortvluchtig. De Parijsche rechter heeft nog een poging gedaan om barones Vaughan, die na deD dood van koning Leopold met ?ekeren Durien ge trouwd is, met haar ontrouw gebleken man te verzoenen. Dit is hem niet gelukt. Durieu moet nu zijn vrouw f 2400 per maand uitkeeren, totdat het echtscheidingsproces zal zijn afgeloopen. Te Cheshont, in Herts, is een landgoed, behoorend aan admiraal Hedworth Meux, voor een groot deel uitgebrand. Schilderijen en huisraad van groote waarde zijn vernield. Het dienstpersoneel kon slechts met moeite gered worden. Storm in Duitschland. Uit Zittau worden aan de Lokal-Anzeiger de volgende bijzonderheden over bet omwaaien van een trein gemeld Gisterenochtend tegen half zes werd een reizigerstrein van den staatsbuurtspoorweg, toen hp van Reichenau in de richting van Zittau vertrokken was, door den storm omgeworpen. Acht waggons, de locomotief en de bagage wagen vielen om. De ongeveer 70 reizigers, meerendeels werklui, konden zich door de vernielde portierraampjes redden. Drie menschen werden door glasscherven aan handen en gezicht gewond. Het derde rijtuig van den trein vatte vuur, doordat de inhoud van de kachel in het rond geslingerd werd en verbrandde geheel. De storm belemmerde het werk, om den weg vrij te maken. Een groot aantal telegraaf- en telefoonpalen langs den spoorweg zijn ook omgestormd. Eiigelschen en Belgen in <le Congo. Er dreigt weer een diplomatieke quaestie tusschen Engeland en België in verband met een daad van de autoriteiten in Congo. Dezer dagen ontving de heer Morell, de bekende voorvechter van de Congo Reform Association een telegram uit Livingstone in Rhodesia, meldend dat de heer Moore, redacteur van de «Livingstone Mail* door den gouver- reur van Katanga in hechtenis was genomen en dat hij na een zeer onrechtvaardige be handeling van de rechtbank tot een zware boete of een half jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Moore had in zijn courant ernstige beschuldigingen geuit over het wan beheer in Katanga, en nu zou de Belgische gouverneur, toen de redacteur zich op het gebied van Katanga vertoonde, hierover wraak hebben genomen. Zoo is de opvatting van den heer Morel en zijn vrienden. In het Lagerhuis zal omtrent die zaak een vraag worden gericht tot minister Grey. Gevaarlijk. Te Rottingdean, oostelijk van Brighton, is een groot stuk rots losgetaten. Zeven menschen werden onder de vallende stukken rotsen be graven, van wie er twee werden gedood en twee anderen gewond. De rotsen langs de kust hier verkeeren reeds lang in zeer gevaarlijken .toestand, zoodat in den laatsten tijd maatregelen werden genomen, om het afglijden en neerstorten der rotsen te voorkomen. Het ongeluk, trof werklieden, die met dezen arbeid bestaande in het versterken der rotsen door betonmuren waren belast. Jacht op een gek. De Weensche correspondent van de N. R. Ct. schrpft dd. 30 Januari In de kazerne Nevesinje (Bosnië) is door den plotseling krankzinnig geworden korpo raal Teichmann een gruwelijk bloedblad aan gericht, waarbij vier soldaten gedood en drie zijn gewond. Het eeste offer was een onder officier, die, in de meening dat leichmann dronken was, hem beval het geweer in het rek te zetten. In plaats daarvsn schoot Teich mann dezen dood en zei aan de ontstelde sol daten dat als ze niet dadelijk zorgden, weg te komen, hij op hem schieten zou. En toon dezen hem wilden ontwapenen, schoot hij er drie neer. Een algemeene vlucht was daar van het gevolg, waarop de razende de deur van zijn kamer afsloot en het licht uitdraaide. Er werd alarm geblazen en posten werden op gesteld, die de vensters van de kamer konden bestrpken. Men schoot door de ruiten, maar of de kogels troffen, wist men niet. Een poging om de twee soldaten, die doodgescho ten waren en voor de deur van de kamer lagen, te verwijderen, mislukte, omdat de moordenaar het rammelen aan de deur hoorende door het hout schoot en eenige buitenstaanders wondde. Schieten door het dak hielp ook niet veel de man daar binnen was zoo waak zaam, dat toen een soldaat zich te veel bloot stelde, bij door schot uit het dakvenster gedood werd. Van 's avonds 7 tot 10 uur duurden de pogingen om den gek dood of levend in handen te krijgen, ofschoon het volle maan was, zoodat men goed op de vensters kon mikken. En toch ging het niet. Toen rukten 20 soldaten met officieren aan, om aan de zaak een einde te maken, en, daar schieten niet veel hielp, legde men stroozak- ken met petroleum gedrenkt en met teer be streken, onder aan de trap en stak die in brand. Maar dat werkje was ook niet zonder gevaar, want de gek, den toeleg bemerkende, schoot van boven de trap naar beneden. Toen ging men naar de kamer die onder het verblijf van den moordenaar lag, om salvo's door de zol dering te lossen. Daar alle vensters in de gang en in de kamer stuk geschoten waren, mis lukte het uitrooken, wegens den toevoer van versche lucht. Het was intusschen 3 uur 's nachts geworden en nog wist men niet of de man al onschadelijk was gemaakt. Men besloot toen het huis in brand te steken en men begon reeds de dooden en gewonden, die in andere kamers lagen, weg te dragen en de stroozakken en munitie uit het venster te gooien, toen het de aandacht trok, dat het binnen zoo stil was geworden. Daarop sloop men zeer behoedzaam naar de kamer van Teichmann, want men wilde zoo mogelijk de kosten van het afbranden van de heele kazerne sparen. Men brak de deur van de gang open en men vond Teichmann, door twee schoten getroffen, dood op zijn stroozak. Zijn kameraden zeiden, dat hij gek was geworden door het lezen van detektive-romans en dat vooral de geschiedenis van den bandiet Bonnot hem in het hoofd was geslagen. 's Nachts werd zpn lpk in den grond ge stopt zpn slachtoffers zpn met militaire eer begraven. Twee schipbreuken. Èet Russisch stoomschip «Peter Morchc ver trok den len Januari van Singapore op de reis van Calcutta naar YVladivostock met eene lading thee. Even buiten Singapore, lezen wij in de Straits Budget, werd het schip door hooge zeeëen beloopen, zonder dat evenwel in den beginne aan gevaar werd gedacht. In den nacht van 3 op 3 Januari werd echter een lek bespeurd in het achterschip. Alle pogingen werden in het' werk gesteld om het lek te dichten kussens, matrassen, touwwerk enzoovoort. Het water bleef echter, zij het ook in wat mindere mate, binnenstroomen. De kapitein bssloot hierop te 'trachten het schip op het strand te laten looien, maar het stiet daarbij op een rots, wakrdoor de romp scheurde. Dit was in den motgen van 3 Januari. be booten werden uitgezet en niettegen staande de hooge zeeën slaagde de geheele bemanning er in met de booten het eiland Nekoi, ten oosten van Riouw, te bereikeu. De inlöndsche bevolking was in het eerst een weinig bevreesd voor de vreemdelingen, maar toen het blebk, dat men met schipbreukelingen te doen had, werd goede hulp geboden. De eerste officier ging met eenige inboorlin gen in een inlandsche prauw naar Tandjoeng Pinang op Riouw, de naastbijgelegen plaats van waar hulp te wachten was. Na verloop van drie dagen kwam het flottieljevaartuig «Asahan* opdagen, dat de schipbreukelingen, ten getale van 21, van Nikoi afhaalde en naar Singapore bracht. Nauwelijks was te Singapore het bericht van de schipbreuk van de «Peter Morchc ontvangen, toen de tweede officier van de «Alexey Morchc, die aan dezelfde maatschappij behoort, met de «Gouverneur Schiff* van Riouw te Singapore aankwam met de tijding, dat ook zijn schip aain den grond geleopen was en wel op een plek, die volgens de beschrijving niet ver van de plaats moet zijn gelegen waar de «Peter Morchc schipbrenk leed. De tweede stuurman var, de «Alexey Morchc was ook naar Riouw gezonden om hulp te vragen. Hij verliet zijn schip, dat op de kust van Bintang (Riouw) vastzat en vond een inlander, die hem over land den weg naar de hoofdplaats 1 and- jong Pinang wees. Hier vond hij een vriendeljjk onthaal maar kon men geen hulp bieden, daar nh ook de «Asahanc vertrokken was. Hij werd echter met den «Gouverneur Schiffc naar Singapore gebracht, van waar nu de sleepboot «Varunka* werd gezonden ter adsistentie zoo mögelijk van de «Alexey Morchc. Er is nog hoop. T)e verwachting, dat de kanonnen en ge weren bij Tsjataldja en Adrianopel niet zullen afgaan, nemen toe volgens het Alg. Hbl. Nog is er geen tegenbevel gegeven, maar van velschillende zijden wordt nog steeds gepoogd, het overgaan tot den oorlogstoestand te voor komen. Wat de Norddeutsche Allgemeine Ztg. zegt is de algemeene indruk in Europa «Nog is J de hoop niet vervlogen, dat het aan de eehparige pogingen der mogendheden zal ge lukken, verder bloedvergieten te voorkomen.* JEn die pogingen worden door alle mogend heden voortgezet. Rusland deed het de Sofia, de overige mogendheden zoowel bij de Bal- kapstaten als te Konstantinopel, en Sir Edward Grey liet Zaterdag nog de voorwaarden opstellen, ter bescherming der Turksche heilig dommen jn Adrianopel, zoo die stad aan de BuJgaren zou worden afgestaan. Jin pu komen allerlei berichten, die de verpachting dat de strijd 'piet zal worden her vat bevestigen. In Londen hebben de Turksche gedelegeer den aan de Balkan-afgevaardigden, die nog niel naar hun land zijn teruggekeerd en daartoe behoort de Bulgaarsche gevolmachtigde Danef medegedeeld, dat zij bereid zijn, de onderhandelingen voort te zetten. Waarop deBalkan-gedelegeerden geantwoord hebben, dat' zij daartoe eveneens geneigd zjjn, zoo de voorwaarden van de verbondenen in beginsel wofden aanvaard. Van alle kanten komt dus de mededeeling, dat'; de hoop op behoud van den vrede nog niet vervlogen is. Wel is waar staan daar bloeddorstige uitin gen tegenover, als bijvoorbeeld van den Kre tenzer Venizelos, die- in Griekenland eerste- minister is, en die zeide Er moet nu maar een einde aan komen, en het hervatten van de vijandelijkheden is hét eenige middel om den vrede te verhaasten. ïtlaar Venizelos is in de eerste plaats een Kretenser en de reputatie van waarheids liefde der Kretensers is niet groot en in de tweede plaats is Griekenland nog steeds in oorlog met Turkije, zoodat deze Grieksche minister minder belang heeft bij het al of niet hervatten der vijandelijkheden dan de regeeringen der andere Balkanstaten. Anders de Servische gevolmachtigde Nova- kowitsj, die deed uitkomeh, dat de wapen stilstand alleen is opgezegd, om de onverzoen- lijken te Konstantinopel te doSn inzien, hoe de militaire toestand eigenlijk is. Uit Konstantinopel komt bovendien het bericht, dat, hoewel Turkije zich op koorts achtige wijze voor de hervatting van den strijd voorbereid, toch last is gegeven aan de troepen bij Tsjataldja niet te beginnen, maar de hervatting van den strijd door de Bulgaren af te wachten. Hoe het nu verder gaan zal is nog niet duidelijk. Maar de mogendheden blijven op overleg aandringen, en verzoeken, zoo de vijandelijk heden nu eenmaal moeten worden hervat, tevens de onderhandelingen voort te zetten, opdat die tot een vrede kunnen leiden, voordat een groote slag word geleverd. Be vijandelijkheden hervat! Een telegram uit Konstantinopel meldt De vijandelijkheden zijn Maandagavond klokke zeven uur hervat, zoowel bij Tsjataldja als Adrianopel. Bij Tsjataldja vond een schermutseling plaats. Adrianopel wordt weer gebombardeerd. BestuurARTHUR HENDRIKX. Zondag 9 Februari te 2*/4 ure, dagver- toonig aan verminderde prijzen. Laatste opvoe ring van «DE LUSTIGE BOER* (der fidele bauer) zangspel in 3 bedrijven van Victor Léon. Vertaling van A. L. vau den Heuvel. Muziek van Léo Fall. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 5 Februari 1.31 1.50 Donderdag 6 2.7 2.23 Vrijdag 7 2.39 2.54 Zaterdag 8 3.10 3.24 Zondag 9 3.39 3.53 Maandag 10 4.7 4.21 Dinsdag 11 4.36 4.51 SOEPVLEESCH f 0,275 GEHAKT 0,32 5 LAPPEN 0,375 ROLLADE. 0,40 ROSBIEF 0,40 BIEFSTUK 0,50 Alles per V, K. G. Aanbevelend, r.Htr» i- r.-'- 1 f* TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 31 Jan. Jan Jansen, oud 21 jjm. en Wilhelmina Pieternella de Doelder, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Jan. Charles Louis de Cooker, oud 41 j., jm. en Louisa Anna de Pauw, oud 30 j jd. Geboorten. 26 Jan. Johannes Alexander August, z. van Aloisius Ludovieus van Duijse en Augusta Pharailda Maria Bauwens. 28 Jan. Jacobus, z. van Yincentius Baert en Barbera de Doelder, 29 Jan. Anna Maria, d. van Pieter de Leege en Pieternella Suzanna Krijger. Overlijden. 27 Jan. Bertha Marina Zandstra, oud 6 m., d. van Luitjen en Neeltje van den Klooster. 21 Jan. Gerdina van Kessel, oud 78 j., wed. van Johannes van Kolk. Janna Geertruida Geensen, oud 9 m., d. van Jan Pieter en Krina Moerman. 29 Jan. Adriaan de Doelder, oud 83 j., weduwn. van Levina van Alten. Josephus de Clerck, oud 84 jweduwn. uit het le huwelijk van Sebina Bruggeman en uit het 2e of laatste huwelijk van Joanna Francisoa Melanie van Belle. Yan 1631 Januari 1913. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 16. Cornelia Pieter van Doeselaar, 22 j., jm. en Krina Mangold, 22 j.,jd. Heinrich Carl Emiel Wüstefeld, (van Zutphen) jm. en Johanna Catharina Mahu, wed. 23. Pieter Jansen, 23 j., jm. en Magdalena Maria Verberkmoes, 21 j..jd. 24. Cornelis Hofman, 20 j., jm. en Maria Jacomina Haak 20 j., jd. Geboorten. 16. Polijdoor, z. van Louis Hubert van den Akker en Margaretha Maria Hubertina Zwak- hoven. 17. Suzanna Pieternella, d. van Marinus de Bruijne en Suzanna Deij. 21. Irma Regina, d. van Johannes Kornet (van Hoboken) en Anna Maria de Clerck. 23. Maria, d. van Hendrik Koekkoek en Maatje Riemens. 25. Magdalena Krina, d. van Cornelis Swets en Franjoise .Jacoba van Meurs. 26. Janna Cornelia Maria, d. van Jacobus Bakker en Cornelia Maria van Bendegem. 25. Irma Maria, d. van Pieter Franciscus van de Yijver en Emerantia Puts. 27. Reiriier, z. van Cornelis Jan Scheele en Margaretha Elizabeth Deij. Overlijden. 23. Egbert Yerpoorte, 5 j., z. van Ja- oobus en Santina Bakker. 99 99 99 99 99

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1913 | | pagina 3